00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הפתעות החיים

אביון והוא חכם -סיפור עם בלקני

 מ לך עשיר ומהולל, שהיה גם נבון עד מאוד , ציווה להחריז ברחבי ממלכתו, כי הוא יעניק שני שקים מלאים מטבעות-זהב לאיש , אשר יצליח לבדות ולספר לו שקר חכם ומתוכם שאי-אפשר יהיה להכחישו.


למחרת הופיע בארמון אדם, שהתפרסם כגדול השקרנים בכל הממלכה.הוא סיפר שקרים משקרים שונים, אך אף אחד מהם לא נשא חן באוזני המלך. - וכי שקר הוא זה ? - טען מלך - מזמן אני מכיר את הסיפור, לא אחת שמעתיו מעוברי-אורח.
אחרי השקרן הראשון הופיע שני ושלישי ורביעי - אך המלך ביטל את השקרים שלהם והוכיח , כי שקרים שהם משמיעים , הבל הבלים הם ואין בהם שום דבר מחוכם.

דבר הכרזת המלך הגיע לאוזני אדם עני אחד, שהצטיין בחוכמתו.הוא החליט לנסות את מזלו, לקח שני שקים ריקים , עלה על חמורו והלך והגיע והתייצב לפני המלך.

- מה הביאך לכאן, בן-אדם ? - שאל מלך בפליאה - הגם אתה בשקרנים , הגם אתה, חשקה בנפשך בשני שקים מלאים זהב ?!
- דבר חשוב לי אליך , מלכי - פתח ואמר האיש העני - לפני עשרים שנה לווה אביך ממני שני שקים מלאים מטבעות זהב.עכשיו באתי לקבלם מידיך בחזרה, כי דחוק אני בכסף.

- כולם נטרפה עליך דעתך , בן-אדם ?! - קרא המלך בכעס - איפה נשמע כדבר הזה , שמלך ילווה כסף ןזהב מאיש עני ואביון כמוך ! משקר אתה !

- אם שקר הוא, ציווה-נא בטובתך כי יימלאו את שני השקים שלי בזהב, כפי שהבטחת קבל עם ועדה. ואם אמת בפי , הרי שוב עליך לצוות על משרתיך שייתנו לי את הזהב,כדי לפרוע חוב לי שחב לי אביך.

- "הנה אדם חכם- אמר המלך בליבו - נתפסתי ברשת עורמתו ולא נותר לי אלא להעניק לו את הזהב המובטח". והוא הורה למשרתיו למלא את שקי האביון במטבעות זהב. העמיס אביון את שני השרים על חמורו ופנה ללכת לדרכו. אך המלך קרא לו ושאל: - אמור לי, מה יש בדעתך לעשות בזהב שקיבלת זה אתה מידי ?
- אשליכו לתוך הים - השיב האיש העני ללא היסוס.
- מה ? - קרא מלך בפליאה - וכי נטרפה דעתך עליך ? מה אתה , משוגע ?
- אינני משוגע , אבל בממלכה של משוגעים אני חי. במקום , שמשלמים בעד השקר , ואילו את האמת אין איש מעריך ואין איש רוצה לדעת. אם אשליך את הזהב לתוך הין , לפחות לא יגידו עליי הבריות, שהשגתיו בשקר ובמרמה.

מוטב לי להיות אביון דובר אמת , מאשר שקרן עשיר. 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

14 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל הפתעה100 אלא אם צויין אחרת