•    היער השחור עם ילדים. מדריך ויומן מסע - אוגוסט 2011 מה עושים בימי גשם אילו בגדים להביא נקודות GPS וכתובות מדויקות כרטיסי הנחות וטיפים לחיסכון שמירה על הילדים רעיונות להעשרת הילדים רשימת אטרקציות
 • 22 בינואר 2017
 

 
פורסם ב-26 באוגוסט 2011, 23:16 במדור כללי
 

היער השחור - מידע כללי
רכישת כרטיסים לאטרקציות
התושבים המקומים
כרטיסי הנחות
(schwarzwaldcard, Hochschwarzwald,konus )
שמירה על הילדים
העשרה לילדים
המרת מטבע + כמה כסף לקחת
מסעדות
רכב ונסיעות

מזג אוויר
אירועים
בגדים
סופרמרקט
GPS התמצאות
ללכת ברגל ביער השחור
לינה
סיכום אטרקציות
רשימת אטרקציות

יומן מסע
לא ביקרנו אבל שווה לציין
לזכור לקחת
כמה מילים ששווה לדעת בגרמנית

הערה חשובה: מדריך זה והטיפים בו אינם מקצועיים שכן אנחנו מטיילים בדיוק כמוכם. הטיפים וההתרשמויות שלנו, הם כשלשונם שלנו.
אין טיול אחד זהה למשנהו ואין משפחה זהה לשלנו. למרות זאת אנו חושבים שתמצאו כאן מידע שתוכלו לעשות בו שימוש.

במדריך תמצאו פרטים רבים שקשורים לטיול ביער השחור עם ילדים. נסענו שתי משפחות באותו פורמט: שני מבוגרים, ילד בן 7 ילדה בת 5 וילדה בת כמעט 3.
כמו כן, במדריך ישנם טיפים שעוזרים לחסוך בכסף, היכן שאפשר, מבלי לפגוע בחוויה ובהנאה.
התייחסות לטיפים השונים, יכולה לחסוך עשרות יורו שכייף לבזבז במקום זאת, על גלידות, מסעדות, בתי קפה ומתנות.


היער השחור - מידע כללי

היער השחור משתרע על שטח של 12 אלף ק"מ רבוע (חצי ממדינת ישראל).
שמגיעים לאיזור רואים ירוק וגוונים של ירוק כאילו מדובר בחממה. ואכן זו חממה טבעית. הרבה גשם, היער מגן מרוח והרבה חום שמש.

 

אז מדוע הוא נקרא היער השחור

העצים ביער כל כך רבים וצמרותיהם כל כך עבותים שמן הצפיפות נוצר צל עם מעט אור השמש ונראה כאילו הוא שחור.
הסבר נוסף, היתולי, יכול להגיע מהמבקרים ביער בשעות הלילה. שהשמש שוקעת לגמרי (בסביבות 20:45 באוגוסט) המקום חשוך לגמרי. כאילו הירח פוסח על המקום. שחזרנו מפארק אירופה הגענו לטיטיזי בחושך. בכבישים עם הפיתולים אורות רכב רגילים לא הספיקו הייתי חייב להדליק את הגבוהים.

לנוצרים באיזור אין בעיה לקיים את הכריסטמס היער רווי בעצי אשוח למכביר וגם המון עצי אורן שכאן עומדים כמו חיילים במסדר.

היער הוא לא יציר בני אדם, אף על פי שהוא מתוחזק. במקום גם  מתחוללים מדי פעם שריפות והמקומיים שותלים עצים מחדש. לא רק הבתים באיזור נבנו מעציו, למעשה חלק נכבד מהיער נכרת למטרות בניה במשך 150 השנה האחרונות. מגמה זו הולכת ופוחתת - לטובת התיירות במקום.

 

האיזור מאוד תיירותי, מעל ל- 200,000 מיטות. המדינה (באדן) מרוויחה אף היא לא רק באופן עקיף אלא גם באופן ישיר שכל תייר משלם מס על לינה במקום עבור כל לילה (2 יורו למבוגר, 80 סנט לילד מעל גיל 6).
המארחים שלכם יתנו לכם למלא טופס ויגבו את המס ממכם.

הרמה הגבוהה ביותר באיזור הוא הר פלדברג. כ- 1500 מטר מעל פני הים. במקום אתר סקי גדול. למעשה אחד הגדולים מחוץ לאלפים באירופה. יש הרבה שלג בזכות מזג האויר. הר חרמון שלנו גבוה ממנו ב- 1000 מטר וזוכה לפחות שלג. טוב....הכל ענין של גיאוגרפיה.
אנקדוטה מענינת לגבי ההר, היא שהגענו אליו פעמיים ובכל פעם הוא קיבל אותנו בזרועות קרות. בפעם השניה שהגענו אליו מטיטיזי (נסיעה של 10-15 דקות) היה נראה כאילו יש לו אקלים משל עצמו. בטיטיזי חם מאוד, ובהר רוח קרה ועננות.

באיזור ק"מ רבים של כבישים מתפתלים עם נוף מדהים לאגמים, עצים ושדות. מזג האויר נוח מאוד, כך שלא בכדי ראינו מאות אופנוענים (מולבשים גם הם וגם אופנועיהם למשעי), רכבי אספנות רבים, ורכבים לא "מרשימים" כמו חבורה של פורשה (50 רכבים מדגמים שונים) שראינו בדרך לגוטאך. ולמבורגיני, בוגאטי וכדומה (פתאום BMW שחולפת נראית כמו מאזדה 3 מליסינג )

היער השחור קסום ואפל, הפעיל את דימיונם של התושבים וסופרים רבים. אגדות עם נכתבו במקום המרוחק והמסתורי שם נבחנים מוסכמות חברתיות מול מוסכמות של הטבע במלוא עוצמתו. האחים גרים, יעקוב גרים (1785-1863) ווילהלם גרים (1786-1859), פרופסורים, חוקרי תרבות גרמנית, האוסף הגדול הראשון של האחים גרים (53 אגדות) שלא פורסם בימי חייהם, נמסר על ידם להוצאה לאור ב- 1810. הוא נדחה ואפילו לא הוחזר להם. הם לא ויתרו והוציאו אותו בעצמם, "אגדות לילד ולבית" שנתיים לאחר מכן. בין כתביהם: היפהפייה הנרדמת, לכלוכית (במקור אשנפוטל; לימים "סינדרלה"), עמי ותמי (במקור הנזל וגרטל), שלגיה, החלילן מהמלין, פעמונית (במקור רפונזל), כיפה אדומה, עוץ לי גוץ לי (במקור רומפלשטילצכן).

האחים גרים, במסגרת מחקרם, נחשפו לסיפורים רבים ממקורות עממיים שונים כגון עקרות בית גרמניות. הם עיבדו את הסיפורים, הוסיפו פולקלור גרמני וחידדו את מוסר ההשכל.


רכישת כרטיסים לאטרקציות

 • כדאי לבדוק עם קיים כרטיס קומבינציה שיכול לחסוך במקרים מסוימים גם 10 אירו.
  כרטיסים כאלה קיימים בדרך כלל עבור אטרקציות שקרובות זו לזו, לדוגמא פארק החושים+מגלשות בגוטך+המוזיאון הפתוח. ניתן לרכוש אותו בכל אחד מהאטרקציות. להיזהר לא לאבד את השוברים הקטנים שמוצמדים לכרטיס (קרה לנו אבל ויתרו לנו).
 • לבדוק עם קיים כרטיס משפחתי. במקומות מסוימים קיים וזול יותר מכרטיס פרטני (תלוי במבנה המשפחה)
 • שווה לנסות לקנות באינטרנט (הנחה של 10% בערך). לדוגמא בהולידיי אין אקספרס ליד שדה התעופה במינכן רכשנו כרטיסים באינטרנט של המלון (חינם בלובי), שלחתי את הקבלה לאימייל של פקידת קבלה שהסכימה להדפיס אותה (חסכנו 20 אירו, שבשמחה בזבזנו על גלידות לילדים)

התושבים המקומיים

החוויה שלנו מהגרמנים היתה מצוינת. המארחת שלנו היתה לשכת תיירות מהלכת עבורינו ותמיד נענתה בחיוך לשאלות שלנו.
במקומות התיירותיים והלא תיירותיים הגרמנים אדיבים ומסבירי פנים.
לא כך לגבי החוויה שלנו מצרפת. מבלי להכליל, המלצרית בבית קפה בקולמר היתה מגעילה בלשון המעטה. היא הייתה חסרת סבלנות בהזמנה, המתנו המון זמן לאוכל ובחשבון עמדה לנו על הראש שנשלם לה מיד. בקיצור מגעילה!


כרטיסי הנחות

כרטיס היער השחור

http://www.schwarzwald-tourismus.info/service/schwarzwaldcard

התלבטנו ובסופו של דבר לא רכשנו אותו. מאוד תלוי לאלו אטרציות הולכים ומבנה המשפחה.
למי שמקבל את כרטיס ה- Hochschwarzwaldהוא דיי מיותר לדעתי.

Hochschwarzwald card

http://en.hochschwarzwald-card.de

כרטיס חדש, החל מ-2011. הכרטיס מאפשר כניסה לכ- 50 אטרקציות. הוא בחינם עבור מי שמתגורר יותר מיומיים ביער השחור. מדובר בעידוד התיירים לא רק לבוא לאטרקציות ביער השחור, אלא גם לגור בו (ולא בצרפת או שוויץ).
אליה וקוץ בה, יתכן ובעל המקום בו אתם לנים גלגל עליכם את מחיר העלות שלו על הכרטיס. בכל מקרה רצוי לברר עם מקום הלינה עם נותנים את הכרטיס.

הכרטיס לא כולל את פארק אירופה אבל כן את:

 • Badeparadies- בטיטיזי
 • Steinwase nפארק
 • מגלשות ההרים - Hasenhornבטודטנאו
 • המוזיאון הפתוח בגוטאך
 • שיט באגם טיטיזי
 • שיט באגם שלוכזי

כרטיס קונוס (konus)

ניתן חינם למי שמתגורר ביער השחור. מאפשר נסיעה חינם ברכבות ואוטובוסים

http://www.blackforest-tourism.com/konus

מדריך באנגלית

http://www.schwarzwald-tourismus.info/content/download/32323/301986/file/KONUS_2011_GB.pdf


שמירה על הילדים

בלי קשר למספר הילדים, כשהם קטנים הם עלולים ללכת לאיבוד. מספר טיפים:

 • כדאי להסביר לילדים שהדבר החשוב ביותר שהולכים לאיבוד הוא להישאר במקום.
 • להראות את "כרטיס ילד". הכנתי כרטיס מבריסטול עם פרטים באנגלית וגרמנית, שם הילד, מדינה, טלפון שלי וטלפון וכתובת של מקום הלינה. ניילנתי בלימנציה וקשרתי עם חוט לשרשרת.  הכנתי כפול במידה ויקרע או יעלם במהלך הטיול (ראו תמונה למטה).
 • קניתי חולצה זהה (כתום בוהק) לכל הילדים שיהיה קל לאתר אותם. בדיעבד היה כדאי לקנות כאלו גם לנו ההורים. מאוד מומלץ בעיקר בפארק אירופה (ראו תמונה ביומן מסע).


העשרה לילדים מעבר לאטרקציות

 • הבאתי מחברות, טושים ודבק נוזלי. הילדים אספו כל יום תלושים, קבלות ועוד חומר תיירותי והדביקו במחברות.
 • במקום סיפור לפני שינה, עברנו על התמונות והוידאו של אותו יום (הבאנו לפטופ). זה מאוד שעשע את הילדים והיה סיום נהדר לימים נהדרים. אני חושב שזה מדרבן את הילדים להיות בעד תמונות, ו"לדפוק פוזות", ביום שאחרי.

המרת מטבע + כמה כסף לקחת

 אם אתם לא מודאגים מלהסחב עם כסף מזומן מישכו בארץ. בנק הדואר לוקח עמלות נמוכות. את רוב הכסף שמתי בכספת בדירה שלנו. יש מקומות שמעדיפים מזומן, על משיכה ממכשירי ATM ישנה עמלה לא קטנה וגם על תשלום בויזה. משכתי גם פרנק שוויצרי מכמה סיבות, ההמרות שהשוויצרים עושים ליורו לרעתנו, למדחנים צריך פרנק שוויצרי.


מסעדות

 • לגבי השארת טיפ. על פי רוב החשבון יכלול את הטיפ אבל שווה לשאול. בדרך כלל נהוג לעגל. לא נהוג להשאיר את הכסף על השולחן. המלצר יגיד את הסכום ובזמן שאתם מגישים את הכסף במזומן או כרטיס אשראי ציינו כמה אתן מעונינים לשלם. למשל עבור ארוחה של 7.2 יורו אם החלטתם לתת 8 יורו ויש לכם שטר של 10 צריך לומר למלצר שאתם רוצים לשלם 8 יורו.
 • עוגת היער השחור- חובה לטעום. לא בטוח שתהנו. נראה כאילו יש תחרות בין בתי הקפה והקונדטוריות מי עושה אותה גבוהה יותר. אכלנו את הגרסא האלכוהולית בבית קפה בטיטיזי (ולא היה משהו). אבל לפחות יכולנו לסמן וי


רכב, אוטובוסים, רכבות ונסיעות באופן כללי

 • על רכב ששוכרים במדינה אחת ומחזירים באחרת משלמים קנס. במקרה שלנו בערך 120 יורו כולל המע"מ. הבאנו לגדולים שני בוסטרים במזוודה ושכרנו כסא ילדים בעלות של 45 יורו לכל התקופה (צריך לבקש מראש).
 • תזכורת לקחת לא רק את ה reservation אלא גם את הקבלה  והכל מודפס, אחרת לא ידעו אם וכמה שילמת ולא יתנו את הרכב. אויס בארץ גם לא זמינים אחרי 18:00 או 19:00 ואז נתקעים.
 • היה לנו מזל שקיבלנו רכב דיזל. מבאס שהוא היה עם גיר ידני (נדיר למצוא אוטומט) אבל להפתעתינו צריכת הדלק היתה נמוכה מאוד. בסה"כ פחות מ- 700 ש"ח לכל התקופה.
 • תחנות הדלק פתוחות בד"כ מ -8 עד -20. אין צורך לבקש לפתוח פיה, וגם אף אחד לא יבוא לתדלק לך, פשוט מתדלקים ונכנסים לשלם.
 • ניקיון - עם 3 ילדים היינו חייבים להכניס את האוטו לשטיפה. אם לא מחזירים רכב נקי חברת ההשכרה יכולה לחייב בדיעבד את כרטיס אשראי שיש לה עבור הניקיון (מחיר מופקע). בדרך כלל יש מכוני רחיצה בתחנות הדלק של ARAL. ראיתי במקום אחד מכון של עשה-זאת-בעצמך ואחר, שהעדפתי, שהשטיפה החיצונית נעשית על ידי מברשות כמו בארץ אבל את הנקיון הפנימי עושים לבד (50 סנט ל 5 דקות). עלות כוללת יכולה להיות ~8 אירו.
 • אני ממליץ מאוד לעשות ביטוח מורחב על ההשכרה. זה עולה יותר, אבל נותן שקט נפשי. שלוקחים את הרכב לא צריך לחפש בציציות אם יש פגיעות או שריטות כפי שלא יחפשו שתחזיר אות האוטו.
 • מומלץ מאוד לנסוע לפי התמרורים. עד כמה שזה נורא מעצבן לנסוע 30 קמ"ש בערים (למשל בפרייבורג). יש מכמונות מהירות. למעשה שחושבים על זה בזכות זה לא ראיתי פסי האטה בגרמניה (אני קורא להם פסי הטרדה) פשוט המכמונות מחנכות את הנהגים לנסוע כחוק אז הם מיותרים.
 • ממסי - רישיון בינלאומי - לא חייבים למי ששוהה בגרמניה, צרפת ושוויץ פחות משבוע. אבל עשיתי בכל זאת. 25 שקלים. חבר שלי גרר אותי
 • אין כבישי אגרה בגרמניה, יש אוטוסטרדות והנהיגה בהם בחינם
 • כדאי לשים לב לשילוט. לפעמים המהירות המותרות יכולה לרדת ל- 50 ל - 2 ק"מ ולחזור ל - 130 לאחר מכן.
 • שנוסעים לשוויץ ולא מתכוונים לעלות על הכבישים המהירים (יקר) פשוט אומרים בביקורת הגבולות לאן מועדות פניכם ושאתם לא מתכוונים לעלות על כבישי אגרה. כמובן צריך להכניס את ההגדרה הזו ב- GPS.
 • שנוסעים לשוויץ מגרמניה כדאי לתדלק בגרמניה טרם לכן (ש).
 • תדאגו לפק"ל רכב. אצלנו באופן קבוע היו בגדי ים, מגבות (אין לדעת איזה אגם-אגמון נפגוש בדרך), כלים חד פעמיים לפיקניק, אוכל לברווזים, עזים וכדומה (פרוסות לחם ופירות שהילדים לא אכלו למשל)

מזג אוויר

התברכנו במזג אויר נהדר. 10 ימים של שמש חוץ מיום אחד שבחלקו  הראשון בלבד ירד גשם. התברכנו כי הממוצע לאוגוסט הוא 14 ימים בהם יש גשם.
פרטים על מזג האויר אפשר למצוא בצורה נוחה באתר http://www.weather.com/מכניסים עיר באיזור שלכם או של המקום שאתם מתכוונים לנסוע אליו. באתר יש תחזית ליום, חמישה ימים וכן הלאה. במיוחד עוזרת האיניקציה לגבי אחוזי הסיכוי לגשם.
אגב באחד הימים, בזמן שהיינו במוזיאון הפתוח, ירד פתאום גשם שלא הרטיב אותנו והיה אפילו נעים מאוד.
בכל מקרה קנינו שכמיות נילון. אפשר להשיג כאלו במקומות תיירותיים כמו פארק אירופה. אנחנו קנינו ליד שביל הגמדים בפלדברג (ראה אטרקציות) במחיר של יורו וחצי לשכמיה-פונצו. מדובר בשמלת נילון. לילדים מגיעה עד לכף היד.


בגדים

בלילה היה קצת קריר אבל לא היסטרי. מרגיש כמו סתיו ישראלי. סווטשר רגיל עושה את העבודה גם עם מכנס קצר וסנדלים. בכל מקרה כדאי הביא משהו חמים ללבוש כי לא פשוט למצוא בגדים חמים בחנויות באיזור (בכל זאת מדובר בקיץ).
למי שרגיש ותופס התקררות מהר, מומלץ להביא צעיף דק. אפשר לראות מקומיים מסתובבים עם בגדים קצרים וצעיף.


אירועים

באתר veranstaltungen.toubiz.deניתן לחפש לפי תאריכי החופשה, האיזור בו תשהו וסוג האירוע: הופעה, תהלוכה, שתייה, עם ילדים וכדומה. אתר בגרמנית  אבל אפשר להסתדר.

http://veranstaltungen.toubiz.de/stg/default/index.php


סופרמרקט

 • בגרמניה תמצאו גבינות, נקניקים ובירות לא רק במבחר גדול מבארץ אלא גם בזול. הבשר הטרי (יום אחד עשינו ברביקיו) עולה כמו בארץ.
 • הירקות והפירות יקרים. לאחר כמה ימים בודדים מתחילים להתחרפן בלי הרבה ירקות ופירות. בכל אופן בסופרים גדולים צריך לשקול אותם לבד. יש מאזנים, מזינים את הסכום ויוצאת מדבקה ששמים על השקיות. אם לא תעשו כן הקופאית תצטרך לקום ולעשות את זה בעצמה באיזור של הירקות (לא תמיד יש לידה מאזנים)
 • אגב שקיות הם עולות כסף. יותר מבישראל איכות הסביבה חשובה לגרמנים. בערך 30 סנט לשקית.
 • ליד הקופאית יש מקום להכניס-להעביר את כרטיס האשראי. אם תתנו אותו לקופאית היא תעשה את זה עבורכם.

E Center Schmidt
סופר גדול ונוח. במתחם גם מאפייה, קפה, בגדים והנעלה.
ניתן לקנות בשר טרי ל- BBQ ופירות ים.

כתובת:
Freiburger Straße 11  
79822  Titisee-Neustadt
Tel: (07651) 93 55 90

שעות פתיחה:
Mo-Sa: 08:00-20:00

 

LIDL
סופר קטן יותר. ללא מעדניה.

כתובת:
Donaueschinger Str. 4  
79822  Titisee-Neustadt

שעות פתיחה:
Mo-Sa: 08:00-20:00


 GPSוהתמצאות

מכשיר ה-  GPS הוא מרכיב חשוב בטיולים ללא מדריך. אני "פינקתי" את ה- MIO שלי ושמרתי עליו מכל משמר. הוא נטען כל הלילה וגם באוטו, קיבל מקום של כבוד בתיק ותמיד היה לצידי. אייך לא? אם היה מפסיק לעבוד לא יודע מה הייתי עושה (אני עבד טכנולוגיה).
טעות בהכנסת נתונים ל -GPS עלולה לגרום לבזבוז זמן ותיסכול: ילדים שמאבדים סבלנות, הגעה מאוחר למקום ועמידה בתור ארוך יותר, הפסד אירועים קבועים כמו זמן האכלה וכדומה.

ניתן להימנע או לצמצמם באופן משמעותי את הבעיות הללו בעזרת ההמלצות הבאות:

 • אם כל הכבוד ל- GPS  כדאי להתוודא למפה (מניסיון :/). תכיר את הכבישים המרכזיים, כיוון כללי של הנסיעה, זמן הנסיעה וכדומה. לא חייבים מפה פיזית אפשר גם בגוגל (map.google.com) - שוב טכנולוגיה?? .
 • נסה ללמוד כמה שיותר על המכשיר GPS  שלך: חיפוש במפות (גרמניה, שוויץ...), חיפוש לפי קואורדינטות, חיפוש לפי נקודות ענין.
 • בדיקה כפולה של קואורדינטות, כתובת ומרחק.
 • לא תמיד מוצאים על המפה את הכתובת המדויקת. זה לא נורא. פשוא מכניסים את הרחוב המרכזי הקרוב ואז יש מספר אפשרויות: לשאול מקומיים, לשים לב לשילוט, לחפש בהגעה ב- GPS  מקומות ענין.
 • שימוש ב- map.google.com
  גוגל תומכת בחלק מהמכשירים ומאפשרת לשלוח ישירות למכשיר את הקאורדינטות.
  באתר הזה אפשר לראות מרחקים מדויקים (בכבישים מהירים ורגילים) ואפילו עלויות של דלק.
  אפשר גם לבנות מסלולים. לדוגמא:


ללכת ברגל ביער השחור

היער השחור הוא גן עדן לחובבי טיולים רגליים (הזדמנות טובה להתרחק מהאיזורים התיירותיים). 23,000 ק"מ של שבילים.

במקום מסלולים מסודרים רבים, שילוט, אפשרות גישה עם מכונית עד לתחילת המסלולים. למטיבי לכת, יש את מסלול Westweg. זה מסלול "קל" המשתרע על 280 ק"מ מפורצהיים דרך באזל, טיטיזי ופלדבך.

אם עבר זמן מאז הגיבושון האחרון, טיול יומי רגלי קל מומלץ באיזור הכפרים Sasbachwalden  ו-  Kappelrodec.

אתר אינטרנט מעולה למצוא בו מידע על מסלולים רגליים הוא אתר המנהלת של מסלולי היער השחור - wanderservice Schwartzwaldhttp://www.wanderservice-schwarzwald.de/

ניתן לבחור לפי איזור, לפי כפר, לפי מיטיבות לכת. האתר מציג מסלולים על גבי תצ"אות. האתר בגרמנית, שזה מבאס. עדיין ניתן לראות ולהבין בעזרת Google Translate. אני ממליץ להשתמש ב- Google Toolbarובקליק אחד לתרגם לאנגלית. אתר אחר, פחות מקיף, מבריטניה ולפיכך באנגלית http://www.walking-in-germany.co.uk/


לינה

 1. הולידי אין אקספרס. לא קשור ליער השחור, אך אם במקרה נחתתם במינכן בערב.
  ערב אחד. שדה תעופה מינכן. על בסיס לינה וארוחת בוקר לשני מבוגרים ושלושה ילדים.
  אחלה מלון. מחיר טוב hotel.com דרך, 786NIS קרוב לשדה (7 ק"מ בערך) חדרים מרווחים ארוחת בוקר סבבה.

מרחק מהשדה

7.1 km, 10 mins

 

שעות וימי פתיחה

Breakfast served from 4o’clock

חניה

8 יורו ללילה

טלפון

Holiday Inn Express Munich Airport

Freisinger Strasse 94

Schwaig-Oberding,          85445

49-81-2 29 58 80

אינטרנט

לחדר - 8 יורו ללילה

בלובי בחינם

 

This modern, 3-star hotel in Schwaig offers rooms with coffee/tea-making facilities, a business centre with free internet and an early breakfast service. Munich Airport is a 5-minute drive away.

The rooms of the Holiday Inn Express Munich Airport feature a flat-screen TV with cable channels and a private bathroom. Some rooms have air-conditioning. Wi-Fi internet is available in all areas.

From as early as 04:00, guests can enjoy a varied breakfast buffet in the Great Room. The Lobby Bar serves light meals and drinks throughout the day. The terrace is open during the summer

 

 

 weiherhof  .2בטיטיזי- משפחת שמידט(אייך לא Jזה שם משפחה נפוץ בגרמניה כמו כהן).

מדובר בבית גדול הבנוי מכ- 5 דירות ענקיות ויושב בקרחת יער של מספר דונמים במרחק של 5 דקות הליכה מאגם טיטיזי. מדהים!!!!.

בדירה חדר שינה להורים, חדר שינה גדול לילדים, שני שירותים, מקלחת עם אמבטיה ומקלחון, סלון, מטבח עם פינת אוכל. נדהמנו מהאיבזור (מכונת לחם, טוסטר, מיקרוגל, קולט אדים, תנור, כיריים, שואב אבק, בלנדר תרוודים, מצקות, סירים מחבתות, צלחות בגדלים שונים ועוד ועוד )

בנוסף המקום התגלה כגן עדן לילדים. משחקי קלפים בתוך הדירה, טלויזיה וDVD  (שלא הודלק אפילו פעם אחת), בחוץ טרמפולינה, שולחן פינג פונג, בתים קטנים מעץ, נדנדות ועוד ועוד.

כמו כן היה במרתף היה סניף קטן של טויס אר אס עם שולחן כדורגל, בובות, משחקי קופסא ועוד.

המארחות, אנט ואודיל היו מקסימות.

מרחק

364 km, 3 hours 37 mins

A8 and A81

 

 

 

 

GPS

47.891965 8.132491

 

 

משפחת שמידט: Annette Schmidt

0049-7652-228

 

kontakt@camping-titisee.de

Wohnpark Weiherhof

Fam. Lesser & Schmidt

Bruderhalde26

79822 Titisee-Neustadt

 

מחיר

101 יורו ללילה

אתר אינטרנט

www.wohnpark-weiherhof.de

 

 


 


אטרקציות - סיכום

חובה לבקר
-        פארק אירופה (Rust)
-        פארק החושים(Gutach)
-        מגלשות (Todtnau)
-        עיירה בשוויץ - Stein am rhein
-        שייט באגם (טיטיזי או שלוכזי)
-        שביל הגמדים - עם ילדים מתחת ל -8 (Feldberg)

כדאי לבקר
-        מפלי הריין
-        שמורת הנשרים - קינציהם צרפת
-        פארק המים גלאקסי (Badeparadies Schwarzwald) - טיטיזי

הפתעה לטובה
-        שביל הגמדים (Feldberg)

נחמד לא יותר
-        עולם המים במינכן

אפשר לוותר
-        המוזיאון הפתוח (Gutach)
-        מגלשות (Gutach) - אם הולכים למגלשות ב- Todtnauאפשר לוותר
-        קולמר


רשימת אטרקציות

מגלשות בטודטנאו

Brandenbergstr. 3, 79674 Todtnau, Germanyכתובת:
נפתח ב- 10

מסלול ארוך וכייפי

עליה ברכבל (כעשר דקות) וירידה במגלשות.

ילד מעל גיל 8 וגובה 180 יכול לבד. אחרת עם מבוגר.

לינק לסרטון שלנו ב- youtube

מרחק מטיטיזי

22.8 km, 25 mins

B317

 

שעות וימי פתיחה

להגיע מוקדם - על הבוקר
פתוח משעה 9 עד 17

 

חניה

 

GPS

47.822722,7.95177

כולל בכרטיס

Hochschwarzwald

Free rides on the rabbit horn Coaster

Blackforest card

With the Black Forest Card is the roller-coaster ride on the chairlift and a free Coasterfahrt

 

מחיר

סיבוב אחד ילד 7.5 מבוגר 9

חייב יחד עם מבוגר

מעל גיל 8 אפשר לבד

 

 

http://www.hasenhorn-rodelbahn.de/index.php

 

Hasenhorn-Sessellift
Seilbahngesellschaft Todtnau GmbH
D-79674 Todtnau
Tel. +49 (0)7671 96980 Fax: +49 (0)7671 9698-29

 

 

 

 

פארק חושים-  Gutach- Park with all Senses

מקסים!!!

שמים את הנעלים בלוקר והולכים יחפים קצת יותר משני קילומטרים.

הולכים על מצעים שונים לאורך המסלול - איצטרובלים, אדמה, חצץ, בוץ, חלוקי נחל, שבבי עץ, שורשים, שלוליות ודשא.

בדרך ישנן תחנות עם בולי עץ וחידות זיהוי מהו הריח, מהי החיה על ידי מישוש, תחנות הירגעות עם אורות ומוזיקה.

על פי רוב למי שלא מתאים ללכת בחלק מהמסלולים יש מסלול צידי עם אדמה מהודקת רגילה.

מרחק מטיטיזי

B500 59.3 km, 1 hour 8 mins


 

 

חניה

חינם

 

GPS

 

48.255578,8.208754

 

מחיר

ילדים מתחת לגיל 15 שנים: 3,50 €

מבוגרים: 4,50 €

משך פעילות

כשעתיים

 

אתר

www.parkmitallensinnen.de/park

 

 

Freiburg - פרייבורג 

כמעט לכל הארקציות עברנו דרך פרייבורג. מבחינה זמנים ומרחק מציאת מקום לינה בפרייבורג או בסמיכות אליה זה רעיון מציון. אף על פי כן, לא הייתי מחליף את הדירה בטיטיזי.

פשוט להגיע למרכז העיר להחנות ולהסובב. חניה מסודרת תת עדיפה כי המדחנים לא מאפשרים יותר משעה וצריך לחזור אליהם. ברחובות תעלות מים צרות שהילדים הלכו בתוכם יחפים ונהנו מאוד. יש מופעים מוזיקלים של חברה צעירים ומוכשרים.

הגענו בשבת במיוחד לשוק האיכרים אבל לא מצאנו אותו. לא נורא היה כייייייייף גם בלעדיו.

יש חנויות רבות ומותגים ובכלל אווירה אירופאית בסטייל מגניב.

 

חניה

חניה:חניונים מסודרים באזור העיר העתיקה 4.5 יורו ל - שלוש שעות.

place Gutenberg- יתכן שהוא יקר יותר במעט מהאחרים אבל מרכזי יותר.

Place Kleber- חניון תת קרקעי נמצא ברחוב

,Strasbourg 67000Place De L'homme De Ferמס' 48.  

 

GPS

 

48.126677 8.227172

 

Badeparadies Schwarzwald

נמצא קרוב מאוד לאגם טיטיזי. מתחם גדול ומחומם (מתאים מאוד לימי גשם) ובו בריכת גלים גדולה, מקפצה לבריכה בגובה של כשלוש מטרים (מאפשרים גם לילדים לקפוץ), כחמישה עשר מגלשות לגילאים שונים כולל אבובים (לאדם, שניים ושלושה). פשוט מעולה. עד כדי כך מעולה שזו האטרקציה היחידה שעשינו פעמיים.

במתחם יש שלושה איזורים (תשלום שונה): גלאקסי - מגלשות, פאלם אואזיס - בריכת שחיה  ווולפייר אואזיס - סאונות.

טיפים:

 • שימו לב לשעון. אם שילמתם לשלוש שעות ועברה אפילו דקה תשלמו יורו על כל אחד.
 • תביאו שמפו ומגבת

כתובת + טלפון

Badeparadies Schwarzwald
Am Badeparadies 1
79822 Titisee-Neustadt
Telefon +49 7651 9360-0
info@badeparadies-schwarzwald.de
www.badeparadies-schwarzwald.de

GPS

47.907476,8.15723

שעות וימי פתיחה

כולל בכרטיס

Hochschwarzwald

Free entry with the Hochschwarzwald Card (3 hours per day, Sauna not included)

 

מחיר

הגבלת גיל

לחלק מהמגלשות צריך להיות בן 6 כדי לעלות לבד. לחלק 13.

חלק מהמגלשות ילדים לא יכולים לעלות אפילו עם מבוגר

ילד מתחת גיל 3 לא משלם

 

מפלי הריין

מדהימה כמות המים לשניה, כקוב  (כ 1000 ליטר) - זה מטורף!!!

לרגע כשמגיעים לא מבינים על מה כל ההתרגשות כי המפלים לא נופלים ישר מגובה של 21 מטר, אלא באופן מדורג.  שנכנסים לספינה (חובה) מבינים ומתרגשים מהעוצמה של המים.

לגבי שייט יש שני סוגים עיקריים. הארוכה והמגניבה. אחת שמתקרבת למפלים ומיד מתרחקת -  שייט של כ- 30 דקות, והשניה ששטה ישירות לסלע שעומד באמצע המפל ויוצר בעצם פיצול. הספינה עוצרת והנוסעים יורדים ועולים במדרגות לראש הסלע. לא לשכוח מצלמה!
הספינה חוזרת להביא תיירים נוספים ולקחת את הקודמים.

עלות השייט למבוגר ושני ילדים מעל גיל 3 שניים עשר פרנק שוויצרי.

GPS

47.676195 8.617101

שעות וימי פתיחה

פתוח מדי יום עד השעה 18:00.

 

טלפון

טלפון: 00-49-52-67-24811

 

 

Stein am rhein

ממזרח לריין, כ- 20 ק"מ, עיירה ציורית ושמה (בתרגום) הסלע על הריין ולא בכדי, על מצוק עומדת טירה עם הנוף הכי מדהים שראיתי. עוד שעולים לטירה, בין כרמים (עצרנו לטעום קצת) נדהמנו מנוף עוצר נשימה. ואז דובדבן אמיתי, נכנסים עם האוטו לתוך יער עבות - מושלם!

כניסה למבצר חינם. הנוף כמובן חינם.

 

מרחק ממפלי הריין

23.4 km, 27 mins

GPS

47.674635,8.856239

 

 

הנוף מהטירה:

פארק אירופה

הפארק מדהים. נקודה.
לא כמו אתרי דיסני עם הדמויות המוכרות. אבל עם נושא מלווה מענין של מדינות אירופה. אתה נכנס לאיזור של איטליה ושומע מוזיקה איטלקית, במסעדה מוכרים פיצה וספגטי.

טיפים:

 • כדאי לתכנן את הביקור בפארק עוד מהבית באמצעות אתר האינטרנט של הפארק. תמדדו את הגובה של הילדים ותתכננו את הביקור בהתאם. לא תעמדו  שעה פלוס בתור כי בכניסה יש מדידה אבל זה יחסוך ממכם את ההגעה לשם (הפארק גדול) . כמו כן תוכלו לתכנן פעילויות לכל המשפחה. בנוסף, תוכלו למצוא, מהר, את הרכבת בכניסה לפארק שתיקח אותכם לצדו השני. זהו טיפ שרשום על המפה של הפארק והרעיון שעומד מאחוריו נכון מבחינת תורים קצרים יותר. בכל מקרה ישנה כניסה אחת לפארק שהיא גם היציאה. אם מתחילים מהסוף להתחלה, מגיעים ליציאה בסוף היום ואז לא עומדים בפקקים.
 • תורים- יש. תלוי איפה. ברכבות הרים בעיקר. בכלל שתדעו שכרשום לאחר 15 דקות של התקדמות בתור שיקח עוד 60 דקות, הם מתכוונים לזה. התורים, כמו בכל פארק גדול, "מתוחכמים" כדי למנוע התבאסות. אתה אף לא רואה את סוף התור אלא אם כבר הגעת למתקן.
 • אפליקציית אייפוד-אייפון של הפארק הוכחה כלא מוצלחת. כולה דולר אחד, אבל ללא תועלת.
 • הופעות: ראינו הופעה מדהימה של קפיצה למים (סקנדיביה), להטוטן אש (ביציאה מהפארק), מחרוזת שירי שנות השישים (איטליה)
 • אם מתכננים יותר מיום אחד, צריך להחליט על כך מראש ולקנות כרטיס מוזל.
 • לקחנו וולקי טולקי (שמשמש אותנו בעיקר באתרי סקי) והתפצלנו בפארק ויכולנו לתקשר בקלות.

שעות וימי פתיחה

לבוא מוקדם - פתוח מתשע עד (בדרך כלל מודיעים בשילוט במשך היום) שאנחנו היינו היה פתוח עד תשע בערב.

 

חניה

חניה:4 יורו.(חניה לאורחים שלט כחול).

יש לשים לב היכן חונים,לזכור את האזור המסומן.

 

GPS

7.720964 48.263477

כולל בכרטיס

פארק אירופה

מחיר

לילד - 32EUR

מבוגרים- 36EUR

 

כתובת

Freizeit- und Familienpark Mack KG
Europa-Park-Straße 2
77977 Rust near Freiburg

http://www.europapark.de/lang-en

 

טיפים

שתי תהלוכות מדהימות האחת - בשעות הבוקר, והשנייה - בצהריים.

כדאי להצטייד בשתייה. מצרך יקר מאד בפארק…

 

 

קולמר

עיירה, מנומנמת משהו, בצרפת מערבית ליער השחור. האחרונה ששוחררה מהגרמנים לאחר מלחמת העולם השניה (אפילו הצרפתים לא מיהרו). נחמד להסתובב בעיר העתיקה ברחובות. יסלחו הצרפתים על הקרירות אבל לא נפלנו מהעיירה. אולי בגלל שהגענו אליה יום אחרי פארק אירופה. בכל מקרה הבאגט טעים וגם הנקניקים והגבינות.

לדרך לקולמר, אחרי שעוברים את הגבול מבלי להרגישו, אני קורא כביש הכיכרות. נראה לי שעוברים באיזה 20 כיכרות. בכניסה לעיר אפשר לראות את פסל החירות הגרסא המקומית. כאן היא מונחת ישירות על הקרקע. הפסל המועתק, הונח כמחווה לפסל, יליד קולמר, פרדריק אוגוסט ברתולדי, אשר פיסל את פסל החירות המקורי. אגב מסתבר שיש עשרות העתקים של הפסל בערים שונות בעולם.

 

מרחק מטיטיזי

B31 81.7 km, 1 hour 21 mins


 

GPS

48.084501,7.357349

כולל בכרטיס

 

 
 

Kintzheim, Volerie Des Aigles

שמורת הנשרים מקסימה.  השילוט לא משהו מרגע שעוזבים את הכביש המהיר אבל הכיוון הכללי הוא למעלה להר.

יש טרק מהחניה למבצר. הוא זכור לי כמעייף...כנראה בגלל הצידנית של הפיקניק.

אין טעם להגיע אלא להופעה. לכן צריך לבדוק באתר אינטרנט ולראות את הזמנים.

לבסוף, לא היה לי ברור מדוע קוראים לזה שמורה, שכן לאחר המופע הנשרים נקשרים לעמוד כמו בקרקסים שאבד עליהם הקלח.

 

מרחק מקולמר

N83 25.5 km, 27 mins

 


 

שעות וימי פתיחה

השמורה פתוחה מדי יום, בין השעות 10:30-17:00

חניה

חינם

GPS

48.25697,7.386575

כולל בכרטיס

 

מחיר

מחיר: .59 יורו למבוגר, 6 יורו לילדמגיל 5.

משך פעילות

תצוגת אימון והעפת נשרים, בשעות: 11:30, 14:00, 15:30, 17:00.

 

אתר

http://www.voleriedesaigles.com

 

 

רכבל ליד פרייבורג - Schauinsland Cable Car

בכניסה יש מוכר נקניקים ונקניקיות מקומי. תכננתי עליו לחזרה אבל הוא לא היה שחזרנו .

נסיעה ברכבל סגור למעלה ההר. למעלה מסעדה ואיזור קטן למשחקים. בדרך למעלה שמענו כמה שירים מהפסקול של הסרט KILL BILL שהתאימו לאווירה. מחלון הרכבל ראינו בתוך היער עץ צהוב בודד בין מאות עצים ירוקים (ראו תמונה) חיפשנו אותו גם בירידה, וכמובן לא היה קשה לזהות אותו.

ואם זה נראה לכם מיוחד...מה תאמרו על התמונה הזו (מצאתי באינטרנט - צולמה ביער השחור)עשינו מסלול קצר של 5-10 דקות למכרה פחם. במכרה קר בערך 10 מעלות ובעיקר משעמעם. חשבנו שתהיה רכבת לתוך המכרה אבל אין. ההסברים על הכסף שכרו שם ואייך במשך שנים היה כמובן באנגלית וגרמנית והילדים השתעממו. לא היו פיהוקים....כנראה בגלל הקור.

חניה

חינם

GPS

47.93613,7.865301

 

כולל בכרטיס

חינם עם כרטיס היער השחור

 

Schauinslandbahn TalstationAddress:  ‎

Im Bohrer 63

79189 Horben, Deutschland

0761 4511777

bergwelt-schauinsland.de‎

 

שביל הגמדים - Feldberg

 
 

עולם המים במינכן - AquaDom & SEA LIFE Munich

מדובר במבנה גדול ומקורה בתוך הכפר האולימפי. הולכים במסלול ועוברים בין חדרים עם אקווריומים גדולים עם דגים ממינים שונים. הכל מסודר ומאורגן על טהרת הסדר הגרמני.
ישנו אקווריום ענק עם טריגונים (ראה תמונה למטה), כרישים, דגי ליצן, תוכונים, צבים ענקיים ועוד. גולת הכותרת הוא סוס ים מהודר ומרהיב. הייצור הימי היפה ביותר שראינו. סוסי ים בד"כ יפים ועדינים, במקרה הזה נראה כאילו לסוס הים נדבקו עשבים ולא ברור אם מדובר בחיה או בצמח.

תכננו את הזמן כי יש זמני האכלה ששווה להגיע אליהם.
יצאנו אטרקציות מחוץ למתחם (מדובר בכפר האוליפי - זה עם ההיסטוריה הבעיתית)
בדיעבד עדיף היה ל"לצמצם" מרחקים ולנסוע לכיוון היער השחור ולעצור באטרקציה בדרך (לגולנד, פליימוביל) במקום לתוך מינכן.

מרחק

40.7 km, 35 mins  A9

משך

10:00-14:00

שעות וימי פתיחה

פתוח כל יום, 10:00-19:00
סגור ב 24 בדצמבר.

כתובת

כתובת:
Willi-Daume-Platz 1, 80809 München
עולם המים נמצא גם בפארק האולימפי.
איך להגיע לעולם המים של מינכן?
U-Bahn:
קוU3 לתחנתOlympiazentrum ומשם הליכה של כ- 10 דקות לפי השילוט לעולם המים.

חניה

Follow the signs to the Olympiapark and take one of the car parks with costs. In the Olympiapark, there are SEA LIFE signs, approximately five to ten minutes walk.

GPS

11.555922 48.173963

מחיר

אתר אינטרנט

http://www.visitsealife.com/Munchen/en

 

לא ביקרנו אבל שווה לציין

מעבורת ל- stadtwerke. Konstanz, Meersburg- שוויץ

המעבורת יוצאת מהעיירה STAAD

מרחק

 

7.1 km, 31 mins

Staad - Meersburg and B33

 

 

 

 

שעות וימי פתיחה

 

מחיר

Car up to 5.000 m 

Single trip € 10.50

Round trip € 21.00

 

cash payment you will receive 5% discount.

 

אתר

http://stadtwerke.konstanz.de/en/mobility/ferry-constance-meersburg/timetable.html

 

Montagne Des Singe- הר הקופים - צרפת

שעות וימי פתיחה

השמורה פתוחה מדי יום, בין השעות 10:00-18:00.

 

GPS

48.264541,7.37817

 

מחיר

מחיר: 8.5 יורו למבוגר, 5יורו לילד מגיל 5

 

 

טלפון: 00-33-3-88-92-11-09

http://www.montagnedessinges.com/

 

 

בריכה מחוממת ב- Schönwald

מרחק מטיטיזי

B500 37.5 km, 41 mins

 

GPS

48.102058,8.201612

4שעות וימי פתיחה

Opening hours:

Monday: 10:00 - 12:30, 15:30 - 20:00 (warm water day 31° C )
Tuesday: 10:00 - 12:30, 15:30 - 20:00 ( warm water day 31° C )
Wednesday: 15:00 - 20:00
Friday: 10:00 - 12:00, 17:00 - 21:30
Saturday: 15:30 - 20:00

 

מחיר

חינם עם כרטיס היער השחור

 

vogelpark-steinen

הממוקם לידLörrach, שם אפשר לראות ציפורים ועופות מסוגים שונים, האכלות של נשרים ועוד. בנוסף ל- 1000 ציפורים מ- 300 סוגים שונים גם קופים וחיות נוספות.

מרחק מטיטיזי

B17 - 58.8 km, 1 hour 3 mins

 

 

כתובת + טלפון

http://www.vogelpark-steinen.de/en-uk/index.html

 

GPS

 

שעות וימי פתיחה

daily 10 am to 5 pm

 

חניה

 

GPS

47.687536,7.755765

כולל בכרטיס

היער השחור

מחיר

חינם עם כרטיס היער השחור

15,00 EUR  - מבוגר

ילד מעל 3 - 7 וחצי

 

 

konstanz, see life

http://www.visitsealife.com/Konstanz/

Connyland

http://www.connyland.ch/en/contact/route-explanation.htmlעולם מים כולל הופעות


לזכור לקחת

 • קונפירמשיין של בתי המלון, רכב שכור (כולל קבלה על תשלום)
 • כתובת של בתי המלון (גם אם הכנסתם ל- GPS)
 • צילום של הדרכונים, רישיון נהיגה וכרטיס אשראי  

 


כמה מילים ששווה לדעת בגרמנית


יומן מסע 2011

11 באוגוסט 2011 יום חמישי - ת"א מינכן

נסענו שתי משפחות באותו פורמט: שני מבוגרים, ילד בן 7 ילדה בת 5 וילדה בת כמעט 3.

נחתנו ב- 11באוגוסט 2011 בשעה 20:30 מינכן. לא מומלץ לנחות במינכן אלא בציריך שכן היער השחור במרחק של 3.5 שעות (בלי פקקים) ממינכן.

לקחנו את הרכב מאויס (פורד גלאקסי - מיניואן- בשביל הנוחות ) ומשם להולידיי אין אקספרס שהוכיח את עצמו כמלון מצוין.

12 באוגוסט  - יום שישי - מינכן

ארוחת בוקר, השארנו את המזוודות במלון אחריcheck out  ונסענו לעולם במים במינכן (ראה פירוט באטרקציות למטה). בילינו שם ובכפר האולימפי בערך חמש שעות ומשם נסענו לטיטיזי לדירה שלנו. נסיעה של 3 וחצי שעות לקחה שעה יותר בגלל הפקקים . עצרנו לאכול משהו במסעדת-דרך, פעמיים מרק גולש קטן, שני סלטי ירקות קטנים, שלושה שניצלים עם ציפס, חמש בקבוקי שתיה. כמה יצא 60 יורו. מסתבר שהמחיר של הסלט הוא לא המחיר לסלט אלא ל-100 גרם. צלחת החרסינה שקלה בעצמה חצי ק"ג. השניצלים היו ממולאים נקניק. מסקנה שימו לב מה אתם מעמיסים על הצלחת.
הגענו לטיטיזי בערך בשמונה בערב והמארחת שלנו קיבלה אותנו נפלא.

13 באוגוסט  - יום שבת - פרייבורג העיר, Schauinsland Cable Car, מכרה פחם

נסענו בפעם הראשונה לפרייבורג המדוברת. נכנסנו לעיר בביטחה לאחר שלילה קודם דאגתי להכניס נקודות GPS של לא פחות משלוש חניות ונקודה נוספת של לשכת התיירות.
ובכן לא מצאנו לא את החניות ולא את לשכת התיירות. לאחר התברברות של כמעט שעה חזרנו לנקודה הראשונה. שילמנו במדחן, ניתן לשלם לשעה אחת בלבד, והתחלנו להסתובב. מסתבר שהיינו מאוד קרובים למרכז העיר וגם ללשכת התיירות (שהייתה סגורה בשבת ).
לגבי ה- GPS התברר לנו (על ידי המשפחה שהייתה עימנו) שנקודת ה- GPS לא היתה נכונה. הבנתי שלא מספיק להסתמך על map.google.com ועל ה- "whats here?". הפיצ'ר הזה אמנם נותן את הקואורדינטות אבל לא תמיד בול על היעד. כדי להימנע מעוגמת נפש צריך להצליב עם הכתובת המדויקת.

...טוב נחזור לפרייבורג, הגענו בשבת כי רצינו לראות את שוק האיכרים אבל לא מצאנו אותו. הסתובבנו בעיר ועצרנו לקפה וגלידה ברחבה עם המון תיירים ולהקה מקסימה שהנעימה את זמננו . אחרי כמה פיפי וקקי של הילדים, הפשלנו את המכנסיים שלהם ונתנו להם ללכת בתוך תעלות המים. המקומיים הביטו על ה"לוונטינים" בתמיהה. לילדים זה לא הפריע. ברור שגם לנו לא. המארחת שלנו סיפרה לנו לאחר מכן שכל אישה שהולכת כך בתעלות יחפה תתחתן עם גבר מפרייבורג  (בטח???).


בפרייבורג יש חנויות רבות, חלקן של מותגים. שווה לחפש את הסטארבאקס- הרי אין קפה נורמלי בישובים הקטנים ובאטרקציות ביער השחור. הם עושים קפה ממכונה שדומה מאוד לקפה אינסנטנס באיכילוב.
משם המשכנו לרכבל Schauinsland Cable Car

14 באוגוסט - יום ראשון - גוטאך (שביל החושים, מוזיאון פתוח, מגלשות )

 

15 באוגוסט - יום שני - גאלקסי בטיטיזי

16 באוגוסט - יום שלישי -פארק אירופה

נסענו בשבע וחצי בבוקר מטיטיזי והגענו במהירות (תוך 45 דקות). אפשר לחנות את הרכב (4 יורו - משלמים בקופה ומקבלים מטבע מיוחד ליציאה), לשלם ולהיכנס למתחם. השערים לפארק עצמו נפתחים בשעה תשע. בילינו נהדר (ראה אטרקציות) יצאנו מהפארק בשמונה וחצי בערב. כלומר לאחר 12 שעות הרגשנו עייפים מאוד אך מרוצים. לדעתי, בגילאים של הילדים שלנו, לא היה צריך יותר מיום אחד.

17 באוגוסט  - יום רביעי - צרפת (קולמר + שמורת הנשרים), שייט באגם טיטיזי

נסענו בבוקר לקולמר (ראה אטרקציות). כבר שיוצאים מאיזור היער השחור הטופוגרפיה משתנה. פחות ירוק, פחות יפה ופחות מתוחזק. בקולמר הסתובבנו בעיר העתיקה, נכנסו לכנסיה (פעם ראשונה לילדים), ישבנו לשתות קפה ברחבה גדולה. המלצרית הייתה מאוד לא נעימה. הקפה היה טוב אבל אזל הקרם ברולה. קנינו מצרכים לפיקניק בסופר ונסענו לקינציהם (ראה אטרקציות) למבצר הנשרים Volerie Des Aiglesשם ראינו מופעים מדהימים של סוגי נשרים שונים ובזים. לאחר הפיקניק ונסיעה חזרה לטיטיזי לשייט באגם.

קולמר: 

 

 

שייט באגם טיטיזי. עולה 8 יורו לחצי שעה ו-10 יורו לשעה. מדובר בסירת מנוע (חלש) שהילדים יכולים לנווט והם נהנו מזה מאוד. במרכז האדם פגשנו ברווזים שהילדים האכילו בסנדוויצים עם שוקולד. ביס לפה...כמה חתיכות לברווז...ושוב ביס לפה.
הכנסנו את הרגליים למים הקרירים והנעימים של האגם.

 

18 באוגוסט  - יום חמישי - טודנאו + ברביקיו

19 באוגוסט  - יום שישי - פלדברג + פארק המים גאלקסי (Badeparadies Schwarzwald)

 

 

20באוגוסט  - יום שבת - שוויץ (מפלי הריין + סטיין אם ריין)

נסענו לשוויץ למפלי הריין (ראה אטרקציות) בילינו שם כשלוש שעות. טיול מסביב, שייט ותצפית.

השאטל שלקחנו ממפלי הריין לחניה (נסיעה של כ- 10 דקות)

משם נסענו לסטיין אם ריין  (ראה אטרקציות) עיר מדהימה שחובה לבקר בה. הסתובבנו ברחובות העיר. הבנינים מצוירים, כבישים מאבן, מזרקות וכדומה. מעל העיר ישנה טירה עם נוף מדהים ומסעדה.

 

 

 

זהו....נגמר...חוזרים הבייתה משדה התעופה של ציריך. עייפים אך מרוצים.
אמרנו כבר ששוויץ יקרה. דוגמא בשדה מים מינרלים (בקבוק קטן) עולה 4 יורו. קפה (take away) עלה לנו 5.5 יורו לכוס.