00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

יוסי רגב

ביבי ניצח

בקיצור: מבט על מערכת הבחירות של 2019 $$$ [4763]
אל רשימת התגיות המסודרת ( <- קליק על)
אל רשימת ההרצאות שלי ביוטיוב ( <- קליק על)
אל רשימת הפוסטים המסודרת בבלוג שלי  ( <- קליק על)
אל רשימת הנושאים שלי ( <- קליק על)
זה הסיפור להיום. אם זה מוצא חן בעיניכם, תבואו גם מחר. אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, יחכה לכם סיפור חדש.
 
       מה ההבדל בין יהודי אמריקאי לבין יהודי ישראלי? ליהודי אמריקאי יש את טראמפ. ליהודי ישראלי יש את נתניהו. אבל ליהודי אמריקאי יש סיכוי שטראמפ יפסיד, במוקדם או במאוחר. בהתחשב בכך שבן ציון נתניהו, אביו של ביבי, נפטר בגיל 101, הסיכויים של יהודי ישראלי להיפטר מנתניהו – נמוכים מאוד!
יש לביבי תמיכה
       יש להכיר בכך, שלבנימין נתניהו, כמו לדונלד טראמפ בארה"ב – יש תמיכה בציבור. זה לא הכל פוילע שטיק של יחצ"נים והאקרים. אני מעריך את התמיכה החזקה בנתניהו בשליש מציבור הבוחרים היהודי בישראל. נתניהו הצליח להתנחל אצלם בלב, עד שהם רואים בו דמות אב. ואם זה אבא שלכם, גם אם המשטרה תבוא ותאשים אותו בפשעים איומים – הוא יישאר אבא שלכם. כיוון שכך, כל פעם שעולה האשמה חדשה נגד נתניהו – התמיכה בו גדלה, והוא עולה בסקרים. כפי שהודיע אחד מחסידיו: "גם אם ביבי יישב בכלא – אני אמשיך להצביע בעדו!". האנשים האלה רואים שנופלות עליהם רקטות. הם נתקעים בפקקים בכבישים. הם מחכים שעות לטיפול בבתי החולים – אבל הם ממשיכים לדבוק בנתניהו, ולאהוב אותו, כאילו היה אבא שלהם.
       האנשים הללו אינם מטומטמים. לא כולם משיכבה סוציו-אקונומית נמוכה. לא כולם מעדות המזרח. לא כולם "דוסים", ולא כולם חסרי הבנה במה שקורה. אבל יש להם תחושת הזדהות עם נתניהו. הוא המנהיג האהוב שלהם, ולכן כל מה שאומרים על נתניהו – לא מזיז להם. אם המשטרה, והפרקליטות והיועץ המשפטי, ובעתיד גם בית המשפט, ובג"ץ – הם נגד נתניהו, אז סימן שכל אלה שונאים ורודפים אותו, אחרת לא היו מעיזים לחקור אותו ולכתוב כתבי אישום נגדו.
                                              קריקטורה של אוריאל בעיתו "בקהילה"
יש לביבי התנגדות
       כנגד זה יש ציבור שלם שהוא כנגד נתניהו. בעיניהם הוא פושע ושטן. בעיניהם הוא סכנה לדמוקרטיה, ועוד יותר נזק למדינת ישראל. אם הם ישמעו שהוא קיבל התקף לב ומת – הם יצאו בריקודים. כשהם רואים שנתניהו מתקבל בכבוד מלכים בארה"ב, ברוסיה, בהודו, בברזיל, בהונגריה ובצ'אד – זה לא מזיז להם, כי בעיניהם האיש הוא תמצית הרוע. אני מעריך שגם הציבור הזה מונה כשליש מציבור המצביעים.
באמצע
       ובין שתי הקבוצות הללו ישנו ציבור גדול שנקרע בין הקצוות. למעשה הציבור הזה מתחלק, פחות או יותר, חצי חצי, ולכן בכל מערכת בחירות, המצב הוא של שני מחנות, פחות או יותר, בגודל דומה. ולכן בכל מערכת בחירות, נזקק נתניהו לתרגילים ולטענות מפוקפקות, כדי לשכנע את המתנדנדים להצביע בעדו.
       והוא מצליח בכך. נתניהו הצליח להכניס לראשי האנשים בארץ שציפי לבני ויאיר לפיד ובני גנץ, שלושתם לא מר"ץ ולא קרובים בדיעותיהם למר"ץ – הם שמאל, והשמאל יביא עלינו אסון. השמאל יביא נסיגה – ונסיגה תביא עליהו רקטות, כמו ההתנתקות מגוש קטיף. רוב הציבור בארץ מאמין בזה. רוב אלה שבאמצע – מאמינים בזה. נתניהו הצליח גם לגרום לכך שנושא כתבי האישום נגדו, שלושה תיקים חמורים, ועוד פרשת הצוללות, שהוא אישר למצרים בסוד, פרשה חמורה מכל היתר – נשכחו מלב כל, יומיים אחרי שהיועמ"ש הגיש את טיוטת כתבי האישום. ראשי "כחול לבן" ניסו לומר את זה, וקולם לא זכה לתהודה בציבור. הדיון בכך היה איזו מפלגה מתחייבת מראש להיות בקואליציה של נתניהו, ואיזו מפלגה מתחייבת מראש שלא להיכנס לממשלת נתניהו. אפילו אחרי הבחירות, נשמעו קולות שקוראים להקים ממשלת אחדות לאומית. אחדות בין חסידי נתניהו, שמוחלים לו על הכל, עם מתנגדיו, שרואים בו פושע, שמקומו בבעית הסוהר? איך אפשר? כשמתעלמים מן ההאשמות החמורות נגד נתניהו – אפשר לדבר על אחדות.
האזנות הסתר
       חלק לא זניח בהצלחה של נתניהו לגרום להצביע בעדו, או בעד המפלגות שבגוש שלו, גוש הימין - יש לייחס להדלפות מהאזנות הסתר במטה הבחירות של גנץ. כל כמה ימים הגיעה לתקשורת, הדלפה חדשה, בקולו של גנץ, שממנה הצטייר האיש כאידיוט. הרהורים בארבע עיניים, הפכו כך להצהרות לציבור, ומוטטו לחלוטין את הדימוי של גנץ בציבור. בעצם, יש פה חזרה על התרגיל, שבעזרתו הצליח דונלד טראמפ להיבחר לנשיאות ארה"ב: חדירה לחשבונות הדוא"ל של הילארי קלינטון ושל עוזריה, והדלפות שמוטטו את הדימוי הציבורי שלה. גם כאן, האזנות סתר והדלפות לגנץ – עשו ל"כחול לבן" נזק דומה. ואני שואל אותכם: מאיפה באו כל ההדלפות האלה? מי חדר, והאזין, והדליף לעמית סגל, לאיילה חסון וליתר העיתונאים – מי? אני חוזר ומזכיר, שוב, את ההדלפות ממערכת הווטסאפ של השופטת רונית פוזננסקי-כץ. שהרי מערכת ווטסאפ היא מערכת מוצפנת, ורק השולח והמקבל יכולים לראות את המסר. מי?
הערבים
       יום לפני הבחירות כבר כתבתי בבלוג הזה שלי, שערבים רבים מאוד יימנעו מהצבעה בבחירות, הרשימות הערביות יקבלו רק עשרה מנדטים, ושלושת המנדטים החסרים, יועילו מאוד לנתניהו. וכי הערבים בישראל תומכים בנתניהו? לא. הם נגד מדינת ישראל, ומבחינתם נתניהו הוא הנציג האמיתי של הציבור היהודי הלאומני.
הימין החדש
       פה ההצלחה של נתניהו במניפולציות שהוא עושה – היא מדהימה. נתניהו רצה ששני המנדטים של מצביעי "כהנא חי", הקוראים לעצמם "עוצמה יהודית" - לא ילכו לאיבוד, אלא יצטרפו לגוש הימין. לכן הוא עשה את התרגיל המתוחכם, שהכניס את הנציג של "הבית היהודי" למקום 28 ברשימת הליכוד, ולחץ על הרב רפי פרץ להסכים לצירוף הכהניסטים, שפרץ מתעב, לרשימת "איחוד מפלגות הימין" כבלוק טכני.
       אבל את "הימין החדש" של נפתלי בנט ואיילת שקד, נתניהו שונא, ולכן הוא פתח במסע תעמולה, שהצליח, ו"שתה" להם ארבעה מדטים (הערכה שלי), כך שהם לא עברו את אחוז החסימה במאית האחוז. ונתניהו השיג את מטרתו. אומנם גוש הימין איבד ארבעה מנדטים – אבל נתניהו השיג את מה שרצה!
הימין ינצח תמיד?
       האם הימין ינצח תמיד ולמתנגדיו אין סיכוי? אני מטיל בכך ספק. כולם אומרים שנתניהו הוא הקמפיינר הטוב בעולם. נתניהו הוא קמפיינר שהשתמש בהדלפות ממטה "כחול לבן" ובטענות שיקריות, כדי לזכות בניצחון - זה קמפיינר טוב? נתניהו מפיץ תמיד טענה שיקרית במהלך יום הבחירות, כך שלמתנגדיו אין הזדמנות להוכיח שזה שקר, שעה שהחוק קובע שאסור לעשות תעמולה ביום הבחירות. זה קמפיינר טוב?
      האם הימין ינצח חעולמים? לא בטוח. היתרון של מחנה הימין על מתנגדיו איננו מהותי. אם אורלי לוי-אבקסיס היתה מחליטה לקבל את הצעתו של גבי אשכנזי להצטרף ל"כחול לבן", ואם הערבים לא היו מחליטים להחרים את הבחירות - המצב של תוצאות הבחירות היה אז שיוויון, 60:60, ולא ניצחון ברור.
כחלון
       התוצאה החמורה ביותר של הבחירות הללו היא דווקא המכה שספגה מפלגת "כולנו" של משה כחלון. כחלון לא היה שר אוצר מוצלח, אבל הוא שימש בלם הדלת שמנע את כל הנסיונות של נתניהו וכת דיליה להשתלט על תאגיד התקשורת ולפגוע בבית המשפט העליון. גם "כולנו" נפגעה מן המהלך של נתניהו, שהסביר לקהל שאם הליכוד לא תהיה המפלגה הגדולה ביותר – השמאל ינצח וגנץ יהיה ראש הממשלה. זאת טענה שיקרית, אבל היא התקבלה על דעת האנשים, וכך גם "כולנו" ירדה לארבעה מנדטים. משה כחלון הבין, שאי אפשר ללכת נגד נתניהו, ובמיוחד כשאתה בימין. מצביעי ימין לא יצביעו בעדך, כי אתה מכשול לנתניהו. מצביעי "שמאל" לא יצביעו בעדך, כי אתה חלק מהקואליציה של נתניהו. וכך כחלון יצא קירח מכאן ומכאן. ואז הוא הסיק את המסקנה המתבקשת: If you can't beat them – join them! והוא מצרף את עצמו ואת ארבעת המנדטים שלו לליכוד, והוא יעמוד לרשות נתניהו במלחמתו בבג"ץ ובמערכת שמירת החוק בישראל. הוא לא יהיה עוד הסיכה שמחזיקה את כל הבגד.
       וזאת התוצאה החמורה מכל. כעת פתוחה הדרך בפני נתניהו להעביר את פיסקת ההתגברות, ולשתק את הבג"ץ; להעביר את תיקון סמוטריץ' לחוק החסינות, מה שימנע שהגשת כתב אישום נגד נתניהו ונגד יתר הפושעים שבקואליציה; להעביר את חוק הגיוס; להעביר את חוק הגיור - כפי שדורשים החרדים, שהתחזקו בבחירות הללו, ויש להם 15 מנדטים.
ליברמן
       שלושה אישים היו בקואליציה, שלא היו עבדים נרצעים של נתניהו: נפתלי בנט, משה כחלון ואביגדור ליברמן. את בנט הצליח נתניהו לסלק. כחלון נכנע. נשאר רק פתח תיקווה קטן וזעיר: ליברמן, עם חמישה מנדטים של "ישראל ביתנו". ליברמן כבר הודיע שיש לו דרישות נאות: שר ביטחון, הכרעה של החמאס ברצועת עזה, חוק פנסיה מינימלית (לעולי ברה"מ), וטו בעניני דת ומדינה, העברת חוק הגיוס, כפי שמשרד הביטחון גיבש, העברת חוק גיור כפי שוועדה בראשות השר לשעבר משה נסים המליצה, ועוד כמה נקודות משניות. כרגע נוראה כאילו ליברמן יכול לעצור את נתניהו. גוש הימין בלי "ישראל ביתנו" מונה רק 60 מנדטים, לא מספיק לקואליציה.
       אבל ליברמן לא מוכר לי כמי שעומד על דרישותיו (גם אילו הצודקות). במהלך כל השנים, מאז הוא נכנס לכנסת, הוא תמיד פתח פה גדול, אבל בסוף הסתפק בכך שנתנו לו משהו, עשירית ממה שהוא דרש. לכן פרשה ממנו אורלי לוי-אבקסיס בחרי אף. הפעם מצבו של ליברמן כמעט חסר סיכויים. לנתניהו יש ששים ח"כים שנאמנים לו לחלוטין. גם אם יחשוב ליברמן להצטרף לגנץ – אין להם יותר מששים מנדטים במיקרה הטוב ביותר.
       הלוואי ואתבדה, אבל אני חושש שגם הפעם ליברמן יתקפל.
 
 
     האם אני צודק? אל תסכימו אתי.
       מה אתם חושבים? מה אתם מרגישים?
יוסף רגב
-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-
   המונה היומי: עד היום היו 945,809 כניסות לבלוג שלי, וזאת מאז שהתחלתי ב-22.2.2006
 
 
תגובות
      אם בהמשך הקטע (הפוסט) הזה יש תגובות, קיראו גם אותן. כשאנשים מתווכחים אתי, עולות נקודות חשובות, שלא נכנסו למסמך המקורי שכתבתי.
      אם הדברים שכתבתי פה מעוררים אצלכם מחשבות, והרי לשם כך אני כותב אותם, אנא, הגיבו לדברי בבלוג עצמו, ע"י קליק על "הוספת תגובה", כדי שאדע שקראתם וחשבתם עליהם.
      אם התגובות שלכם מתייחסות לנקודה מסוימת במה שכתבתי, סמנו אותה בשדה "נושא" ע"י מספר בסוגריים מרובעים כפולים, לדוגמה [[1]], ואני אכניס את המספר הזה בתוך הטקסט שלי.
      כיתבו תגובות. אל תהססו. אין צורך להיות בלוגר רשום. אין חובה לתת כתובת דוא"ל. כל אחד יכול לכתוב את שמו – ולהגיב (עד 500 מילים).
      אם האותיות קטנות וקשה לכם לקרוא – לחצו על מקש ה-CTRL ביחד עם מקש התו "+" (פלוס), ואז האותיות יוגדלו.
 
תגיות
   את רשימת התגיות מסודרת לפי מספר הפוסטים תוכל לראות אם תרדו למטה.
       את רשימת התגיות מסודרת לפי סדר אלפאבתי, ניתן כאמור לראות בכתובת:
http://www.tapuz.co.il/blogs/viewentry/7347329
       חיפוש מאמר, או נושא, בשדה "חפש בבלוג הזה", בפינה הימנית העליונה של החלון הזה.
        את רשימת הנושאים בבלוג שלי וגם את הוראות השימוש, ניתן לראות בכתובת:
http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=897416
 
תגיות: אקטואליה, פוליטיקה, ביבי, בחירות, גנץ, האזנות סתר, ערביי ישראל, נפתלי בנט, כחלון, ליברמן,

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

28 תגובות

סטטיסטיקה
מספר כניסות לבלוג מה - 02/2006
959,859
תגיות
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל יוסי רגב אלא אם צויין אחרת