00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

יוסי רגב

לא כל כך נעים לראות "גן סגור" - בעזה

בקיצור: מה לעשות עם הצרה הצרורה הזאת ברצועת עזה? $$$ [4781]
אל רשימת התגיות המסודרת ( <- קליק על)
אל רשימת ההרצאות שלי ביוטיוב ( <- קליק על)
אל רשימת הפוסטים המסודרת בבלוג שלי  ( <- קליק על)
אל רשימת הנושאים שלי ( <- קליק על)
זה הסיפור להיום. אם זה מוצא חן בעיניכם, תבואו גם מחר. אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, יחכה לכם סיפור חדש.
 
       מדינת החמאס ברצועת עזה מהווה מקור של כאב לב לרבים מאזרחי ישראל. מדי כמה שבועות יש סבב חדש. מאות רקטות ופצמ"רים נורים מרצועת עזה על ישובי עוטף עזה, על שדרות, על נתיבות, על אופקים, על אשקלון, על אשדוד, על באר שבע, ועל ישובים אחרים בישראל. אנשים נהרגים. אנשים נפצעים. אנשים נפגעי חרדה נזקקים לטיפול. אנשים יושבים בממ"דים ובמיקלטים ומתעצבנים. העסקים נפגעים. החקלאים סובלים משריפות המכלות את רכושם. רבים מהילדים בדרום סובלים מהטראומה.
למה?
       מדוע ממשלת ישראל אינה מחסלת את הנגע הזה? הסיבה שאנו שומעים מבנימין נתניהו, אהוד ברק, וכמעט כל מי שהתבטא בנושא הזה היא – מה יהיה אחר כך? מה נעשה בשני מיליון ערבים? אנו נצטרך לדאוג להם לשיקום, לתעסוקה, לבריאות, לתחבורה, לדיור ולכל יתר השירותים – לא מוכנים להתעסק בזה. זה לא הנימוק היחידי, אבל זה הנימוק העיקרי לכך שצה"ל אינו ניכנס לרצועה ואינו ממוטט את הנוכחות הצבאית של החמאס שם.
       בהנחה שצה"ל מסוגל להשתלט על רצועת עזה ובהנחה שיש דרכים לטפל ברצועת עזה אחרי שצה"ל ישתלט עליה, האם הסבל של מאות אלפי אזרחים, והסבל הנפשי של מאתיים אלף ילדים – לא חמור יותר מהסבל של השרים והפקידים שיצטרכו לטפל באוכלוסיה המוכה של הפלשתינאים ברצועת עזה? אגב, ראוי לשים על כף המאזניים גם את סיבלם הנורא של שני מיליון תושבי עזה, שמצאו את עצמם יום אחד בכלא, ומאז סובלים, לא רק מההפצצות של חיל האוויר שלנו, אלא מתנאים בלתי אנושיים, כבר 13 שנים [1]. ראוי לקחת בחשבון גם את הנזק התדמיתי שניגרם למדינת ישראל, כאשר בכל הטלביזיות בעולם רואים כיצד מטוסי חיל האוויר מפציצים "בתים אזרחיים", ושומעים על הסבל של תושבי עזה, סבל שניגרם, לכאורה, ע"י הישראלים.
מה נעשה אחר כך?
       האם יהיה באמת כל כך קשה לטפל באוכלוסיה של רצועת עזה, אם ואחרי שצה"ל יצליח לכבוש את 365 הקמ"ר של הרצועה? אני טוען שזה בכלל לא יהיה כך. מייד לאחר הכיבוש נצטרך להקים צוות שיטפל בשיקום הרצועה, כמו בכל איזור שעבר אסון טבע. אבל המימון לא ייפול עלינו. גם מדינות ערב, וגם מדינות המערב, הודיעו לא פעם על נכונותן לתרום לשיקום הרצועה. אני מניח שהמדינות יהיו מוכנות גם לשלוח צוותים מקצועיים, כדי לסייע לאומללים שברצועה.
       יש מקום לחשוש, כי גם אחרי סיום המבצע, יהיו פלשתינאים שימשיכו לפגע גם בצוותים שלנו, וגם בצוותים ממדינות אחרות, שיבואו לסייע בשיקום, וגם ימשיכו לשגר קסאמים, ואולי אפילו רקטות, אל מדינת ישראל. אם כיבוש הרצועה ייעשה כהלכה, ביד חזקה, תוך חיסול (או מאסר) של כל מי שתומך בחמאס וביתר אירגוני ההתנגדות – הנותרים בשטח, אחרי ההרס והמוות, תהיה להם מעט מאוד מוטיבציה להמשיך להציק לאלה שבאו להציל אותם מידי החמאס.
       אחרי שלבי השיקום הראשונים, ניתן יהיה לעשות Phasing out, כלומר הסתלקות הדרגתית, של כוחותינו מהשטח. זה לא יוכל להתבצע מייד, הרשות הפלשתינאית לא תסכים להשתלט על הרצועה בעזרת הכידונים של צה"ל. אבל עם הזמן, אחרי חודשים, ייכנסו פקידי הרשות הפלשתינאית לפעולה שם, יותר ויותר, עד שהרצועה תהיה במצב דומה לזה של שטחי A ביהודה ושומרון, שליטה אזרחית של הערבים, שליטה ביטחונית של צה"ל, תוך שיתוף פעולה עם הכוחות הפלשתינאיים.
האם ניתן למוטט את החמאס?
       ועכשיו אני מגיע לשאלה: האם ניתן למוטט את החמאס? זאת שאלה שהתשובה עליה אינה פשוטה. ניתן היה לחסל את החמאס בשנת 2006, ברגע שהוא השתלט על רצועת עזה, בניגוד להסכמי אוסלו. ניתן היה למוטט את שילטון החמאס ברצועה בשנת 2008, במבצע "עופרת יצוקה", אבל אהוד ברק, שהיה אז שר הביטחון, מנע זאת, בנימוק שמופיע בתחילת המאמר הזה, "מה נעשה איתם אחר כך?". במבצע "צוק איתן" לא ניתן היה להכות את החמאס מכה ניצחת. החמאס למד את לקחי מפלתו ב"עופרת יצוקה" וירד למחתרת, כלומר בנה את "עזה תחתית", והוריד את כל כוחותיו ואת מרבית האמל"ח שלו אל מתחת לאדמה. להיכנס למינהרות ולנהל מלחמה מתחת לאדמה – זה היה מהלך בלתי קביל. במלחמה כזאת עלולים ליהרג מאות מחיילי צה"ל, וזה קורבן שאף ממשלה בישראל לא תהיה מוכן להקריב. יתר על כן, במהלך "צוק איתן" היו שרים בקבינט שדרשו לעשות זאת, לכבוש את הרצועה. צה"ל הכין מצגת על הסכנות של כניסה לרצועה. כדי להדוף את התקפות השרים התוקפניים, הדליף נתניהו את המצגת, פגיעה חמורה בחוקי הצנזורה. מאז נתניהו מדבר ומאיים על החמאס, ומפקדי החמאס שומעים וצוחקים. הם יודעים, מן המצגת שהודלפה, כי אין לצה"ל יכולת להיכנס לרצועה ולמוטט את החמאס.
       אבל מאז "צוק איתן" עברו חמש שנים, ואני מניח בסבירות גבוהה, כי צה"ל לא שקט על שמריו. אני מניח שצה"ל פיתח שיטות, אמצעים טכניים ותורת לחימה, למיקרה שצה"ל יידרש לכבוש את הרצועה, כיבוש של ממש. יש לנו היום, ברוך השם, אמצעים לגילוי מינהרות. למינהרות יש פירי איוורור. אני מניח שיש לצה"ל אמצעים לגילוי הפירים הללו. עובדה שבסבב האחרון, סבב ה"גן סגור", כלומר סבב ה"קדם אירוויזיון", הצליח צה"ל לפגוע מן האוויר גם במינהרה של הג'יהאד האיסלאמי, מינהרה שיצאה מרפיח, עשרים מטר מתחת לאדמה, וגם במיתקן תת-קרקעי לייצור אמצעי לחימה. לא ניכנסו לרצועה, ולא ירדו לתוך המינהרות - אלא השחילו לתוך המינהרות, דרך הפירים, פצצות שפוצצו את המיתקן. תחשבו על הדיוק המדהים שנידרש מטייסי חיל האוויר כדי לפגוע במטרות נקודה.
       זאת לא תהיה מלחמה קלה. בכל רגע יהיו חיילי צה"ל צפויים, כמו במלחמת לבנון השנייה, לכוח של האויב שעולה מן האדמה, ותוקף את כוחותינו מעורפם. אבל אם המבצע יתנהל בצורה יסודית, לא בפזיזות, אני מאמין שניתן להשלים את המלאכה בזמן סופי. יהיו שבועות של אזעקות "צבע אדום". יהיו אלפי פלשתינאים הרוגים. יהיה הרס עצום ברצועה. אבל אם נהיה נחושים בדעתנו – ניתן לבצע את המהלך הזה. זה ידרוש גם תקציבי עתק, אבל זה יחסוך את תקציבי העתק שאנו מוציאים היום על "כיפת ברזל" (כל טיל טמי"ר שלה עולה מאה אלף דולר), והנזק החמור לכלכלת ישראל בגלל כל הסבבים.
האם?
       האם יש סיכוי שממשלת נתניהו תחליט על מהלך קשה כזה? הסיכוי קלוש. הסיבה העיקרית לכך היא שנתניהו, והמתנחלים, אינם מעוניינים בחיסול החמאס. נתניהו מעוניין לקיים את החמאס, כגורם נגדי לאש"ף (אגב, כך הוא הוקם, החמאס), כדי למנוע את האפשרות שניתן יהיה לדבר עם אש"ף על שלום. זוהי הסיבה מדוע, למרות כל ההצהרות שימוטט את החמאס, אותן השמיע נתניהו לפני עלייתו לשילטון – הוא נמנע מלהכות בחמאס באופן רציני. הוא שולח את חיל האוויר להרוס מבנים ריקים מאדם. אלפי פצצות הוטלו. מיליוני דולרים בוזבזו, כדי להגיד שמונה פעמים: "הפעם הכינו את החמאס מכה הכי קשה מאז צוק איתן", להגיד, להצהיר, לשכנע את עם ישראל שהוא "מר ביטחון", אבל בפועל החמאס חזק היום, אחרי מבצע "גן סגור", לא פחות ממה שהיה ביום שנתניהו הפך ראש ממשלה.
       יש גם טענה, בפי כמה אנשי צבא, כי היכולת של החמאס לשגר רקטות אל עבר ישראל, "לטרטר" את הישראלים, ולצאת מזה שוב ושוב בלי שיהיה מוחלש - מחזקת את האהדה אליו בשטחי יו"ש, ובשלב כלשהו בעתיד, ישתלט החמאס גם על שטחי A, ויהיו לנו אויבים גם בשטחים וגם בירושלים המזרחית, כפי שנתניהו מרבה לומר במערכות הבחירות השונות.
ביום הזיכרון
       אני מאזין לרדיו ושומע את סיפורי המשפחות השכולות. ה"אי-נוחיות" של שרי המדינה לטפל בבעייות של שני מיליון הפלשתינאים בעזה - אינה שווה אפילו את הסבל של משפחה אחת, שאיבדה בן, או בת, או אב, ב"מבצעים" בדרום, או מפגיעת רקטה!
 
       לסיכום, צריך לכבוש את רצועת עזה ולחסל את החמאס שיושב שם, אבל הסיכוי שנתניהו יורה לצה"ל לבצע מהלך כזה – סיכוי קלוש.
הערה
[1] בשנת 2006 הגיע אהוד ברק למישרת שר הביטחון, אחרי שניצח את עמי איילון בבחירות הפנימיות, ע"י זיוף הבחירות, והצטרף לממשלת נתניהו, בניגוד לדעת כל חברי הכנסת של "מפלגת העבודה", אחרי שהבטיח שהוא הולך לאופוזיציה. בעקבות המהלך המגונה הזה ירדה מפלגת העבודה בראשותו לשישה מנדטים בסקרים.
 
עוד
       אם אינכם זוכרים, אתם מוזמנים לשוב ולקרוא את אמא מספידה את דניאל טרגרמן בכתובת:
http://www.tapuz.co.il/blogs/viewentry/4085010
ואת לזכור אותם בכתובת:
     האם אני צודק? אל תסכימו אתי.
       מה אתם חושבים? מה אתם מרגישים?
יוסף רגב
-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-
   המונה היומי: עד היום היו 952,876 כניסות לבלוג שלי, וזאת מאז שהתחלתי ב-22.2.2006
 
 
תגובות
      אם בהמשך הקטע (הפוסט) הזה יש תגובות, קיראו גם אותן. כשאנשים מתווכחים אתי, עולות נקודות חשובות, שלא נכנסו למסמך המקורי שכתבתי.
      אם הדברים שכתבתי פה מעוררים אצלכם מחשבות, והרי לשם כך אני כותב אותם, אנא, הגיבו לדברי בבלוג עצמו, ע"י קליק על "הוספת תגובה", כדי שאדע שקראתם וחשבתם עליהם.
      אם התגובות שלכם מתייחסות לנקודה מסוימת במה שכתבתי, סמנו אותה בשדה "נושא" ע"י מספר בסוגריים מרובעים כפולים, לדוגמה [[1]], ואני אכניס את המספר הזה בתוך הטקסט שלי.
      כיתבו תגובות. אל תהססו. אין צורך להיות בלוגר רשום. אין חובה לתת כתובת דוא"ל. כל אחד יכול לכתוב את שמו – ולהגיב (עד 500 מילים).
      אם האותיות קטנות וקשה לכם לקרוא – לחצו על מקש ה-CTRL ביחד עם מקש התו "+" (פלוס), ואז האותיות יוגדלו.
 
תגיות
   את רשימת התגיות מסודרת לפי מספר הפוסטים תוכל לראות אם תרדו למטה.
       את רשימת התגיות מסודרת לפי סדר אלפאבתי, ניתן כאמור לראות בכתובת:
http://www.tapuz.co.il/blogs/viewentry/7347329
       חיפוש מאמר, או נושא, בשדה "חפש בבלוג הזה", בפינה הימנית העליונה של החלון הזה.
        את רשימת הנושאים בבלוג שלי וגם את הוראות השימוש, ניתן לראות בכתובת:
http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=897416
 
תגיות: אקטואליה, חמאס, רצועת עזה, פוליטיקה, ביבי, צה"ל, אהוד ברק, עופרת יצוקה, צוק איתן, כיפת ברזל, עמי איילון, יום הזיכרון לחללי צה"ל

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

5 תגובות

סטטיסטיקה
מספר כניסות לבלוג מה - 02/2006
971,090
תגיות
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל יוסי רגב אלא אם צויין אחרת