22
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

יוסי רגב

רצח ארלוזורוב עוד חי: מה קרה לפני 75 שנה? יש פתרון

         בקיצור: עדויות ועובדות מצביעות על כך ששני ערבים הם שירו בד"ר ארלוזורוב במהלך ניסיון לאונס של סימה ארלוזורוב.
                - 3,233 איש כבר קראו את הפוסט הזה - 
     לפני 75 שנים, ביום ששי, ערב שבת, בתאריך 16.6.1933, על שפת הים בתל אביב, נורה ד"ר חיים ארלוזורוב ומת בבית החולים. ד"ר חיים ארלוזורוב היה מנהיג ציוני חשוב, למעשה שר החוץ של ההסתדרות הציונית. הרצח גרם למחלוקת אדירה בישוב היהודי בארץ, וגם ברבות מהקהילות היהודיות באירופה. המחלוקת היתה בין תנועות הפועלים ובראשן דוד בן גוריון, שהאשימו את הרביזיוניסטים ברצח פוליטי, ולא חדלו מכך עוד עשרות שנים, לבין התנועה הרביזיוניסטית ומנהיגה זאב ז'בוטינסקי, עם קבוצת "ברית הביריונים" (הרביזיוניסטים), שטענו כי זאת עלילת דם. מאז ועד היום, נשמעת כל פעם הקריאה "מי רצח את ארלוזורוב?". כל ההסטוריונים טוענים שלא ידוע מי רצח אותו, ולעולם לא נדע. אני לקחתי את הפרשה המסתורית הזאת, חקרתי אותה במשך 12 שנים, ודומני שהגעתי למסקנה.
     את מה שגיליתי ניתן לקרוא בספר שלי "רצח ארלוזורוב עוד חי", שיצא בשנת 2016 בהוצאת "ספר", ופרטיו מופיעים בספריה הלאומית, בכתובת:
https://www.nli.org.il/he/books/NNL_ALEPH004094375/NLI
 
ואתם יכולים גם להקשיב להרצאה בנושא זה, שנתתי ב"מכון ז'בוטינסקי", בתאריך 16.6.2016, ביוטיוב בכתובות:
חלק א'
https://www.youtube.com/watch?v=OS0jkcsuDoA&t=6s
חלק ב'
https://www.youtube.com/watch?v=MhBCTqj2Dgc&t=54s
מי רצח את ארלוזורוב?
     השיטה שלי היתה לחפש קטעי זכרונות גם בארכיונים של העיתונים (במהלך 80 השנים שאחרי הרצח) וגם בספרי הזכרונות. מצאתי מאות קטעים כאלה. כל אחד מהקטעים הללו הוא פיסת זיכרון, לא עובדה בדוקה. אבל כשכל הקטעים הללו מצטרפים יחד לתמונה אחת ברורה, ניתן להסיק מסקנה חד-משמעית על מה שהתרחש שם בשנת 1933.
     המסקנות שהגעתי אליהן, הן:
- הרוצחים היו עבדול מג'יד ועיסא דרוויש, שני ערבים מיפו, שרצו לאנוס את סימה ארלוזורוב, אשתו של ד"ר חיים ארלוזורוב. אנשים רבים העידו שעבדול מג'יד סיפר להם על כך, אפילו ברבת עמון, אחרי מלחמת ששת הימים. ויש גם עדות אחת של אחד ששמע את עיסה דרוויש מדבר עם עבדול מג'יד ודורש ממנו שלא לדבר.
- האשמת הרביזיוניסטים לא היתה עלילת דם. סימה ארלוזורוב זיהתה את אברשה סטאבסקי מ"ברית הביריונים", במיסדר זיהוי -  כמי שהיה שם על שפת הים, כשחברו ירה בבעלה. אבל הגב' ארלוזורוב זיהתה בביטחון מלא, לא את הרוצח – אלא את האדם שאת תמונתו היא ראתה יום לפני כן ב"מיסדר תמונות", תופעה מוכרת בעולם המשפט.
- המשטרה הבריטית היתה מעורבת חזק בפרשה, בזיוף עדויות נגד הרביזיוניסטים, ובהעלמת העדויות לטובתם. יש לי עדויות רבות על כך.
- בשלב ראשון היה מקום לחשוד ברביזיוניסטים, בשל מאמר שהופיע בעיתון "חזית העם" בבוקר יום הרצח, מאמר קשה נגד ד"ר ארלוזורוב. המשטרה הבריטית פעלה כדי לבסס את החשד הזה, ולמנוע את הפרכתו. זאת התנהגות נפוצה במשטרות רבות. החוקרים חושבים שהרוצח בידיהם, והם "משייפים" את העטובדות כדי להביא להרשעתו.
- ברל כצנלסון, בכור שיטרית ושאול אביגור, שלושה אישים שהיו מעורבים בפרשה – ידעו שהרביזיוניסטים לא אשמים, אבל הקפידו לשמור את זה בסוד.
- כל התיאוריות האחרות, שזה היה מעשה ידיהם של הנאצים, שליחי גבלס, או של הקומוניסטים, או של שליחיו של בן גוריון – לכולן לא נמצא אפילו עדות מסייעת אחת, מלבד דבריו של האדם שהשמיע את התיאוריה.
- לתיאוריה שזה היה מעשה ידיהם של הבריטים - יש רק עדות מסייעת אחת.
- להאשמה, למעשה תיאוריה, שהרביזיוניסטים היו הרוצחים, לא מצאתי אף עדות משמעותית, מלבד קטעי שמועות. לא היה אף רביזיוניסט, אפילו אחרי שנים, שיבוא ויודה: "כן, אנחנו עשינו את זה", אף אחד, כולל כאלה שעברו אח"כ למחנה השמאל.
- השינאה בין המחנות היתה איומה, והיתה מלווה גם בפגיעות גופניות.
- הרב קוק, שיצא בהכרזה, עם רבנים רבים, שסטאבסקי חף מפשע, לאחר שקיבל על כך עדות מהימנה – זכה לקללות והתקפות קשות, שקירבו את קיצו.
- בבסיס המחלוקת בין המחנות היתה מחלוקת רצינית איך יש לנהוג מול הממשלה הנאצית, שעלתה לשילטון בגרמניה רק מספר חודשים לפני כן.
- הפרשה פילגה את העם היהודי, וגרמה לכך שאפילו במרד גטו ורשה היו שם שתי מחתרות יהודיות, שלא יכלו לפעול יחד נגד הנאצים.
- בעקבות הפרשה, וניצחון תנועות הפועלים, עלה השמאל לשילטון בתנועה הציונית, ואחר במדינת ישראל, משנת 1935 עד שנת 1977, עד "המהפך".
אלה עיקרי הדברים שמצאתי, ואידך זיל קיראו בספר, או האזינו להרצאה.
 
תגיות: רצח ארלוזורוב, בן גוריון, ז'בוטינסקי, רביזיוניסטים, ברית הבריונים, הסטוריה, מכון ז'בוטינסקי, הרצאות שלי, עבדול מג'יד, עיסא דרוויש, סימה ארלוזורוב, סטבסקי, המשטרה הבריטית, חזית העם, ברל כצנלסון, בכור שיטרית, שאול אביגור, הרב קוק, מרד גטו ורשה, יוטיוב

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

27 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל יוסי רגב אלא אם צויין אחרת