00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

פ.י.מ.פ.

בואי וראי: The Man Who Sold the World

<-הבא

We passed upon the stair
We spoke of was and when
Although I wasn`t there
He said I was his friend

הקטע הפותח של התקליט הוא פראפראזה על שיר ידוע של יו מירנס, שנפתח כך: "Yesterday upon the stair / I met a man who wasn’t there / He wasn’t there again today / I wish, I wish, he’d go away. " השיר מדבר על בית רדוף רוחות, ו"האיש שלא היה שם" הוא רוח רפאים. אבל כאן, הגיבור עצמו הוא זה ש"אינו שם", מה שכנראה אומר שהוא מרגיש כי הוא חי קיום מזויף, כאילו הוא רק צל אדם. בן שיחו הוא כנראה אדם אותנטי יותר, ושלא כמו המספר בשירו של מירנס הוא אינו נבהל מן הלא-אדם אותו הוא פוגש אלא מדבר איתו באריכות ומבטיח לו כי הוא חברו.

Which came as some surprise
I spoke into his eyes
I thought you died alone
A long long time ago

גיבורנו גדל בתרבות שלימדה אותו כי זה חסר ערך ללכת בדרכך שלך, אלא עדיף להסתגל ולקבל על עצמך את הזהות שהחברה משיתה עלייך. התרבות הזו מלאה בסיפורים המספקים דוגמאות לאנשים שהלכו בדרכם שלהם וסיימו אותה אומללים או מתים. לפיכך, הוא מופתע למצוא את האדם הזה לפניו, אדם שלא נכנע לתכתיבי החברה ובכל זאת הצליח להישאר בחיים ואף להיות מאושר כל כך הרבה שנים. אך התשובה מגיעה:

Oh no, not me
I never lost control
You`re face to face
With the man who sold the world

מה שהאיש אומר לו הוא: כן, זה דווקא כן אפשרי. ניתן ללכת בדרכך שלך, לא למכור את נשמתך למערכת, ועדיין לשרוד ולהיות מאושר. ניתן לשטות בכולם, ולהמשיך לעשות זאת במשך שנים רבות, אולי אפילו כל ימי חייך.

השם "האיש שמכר את העולם" ככל הנראה מקבל את השראתו מספר מדע בדיוני של רוברט היינליין מ-1950 בשם `האיש שמכר את הירח`. סיפורו של היינליין הוא על אדם המפתח אובססיה לרעיון של להגיע לירח ולמשול בו, ובונה אימפריה כלכלית וטכנולוגית כדי להגשים את רעיונו, אך לבסוף הופך שבוי לניהול האימפריה הזו ונאלץ לוותר על חלומו. הוא רצה להכריז בעלות על הירח, אך לבסוף נתן לחברה שהקים לקבל בעלות עליו. לאדם אשר בואי פוגש יש רעיון דומה של "בעלות על העולם", אך הוא הבין שכדי להישאר בשליטה, עליו לא לקנות את העולם אלא דווקא "למכור" אותו – כלומר, לא להפוך לחלק מן המערכת ולנסות להגיע לראשה, אלא להישאר מחוצה לה. האיש הזה נחשב כמת בידי החברה הממוסדת משום שהוא מעולם לא נתן לעצמו להשתייך לאחת מן הקטגוריות שלה, ותמיד נשאר מתחת לראדאר שלה, חופשי ממנהגיה.

I laughed and shook his hand, and made my way back home
I searched for form and land, for years and years I roamed

הגיבור רק משועשע בתחילה, וחוזר לחייו השגרתיים לאחר ששיחתם מסתיימת. אך הפגישה נוטעת גרעין בתודעתו. הוא רוצה להיות חופשי ומאושר כמו האדם ההוא ומתחיל לחפש אחר סוד החיים הללו. הוא מחפש משהו יציב – צורת חיים מאושרת, ארץ של אושר – אך שנים של חיפושים אינם מניבים מאום.

I gazed a gazely stare at all the millions here
We must have died alone, a long long time ago

מתבונן בחברה האנושית, עכשיו נראה לו כי דווקא אנחנו, ה"נורמליים", הם אלו שמתו, גם אם איננו מבינים זאת. אנו חיים בתוך קופסאות מוכנות מראש, מסגלים עצמנו לנורמות החברתיות, ואנו סבורים כי אלו החיים ה"אמיתיים" כאשר למעשה זהו קיום מזויף. נראה כי כולנו מתים באופן כזה. האמנם?

Who knows? not me
We never lost control
You`re face to face
With the man who sold the world

לא, לא כולנו מתים. הגיבור מדבר עתה על סוג אחר של "אנחנו", לא החברה בכללותה כי אם קבוצה של אנשים שהצליחה להישאר אמיתית וחופשית. והוא עצמו, אנו למדים עתה, משתייך גם הוא לאותה קבוצה. אחרי כל אותם שנים של חיפושים אחר ארץ או צורה, הוא סופסוף מצא אותן. או שאולי הוא לא מצא, אלא הבין כי העובדה שהוא מעולם לא התחייב לשום ארץ או צורה היא זו שהביאה לו חופש? הוא אינו אומר לנו, ומשאיר לנו לתור אחר התשובה לבדנו. בכל אופן, הוא עכשיו האיש שעוצר אותנו כאשר אנו חולפים על פניו בגרם המדרגות, כדי לבשר לנו כי יש סוג אחר של קיום.

ב-The Man Who Sold the World, אני חש, בואי מתחיל להשיל את זהות המשורר/מספר ולאמץ גישה של נביא ומנהיג. עד הלום כתיבתו הייתה הסכין המפלחת כל ויכוח, חותכת את שני הצדדים ומרמזת כי יש דרך שלישית; עתה, הוא רוצה להיות הסכין, לא להתחייב לשום צד, לחיות בעצמו את הדרך השלישית ולהוות דוגמה. עד הלום, בתודעה הקולקטיבית של תרבות הנוער, התפיסה הייתה כי לאדם צעיר יש רק שתי אפשרויות: להישרף או להחליד. במילים אחרות, או שתיכנע ותסתכל לנורמות החברתיות ותחיה חיים ארוכים אך משעממים, או שתמרוד ותחיה חיים אותנטיים ומלהיבים אך לא לאורך זמן. תקליטיו של בואי מלאים באנשים מן הסוג השני, אבל התקליט הזה, אני מאמין, חושף כי כוונתו היא להיות יותר חכם מהם: הוא רוצה לחוות קיום חופשי ומלהיב, להישאר בשליטה על גורלו, ולהאריך את הקיום הזה ככל שיוכל. The Man Who Sold the World יהפוך לאחד משירי הדגל של בואי לאורך הקריירה, ולדעתי זה משום שזהו אחד מן המניפסטים שלו, המבטא את מה שהוא שאף להשיג.

כאחד ההמנונים של בואי, השיר הזה זכה לביצועים מגוונים ומעניינים לאורך השנים. ב-1979, אחרי עשור שבו הוא פחות או יותר הצליח לממש את האידיאל המוצב בו, בואי שב אליו כדי לתת לו את הביצוע שלאוזניי הוא הטוב מכולם.

הבא->

אין לקדם פוסט זה

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

2 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אלדינסיין אלא אם צויין אחרת