00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

לבזבז באהבה

63% מהישראלים מכירים אדם אחד לפחות שסובל מדיכאון;

63% מהישראלים מכירים אדם אחד לפחות שסובל מדיכאון;

מחלה, אהבה נכזבת ולידה הם הגורמים העיקריים לדיכאון

לדעת הישראלים

 

עד כמה הדיכאון נפוץ בישראל? 63% מהישראלים מכירים אדם אחד ויותר קרוב להם, שסבל או סובל כיום מדיכאון. 34% מעידים כי סבלו מדיכאון בשלב זה או אחר. הגורמים העיקריים לדיכאון הם: מחלה (79%), לידה (77%), אהבה נכזבת ( 74%), סכסוך משפחתי (68%) ותפקוד לא טוב בעבודה (58%). כך עולה מסקר בנושא דיכאון, שערכה עמותת לשמ"ה, לשילוב מתמודדים והעצמה בבריאות הנפש, באמצעות מכון הסקרים Kantar, בקרב מדגם מייצג של 503 גברים ונשים בגילאים 18-65.

 

43% מהנסקרים השיבו, כי דיכאון היא מחלה בלתי נשלטת שאין כל אפשרות להתמודד איתה לבד. 29% השיבו כי מדובר במחלה נשלטת בתחילה, שיוצאת מכלל שליטה בהמשך, וכ-28% סברו כי דיכאון היא מחלה שאדם יכול להחלים ממנה בכוחות עצמו, אם הוא ממש רוצה. 32% בלבד סברו כי יוכלו לעזור לאדם המתמודד עם דיכאון במידה רבה. כ-65% ענו כי יצליחו לעזור לאדם הסובל מדיכאון במידה מעטה ובינונית.

 

כשנשאלו באופן בלתי נעזר מה עולה בדעתם כשהם שומעים את המילה דיכאון 43%  מהנסקרים השיבו : צער ועצב. מצב רוח ירוד כ- 7%, בדידות כ-7%, חוסר רצון לחיות/רצון למות/מחשבות אובדניות כ-5%, חוסר מוטיבציה/אי חשק כ-5%.

 

כשנשאלו באופן בלתי נעזר מהם התסמינים האופייניים לדיכאון השיבו הנסקרים: עצב (23%), חוסר חשק או מוטיבציה (22%), חוסר תיאבון (22%), הסתגרות (18.5%), נטיות אובדניות (12%), התבודדות וחוסר רצון לפגוש חברים (11%), ירידה בתפקוד (9%), עייפות (8%), התנתקות והתרחקות (7%) ואדישות (6%).

 

מאידך, כשהקריאו לנסקרים את התסמינים האופייניים לדיכאון, ידעו הנסקרים להשיב כי דיכאון מאופיין במצב רוח ירוד (88%), מחשבות אובדניות (78%), חוסר עניין והנאה (77%), שינויים בתיאבון או במשקל ואכילה מופרזת (76%), תחושת חוסר ערך (72%), הפרעות שינה (68%), עצבנות וכעס כלפי אנשים אחרים (59%), קשיי ריכוז (56%) וירידה או עלייה בחשק המיני (54%).

 

לדברי, יו"ר עמותת לשמ"ה מר דייויד הריס, למעלה מ-300 מיליון חולים בעולם במחלת הדיכאון  הקליני, או מתמודדים עם דיכאון זה כתופעת לוואי של מחלות אחרות, כמו הפרעה בי פולארית, סרטן, טרשת נפוצה ועוד. לצערי, בגלל המודעות הנמוכה לדיכאון, על מהותו העמוקה והפוגענית, הסטיגמה והיחס המפלה, מאות אלפי מתמודדי נפש סובלים הרחק מהעין, בחברה שאין בה כמעט הבנה וסובלנות למגבלה נפשית".

 

****

 

מה זה דיכאון? מסביר ד"ר יריב שחק, פסיכיאטר, מומחה לטיפול בדיכאון:

 

דיכאון מאופיין בכך שתמונת העולם משתנה. לעתים קודם לדיכאון מתרחש אירוע נקודתי מלחיץ, כמו פיטורין או המתנה לתוצאות בדיקה חשובה. דיכאון משפיע על השינה ויכול להביא ליקיצות בשעות הבוקר המוקדמות, או באמצע הלילה ובמקרים אחרים דווקא לשינה ממושכת ולחוסר אנרגיה. הדיכאון פוגע ביכולת ליהנות מדברים. כל מה שאנחנו מתאווים ונהנים לעשות מאבד מטעמו: האוכל האהוב, הניצחון של קבוצת הכדורגל שאנחנו אוהבים, המגע הגופני של האנשים שאנחנו אוהבים להיות בחברתם, התחביבים והעשייה. חוקרים רבים שעוסקים בהבנת הדיכאון סבורים שהיעדר סיפוק ושמחת חיים, היא  הליבה של הדיכאון. בזמן דיכאון האנרגיה והמוטיבציה, היכולת ליזום, ואפילו לגרור את עצמך מהספה ולעשות דברים מתקלקלת. לפעמים אנשים עם דיכאון מדווחים על כבדות פיזית, כאילו גופם מלא בעופרת.

 

במקרים של דיכאון חמור החשיבה עלולה להשתבש ונעשית איטית יותר. יש קושי להתרכז ולתכנן. העולם נצבע בעיקר בשחור ובמעט לבן. אנשים חווים את עצמם באופן מאוד שיפוטי וכל טעות קטנה הופכת לקריטית. היכולת לדמיין עתיד טוב יותר מתחילה להשתבש וכל האיכויות שיש לאדם מאבדות מטעמן. רבים מהאנשים בדיכאון לא מצליחים לתפקד, וחוסר המעש מפנה זמן למחשבות שליליות ולשקיעה בדיכאון חריף יותר.

 

מועדים לחלות בדיכאון אנשים שהתמודדו עם טראומות רבות וחוויות לא טובות בילדות, בעיקר אם היו אלה אירועים חוזרים, כמו חשיפה ועדות לאלימות, התעללות, אם גדלו בסביבה לא מייטיבה או שהוזנחו רגשית. בסיכון לפתח דיכאון חריף, המכונה גם בשם מג'ורי, נמצאים גם אנשים שמעידים על עצמם ככאלו שמעולם לא ניחנו בשמחת חיים, וסובלים מחוסר אנרגיה ומנטייה לשפוט את עצמם לחומרה מגיל צעיר. מי שמתמודד עם עצבות מתמשכת נוטה לגלוש לדיכאון בקלות רבה יותר.

 

בדיכאון מג'ורי המציאות כולה נצבעת בשחור והיכולת ליהנות משתבשת, האנרגיה נמוכה מאוד, השינה והתיאבון יוצאים משליטה והמחשבות חוזרות שוב ושוב, בד"כ תוך עיסוק בשלילה. פעמים רבות דיכאון מג'ורי מתחיל בגלים דיכאוניים שמחמירים ונעשים ארוכים יותר.

 

גל דיכאוני נמשך בממוצע 9 חודשים, אבל כל יום בדיכאון מרגיש יותר ארוך. דיכאון שאינו מטופל יכול להימשך גם שנים. בערך 65% מהמתמודדים עם דיכאון יתאוששו בעזרת טיפול, אם כי חלק מהאנשים מתאוששים חלקית ומצויים בסיכון לגל דיכאוני נוסף. כ-12 אחוזים מהאוכלוסייה מתמודדים עם דיכאון מג'ורי. בנשים מדובר בכ-20%, כלומר אחת מ-5 נשים.

 

ממשבר אפשר להיחלץ הרבה פעמים לבד, אבל בחלק מהמקרים יהיה נבון להיעזר באנשי מקצוע. מדיכאון מג'ורי, בדומה לטיפול ולהחלמה מסרטן או מדלקת ריאות, אנשים לא יכולים להרים את עצמם בכוחות עצמם. הדיכאון פוגע בכוחות להרים את עצמנו ולדחוף את עצמנו קדימה. כשאדם סובל מדיכאון חשוב להבין עם מה הוא מתמודד ומה מערכת התמיכה שלו, כגורמים שמשנים מאוד את מהלך המחלה ועוזרים להתאושש בקלות רבה, או קשה יותר.

 

אם אתם חוששים שאתם סובלים מדיכאון ומרגישים שאין ביכולתכם לצאת מהמצב בכוחות עצמכם מומלץ לפנות ולהתייעץ. אם היכולת לחוות סיפוק מדברים נפגמת, או שאין תחושת טעם לחיים חשוב מאוד מאוד לפנות ולבקש עזרה. אם איבדתם שליטה על שינה ותיאבון ואם עבר יותר מדי זמן (אפילו שבועיים) והמצב לא משתפר אלא מחמיר מומלץ להתייעץ ברופא משפחה (גם רופאי משפחה מטפלים לא פעם בדיכאון), עם פסיכיאטר, או עם פסיכולוג.

 

פאסיביות מקשה על ההיחלצות מדיכאון

האופן שבו אדם מתמודד עם דיכאון יעזור לו לצאת בקלות או בקושי מהדיכאון – אנשים שנוטים להיות פאסיביים ולחכות שהטיפול ישפיע מתקשים לצאת מדיכאון, בהשוואה לאנשים יותר מעורבים שמתאוששים מהר יותר ובקלות רבה יותר.

 

בדיכאון ניתן לטפל בכל מיני אופנים: בחלק מהמקרים אני ממליץ לאנשים להמתין ולראות, להבין מה קורה בחיים, לערוך שינויים באורח חיים ולבדוק האם הכוחות הטבעיים שלהם יעזרו להם להיחלץ מהמצב. במקרים אחרים יהיה נכון להתחיל בטיפול פסיכולוגי, תרופתי, או בנוירו-מודולציה (טכנולוגיות של גירוי מוחי מבוססות מגנט או חשמל שמשנות את הפעילות באזורי המוח השונים), או בשילוב ביניהם.

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל saritp3 אלא אם צויין אחרת