00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

בלי חיתולים ובלי חשבון

מדריך חובבני ומקוצר למגדל התרנגולות המתחיל

ורשומה זו באה בעקבות בקשה שבאה בעקבות הרשומה על נולי. בהצלחה!

אז מזל טוב - החלטתם להכניס תרנגולות הביתה. 

אופס! תרנגולות אינן חיות בית. בשביל לגדל תרנגולות צריך חצר. (שמעתי גם על מי שמגדל תרנגולות על גג פתוח).

אוקי. יש חצר.

רגע! זה חוקי בכלל? גם אם בעיניכם הן חיות מחמד בלבד, תרנגולות עדיין נחשבות לחיות משק בעיני הרשויות, ולכל רשות מקומית יש חוקים משלה בנושא. כדאי ורצוי לברר מה אומר החוק המקומי במקום מגוריכם עוד לפני שאתם מקימים את הלול. במקום מגורי למשל, מספר התרנגולות המותר מוכתב על פי גודל החצר, הלול צריך להיות במרחק מסויים מגדר השכנים ויש איסור מוחלט על גידול תרנגולים. 

ביררנו. מותר לגדל. 

אתם באמת רוצים להכנס לזה? מדובר במחוייבות לכל דבר. רוב האנשים שדיברתי איתם אינם מודעים לכך שתוחלת החיים של תרנגולת המטופלת היטב יכולה להגיע ל-15 שנים. ממש כמו כלב או חתול. זו מחוייבות ארוכת טווח. מצד שני, תרנגולות נקשרות למגדל פחות מחתולים וכלבים וניתן למסור אותן למגדל אחר במידת הצורך עם הרבה פחות טרגדיה. בכל זאת, זה משהו שכדאי להביא בחשבון.  

עוד מה שכדאי להגדיר לעצמכם אלו הסיבות לרצונכם בגידול תרנגולות. זה ישפיע על הבחירה בזנים שתגדלו וגם על הציפיות מהן. הסיבות בדרך כלל נעות בין רצון לביצי חופש טריות והרצון לגדל עופות נוי שיסתובבו בחצר ויוסיפו לה יופי. תרנגולות יכולות גם להיות חיות מחמד נהדרות לילדים - גם המטרה הזו משפיעה על בחירת זני הגידול. ארחיב על זה בהמשך. 

הלול. בארה"ב (ואולי גם בישראל? אין לי מושג) אפשר לקנות אחד מוכן. יש כאלה ניידים שאפשר להעביר כל פעם לפינה אחרת בחצר. אפשר (ואף רצוי) גם לבנות לבד, ואז הלול בטוח מותאם לחצרכם ולצרכיכם. כשעברנו לביתנו החדש שכרתי את קבלן השיפוצים שלנו שיבנה לי גם את הלול, לפי תכנית שאני תכננתי. 

הלול צריך להיות מרחב מוגן עבור התרנגולות, והדגש על שניהם: גם מרחב (מרווח ונוח) וגם מוגן (כי לצערנו בני האדם אינם היצורים היחידים עלי אדמות שאוהבים לאכול עוף). גודל הלול צריך להיות מתאים למספר התרנגולות המתוכנן וחשוב לא להתפתות ולאכלס אותו בצפיפות יתר. הוא צריך להיות מרווח מספיק בשביל שגם בימים בהם התרנגולות אינן יוצאות לטייל בחצר, עדיין יהיה להן נוח בו. בלול צריך להיות אזור מקורה ומוגן מגשם ומרוחות. באזור זה יש לבנות את מדף או מוטות הלינה של התרנגולות, קרוב לתקרה כי הן אוהבות לישון גבוה. צריך שגם יהיה בלול איוורור טוב כי תרנגולות סובלות מאוד בחמסינים. 

הנה תמונה של הלול שלי לפני איכלוסו. הוא בנוי בצילו של עץ אלון, מתוכנן להחזיק עד עשר תרנגולות ובנוי ככה שגם לאנשים יהיה מקום לעמוד בו. 

אחר כך התברר הצורך, ובניתי להן סולם לעלות בו למעלה. רובן לא צריכות אותו אבל חלק כן. 

אם רצפת הלול אינה אדמה אז כדאי לרפדה עם נסורת או קש ולפי הצורך לפנות את המצע המשומש לערמת הקומפוסט ולפזר חדש.

תאי הטלה: תרנגולות אוהבות להטיל במקום מוגן ואפלולי, ורצוי מוגבה מהקרקע. לא צריך לבנות יותר מידי תאי הטלה כי הן מטילות פחות או יותר באותו מקום לפי התור. 

הגנה מפני חיות טרף: הלול צריך להיות מרושת היטב מכל הכיוונים והרשת צריכה להיות צפופה מספיק בשביל לא לאפשר חדירת עכברים או כפות של חולדות ונמיות (או רקונים, אם אתם בארה"ב). הקרקע צריכה להיות מוגנת מפני חפירה. או שהרשת עמוקה מספיק באדמה או שהרצפה מבטון, או רשת מתחת לקרקע. כלבים, שועלים ורקונים יודעים לחפור מתחת לרשתות. אולי גם נמיות. במהלך הלילה דלת הלול צריכה להיות מוברחת, ובארה"ב גם נעולה (רקונים יודעים לפתוח בריחים). 

אוקי. יש לול. אז איזה תרנגולות להביא? 

בגדול יש שלושה סוגי יעודים של תרנגולות: בשר, מטילות ונוי. אני מניחה שמי שמתעניין בגידול ביתי אינו מעונין בסוג הראשון. המטילות נקראות גם תרנגולות סטנדרט כי הן בגודל הרגיל והמוכר לכולם. יש המון זנים של תרנגולות סטנדרט המטילות ביצים בצבעים שונים ובכמויות שונות. חלק מהן יפות עד מאוד ויכולות בקלות להיות גם תרנגולות נוי. חלק מהן קולניות יותר מאחרות. בכמות ההטלה, מובילות הלגהורן הלבן והרוד איילנד רד. הסטנדרט הפשוטות ביותר הן המעורבות, מה שבארץ קרויות בלאדי. בהן יש מכל בכל וקשה לדעת על איזו תרנגולת נופלים מבחינת אופי ויכולת תטולה. הן נחשבות תרנגולות עמידות ביותר. בארה"ב לא ראיתי כאלה.

גודל וצבע הביצים תלוי בזן התרנגולות. הנה תמונה של קערת ביצים פרי לולי: 

למעוניינים בתרנגולות בעיקר כחיות מחמד, ובמיוחד עבור ילדים קטנים, כדאי להשיג תרנגולות בנטם (ננסיות). אלו תרנגולות קטנות, יפיפיות ובעלות אופי נוח. יש די הרבה זנים של תרנגולות נוי כאלה, ורובם לא זמינים בישראל למרבה הצער. לבנותי יש שתי תרנגולות בנטם מזן אולד אינגליש והן תרנגולות מקסימות וחמודות להפליא. הן לא מטילות הרבה ביצים וביציהן קטנות מאוד, אבל הן הבחירה הראשונה של בנותי כשמדובר בארוחת הבוקר :-) 

הנה תמונה של שתי הבנטמיות שלנו על ברכי הגדולה. גודלן בתמונה הוא גודלן הסופי.  

מילה על תרנגולים: אני לא חושבת שיש חיה מבוייתת נוספת שבה להיות זכר הוא חיסרון משמעותי כל כך. בתעשיה, הזכרים (פרט לממשיכי השושלת הספורים) מומתים כבר ביומם הראשון. למרבה הצער התרנגולים לרוב אינם מוצלחים גם כחיות מחמד. הם קולניים מידי בשביל לשמור על יחסי שכנות טובים והם אגרסיביים מידי בשביל לחיות בשלום אחד עם השני ואינם מהססים גם לתקוף את מגדליהם. (יש יוצאים מן הכלל, כמובן. יצא לי לפגוש גם תרנגולים עם אופי מקסים ונוח שהיו חיות מחמד נהדרות, אבל הם המיעוט שבמיעוט). ברוב הרשויות באזורי גידול תרנגולים אינו חוקי. 

בקניית תרנגולות סטנדרט יש אפשרות להזמין מהמדגרה נקבות בלבד. שלא תגידו שלא אמרו לכם - האפרוחים הזכרים מומתים. כשקונים אפרוחי בנטם אין הפרדה וסיכוי טוב שמחצית מהאפרוחים שהזמנתם יהיו זכרים. הביאו זאת בחשבון ותכננו מראש מה לעשות איתם. בגדול, אנשים מגדלים תרנגולים כי הם רוצים ביצים מופרות לרביה או כי הם מרשימים ויפים וזה עושה טוב לראות אותם מסתובבים בחצר. 

  

להביא אפרוחים או בוגרות? 

בגדול, עדיף להביא אפרוחים. הם אמנם מצריכים טיפול מיוחד בשבועות הראשונים לחייהם, אבל הם נקשרים יותר טוב למגדליהם (החתמה) ולרוב הם נקיים ממחלות. בארה"ב ניתן להזמין את האפרוחים ישירות מהמדגרות לפי הזן הרצוי, או לקנות אותם בירידים או בחנויות אספקה לחוות. לגבי ישראל אני לא ממש יודעת אבל בפורום מגדלי עופות נוי (קישור למטה) יודעים.  

אפשר לקנות גם תרנגולות בוגרות (אם יש לכם כבר תרנגולות אז רצוי לשים אותם בבידוד לתקופה מסויימת לודא שאין להן מחלות). ומי שרוצה לעשות מצווה של חסד יכול לאמץ ובכך להציל תרנגולות מלולי הטלה מסחריים כי בשנתן השלישית, לאחר שעברו את שיא ההטלה שלהן, הן מומתות. 

אם הבאתם אפרוחים יש לדאוג להם לחימום עד שיש להם ניצוי מלא (12 שבועות בערך). יש לדאוג שהאפרוחים לא יוכלו לגעת בגוף או מנורת החימום (לתלות מעל זה פתרון טוב) וגם שיוכלו להתקרב או להתרחק ממקור החום לפי הצורך. לאפרוחים יש לספק תערובת אפרוחים מיוחדת. 

מים ואוכל: לתרנגולות בכל גיל צריך שיהיה מקור מים זמין ושהמים יהיו נקיים. רצוי להגביה את כלי המים כדי שלא יתמלא בלכלוך. לאפרוחים, ואפשר גם לתרנגולות בוגרות, כדאי להוסיף תמיסת אלקטרוליטים למים. 

תרנגולות הן אומניבוריות, כלומר, אוכלות כל. הן יכולות להתקיים על שאריות מטבח, עשבים וחרקים שהן מוצאות בחצר. אבל מי שרוצה עופות בריאים ותטולה טובה צריך לספק להן תערובת מטילות שמכילה את כל אבות ואמהות המזון שהן צריכות. יש המוסיפים למטילות סידן במזון אבל הרבה תערובות בימינו כבר מכילות את זה. מי שמעוניין לגדל את העופות באופן אורגני צריך לבדוק שלא לקנות תערובת עם תוספת אנטיביוטיקה.  

אם אין לתרנגולות גישה לצמחיה בחצר אז כדאי ורצוי לתת להן תוספת ירק לתפריט. הן מתות על מלפפונים, קליפות אבטיחים ומלונים, זרעי פלפל ושאר ירקות. לא לתת אבוקדו וקליפות תפ"א. 

לתזונת התרנגולת השפעה ישירה על ערכן התזונתי של ביציה. תרנגולת שאוכלת היטב ויש לה גישה לירק ועשבים טריים מטילה ביצים עם חלמון כהה שטעמן עשיר וערכן התזונתי גבוה. 

תרנגולות חופש: תרנגולות חפשיות בחצר זה תענוג לעין ולנפש. זה מעניק שלוות זן אמיתית ותחושה של ביתיות כפרית לראות אותן משוטטות סביב כאוות נפשן, מנקרות עשבים וצדות חרקים ולטאות קטנות, מתפלשות יחדיו בעפר ומנהלות קרבות קטנים של שליטה בינן לבין עצמן. מה שכן, צריך לקבל בשוויון נפש את זה שהן מחרבנות בכל מקום (זה דשן מצויין, אגב), חופרות בכל מקום ואוכלות את הצמחיה שלטעמן. מי שמגדל גם ירקות טוב יעשה אם יגדר את ערוגותיו. 

כדאי ואף רצוי לאמן את התרנגולות לבוא ללול כשקוראים להן. האימון הוא פשוט: נותנים להן אוכל שהן מאוד אוהבות בלווית הקריאה ומהר מאוד הן מקשרות את הקריאה לאוכל טעים. 

זהו לבנתיים. גם ככה זו הרשומה הכי ארוכה שאי פעם כתבתי :-) 

הנה קישור לפורום עופות נוי ומים, שם כותבים מגדלי עופות עם נסיון של שנים רבות (בישראל).

אז קוד קוד קוד קודה!!! לכל מי ששרד עד סוף הרשומה הזו!  

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

20 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אום נטע אלא אם צויין אחרת