44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

יוסי רגב

ביבי לא מוותר

בקיצור: מה יקרה עכשיו, אחרי הבחירות של 2019 ב'? $$$ [4930]
אל רשימת התגיות המסודרת ( <- קליק על)
אל רשימת ההרצאות שלי ביוטיוב ( <- קליק על)
אל רשימת הפוסטים המסודרת בבלוג שלי  ( <- קליק על)
אל רשימת הנושאים שלי ( <- קליק על)
זה הסיפור להיום. אם זה מוצא חן בעיניכם, תבואו גם מחר. אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, יחכה לכם סיפור חדש.
 
       תוצאות הבחירות של 2019 ב' הן פלונטר, "חיבוק המוות" (Deadlock):
- גוש הימין: הליכוד – 32 מנדטים, ש"ס – 9, ימינה – 7, יהדות התורה – 7, ביחד 55 מנדטים
- גוש חוסם: כחול לבן – 33,  הרשימה המשותפת – 13, העבודה – גשר – 6, המחנה הדמוקרטי – 5, ביחד 57 מנדטים
- ישראל ביתנו – 8 מנדטים
       לנתניהו אין את 61 המנדטים שהיה זקוק להם כדי להינצל מאימת הדין, אבל לבני גנץ יש רק 44 מנדטים שיצטרפו לממשלתו. המצב מסובך במיוחד כיוון שכמעט כל חברי הכנסת התחייבו לתמוך במועמד אחד, ולא להצטרף לקואליציה של המועמד הנגדי, וכך הם יוצרים את חיבוק המוות, שעלול להוביל אותנו לבחירות שלישיות.
       המצב יכול היה להיות הרבה יותר פשוט אם נתניהו היה מוותר על ראשות הממשלה, או אם הליכוד היו מחליפים את המועמד שלהם לראשות הממשלה. אבל נתניהו מתבצר בראשות גוש הימין, וכולם נשבעים לו אמונים, למרות שזה חסר היגיון.
       הצעתו של הנשיא ריבלין, להקים קואליציה של כחול לבן עם הליכוד בשיוויון, עם סעיף נבצרות של נתניהו – לא מלהיבה אף אחד. נתניהו כבר הודיע שהתחייב כלפי חבריו מגוש הימין – והוא לא יטוש אותם. ואילו בני גנץ הודיע ש"כחול לבן" לא תיכנס לקואליציה ימנית-חרדית, עם כל גוש הימין.
על מה הוויכוח?
       לכאורה המאבק הוא  "כן ביבי – לא ביבי". אך זאת רק התעמולה של הליכוד: חרם טיפשי על נתניהו באופן אישי. האמת היא שהמאבק הוא על נושאים אחרים,  שנתניהו מקדם בהם את עמדת המתנחלים והחרדים. המאבק הוא, אם שכחתם, על נושאי דת ומדינה, על המרכולים בשבת, על תחבורה ציבורית בשבת, על הפגיעה ביהדות ארה"ב, הרפורמית ברובה[1], על חוק הגיוס, ועל נושא לימודי הליבה, נושא חשוב יותר מכל. אם מדינת ישראל תמשיך לממן לחרדים לימודים בביה"ס היסודי, בלי לימודי ליבה – אנו עלולים לסבול בעייות כלכליות חמורות.
       המאבק הוא על נושאים חשובים אחרים:
- טיפול ראוי במערכת הבריאות הקורסת
- טיפול ראוי בבעיות התחבורה, בבעיית הפקקים, שגורמים נזק רציני לכלכלת ישראל ולאיכות החיים של תושביה
- טיפול בגירעון העצום שממשלת נתניהו-כחלון הצליחה לצבור
- מניעת הפגיעה במשטרה, בפרקליטות, בבתי המשפט, ביועץ המשפטי ובתקשורת, והרס המוסדות הדמוקרטיים בישראל
       אבל הנושא החשוב מכולם הוא הפסקת התהליך בו מדינת ישראל ממשיכה לקדם את ההתנחלויות המבודדות, וכך היא מתקדמת לקראת מדינת אפארטהייד (או מדינה דו-לאומית), דבר שמהווה סכנה קיומית למדינת ישראל.
דרך רעה
       לכן לא תיתכן קואליציה, כל עוד נתניהו, עם החרדים והמתנחלים, מוליכים אותנו בדרך רעה, דרך שדן מרידור תיאר אותה לפני כמה שנים: נתניהו הוא כמו הקברניט של ה'טיטניק'". או שישראל ממשיכה להתנהל בכיוון של נתניהו, או שמסובבים את הספינה ב-180 מעלות. אין אפשרות של פשרה, אין דרך באמצע. אם נתניהו יוותר – הוא ייכנס לבית סוהר. אם גנץ יוותר, הוא ייחשב כמי שמחפש רק חלק בטובות ההנאה של השילטון, ומפלגת "כחול לבן" תימחק בבחירות הבאות.
       שיקול נוסף, שאסור לשכוח אותו, הוא שלעשות הסכמים עם נתניהו זה לכתוב על החול. נתניהו כבר סיכם הסכמים עם שאול מופז, עם יאיר לפיד, עם אביגדור ליברמן[2], והפר אותן אחרי זמן קצר, כדי לרוץ לבחירות מוקדמות שוב ושוב. לכן כל הסכם שייחתם היום עם נתניהו, יחזיק מעמד לכל יותר חצי שנה, ואז נרוץ שוב לבחירות, כאשר נתניהו ייטען ששותפיו הקואליציוני נכשלו בכל המשרדים בהם ישבו, משום שלא הספיקו להשיג הרבה בתקופת הזמן הקצרה שהממשלה איתם היתה קיימת.
נתניהו רוצה בחירות שלישיות
       כאמור הציע הנשיא ריבלין, במאמץ למנוע בחירות שלישיות - מיתווה של ממשלת אחדות, עם נבצרות של נתניהו, כשיהיה במשפט. נתניהו הודיע שהוא תומך, אבל למחרת עשה צעד שמונע את הקמת ממשלה כזאת. הוא כינס את כל תומכיו בגוש הימין, והביא אותם להישבע לו אמונים, ולהודיע שכל ה-55 הולכים ביחד, כאיש אחד, לקואליציה או לאופוזיציה. קואליציה כזאת תהיה למעשה ממשלת ימין-חרדים, וברור שאין ל"כחול לבן" מה לחפש בממשלה כזאת. אפשר היה לנסות להקים ממשלת אחדות של הליכוד ו"כחול לבן", ואולי גם "ישראל ביתנו", אבל נתניהו סגר את הדלת לממשלה כזאת. הוא מוביל לבחירות שלישיות, כאשר הוא מטיל את האשמה על "כחול לבן", ובד"כ גם מצליח לשכנע רבים מהבוחרים.
קואליצית ניר
       בעבר, בשנת 1959, כבר קרה פעם שמפלגת השילטון, אז מפא"י, ניסתה לכפות את מועמדה לתפקיד יו"ר הכנסת, למרות שלא היה לה רוב מוחלט. כל המפלגות התאחדו יחד, למרות הבדלי השקפות העולם, והביאו לבחירתו של נחום ניר-רפאלקס, איש מפ"ם, לתפקיד יו"ר הכנסת - ולא המועמד של מפא"י. אם רוצים באמת למנוע מנתניהו להביא לבחירות שלישיות, צריך להקים קואליציה בנוסח קואליצית ניר: ממשלת מיעוט, בהשתתפות "כחול לבן", "ישראל ביתנו" והעבודה – גשר, עם תמיכה, בלי השתתפות בממשלה, של "המחנה הדמוקרטי" ושל הרשימה המשותפת. אני מתקשה להאמין שכל הפוליטיקאים יסכימו להתאחד נגד נתניהו. אבל אם האפשרות של "קואליצית ניר" תהיה על השולחן, יש להניח כי האסימון יירד בליכוד, הם יבינו כי נתניהו מוביל אותם למכה קשה, וידיחו אותו. אני מתאר פה מהלך הגיוני, אבל ההיגיון איננו משחק תפקיד חשוב בפוליטיקה.
       לכן, נכון להיום (28.9.2019), ניראה שיש רק סיכויים מעטים לכך שתקום ממשלה, ולכן, אם אין ממשלה, תוך זמן סופי – נלך לבחירות בפעם השלי\שית, אלא אם כל הפוליטיקאים יתעשתו ויפעלו בהיגיון.
הערות
[1] ביהדות ארה"ב הרפורמים הם הזרם הגדול ביותר. הזרם הקונסרבטיבי הוא די גדול. הזרם האורתודוקסי-מודרני הוא קטן, והחרדים הם שם מיעוט זניח.
[2] זיכרו גם את ההצעות של נתניהו לבוז'י הרצוג ואחר לאבי גבאי, הצעות שלא התגבשו להסכם של ממש, אבל שימשו לפגיעה בשני האישים הללו, ראשי מפלגת העבודה.
 
 
     האם אני צודק? אל תסכימו אתי.
       מה אתם חושבים? מה אתם מרגישים?
יוסף רגב
-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-
   המונה היומי: עד היום היו 1,043,255 כניסות לבלוג שלי, וזאת מאז שהתחלתי ב-22.2.2006
 
 
תגובות
      אם בהמשך הקטע (הפוסט) הזה יש תגובות, קיראו גם אותן. כשאנשים מתווכחים אתי, עולות נקודות חשובות, שלא נכנסו למסמך המקורי שכתבתי.
      אם הדברים שכתבתי פה מעוררים אצלכם מחשבות, והרי לשם כך אני כותב אותם, אנא, הגיבו לדברי בבלוג עצמו, ע"י קליק על "הוספת תגובה", כדי שאדע שקראתם וחשבתם עליהם.
      אם התגובות שלכם מתייחסות לנקודה מסוימת במה שכתבתי, סמנו אותה בשדה "נושא" ע"י מספר בסוגריים מרובעים כפולים, לדוגמה [[1]], ואני אכניס את המספר הזה בתוך הטקסט שלי.
      כיתבו תגובות. אל תהססו. אין צורך להיות בלוגר רשום. אין חובה לתת כתובת דוא"ל. כל אחד יכול לכתוב את שמו – ולהגיב (עד 500 מילים).
      אם האותיות קטנות וקשה לכם לקרוא – לחצו על מקש ה-CTRL ביחד עם מקש התו "+" (פלוס), ואז האותיות יוגדלו.
 
קבלת הודעות על כל מאמר בפוסט הזה
   אם ברצונכם לקבל בדוא"ל הודעה על כל פוסט יחדש שמופיע בבלוג הזה (מדי יום) – שילחו אלי מסר בדוא"ל, עם הכותרת "שלח לי את ההודעות על כל פרסום בבלוג שלך", לכתובת:
regevj@bgu.ac.il
 
תגיות
   את רשימת התגיות מסודרת לפי מספר הפוסטים תוכל לראות אם תרדו למטה.
       את רשימת התגיות מסודרת לפי סדר אלפאבתי, ניתן כאמור לראות בכתובת:
http://www.tapuz.co.il/blogs/viewentry/7347329
       חיפוש מאמר, או נושא, בשדה "חפש בבלוג הזה", בפינה הימנית העליונה של החלון הזה.
        את רשימת הנושאים בבלוג שלי וגם את הוראות השימוש, ניתן לראות בכתובת:
http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=897416
 
תגיות: אקטואליה, ביבי, בחירות, הליכוד, כחול לבן, חרדים, ימין ושמאל, מרכולים בשבת, תחבורה בשבת, יהדות ארה"ב, רפורמים, גיוס חרדים, לימודי הליבה, דן מרידור, רובי ריבלין, אפארטהייד, מדינה דו-לאומית, בריאות, תחבורה, כלכלה, משטרה, פרקליטות, תקשורת, שאול מופז, יאיר לפיד, אביגדור ליברמן, בוז'י הרצוג, אבי גבאי, תובנות,

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

26 תגובות

סטטיסטיקה
מספר כניסות לבלוג מה - 02/2006
1,207,079
תגיות
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל יוסי רגב אלא אם צויין אחרת