00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

wiki וויקפדיה

נראה שכולנו מכירים את הויקפדיה

אך לא כולם שמעו על wiki.

ויקפדיה הוא אחד המימושים של ויקי

אז מה פירוש של  wiki? מהוואית: "מהיר"

wiki "היא שיטה לבניית מאגרי מידע ואתרי אינטרנטשבהם התוכן נכתב ונערך על ידי כלל המשתמשים, בשיטת מיקור המונים. מימוש שיטת הוויקי מתבצע באמצעות תוכנה מתאימה, כגון " מדיה- ויקי"...

ממציא wiki. הוא וורד קנינגהם שיצר ב- 1995 את אתר

הוויקי הראשון –  Ward's Wiki

ההנחה העומדת מאחורי אתרי תוכן הנוצרים בשיטת הוויקי היא שאם מוסרות המגבלות המלאכותיות ונוצרת קבוצה של פרטים שווים וחופשיים לגמרי, החברים בקבוצה יפעלו באופן חיובי, והקבוצה תהיה יעילה יותר מכזו שמפוקחת על ידי מספר קטן של "שליטים".
המאפיין הראשון והחשוב של אתרי ויקי הוא המהירות והקלות היחסיוֹת שבהן כל משתמש יכול לערוך דפים. ברוב האתרים לא נדרשת כל תוכנה נוספת מעבר לדפדפן אינטרנט. בדרך כלל בתוך הטקסט של דף הוויקי ישנם סימנים מיוחדים) תחביר ויקי (להוספת קישורים, כותרות, הדגשות וכדומה. ישנם אתרי ויקי הדורשים רישום מוקדם כדי שניתן יהיה לערוך דפים בהם, אחרים מנסים לעודד רישום אך לא כופים אותו (כמו ויקיפדיה), ובאחרים העריכה היא חופשית לגמרי....רוב אתרי ותוכנות הוויקי מתבססים, כמו רוב אתרי האינטרנט, על שיטת  (Hypertext), שבה מקושרים דפים זה לזה באמצעות מילות מפתח בגוף הדף, כך שהניווט באתר אינו היררכי או סדרתי (כמו בספר) אלא בקפיצה מדף אחד לשני. אתרי ויקי בדרך כלל מרחיבים את רעיון ההיפרטקסט ומאפשרים לא רק ניווט לפי הקישורים אלא גם יצירת תוכן בעקבות קישורים. לדוגמה, בוויקיפדיה, אם נוצר קישור לדף שלא קיים, הוא נצבע באדום. לחיצה על קישור כזה תאפשר למשתמש להוסיף את הדף" . (מתוך ויקפדיה)

אם כן, נראה כי הwiki  הוא מהיר, שיתוף פעולה ברשת – שיתוף שהינו מהיר. Wiki  הוא גם תפיסה וגם כלי למימוש התפיסה הזו. הוא ניתן להרחבה, מקושר- שכתוב טקסט ויש קישורים בתוכו למילים מרכזיות – אשר כניסה לתוכם מוביל אותנו לקבל מידע נוסף, וללמוד עוד.

הויקפדיה – מנוהל על ידי עמותה שנקראת ויקפדיה. יש גם אפשרות לראות את מה שעומד מאחורי הערך ואת הגרסאות הקודמות של הערך.

בויקפדיה יש הרבה ערכים על דברים רבים, שאנו מחפשים בגוגל נושא מסוים בדרך כלל יופיע בנושא בויקפדיה. בגלל שכל אחד יכול לכתוב שם עולה השאלה כמה אנו יכולים להסתמך על מה שכתוב שם. ניתן להיעזר בדברים שם ולקרוא בעוד מקורות, זה לא מקור מוסמך לעבודות אקדמיות. אך יכול לסייע ללמידה על נושא מסוים. חיפוש בגוגל של כל ערך, יופיע לראשונה בויקפידה מה כתוב עליו, אם הוא מופיע שם.

 

שיהיה לכולנו סוף שבוע נעים

שירן

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

מיקור המונים

בשיעור בקורס "ניהול ידע" למדנו על "מיקור המונים ״באנגלית  Crowdsourcing"

"את המונח האנגלי  Crowdsourcing" ״ טבע ג׳ף האו (Jeff Howe)  במאמר במגזין Wired ביוני  2006 . המונח מרחיב את המונח ״מיקור חוץ״  (Outsourcing), המתייחס לביצוע משימות על ידי עובדים שאינם עובדי חברה עסקית.

ההגדרה ל"מיקור המונים"הוא הפניה של ביצוע משימה או משימות, אשר לרוב היו מתבצעות בידי עובדי חברה או ארגון, לביצוע על ידי קהל גדול ("המונים"). כך, למשל, במקום להעסיק מעצב גרפי לצורך ביצוע משימת עיצוב גרפי, יכולה חברה להציע את המשימה לקהל הרחב ולהעניק תשלום למבצע המשימה באופן הטוב ביותר, או לחלק את המשימה ואת התשלום בין מספר מעצבים שונים. ההתפתחות הטכנולוגית מאפשרת גישה במקביל למספר גדול של אנשים באמצעות רשת האינטרנט, וכך ניתן להגיע באופן מעשי הן למומחים כמעט בכל נושא והן לחובבים, אשר מוכנים לבצע משימות בתשלום נמוך או אף בחינם. בפרט, מאפשרת רשת האינטרנט להגיע לעובדים-לרגע  בארצות לא מפותחות ובכך לבצע את המשימות בעלות נמוכה" (מתוך ויקפדיה)

 

כאשר למדנו על מיקור ההמונים נזכרתי בילדות, כאשר תוכנית בערוץ הילדים, פרסמו משימה לילדים, המשימה הייתה לכתוב שיר, כאשר השיר הנבחר יהיה בפסטיגל של אותה שנה.

כך ערוץ הילדים נתן לילדים לכתוב את השיר, הציע זאת לקהל הילדים הרחב, משימה חינוכית ומקסימה בה היחיד אינו מקבל תשלום.

השיר הנבחר היה שיר שמאוד אהבתי, שדיבר על המצב במדינה.

מילים לשיר להיות כאן ילד

ילדי הפסטיגל 
מיליםיערה שבו
לחןמירון מינסטר
זה לא כל כך פשוט להיות כאן ילד 
לשמוע חדשות בכל חצי שעה 
לדעת שהיכן שהוא עוד אמא מתפללת 
תקתוק שעון הולם דמעה ועוד דמעה 

זה לא כל כך פשוט להיות כאן ילד 
ללמוד בבית הספר על המלחמות 
זה לא כל כך פשוט אבל, אבל 
מול שמי התכלת 
אני יודעת רק שכאן אני רוצה לחיות 

תכלת שמיים סגול של שקיעות 
סירות על המים פרחים ודמעות 
בתים לבנים גשמים של ברכה 
אנחנו שלנו כאב ושמחה 

וכאן אפשר ביחד וגם מותר לחוד 
וכאן אני בטוח שלא הכל אבוד 
וכאן אני יכול למרות, למרות הכל 
גם לחייך גם לחלום וגם לגדול

תכלת שמיים סגול של שקיעות 
סירות על המים פרחים ודמעות 
בתים לבנים גשמים של ברכה 
אנחנו שלנו כאב ושמחה

ניתן לראות שפעמים רבות, יש שימוש במיקור המונים כך גם יש אתר באינטרנט בו ניתן לעצב חולצה, כך שהם אינם מחזיקים מעצבים לחולצות שלהם.

ויש דברים נוספים רבים בהם משתפים את הציבור. יפה לראות את שיתוף הציבור, והתפתחות הנושא.

שיהיה לכולנו שבוע טוב ומבורך

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

חברים

בשיעור בקורס " ניהול ידע" בנושא חוכמת ההמונים העלנו את נושא,החברים.

. המרצה ניסה לברר כמה חברים יש לנו. חברה לכיתה צינה מספר תלת ספרתי.

והיו שצינו אחרת, עלתה השאלה אם מדובר בחבר אמת או חבר נוסף שרשום לך בוואסאפ,  פייסבוק.

חברים דורשים מאיתנו מאמץ, צריך להיות איתם בקשר, לזכור אותם, להתקשר לדבר בטלפון או פנים מול פנים, לדרוש בשלומם- כך שחבר דורש מאמץ.

בפייסבוק יכולים להיות רשומים לנו אלף חברים, אך לא מדובר רק בחברי אמת, יש אנשים שאנו מכירים ומאשרים אך הם וגם אתה לא מגדירים אותם כחברים.

הם מכרים שלכם..

קשרים חזקים הם של משפחה וחברים קרובים כאשר בקשר חזק אתה מרגיש תמיכה.

 

כפי שצוין חברים דורשים מאמץ, מאמץ מתבטא בפעילות מוחית ולכן אפשר לנסות להסתכל על יצורים חברתיים ולשאול האם יש קשר בין גודל האונה הקדמית של המוח למספר החברים . 

במחקר שנערך -נמצא כי יש קשר בין משקל האונה הקדמית למספר החברים ככל שהמוח גדול יותר יש יותר חברים.

 לפי משקל ממוצע של מוחו של אדם, נגיע לכך שלבנאדם יש 148 חברים - מדובר על הערכה לכמות חברים שיש לבנאדם.

 

הסבר על האונה הקדמית המצחית מתוך ויקפידה:

"האונה המצחית מאפשרת חופש וגמישות מחשבתיים]. היא עוסקת גם בתנועה ותכנון  של תנועה . האונה המצחית מתווכת התנהגויות שמיוחדות לבני אדם , מניעה  התנהגויות  שפועלות על הסביבה ומשנות אותה. היא אחראית לטווח רחב של התנהגויות ואי תפקודה יגרום לבעיות תפקוד בתחומים רבים: תפקוד העצבים הקרניאליים, יכולת התנועה,שפה וזיכרון  , התנהגות,מוטיבציה, מצב רוח וקוגניציה.. תפקידיה העיקריים של האונה המצחית קשורים לכישורים חברתיים, שיפוט חברתי, ריגושים, תפקודים ניהוליים, קשב, זיכרון, תכנון, מוטיבציה והפקת שפה (אזור ברוקה. האונה המצחית חיונית לסלקטיביות של גירויים מהסביבה. האונה המצחית לוקחת חלק מרכזי בפעולות התכנון כמו התעלמות מגירויים לא רלוונטיים, בחירה מתוך מספר אופציות, מעקב אחרי פעולות שבוצעו והוצאת רעיונות לפועל באופן מוטורי".    

מתוך הגדרה זו ניתן לראות גם, כי אונה זו קשורה לכישורים חברתיים.

 

אם כך, ניתן לראות כי לאדם יש קשרים חברתיים רבים, כאשר קשרים החזקים הם משפחה וחברים קרובים. קשרים אלו דורשים זמן ומאמץ להשקעה. שכן כל חבר דורש ממך להתעניין בו לדבר איתו, להפגש וכו'.

ברשתות החברתיות לא בהכרח כולם החברים שלך,  

 

מאחלת לכולנו להיות מוקפים תמיד באנשים אוהבים במשפחה וחברים יקרים,

שבת שלום

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

בוטים

בשיעור בקורס "ניהול ידע" דיברנו על נושא הבוטים- ורעש תקשורתי שהיה בנושא בימים האחרונים 

לדוגמה: בטוויטר החליטו לחסום חלק מה'בוטים'

https://www.kikar.co.il/312553.html

אז מה זה בוטים?

בוטים זה מחשב - מהמילה רובוט ולא בנאדם, מערכת מחשב ששמים לה כללים שכל פעם שמישהו כותב x  מערכת תגיב y. 

"בוטים יכולים לאסוף מידע, לבצע מטלות פשוטות או מורכבות ואפילו להריץ אינטליגנציה מלאכותית שמתקשרת בשפה טבעית עם גולשים בשר ודם" ( למידע נוסף: https://tech.walla.co.il/item/2967805)

פעמים רבות שאנו נמצאים באתר אינטרנט מופיעה הודעה אשר באה לבדוק שאיננו רובוטים כמו ההודעה לסמן שאתה לא רובוט וכמו אלו עם האותיות המחוברות שלעתים קשה לפענח.

גם באתר של 144 כאשר ננסה לבדוק מספר טלפון של מישהו נקבל את שמו מקום מגוריו וכדי לקבל את הטלפון נצטרך ללחוץ על הצג מספר. המספר לא מופיע ישר זה כדי לבדוק שלא מדובר ברובוט, והרי אם לא היה חשש שמדובר ברובוט כמובן שהעדיפות הייתה לבצע כמה שפחות קליקים בעכבר המחשב, ולראות את כל הנתונים ישירות.

נראה כי למרות שלעתים אנו מרגישים שזה קצת מעיק שצריך לזהות את הקוד המוצג, לדבר זה יש חשיבות גדולה. חשוב, שיש בדיקה שלא מדובר בפעולת רובוט ונמצא אדם מעבר למקלדת הגולש באתרים.

 

סופ"ש נעים 

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

מנוע חיפוש

שלום לכולם,

בשיעור השבוע בקורס "ניהול ידע"

הכרנו את האתר wolfram alpha

http://m.wolframalpha.com

מדובר בסוג של מנוע חיפוש. אנו משתמשים מדי יום בחיפוש בגוגל.

היתרונות של wolfram alpha שהוא נותן מידע מדויק למשל חיפוש Jerusalem יתן ת"ז על ירושלים מידע ומפה.

http://m.wolframalpha.com/input/?i=jersalem

לעומתו חיפוש בגוגל Jerusalem יתן תוצאות רבות, כאלו שירושלים מופיעה בהם כמו עיירית ירושלים, מידע רב כל כך לאו דווקא טוב יותר.

כך חיפוש של אישיות ב- wolfram alpha יתן ת"ז על האישיות, מנוע החיפוש יזהה שמדובר בבן אדם לפי המילה שנחפש. לעומת זאת בגוגל נקבל תוצאות רבות.

 

ממליצה לכם להכנס לאתר,  wolfram alpha

מנוע חיפוש שלא כולנו מכירים ולהתנסות.

 

שבוע טוב

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף
12
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל shiran2018 אלא אם צויין אחרת