00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

ד"ר אמנון טיל (DAT): מהפכות המידע וכל השאר

20 אלף שנה לתל אביב

20 אלף שנה לתל אביב

דר' אמנון טיל

amnont@walla.com

--- 

אני יליד העיר ת"א (ב1945) ואת 24 שנותיי הראשונים ביליתי בת"א. לת"א חוגגים עתה את חגיגות 100 שנה אולם לת"א יש היסטוריה של כ20 אלף שנה מהתקופה הפרה היסטורית ועד התקופה העות'מאנית, ערב ייסודה של העיר ת"א. את ההיסטוריה הזו מראים עתה בתערוכה שראיתי לאחרונה במוזיאון א"י ברמת אביב בת"א.

----

מסתבר, ע"פ התערוכה שישנם כמעט 100 אתרים היסטוריים ופרה היסטוריים שנמצאו באזור ת"א. התערוכה אינה עוסקתביפו, שהיא עיר בת 5000 שנה, עיר בעלת היסטוריה מרתקת, שיש לה היסטוריה רצופה מימי קדם עד ימינו (בהקשר זה יש לציין שיריחו היא עיר בת 8000 שנה ואחת הערים הקדומות בעולם).

---

כידוע לכם, מוזיאון א"י מכיל את אזור תל קסילה והרבה ממצאים שהוצגו בתערוכה מקורם בתל זה. מה נמצא בתל קסילה משנת 1949 ואילך במספר חפירות (1950-56, 71-74, 1984)  עיר-נמל פלשתית גדולה שנמצאת על גדות הירקון. 

---

הפלשתים וגויי הים הגיעו לישראל הקדומה ביבשה ובים בסביבות שנת 1200 לפנה"ס בזמן התפוררות המעצמה החיתית, ערי כנען, האימפריה של טרויה ומצרים של רעמסס השלישי (שעמה נלחמו בים וביבשה וכנראה נוצחו ע"י המצרים). הפלשתים וגויי הים הגיעו מאיי הים האגאי חלקם דרך הים וחלקם הגדול במעבר יבשתי מאנטוליה (שבטורקיה של ימינו) אל כנען.

---

הפלשתים התיישבו בארץ למשך 600 שנה והשפיעו עליה בדרכים שונות כולל השפה (למשל המילים: פילגש, קלשון, דרבן, לשכה, ארגז, וענק  מוצאם פלשתי). תחילה שרתו הפלישתים כנראה כשכירי חרב במצודות הממשל המצרי בכנען. באמצע המאה ה-12 לפנה"ס, כשהתמוטט השלטון המצרי, נהפכו הפלשתים לשליטי הערים הללו. 

---

התנ"ך מכיר את הפלשתים, אולם הוא מציין שהם מרוכזים לאורך החוף הדרומי (פלשת) בחמשת ערי הפלשתים: עזה, אשקלון, אשדוד, גת ועקרון. התנ"ך אינו מודע לקיומו של עיר-נמל פלישתית על גדות הירקון, למרות שעיר זו הייתה קיימת כ200 שנה. (בהקשר זה התנ"ך גם אינו מספר אף מילה על 400 שנות השלטון המצרי הרצוף בכנען, אינו מספר עלקרב קרקר בהשתתפותו של אחאב מלך ישראל, אינו מספר על היותו של יהוא מלך ישראל משועבד לאשורים ועוד ועוד).

----

בתערוכה מוצגים כלי חרס וכדים רבים מהתקופה הפלשתית. בין השאר רואים בתערוכה צלחת חרס עם ציורים עליה, המופיעים גם בתרבות המיקנית שממנה הם הופיעו וכן בצלחות מקפריסין שגם היא נשלטה באותה תקופה ע"י הפולשים המיקנים. כמו כן אנו מוצאים עצמות היפפופוטם מתקופה זו. כנראה שאפיק הירקון אז היה קרוב לתל קסילה, והאזור היה מוקף ביצות.

--- 

מתקופת המנדט הבריטי אנו מוצאים צילומי ג'מוסים שוחים בירקון (בימי ילדותי שטתי בסירה ל"שבע תחנות" מספר פעמים והרבתי לשוטט עם אופניים לאורך הירקון בימיו הטובים לפני שהוא זוהם כליל. זוכרים מה קרה בארועי המכביהלמשלחת האוסטראלית? עד היום הם לא השתקמו כליל מהטבילה בירקון המזוהם).

--- 

בתערוכה נמצאים ממצאים כנעניים מתל ג'ריסה, שהייתה עיר כנענית היקסוסית באזור "גבעת נפוליון" של ימינו. כמו כן התערוכה מציגה סרט ובו נראה בית קברות כנעני שנמצא ליד מגדלי עזראלי. התערוכה מציגה ממצאים שונים שנתגלו באתרים שונים בעיר. המפה של התערוכה מגלה מקומות שונים ומפתיעים בהם התגלו אתרים היסטוריים ופרהיסטוריים. 

---

בין יתר הממצאים המעניינים בתערוכה גיליתי שבשנות ה30, כאשר בנו את תחנת רידינג התגלו שם שרידי מצודה אשורית בשפך הירקון לים. הפיניקים שלטו אז במסחר בים התיכון ומטרת האשורים הייתה למנוע מהם את הכניסה לירקון. המצודה האשורית נבנתה כנראה בערך בשנת 700 לפנה"ס. 

---

בנוסף לתערוכה זו בקרתי גם בביתנים שונים של מוזיאון א"י: בית קדמן למטבעות, ביתן מעניין ביותר בו הייתה גם תערוכת מטבעות סין, ביתן שירת הבטון,  ביתן הזכוכיתביתן נחושתן, בו הוצגו ממצאים מעניינים מכריית הנחושת בתמנע ומפולחן האלה המצרית חתחור (אלת הפריון המצרית).

--

היו גם ביתנים שלא הספקתי לראות: 100 שנה לרכבת החיג'אזיתביתן הקרמיקהמרכז אדם ועמלוכיכר הפסיפסיםבית הבד,  תחנות הקמחכיכר שעוני השמשגן נופי א"יארץ הברון, ביתן אתנוגרפיה ופולקלור, עתיקות תל קסילה ועוד. אני מקווה שבעתיד אוכל להשלים גם חלק זה של המוזיאון. לפני שנים רבות ראיתי במוזיאון זה עם ילדי את תערוכת הדינוזאורים וכן תערוכת פולקלור סינית.

--- 

מי שרוצה לבקר במוזאון וירטואלית בתערוכות הקבע מוזמן לעשות זאת: יש רק לסמן את הביתן שברצונכם לראות, ולהתחיל לנווט בעזרת העכבר. הנה גם מפה סטטית מפורטת של המוזיאון. 

--

ראו גם: תל קסילה באתר עידן התנ"ך, העולם העתיק

---

ביבליוגרפיה

-- 

דותן ט. (תשכ"ז), הפלשתים ותרבותם החומרית, מוסד ביאליק, ירושלים.

--- 

מרגלית ע. (1988), גויי הים בארץ ישראל בתקופת המקרא, דביר, ת"א.

ראו גם:

רשימותי בנושא העולם העתיק

רשימותי בנושאים שונים

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

2 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל amnont אלא אם צויין אחרת