00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של גליקמן

נציג הגולן במועצת איגוד ערים חופי הכנרת

מאז הקמת איגוד ערים כנרת ולאחר עונת רחצה אחת תחת אחריות האיגוד הבנתי די מהר כי בפועל דבר לא השתנה בחופי הכנרת: חופים נעולים, הגביה מעל המותר בחוק נמשכת  והכרזות מיוחצנות מנסות להוות תחליף לתפעול יעיל ונכון של החופים.  אולי אפילו המצב נהיה גרוע יותר.
המדינה  הקימה איגוד ערים מיוחד לחופי הכנרת לאור הצהרת ראשי הרשויות כי איננו יכולים לממן את רחצת כל עם ישראל אולם בפועל המשאבים שהוקצו לנושא אינם מגיעים לחופים עצמם.

לכן עשיתי שינוי אסטרטגי והחלטתי ליזום מהלך בו אצטרף לעשייה מתוך איגוד הערים כנרת.
מליאת המועצה האזורית גולן בחרה בי המליאה לנציג הגולן במועצת איגוד הערים .
איגוד ערים חופי כנרת קיבל בשנת 2008 בחוק "הסדרת הטיפול בחופי הכנרת" [קישור] את האחריות לחופי הכנרת.  האיגוד הינו גוף שברובו מורכב מנציגי משרדי ממשלה. לבד מיו"ר האיגוד – ראש מועצת עמק הירדן יוסי ורדי, ונציג עיריית טבריה,  כל שאר החברים הם נציגי משרדי ממשלה ונציג החברה להגנת הטבע.כך שמשקלו של האזור אינו גדול אולם עדיין יש מקום רב לעשייה.

האתגר שלי גדול בשני היבטים:
המשימה אינה קלה.
המצב בחופי הכנרת קשה במיוחד בחופים שבשטח מועצה אזורית גולן.
מחופי רחצה תוססים שהיו פנינת הכנרת ומשכו אליהם את כמות הרוחצים הגדולה והאיכותית ביותר  הגענו למצב בו חלק מהחופים בשטח המועצה האזורית גולן סגורים (צאלון וכורסי) חלק מהחופים נתפסו ומנוהלים ברמת שירות מתחת לרף מינימאלי ע"י איגוד הערים עצמו (לבנון, חלוקים ודוגה) .
אני פעיל לא מעט שנים בנושא חופי הכנרת והייתי מרשה לעצמי לומר כי הייתי בין אלו שחשבו שדרוש  חוק מיוחד לחופי הכנרת בו המדינה תיקח אחריות על חופי הכינרת.
המדינה  קבעה בחוק ארצי מפורט וברור כי הזכות של תושב לרחוץ בים ולקבל שרותי רחצה בסיסים הינה ללא עלות ישירה נוספת אלא תמורת מיסיו בדיוק כמו נסיעה בכבישי מע"ץ,תלונה בתחנת משטרה וכניסה למקומות קדושים שנעשים ללא עלות .
אולם המדינה לא נתנה פתרון תקציבי לעניין וגלגלה את הכדור למגרשן של הרשויות המקומיות ואלו למפעילים/זכיינים  והמצב המשיך והתדרדר במשך השנים .
עד שלא ימצא פתרון למימון אחזקת החופים לא יהיה פתרון לבעיית החופים!
כבר בשנת 2007 כתבתי מאמר "דרוש חוק ימת כנרת" [קישור]  וחלקו פורסם בעיתונות הארצית "כך נממן כנרת נקיה" וזכה להדים: [קישור] והנה המדינה קיבלה את הרעיון והחליטה להקים איגוד ערים מיוחד, להקציב כ 10 מיליוני ₪ לשנה לחופי הכנרת.  בפועל מתברר כי רובו של תקציב זה אינו מופנה לאחזקת החופים עצמם אלא להשקעות בנושאי תשתית (סירת פיקוח, תשתיות ביוב, ככרות ועוד..)
עיקר הכוונה של המחוקק בהקמת איגוד ערים מיוחד לכנרת (לא הוקם איגוד בחופי הים התיכון)  הייתה ועודנה לסייע בתחזוקת החופים עצמם וזה אינו קורה .

כחבר מועצה
כחבר הנהלת המועצה האזורית גולן בשמונה השנים האחרונות,  תפקידי עד היום היה קל יחסית.  קל להטיח ביקורת נוקבת ולהשמיע אותה בציבור. כשיש עשייה יש מה לבקר. כולם יודעים כי ידעתי גם לשבח את העשייה בגולן ויותר פעם אחת, אולם ללא קבלת תחום אחריות תפקידי התבטא רק בביקורת על הנעשה במגוון נושאים כפי שמצאתי לנכון.  .
והנה קבלתי עלי אחריות רשמית מחייבת לדאוג לחופי הכנרת, אמנם כחבר בפורום חיצוני שמרביתו נציגי ממשלה, אולם בכל זאת אחריות . ואני מקווה לעמוד בציפיות.
יש בכך גם תקדים: לראשונה בגולן (לפחות בעשור האחרון) חבר מליאה שאינו ראש המועצה או אחד מסגניו מקבל תחום אחריות ממשי כמו ברשויות מקומיות אחרות.  אני חושב שזו הדרך הנכונה להרחיב את מעגל העשייה ולשתף יותר חברי הנהלה/מליאה בעשייה ישירה על ידי הענקת תחומי אחריות, כל אחד לפי נטיית ליבו.  

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל GlikmanY אלא אם צויין אחרת