00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אלהים! מה לעשות?

ברוס ספרינגסטין וחבית חומר הנפץ בהר הבית

10/11/2014

ברוס ספרינגסטין וחבית חומר הנפץ בהר הבית

מכירים את התופעה שפתאום במשך מספר ימים מתנגן לכם בראש שיר מסויים מבלי ששמעתם אותו באותו זמן? שמתי לב שפעמים רבות מדובר באצוסיאציה שנובעת מהחלק התת מודע של המח. אז בשבוע שעבר ניגן בי השיר של ברוס ספרינגסטין  Dancing in the Dark שהפזמון החוזר שלו הוא: You Can’t Start a Fire without a Spark  - אינך יכול להדליק אש ללא ניצוץ.

המילים הללו ישר העלו בי את האסוציאציה לדימוי של הר הבית כחבית חומר נפץ שמספיק ניצוץ אחד קטן שידליק אותו ויגרום לתבערה בכל המזרח התיכון. לאור זאת, עשיתי חשבון נפש ושאלתי את עצמי, אולי בכל יש משהו בטענה של הערבים? בשיחות שקיימתי בנושא עם אנשים המתנגדים למתן היתר תפילה ליהודים בהר הבית, הושמעה הטענה שאין זה מוצדק לאחר 1300 שנה של פעילות מוסלמית בלעדית בהר הבית לדרוש פתאום שתתקיים שם גם תפילה יהודית. הרי מה היה קורה אילו מוסלמים היו מבקשים לערוך תפילה עם סממנים מוסלמים ברחבת הכותל? במישור של טענות הצדק, זוהי הטענה המשמעותית מצד המתנגדים לתפילת יהודים בהר. אבל גם עליה ניתן להשיב בפשטות שאין להשוות בין הדברים שכן, הר הבית הוא המקום הקדוש ביותר לעם ישראל ובכח הזרוע הורחק משם ואילו הכותל הוא רק קיר תמך לאתר מוסלמי השלישי בקדושתו באסלם ומעולם לא התקיים פולחן מוסלמי ברחבת הכותל בכל שנות שלטון האסלם בארץ ישראל. כמו כן, לי אישית אין שום בעיה שתתקיים תפילה מוסלמית בכותל. בנוסף לכך, בראשית האסלם הותר ליהודים להתפלל בהר הבית ואף הועסקו כהנים בשמירה על "אבן השתיה" בכיפת הסלע והם היו יוצקים עליו מידי יום שמן.

לאחר שיג ושיח עם עצמי בנושא חזרתי שוב להכרה שהר הבית הוא בכלל לא הנושא , ושורש שהסכסוך נובע מכך שלאסלם יש קושי לקבל את העובדה שישנם בעולם גם אנשים שאינם מוסלמים. התבערה שהולכת ומתפשטת נובעת מאותה סיבה שבכל מקום שישנם מוסלמים בעולם ישנן התפרעויות אלימות וטרור. מטרתו של האסלם הוא להחיל בכח את שלטונו וחוקיו על כל האנושות. כעת, הבקשה של יהודים רבים לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית (כלומר לממש את זכות היסוד להתפלל במקום) הוא רק תירוץ פוליטי כדי לקבל באופן זמני תמיכה ממדינות העולם שאינן מוסלמיות וכדי לפרוט על רגשותיו של עמי הארצות המוסלמים שאינם בקיאים בהיסטוריה של המקום. למעשה כל חשיבותו של המקום באיסלאם נובעת ממניעים פוליטים, ורמת קדושתו לאורך ההיסטוריה עלתה וירדה בהתאם לצרכים הפוליטים. לא צריך ללכת רחוק ולראות כיצד המקום היה מוזנח לפני ראשית הציונות ולפני הכיבוש הצלבני. הסיבות להיווסדם של המבנים המוסלמים בהר הבית נבעו מתוך מאבק בין מושל דמשק עבד-אל מלכ לבין מושל מכה ומדינה עבדאללה אבן-א-זובייר שמרד בו. עבד-אל מלכ נזקק אז למרכז פולחני שיתחרה עם מכה ומדינה שהיו בשליטת יריבו.

לאחר שעיינתי שוב במילות השיר היפה של ברוס ספרינגסטין הבנתי טוב יותר את מהות התהליך שאנו עדים לו כיום. השיר מדבר על אדם שתקוע בחיים, ללא אנרגיה ומוטיבציה שנובע מריק קיומי – חוסר משמעות. המסר של השיר הוא שכדי להדליק את אש החיות – את אנרגיית החיים, יש צורך בניצוץ, שעשוי להגיע מאקדח שכור, אפילו אם אנחנו רק "רוקדים בחשיכה". כלומר, מדובר באש חיובית , אש שתניע מחדש את החיים ותוציא אותנו ממצב תקוע של חוסר משמעות וכיוון אל תנועה חדש עם כוון ברור ומשמעותי יותר.

הניצוץ שהדליק את התבערה הנוכחית אינו יהודה גליק או חברי הכנסת שמבקשים לממש את זכותו של העם היהודי להתפלל בהר הבית. הניצוץ הוא האקדח של פעיל הג'יהאד האיסלמי מועת'ז חיג'אזי. זהו אותו ניצוץ שניצת שוב שוב על ידי הערבים לאורך ההיסטוריה של הציונות, ובזכותו עם ישראל מתרומם על רגליו ומקבל עוז לצעוד קדימה ולממש את זכותו ויעודו בארץ ישראל. מה שמדליק את הניצוץ הזה שוב ושוב הוא טיפשותם הפוליטית והאסטרגטגית של אויבנו. הניצוץ הזה למעשה כבר הודלק לפני כשנתיים עם תחילת תופעת חבורות המוריביטון בהר הבית שמטרתם היא לשבש את עליית היהודים להר הבית. בשל ההתנגשויות החוזרות ונשנות של הפרובוקטורים בשכר, ישנן יותר ויותר התנגשויות בין יהודים ולערבים בהר הבית. תופעה זו רק מדרבנת את היהודים לעלות יותר להר מכיוון שהיא ממחישה לעולים כמה כל צעד ושעל שהם עושים במקום הוא משמעותי והכרחי כדי לשמור על הזיקה של עם ישראל להר. החיכוחים הללו מגבירים את העיסוק התקשורתי בנושא, ובכך את מודעות הציבור היהודי לכך שיהודים יכולים לעלות להר הבית, ושעקרונות דמוקרטיים יסודיים מופרים באורח קבע במקום, וכתוצאה מכך יותר יותר מעצבי דעת קהל בתקשורת מביעים תמיכה בשינוי הסטטוס קוו בנוגע לתפילת יהודים בהר הבית. מצב זה יצר תהליך שבו החיכוך בין יהודים וערבים בהר הולך וגובר וכבר לא ניתן לעצור אותו, ובסופו של דבר לא יהיה מנוס מלהפריד בין זרם היהודים ההולך וגובר לבין המוסלמים בה.  ממשלת ישראל, שבמשך כל השנים התחמקה מלהכריע בעניין הר הבית, תצטרך לקבל הכרעה האם למנוע מהיהודים את זכות הביקור במקום, או למנוע ממוסלמים לשהות במקום בזמן עליית היהודים (בדומה להסדר במערת המכפלה). ממשלות ישראל מאז מלחמת ששת הימים הקפידו באופן מוצהר לאפשר ליהודים לבקר בהר (המשטרה היא זו שאינה מקפידה על כך), ולכן קשה להאמין שההכרעה שתתקבל תהיה האפשרות הראשונה. הציבור יוקיע ממשלה שתקבל הכרעה שמונעת מיהודים לבקר בהר מתוך כניעה לאלימות.

המוריביטון עד כה היו גחלים לוחשות, אבל הניצוץ מהאקדח השכור שירה ביהודה גליק הוא הוא הניצוץ שהדליק את חבית חומר הנפץ. אלא שהפעם לא מדובר בחומרי נפץ אסלמיים אלא חומרי נפץ יהודים. גם ליהודים יש רגשות וגם הם יודעים להתפרע ולצאת משליטה. כך היה בימי הבית השני בכל פעם שהשלטון הרומי פגע בקדושתו של המקדש, וכך גם עשוי להתרחש היום, חרף העובדה שהציבור הישראלי נראה רדום בדומה לתיאור בשיר:

I ain't got nothing to say / I come home in the morning / I go to bed feeling the same way  / I ain't nothing but tired / Man I'm just tired and bored with myself  

נראה שהאש שהוצתה על ידי המוסלמים כבר לא ניתנת לכיבוי, ויתכן שלא נוכל להמנע מלהכוות ממנה באופן מכאיב, אבל כשמתבוננים על מכלול הדברים – על התמונה הכוללת,  אנחנו מצויים במסלול בלתי נמנע שסופו חזרתו של עם ישראל והתנועה הציונית להר ציון, ששועלים ללא חכמה פוליטית מהלכים ומיללים בו.  בינתיים נאחל ליהודה גליק שספג את הכוויה החזקה ביותר עד כה החלמה מהירה, ושאש התבערה הזו תומר באש של אנרגיית חיים וריפוי.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

2 תגובות

סקרים
תוצאות הצבעה חזרה לסקר
3
סקר זה פתוח למשתמשים רשומים בלבד. לכניסה או הרשמה- לחץ כאן
עליך לבחור תשובה
תשובה אחוזי הצבעה
אין מטרה אחת עליונה - .. 12%
אין מטרה רצינית לפעולו.. 2%
להגיע לזהות עם האלהים .. 12%
להיות מאושר 26%
להשיג כמה שיותר כסף 3%
להשתחרר מן הסבל / פשוט.. 8%
למצוא אהבה 7%
לעזור כמה שיותר לזולת 2%
לעזור כמה שיותר למדינה.. 1%
לעשות את רצון האלהים 22%
סה"כ מצביעים0
סקר למשתמשים רשומים בלבד
הצבעת כבר
הצבעת כבר
מבחר הופעות בתקשורת
אשכולות בפורומים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל zachiz אלא אם צויין אחרת