00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

יומן המורה

פחחחח: משרד החינוך מפריח בועות באוויר (מעקב)

באוגוסט 2009, כלומר לפני כשנתיים, כתבתי פוסט בשם "סרק סרק סרק" ובו התייחסתי רק למעט מההצהרות שיצאו אז (ויוצאות מאז) ממשרד החינוך לקראת תחילת שנת הלימודים. כתבתי שאלו הנחתות שלא יגיעו אל "השטח", כעסתי אז על כתבי החינוך שאינם מבינים את הפער האדיר בין ההצהרות לבין הביצוע וזכיתי לביקורת מצד הטוקבקיסטים על הספקנות שלי. 

אחרי שתי שנות לימוד (תש"ע, תשע"א) נדמה לי שהגיע הזמן לבדוק מה עלה בגורלן של אותן הצהרות מפוצצות, של אותן מסיבות עיתונאים ונאומים מלאי חזון. כמורה פשוט (אבל גם אחד שמכיר היטב את הנעשה במקומות אחרים בארץ) אנסה לדווח מה באמת התבצע ומה לא. אל תעצרו את נשימתכם, אתם בוודאי משערים מה התשובה. הוספתי דירוג מאחד ועד עשר בסולם יומן המורה. יחידת הדירוג היא "פחחחח" (סלחו לי על הוולגאריות).

הנה באדום מה שכתבתי לפני כשנתיים ובכחול מה שנכתב היום:

 קביעת לבוש מורים מחייב - זה יקרה כשחזירים כשרים יעופו באוויר במבנה של בית הספר המשותף לטיסה של חיזבאללה וצה"ל.
כמובן שהרעיון הזה לא מומש ולא הגיע כלל לבתי הספר. 8 פחחחח בסולם יומן המורה

צמצום היעדרויות המורים - זה מזכיר לי שקיבלתי מכתב נזיפה על היעדרות של כעשרים שעות. בכתב יד היה כתוב בסוגריים (מילואים).
לא היתה שום תכנית שהגיעה לשטח בנושא זה. עוד אני קורא מאותה הכתבה את הנוסח הבא: "החל משנת הלימודים הקרובה יצטרך כל מורה להגדיר את הציפיות מתלמידיו ולדווח למנהל." זה כמובן לא התקיים. 9 פחחחח בסולם יומן המורה.

סלבמורים - אנשים מפורסמים מוזמנים כל הזמן לבתי הספר, אם מישהו רוצה לממן זאת בנפרד, אני אשמח. גם אם יתבצע זה יפגע יותר משיעזור בפורמט שהוצע. לראשונה הסכמתי עם יאיר לפיד במדורו האחרון, אשר יצא נגד היוזמה במילים קשות וחכמות.
לא יודע אם אותם מאה סלבריטאים אכן לימדו בשבוע הראשון במאה בתי ספר, אבל בשטח היוזמה הזאת לא הורגשה כלל, וטוב שכך. 9 פחחחח בסולם יומן המורה.

חינוך לציונות - על כך כבר כתבתי. ציונות אינה מה שחסר לתלמידינו כרגע.
כאן דווקא ניסה השר, ובעיקר יו"ר המזכירות הפדגוגית ד"ר צבי צמרת, לשנות לכיוון עליו דיבר השר, רק שהתוצאה הצ'תקמקה להם בדרך ואני לא אתפלא אם אותו צבי צמרת יהיה זה שישלם את המחיר של הכיוון ההזוי שאליו לקח את הרעיון. 5 פחחחח בסולם יומן המורה.

צמצום הקמת בתי הספר הפרטיים - אני בעד. לא נראה לי שזה אפשרי, כי ההורים פשוט ישקיעו יותר כסף כדי למצוא לעצמם מסגרות מורמות מעם, אבל לך על זה, גדעון!
בנתיים בתי הספר הפרטיים רק פורחים, גם במימון המדינה. אגב, כאן אני כועס על כתבי החינוך. טרם ראיתי כתבה על בית ספר פרטי שתכיל אפילו חצי מילת ביקורת על הנעשה באותם בתי ספר (ואינני מתכוון לביקורת על שכר הלימוד). כמי שמכיר את בתי הספר, מכיר תלמידים שעזבו אותם לטובת בתי הספר הרגילים, מכיר מורים המלמדים בהם ובכלל מכיר את החינוך אני יודע שהפער בין הכתבות למציאות הוא עצום. כמו שכבר כתבתי בבלוג הזה, עבדתי פעם במקום כזה. פעם התפרסמה כתבה שכזאת על בית ספרנו ואנו המורים תלינו אותה על הלוח בחדר המורים. לא כגאווה על מעשינו, אלא כדי לצחוק קצת על האופן בו יחסי הציבור של המנהלת הצליחו ליצור מצג שווא ולעבוד היטב על הכתב התמים. 8 פחחחח בסולם יומן המורה.

מבחני הערכה למורים - כן, כן. זה מהמשובחים. ונגיד שמורה לא עבר את הבחינה? את מי תביא במקומה? האם אתה מודע למחסור במורים שקיים כיום, ולזה שיהיה קיים בעתיד הקרוב?
אילו מבחנים, נו באמת?! לא היה, לא נברא. הבל הבלים. 9 פחחחח בסולם יומן המורה.

גיוס אלפי מתנדבים להוראה - עוד צעד בהפיכת המערכת לנזקקת. מה עם איסוף אוכל למורים? התרמות בסופרפארם למען קניית מזגנים? לא יותר פשוט להשקיע במורים?
אני לא נתקלתי באלפי מתנדבים, לא נתקלתי גם במאות, למעשה גם לא בעשרות. ניחשתם, לא נתקלתי גם באחד. 8 פחחחח בסולם יומן המורה.

קצינים בבתי הספר - לעידוד הגיוס - זה קיים כבר. אפשר להתווכח על כך, אבל חדש זה לא.
כמו שאמרתי זה כבר היה ובהחלט ממשיך ביתר שאת. התלמידים כל-כך מוכנים לצבא שלדעתי ניתן לגייס אותם כבר בכיתה י'. הם מוכנים, סמכו עליי. 

שילוב בין שירה עברית לזמרים פופולארים - כן, כן. אני אראה את זה כשאביב גפן ישתף פעולה עם נינט טייב (אופס, זה כבר קרה?). וברצינות - לא רציני ולא יגיע לבתי הספר. מישהו יצטלם, מישהו יכתוב ושום דבר לא יזוז או יקרה.
אני לא נתקלתי בנושא, בספק רב אם זה היה במקום כלשהו. בקיצור, עוד כתבה שטוחנת מים. 9 פחחחח בסולם יומן המורה.

פרסים כספיים לבתי-ספר "קרביים" - כתבתי כבר על הפיכתנו לספרטה. אפשר לתת תקציב מיוחד לגנים שבהם הילדים לא בוכים.
כנראה שהפרס הזה אכן ניתן בשנה הראשונה, לדעתי (ויש לי על מה להתבסס) הוא לא חולק בשנה שחלפה לה. אגב, לא נתקלתי בפרסים כספיים למצטיינים בתחומים פדגוגיים. זה בטח אני. 5 פחחחח בסולם יומן המורה.

בונוס לפי ביצועים לבתי הספר - כתב העת המצויין ארץ אחרת הקדיש גליון לשאלה אם "הכל מדיד". אני מבין את הצורך למדוד, אבל בחינוך יש דברים, כפי שהגדיר כתב העת, שהם "דברים שאין להם שיעור".
לדעתי ולמיטב ידיעתי לא קרה כאן שום דבר שקשור לכתוב בכתבה. אולי גם באשמת ארגוני המורים, אבל אין קשר בין הכתבה לבין המציאות. 8 פחחחח בסולם יומן המורה.

פרסום תוצאות הבגרות לפי בתי ספר, ולא ישובים - זה יגיע, אין ספק בכלל.
למיטב ידיעתי טרם עברנו לשלב הזה. כרגע עדיין מסתפקים בישובים ומועצות. אגב, אם העיתונאים היו חוקרים קצת לתוך התוצאות היו מגלים דברים מעניינים, למשל מה אחוזי התלמידים הנעזרים במורי עזר בישובים המובילים, או מה עם אחוזי התלמידים הניגשים לבגרות מול אחוזי הזכאות לבגרות וכו'.

מתן נקודות בציון על התנהגות טובה - זה קורה מזמן. צר לי שכתבי חינוך בעיתונים לא יודעים מה קורה זה שנים בבתי הספר ומדווחים על חידושים ישנים שכאלה.
אני התייחסתי לנושא חישוב התלמידאות, או התפקוד הלימודי בציון. זה הדבר שקיים כבר מזמן, אפילו באחוזים המופיעים בכתבה. לגבי ציון נפרד, כל עוד אין לו משמעות שמעבר לו עצמו לא נראה לי שיש לו טעם כלשהו. הוא משפיע על תלמידים הרוצים לעבור לבית ספר אחר אבל מעט מאד על מי שנשאר באותו בית הספר. 8 פחחחח בסולם יומן המורה.

סיפורי החסידות יכנסו לבגרות "בשנה הבאה" - שמרתי את הטוב לסוף. בלי מילים, כמו שאומרים.
לא ידוע לי. קראתי היטב את הבגרות בספרות. יכול להיות שבזרם הממלכתי דתי, אבל אני משער שזה עוד קשקוש שהטריח כמה כתבים, כמה פקידים וכמה טוקבקיסטים. פרט להם, כמו ברוב היוזמות שהצגתי, לא נפגעה שערה משערות ראשם של תלמידינו הנחמדים. אפשר לחזור לשגרה. מה שהיה הוא שיהיה ואין כל חדש תחת השמש. 10 פחחחח בסולם יומן המורה.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

4 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל יומן המורה אלא אם צויין אחרת