00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

רפואה משלימה ועוד...

מהי תסמונת התעלה הקרפלית?

אם אצבעות הידיים שלכם נרדמות ויש לכם תחושה של נימול paresthesia באצבעות הידיים, סביר להניח שאתם סובלים CTS-Carpal Tunnel Syndrome מתסמונת התעלה הקרפלית.

מדובר באחת הבעיות השכיחות במערכת הכל כך מורכבת של הידיים האנושיות, הניתנת לטיפול עד כדי ריפוי מלא.

 

הגפיים העליונות - הידיים

הגפיים התחתונות נושאות את משקל הגוף והגפיים העליונות הם הכלי באמצעותו אנו מביאים לידי ביטוי את כל אותם דברים שהמוח שלנו יוצר ומתכנן. אנחנו משתמשים בידיים לביצוע פעולות יומיומיות בסיסיות כמו: אכילה, לבוש, רחצה. אבל באמצעות הידיים אנו מסוגלים לעשות דברים נוספים, כמו: עבודות המצריכות כוח ומאמץ, או עבודות זעירות הדורשות מיומנויות, הגנה עצמית ועוד. יש הרואים באמנות את המאפיין האנושי הייחודי. אך האמנות כולה לא היתה יכולה להתבצע בלי הגפיים העליונות ובעיקר הידיים. מוסיקה, ציור, פיסול, כל אלה מתאפשרים רק בגלל המבנה המיוחד של הידיים.
היד כולה מהווה רק כ-4% משטח הגוף כולו. אך הייצוג של היד במוח הוא למעשה פי ארבעה עד פי חמישה יותר גדול משטח הייצוג של הידיים בגוף. למעשה, רק לפנים ולראש יש במוח האנושי שטח ייצוג גדול יותר.
גם אם נסתכל על כל חלק וחלק ביד, נוכל לראות את הייחודיות של הידיים לעומת שאר האיברים בגוף. לדוגמא: בכל הגף העליון יש 33 עצמות, כאשר 28 מהן נמצאות בכף היד. ישנם 28 מפרקים בגף העליון ומתוכם 21 בכף היד, מה שמקנה לנו את היכולת לבצע מגוון רחב של תנועות בידיים.

אדם רגיל מבצע במהלך חייו למעלה מ-25 מיליון פעולות ותנועות שונות בידיים. הדבר הזה מתאפשר לא רק הודות לריבוי העצמות והמפרקים, אלא גם בגלל העובדה, שמתוך 48 שרירים הקיימים בגפיים העליונות - 38 מפעילים את כף היד והאצבעות.
התחושה בידיים היא הטובה ביותר בגוף אחרי איברי המין. מתוך ארבעת העצבים המרכזיים בגף העליון - שלושה מהם באים לידי ביטוי בידיים, כתוצאה מכך העיוורים, לדוגמא, מצליחים לתפקד כל כך טוב בחברה שלנו.
זהו קומפלקס מאוד מאוד מורכב של עצבים, שרירים, עצמות ומפרקים העובדים יחד בהרמוניה מופלאה, ולכן גם יכולים להביא לידי ביטוי את היתרון הגדול היחסי של המוח שלנו כבני אדם.

הצד האחר של מערכת כל כך חשובה ומורכבת, חשופה למחלות ולפגיעות. פציעות בידיים מהוות כ-30% מכלל הנפגעים המגיעים לחדרי מיון עם איזושהי תלונה על חבלה ופציעה.

 

 

 

מהי תסמונת התעלה הקרפלית?

אחת הבעיות השכיחות ביותר בכף היד נקראת תסמונת התעלה הקרפלית. אם השם לא אומר לכם הרבה, סביר להניח ששמעתם על הסימפטום השכיח שלה - הרדמות או נמלול של כף היד.
התעלה הקרפלית ממוקמת בשורש כף היד ומורכבת משורה של עצמות היוצרת את האות האנגלית
U. העצמות האלה מחוברות על ידי רצועה רוחבית כך שנוצרת תעלה בעלת נפח קבוע וקשיח. בתוך התעלה הזו מצויים הגידים המכופפים של האצבעות ומצוי גם העצב המדיאני. כאשר העצב נלחץ מתפתחת תסמונת התעלה הקרפלית.
אחת ההשערות לסיבה ללחץ על העצב המדיאני היא תהליך דלקתי ראשוני המתרחש וגורם לתפיחות של הגידים המצויים בתעלה. מאחר וחלל התעלה קשיח ובעל נפח קבוע, אין לעצב המדיאני מקום לזוז, וכתוצאה מכך הוא נלחץ ומופיעים הסימפטומים של התסמונת.

 

הסימפטומים

השלב המוקדם של תסמונת התעלה הקרפלית מאופיין בתלונות על תרדמת באצבעות או תחושה של נמלים באצבעות. לא בכל אצבעות כף היד, אלא יותר באגודל ובשלושת האצבעות הסמוכות לו.
תחושת הנמלול גוברת בלילה. חולים מתלוננים שהם מתעוררים בשעות הבוקר המוקדמות עם הפרעת תחושה בידיים. תחושה דומה מתרחשת בנהיגה לאורך זמן, בעת אחיזת אפרכסת של טלפון או קריאת ספר.

נעור הידיים מקל על התופעה.
מדובר בהפרעה עד חוסר תחושה המתלווה לנמלול שמתפתח ומחמיר עם הזמן. בהמשך, בגלל חוסר התחושה, חולים נוטים להשמיט חפצים, בעיקר חפצים עדינים כמו כלי זכוכית. הם מאבדים את היכולת לבצע פעולות הדורשות מיומנות. במקרים הקשים יותר מתחילים להופיע פצעים ביד או אפילו סימני כווייה. לעיתים, ניתן להבחין גם בדלדול שרירים בכף היד.

 

מי עלול לסבול מהתסמונת?

תסמונת התעלה הקרפלית שכיחה יותר אצל נשים מאשר בגברים. היא שכיחה יותר אצל נשים אחרי גיל 50 ואצל נשים בהיריון. אגב, בתום הלידה ותקופת ההנקה חלק גדול מהמקרים חולפים עצמונית.
לא ידוע בדיוק כמה נשים סובלות מהתסמונת, ההערכה היא שכ-10% מהנשים לוקות בתסמונת בדרגות חומרה שונות - אבל מה שכן ידוע ויכול לתת מדד טוב לשכיחות התופעה, היא העובדה שהניתוח לשחרור התעלה הקרפלית, הוא הניתוח החמישי בשכיחותו מבין כלל הניתוחים הנבחרים (האלקטיביים) המתבצעים בארה"ב.
התסמונת שכיחה אצל הלוקים בבעיות הורמונליות מסוימות, כמו בעיות בבלוטת התריס או חולים סוכרתיים. היא גם שכיחה יותר אצל חולים במחלות ריאומטיות שונות, כמו דלקת שגרונית.
חבלות בעיקר בשורש כף היד או בסמוך לו עלולות לגרום להופעת התסמונת, וזאת עקב הצטברות של נוזלים או דימום בתעלה.

 

הסיבות להופעת התסמונת

יש מצבים בהם התסמונת מופיעה כתופעה משנית לסיבות אחרות, כמו: היריון, הפרעות הורמונליות-סוכרת, או מחלות ריאומטיות.

היא יכולה להופיע כמשנית לחבלות, או להימצאות גידולים.
גם שינויים במבנים של התעלה, מולדים או התפתחותיים, גורמים להופעת התסמונת. במקרים אלה היא לא תופיע מיידית בגיל הילדות, אלא בגילאים מאוחרים יותר.

הטיפול

כאשר התסמונת הזו היא משנית לסיבות אחרות, היא תיעלם או תפחת משמעותית עם הטיפול וההבראה מהבעיה הראשונית. ברוב המכריע של המקרים התסמונת ראשונית ולא משנית וקשורה למבנה המיוחד של התעלה הקרפלית ולתוכן שלה. הדבר מצריך התייחסות ספציפית לבעיה.
באחוז קטן מאוד מהמקרים ההפרעות התחושתיות חולפות עצמונית.

ברוב המקרים, מרגע שהתסמונת הופיעה ובאה לידי ביטוי קליני, המצב לא יעלם, אלא יחמיר עם הזמן. לכן יש צורך לטפל בשלבים מוקדמים.

טיפול בשלבים מוקדמים יכול להביא לריפוי מלא ולהעלים לגמרי את הסימפטומים.

מאידך, טיפול בשלבים המאוחרים, כאשר הנזק העצבי בולט, הטיפול המתחייב הוא ניתוחי. הניתוח יוכל לעצור את המצב, למנוע את החמרה נוספת ולהביא לשיפור. אך, בעיקר במקרים הקשים, הוא לא יביא להיעלמות מוחלטת ולהחלמה מלאה.

טיפול שמרני וטיפול ניתוחי

טיפול בבעיה הראשונית

כאשר התופעה היא משנית לגורמים אחרים, כמו בהפרעות בבלוטת התריס, היריון - הטיפול בבעיה הבסיסית יביא להיעלמות התופעה.
שימוש בסד תומך

הסד למעשה מונע מצבים של תנוחה קיצונית של שורש כף היד.

מניעה של תנוחות קיצוניות יפחית את הלחץ על העצב ויביא להפחתה בתלונות במיוחד בשינה בלילה, כאשר שורש כף היד נוטה לכיוון של כפיפה.
זריקות קורטיזון

זריקה אחת עד שתיים של קורטיזון, במינון נמוך מאוד לשורש כף היד, מסייעת בהיעלמות התופעה. מדובר בכמות קטנה מאוד של קורטיזון, לכן כל תופעות הלוואי המוכרות של הקורטיזון אינן באות לידי ביטוי.
שינוי מצבים בעיתיים

במקרים בהם התסמונת קשורה לתנוחות קיצוניות של שורש כף היד, כמו במקומות עבודה מסוימים, אזי שינוי מיקום וצורת העבודה יכולים להביא להחלמה.

 

הטיפול הניתוחי

במידה והטיפול השמרני לא עוזר, או במצב מתקדם, הפתרון המיטבי הוא הניתוח. מדובר בחיתוך של אותה רצועה רוחבית הממוקמת בגג התעלה הקרפלית. ע"י חיתוך הרצועה הופכים בעצם את התעלה לתעלה פתוחה עם חלל שיכול להתרחב, ובכך משוחרר הלחץ מעל לעצב המדיאני.

קיימות שתי טכניקות ניתוחיות:
הגישה הפתוחה

ניתוח בהרדמה מקומית בו מבוצע חתך של מספר ס"מ של העור בכף היד ופתיחה של הרצועה.
הגישה הזעירה

ניתוח אנדוסקופי באמצעות החדרת סיב אופטי ופתח נוסף דרכו מוחדרים המכשירים לחיתוך גג התעלה. בשיטה הזו קיים סיכוי גבוה יותר לפגיעה בעצבים ובגידים ולכן יש צורך במיומנות רבה של המנתח.

 

מטרת הניתוח היא פתיחת הרצועה על מנת לאפשר מרחב גדול יותר לעצב ובכך להוריד ממנו את הלחץ.

בגישה הפתוחה - חיתוך הרצועה נעשה ע”י חתך בעור באורך של כ-3-5 ס”מ, גילוי הרצועה וחיתוכה תחת ראיה מלאה. לאחר הניתוח בשיטה הפתוחה תיתכן רגישות, התעבות, אודם וגרד סביב הפצע הניתוחי למשך שבועות, ובמקרים קיצוניים למשך חודשים.

בגישה הזעירה -  חיתוך הרצועה נעשה מבלי לפתוח את העור לכל אורכה אלא ע”י פתיחת נקב קטן דרכו מוחדר מכשור מיוחד המאפשר את חיתוך הרצועה תוך בקרה מלאה.

יתרונה של השיטה הזעירה שתהליך ההחלמה והחזרה לתפקוד היומיומי מהירים לאין שיעור מאשר בניתוח בשיטה הפתוחה.

לאחר הניתוח בגישה הפתוחה; שהיא המקובלת בין רוב הכירורגים של היד בארץ ובעולם, תיתכן רגישות, התעבות, אודם וגרד סביב הפצע הניתוחי למשך שבועות, ובמקרים קיצוניים למשך חודשים. התרדמה והנימול ייעלמו במהירות, לעיתים עוד באותו לילה של הניתוח, או בהדרגה ובאיטיות - תלוי בחומרת הלחץ ופרק הזמן שהעצב היה לחוץ.

אצל אנשים מעל גיל 70, ההתאוששות הינה איטית מאד ולעתים קרובות אינה שלמה. הכוח ליד שב כעבור מספר חודשים.

 

 

 

 

קיימות דרכים נוספות, כמו: שימוש בתרופות נוגדות דלקת, או לקיחת כדורים משתנים במקרים של הצטברות גדולה מאוד של נוזלים, דיקור סיני, טווינה ועוד.

ברפואה הסינית הטיפול בתסמונת שורש כף היד הוא בדיקור סיני וטווינה.
מטרת הדיקור היא להוריד את הדלקת ולשחרר את הלחץ משורש כף היד.
דיקור יכול להיעשות ברגל הנגדית ליד הכואבת או ביד עצמה.
מומלץ ביחד עם הדיקור הסיני לשלב טווינה-  פיזיותרפיה סינית באזור כף היד, לאורך היד ובצוואר.
יש לציין שמקרים רבים שנראים כמו תסמונת התעלה הקרפלית נובעים בעצם מאזור חוליות הצוואר שלוחצות על העצב ויש לבצע אבחנה מבדלת. ישנם אנשים שעשו ניתוח בכף היד והכאב לא עבר להם ואז התברר שהבעיה הייתה מהצוואר. במידה ומתגלה שהכאב נובע מהצוואר, הטיפול המומלץ הוא בדיקור סיני ובטווינה כאשר רצוי לעשות קודם צילום ולברר מה מקור הבעיה.
בתסמונת תעלת כף היד רצוי להשאיר את היד במנוחה; להשתמש במקלדת ארגונומית, ובכרית להפעלת העכבר, לא להפעיל לחץ על היד וכאשר אין הרבה כאבים יש לבצע תרגילים להגמשת המפרק.

תרגילים להגמשת כף יד
ניעור כפות הידיים - להזרמת הדם והצ`י אל כפות הידיים.
רוטציה לכף היד - שילוב אצבעות כפות הידיים אלו באלו וסיבובן.
מתיחה לחלק הפנימי של כף היד - יד אחת מושטת קדימה עם כף היד כלפי מעלה בעוד היד השנייה מורידה את אצבעות היד הראשונה כלפי מטה.
באותו אופן מתיחת האגודל.

אגודל אוחז מעל הזרת ומסובבים את כף היד כלפי חוץ.
מתיחת שורש גב היד:-
הזרת של כף היד מופנית אל החזה בעוד אגודל היד השנייה אוחז מאחורי הזרת והאצבעות אוחזות מתחת לאגודל ומסובבים את היד כלפי פנים.
כף היד מופנה כלפי מטה אגודל כלפי הבטן.
לסיום, לנער ידיים ולשחרר.

 

להפסיק להניק או להמשיך לסבול?

נשים הסובלות מתסמונת התעלה הקרפלית בזמן ההיריון עומדות בפני דילמה לא פשוטה.
כאשר התסמונת קשורה להיריון היא נובעת, בין השאר, מהצטברות של נוזלים ומשינויים הורמונליים בגוף. השינויים הללו פוחתים בצורה הדרגתית בעת ההנקה, לכן לנשים שסובלות מהתסמונת, בייחוד למי שסובלת בצורה קשה בשלב האחרון של ההיריון, ההמלצה היא לא להניק לאורך תקופה ארוכה ולנסות במקביל טיפול שמרני.
אם הסבל הוא סבל קל, ניתן להקל על נשים בהיריון באמצעים פשוטים, כמו: באמצעות סד תומך או באמצעות זריקת קורטיזון לתעלה הקרפלית. ההזרקה הזו מאוד עוזרת ולא דווח על תופעות לוואי או השפעה על היילוד. במקרים קשים באמת, האישה אכן עומדת בפני ההחלטה - האם היא מוכנה לשאת את הסבל של נימול בידיים או להמשיך להניק.

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

3 תגובות

נשארים מעודכנים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
ארכיון פוסטים
נקה
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל activia99 אלא אם צויין אחרת