פורומים מומלצים

טיפים

  • - אל תתפתו להושיב תינוק לפני שהוא מתיישב בעצמו
  • - בזמן הביוץ יש תחושה של נפיחות, חום וסימנים דומים
  • - בתקופת הבחילות רצוי להיות מצוידות בקרקרים בתיק
  • - לכל הורה מומלץ לעבור קורס עזרה ראשונה לתינוק
  • - עצירות לאחר הלידה: הקפידי על דיאטה עשירה
לטיפים נוספים...
 
מהי ``דולה``?

מהי ``דולה``?

בעבר היו נשות המשפחה/שבט תומכות ביולדת הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית. עם המעבר למשפחה גרעינית נעלמה אט אט התמיכה הזו וכיום רוב היולדות מוצאות את התמיכה רק אצל בן הזוג, שלא תמיד יודע מה לעשות. ה"דולה" - תומכת הלידה תהיה שם בשבילכם ותדע איך לעזור

נעמי גטניו
פורסם :  17/04/2005 12:03:00
מהי דולה?
דולה הינה תומכת לידה מוסמכת. היא תומכת ביולדת ובבן זוגה בהריון, בלידה ואחריה. תומכת לידה עובדת בלידות בבתי החולים ברחבי הארץ וגם בלידות בית. היא עובדת בשיתוף עם הצוות הרפואי, מיילדות, אחיות ורופאים. הדולה אינה מבצעת בדיקות רפואיות ובדרך כלל אין לה הכשרה רפואית רשמית היא למדה באחד המוסדות בארץ שמכשירים תומכות לידה.
 
הקשר עם הדולה אינו מחליף את הצורך בבדיקות ומעקב אצל הרופא המטפל. הדולה נותנת תמיכה רגשית וגופנית ליולדת ולבן זוגה, מייעצת בנושאים הקשורים להריון, לידה, הנקה וטיפול בתינוק. היא מכינה יחד עם הזוג את תוכנית הלידה.
 
הדולה מלווה את היולדת ובן זוגה לחדר הלידה, מסבירה בכל רגע את המתרחש בשלבי הלידה השונים ומאפשרת לזוג לקבל החלטות במהלך הלידה המבוססות על מידע.
 
הדולה:
תומכת לידה מוסמכת שמבינה את התהליך הטבעי של הלידה ומסייעת להורים לעתיד להבין תהליך זה. עובדת עם בני הזוג בלידה כדי ליצור חוויה חיובית, בריאה וטבעית ככל האפשר, בשביל כל המשפחה, כולל הפעוט שטרם נולד. דואגת לטיפול הלא רפואי ביולדת ובבן זוגה ומקלה על היולדת את המעבר מן הבית לבית יולדות או לכל אורך הלידה בבית. מסייעת לבן הזוג לקחת חלק פעיל בלידה בהתאם לרצונו. מסייעת ליולדת בכל דרך אפשרית, אם במלים מעודדות, בתמיכה נפשית וגופנית, בטיפולים אלטרנטיביים ומלמדת את בני הזוג לפני הלידה במהלכה ואחריה.
 
מהם היתרונות של לידה עם דולה?
מחקרים סטטיסטיים מצביעים על התוצאות הבאות בלידות בהם משתתפת תומכת לידה מוסמכת: * לידות יותר קצרות * פחות צורך במשככי כאבים * פחות ביצועי חתך חיץ * 50% פחות ניתוחים קיסריים * מצב וולד טוב יותר * שביעות רצון גבוהה יותר מהלידה * שימוש פחות בחומרי זירוז (פיטוצין) * 40% פחות שימוש במלקחיים * 60% פחות שימוש באפידורל ועוד.
 
מה הדולה עושה איתנו בחדר הלידה?
לכל אורך הלידה הדולה תומכת נפשית וגופנית בך ובבן זוגך. היא משנה את האווירה בחדר באמצעות תאורה רכה, ניחוח שמנים אתריים מרגיעים ומרעננים, ומוסיקה נעימה. היא עובדת איתך ועם בן זוגך על נשימות, הרפיה, עיסויים, דמיון מודרך, תנועתיות, שינוי תנוחות, רפלקסולוגיה, נקודות לחיצה, טיפול מים, עבודה על כדור לידה וכל דבר אחר שנחוץ כדי לקדם את הלידה ולהתמודד עם הצירים והכאבים.
 
בן זוגך והדולה עובדים יחד כצוות על מנת להפוך את לידתך לחוויה חיובית וטובה. בן זוגך פנוי להיות איתך, לתמוך בך ולתת לך את מלוא תשומת ליבו. הדולה גם מסבירה לכם את מה שמתרחש בכל שלב ושלב של הלידה. היא צמודה לזוג לכל אורך הלידה, גם כשהמיילדת מחויבת לטפל ביולדות אחרות. לאחר הלידה, היולדת תקבל גם טיפים בנושא ההנקה והטיפול הראשוני בתינוק מהדולה שלה.
 
עם סיום ההנקה הראשונה האב הטרי מלווה את תינוקכם לתינוקיה והדולה נשארת איתך עד המעבר לחדר ההשהיה. הקשר שנוצר בן בני הזוג ולבין הדולה לאחר חוויה משותפת כל כך עוצמתית, מרגשת ומדהימה הוא קסום ומיוחד ובדרך כלל נמשך כל החיים.
 
האם ניתן ללמוד הכנה ללידה אצל הדוּלה?
חלק מהדולות מדריכות קורסי הכנה ללידה בגישות שונות ובמסגרות פרטיות או אחרות. באתר דולה במדור כנסים ניתן למצוא מידע על קורס הכנה ללידה בגישה הוליסטית המכין אתכם ללידה טבעית וללידה "רגילה". כמו כן ניתן לברר ישירות עם הדולה.
 
האם הדולה תופסת את מקומו של בן הזוג בלידה? לא. להיפך, הדולה מסייעת לבני הזוג להיות קרובים יותר זה לזו במהלך ההריון ובלידה עצמה. היא דואגת לתאם ציפיות בין בני הזוג. דואגת שגם לבן הזוג יהיה נוח במהלך הלידה (מזכירה לו להביא אוכל ושתייה לחדר הלידה וגם תומכת בו רגשית), דבר המאפשר לו להעניק את מלוא תשומת הלב ליולדת.
 
הלידה מלחיצה גם את היולדת וגם את בן זוגה. פעמים רבות בן הזוג דואג שלא יידע לעשות מספיק ושהוא אינו עושה את הדבר הנכון. הדולה תדריך אותו כיצד לסייע ולתמוך ביולדת. הדולה גם תאפשר לו לנוח, לשתות ולאכול במהלך הלידה ותסיר ממנו חלק מן האחריות בלידה.
 
במאה ה-21 מצפים מהאבות לעתיד לקחת אחריות גדולה כשותפים בלידה, מבלי שיש להם בדרך כלל ניסיון מוקדם או הכשרה מתאימה. לעיתים קרובות בן הזוג מוצא את עצמו נפעם ומתוסכל כאשר הטכניקות שלמד בקורס הכנה ללידה או ומתוך קריאה בספרים, אינן פועלות כמצופה. הדולה יכולה לכוון אותו לכל אורך הדרך, מההריון, דרך הלידה עצמה וגם בזמן ההנקה והטיפול בתינוק.
 
כמו שאחד האבות אמר "כיצד אוכל להדריך ולכוון כשאינני מכיר את המשחק"? אחד המחקרים הראה ש-60% מהאבות שהשתתפו בקורס הכנה ללידה בסופו של עניין משתתפים בלידה כצופים ולא כמשתתפים פעילים בגלל שהם המומים מהסיטואציה ומחדר הלידה ואינם מצליחים להתגבר על חוסר הביטחון ועל חוסר ידע לגבי העומד להתרחש.
 
לדולה יש ניסיון מלידות רבות והיא יודעת כיצד לסייע לכל זוג ולאפשר לו חווית לידה חיובית. היא מסייעת לבן הזוג להיות יותר מעורב יותר יעיל ויותר פעיל בלידה. למיילדת אין אפשרות להיות צמודה לזוג לכל אורך הלידה והיא גם מחויבת לנהוג על-פי הנהלים של בית היולדות שבו היא מועסקת.
 
הדולה מיידעת את הזוג לגבי הנהלים הללו כדי יוכלו לקבל החלטה מבוססת על ידע. חלק ממהות תפקיד הדולה הוא לאפשר לבן הזוג להתפנות לתמיכה רגשית וגופנית של בת זוגו במקום לשחק את תפקידי הסנגור, המתקשר, המדריך ועוד.
 
אם אני מתכננת לקבל אפידורל כדאי לקחת דולה ללידה?
הדולה קודם כל מיידעת אותך בכל הקשור לטיפול בך וביילוד. התהליך הזה אינו נפסק בגלל שאת החלטת לקבל אפידורל. נכון שהקלה על כאב בלידה יכולה להיות סיוע עצום, אך גם כשהכאב פוחת את עדיין צריכה לנסות להיות כמה שיותר פעילה על המיטה כדי לקדם את הלידה ולאפשר לתינוקך להתברג היטב לתוך האגן.
 
יש גם הרבה החלטות שצריכים לקבל במהלך הלידה לגבי כל התערבות רפואית הכרוכה בסיכון מסוג זה או אחר. הדולה עדיין תומכת בך רגשית ומיידעת אותך לגבי המתרחש בכל שלב של הלידה.
 
הדולה גם מסייעת לך להתמודד עם הכאב, עד לשלב שבו יותר בטוח לקבל הרדמה אפידוראלית. בשלב השני של הלידה, כשאת כבר עם פתיחה מלאה, הדולה מסייעת לך ומדריכה אותך כיצד ללחוץ או לא ללחוץ, כיצד לנשום, להרפות את הגוף ולהשתמש בעבודה קולית ובכל אמצעי אחר, העשוי לסייע לתינוקך להגיח לאוויר העולם.
 
מחקרים רבים וניסיון מלידות מצביעים על כך שהתמיכה וההדרכה של הדולה בשלב זה של הלידה הרבה פעמים מונעת צורך בהתערבויות רפואית כמו וואקום ומלקחיים, שבדרך כלל קשורים לקבלת משככים כמו אפידורל או פטידין או בחוסר התנועה של היולדת. לעיתים קורה שההרדמה האפידוראלית אינה פועלת כצפוי, ואת עדיין חשה כאבים וצריכה עזרה ותמיכה כדי להתמודד עם הצירים.
 
נשים רבות רוצות לנסות לחוות לידה טבעית, עד לשלב שבו הן כבר אינן יכולות להתמודד עוד עם הכאב. במצב כזה הדולה מסייעת ליולדת להגיע לפתיחה כמה שיותר גדולה ולהיות כמה שיותר פעילה לפני קבלת האפידורל.
 
הרבה יולדות שהחליטו מראש שהן מעוניינות באפידורל מצליחות להתמודד עם כאבי הצירים עד פתיחה של כ-7 או 8 ס"מ ורק אז מבקשות אפידורל. לאותן הנשים זהו הישג אדיר, ופעמים רבות הן מחליטות, שאם הן הצליחו להתמודד עם הצירים כל כך טוב עד שלב כה מתקדם, הן כבר רוצות לנסות ולקבל את התינוק ללא משככי כאבים ועם מקסימום שליטה ובקרה על הגוף שלהן.
 
רב הדולות הן בעד לידה פיזיולוגית וטבעית. יש לנו מספיק ניסיון ממה שיכול להתרחש כתוצאה משימוש באמצעים רפואיים בלידה, אך הכי חשוב לי בלידה שלך זה שתהיה לך חווית הלידה שאת מעוניינת בה מבלי להתחשב בדעתם של אנשים אחרים.
 
הלידה היא שלך ואני איתך כדי לעזור לך להאמין בגוף שלך וביכולת שלך לעבור את הלידה בצורה הכי חיובית שרק ניתן. יש גם מקרים ומצבים מיוחדים שבהם הצעתי ליולדת שלי לקחת אפידורל וכתוצאה מכך היא חוותה לידה מדהימה וזריזה. אני כאן כדי לסייע לך ללדת כמו שאת רוצה.
 
זה ההריון הראשון שלנו ואנחנו רוצים שזו תהיה חוויה מיוחדת ופרטית, למה לנו לקחת דולה?
הדולה אינה אשה זרה לכם. לרוב הכרתם אותה במהלך שלב זה או אחר של ההריון והייתם איתה בקשר עד יום הלידה. היא מכירה אותך ואת העדפותיך, את חששותיך, והכל כדי שהיא תוכל לעזור לבן זוגך להגיב לצרכים שלך באופן הולם.
 
היא גם מסייעת לכם בהעברת הרצונות והבקשות שלך לצוות הרפואי בחדר הלידה – שאותם בדרך כלל לא הכרת מראש. הדולה עוזרת לך לחוות חווית לידה חיובית ועוצמתית ומסייעת לבן זוגך לעשות את הדבר הנכון בזמן הנכון, ושלושתכם הופכים לצוות, העובד יחד כדי לקדם את הלידה בדרך הכי טובה שאפשר.
 
מה יקרה אם נבקש מהדולה לצאת מחדר הלידה לכמה דקות אם נרצה להתבודד קצת?
זה בסדר גמור, והדולה בדרך כלל תעודד אתכם להישאר גם קצת לבדכם בלידה, כדי לחוות את הרגעים האלה כזוג, לפני שהחיים ישתנו מקצה לקצה. אני גם מאוד מעודדת "זמן משפחה" מייד לאחר יציאת התינוק ובשלב הזה אני בדרך כלל תופסת תפקיד של צלמת ראשונה של המשפחה המורחבת ומשתדלת לתעד את הרגעים הראשונים המדהימים והנדירים האלה בצילום תמונות או וידאו שאחר כך יהפכו לחלק מאלבום התמונות או הסרט הראשון של תינוקכם.
 
המראה המדהים של ההורים שמביטים לראשונה בפרי אהבתם בדרך כלל נשאר ללא תיעוד, מכיוון שהאב עסוק עם בת זוגו ועם התינוק המדהים שזה עתה נולד. אחרי הצילומים אני מסייעת לאם להניק את תינוקה, אם זהו רצונה, ומשאירה את התינוק, את האם ואת האב לבדם לכמה דקות, כדי שיוכלו להתייחד,להכיר ולהתרגש יחד.
 
מה עם בני משפחה אחרים? האם זה לא יראה להם מוזר שאנחנו לוקחים דולה?
לידה במשפחה הינה אחת החוויות הכי מרגשות בחיים ורצוי שהמשפחה והחברים הקרובים שלכם יהיו חלק מהחוויה. פעמים רבות קורה שהמשפחה רוצים לעזור אך לא יודעים בדיוק כיצד לעשות זאת, דבר שלעיתים יוצר לחצים ודאגות אצל היולדת.
 
הדולה יכולה לסייע לכם בתאום בין בני המשפחה ולעזור להם לעבוד אתכם כצוות תומך. במידת הצורך הדולה תוכל לייעץ למשפחה ולחברים כיצד יוכלו לסייע לכם לפני ואחר הלידה.
 
זה לא תפקיד המיילדת? הדברים האלה הם לא מתפקידה?
המיילדות בדרך כלל תומכות ביולדת בצורה יוצאת דופן אך אין באפשרותה לטפל בך באופן ייחודי. בחדרי הלידה היא אחראית על עוד יולדת או שתיים. כשהיא נכנסת לחדר הלידה שלך היא עסוקה בלוודא שאת והעובר מרגישים טוב, דואגת לנטר את העובר ואת הצירים לסירוגין, ואין לה הרבה פנאי להישאר ולסייע לך פיזית עם עיסויים והקלה על כאב באמצעים טבעיים.
 
לא כל המיילדות מכירות אמצעים אלטרנטיביים להתמודדות עם כאב והרבה פעמים יציעו לך משכך כאבים תרופתי כשאת מתקשה להתמודד עם צירים. אם את מתכננת לידה פיזיולוגית וטבעית, זה יכול להיות מאוד מתסכל ועלול להקשות עליך בלידה.
 
גם אם תכננת מראש לקבל משכך כאבים במהלך ההריון, יש הרבה מיילדות שלא יעודדו אותך להמתין עד לשלב שבו יש פחות סיכוי לעכב או לסבך את הלידה. המיילדת מקדישה כ-9.9% בממוצע בתמיכה ממשית בלידה, כאשר חלק קטן מאוד מתוך זמן זה הוא תמיכה פיזית, והרוב הוראות ותמיכה מילולית.
 
המיילדות הן נשות מקצוע מדהימות, העסקות בעבודת קודש, אך הן כבולות למשמרות ולשעות עבודה ספציפיות. בלידה ארוכה את עלולה להיות מטופלת על ידי כמה מיילדות, אך הדולה נשארת איתך לכל אורך הלידה גם כשכל הדברים מסביב משתנים.
 
מה אם אני יולדת עם מיילדת פרטית בבית חולים או בלידת בית? למה צריך גם דולה?
גם בלידה פרטית הדולה מספקת לך שירות בעל ערך רב, כולל הכנה לקראת הלידה, הכנת תוכנית לידה ותמיכה וסיוע בלידה עצמה. בלידה עובדות המיילדת והדולה כצוות התומך בך ובבן זוגך לכל אורך הלידה.
 
אם הלידה מתארכת נוכחותה של דולה מאפשרת למיילדת לאגור כוחות עד לשלב הלחיצות בו חשוב שהיא תהיה מאוד קשובה ומאוד מרוכזת באם וביילוד. תשאלי את המיילדת שלך לדעתה על לידות עם דולה. חשוב שתמצאי מיילדת המתאימה לצרכים שלך הספציפיים ושמתמחה בלידות טבעיות.
 
האם ניתן ללדת עם דולה בכל בית חולים? כיום התשובה היא לא, אך יש יותר אופציות משהיו בעבר. במרכז הארץ ישנם כמה בתי חולים המאפשרים ליולדת להגיע ללידה עם הדולה שלה:
1. המרכז הרפואי לניאדו בנתניה
2. המרכז הרפואי שיבא בתל-השומר
3. בית החולים מאיר בכפר-סבא
4. בית החולים אסף הרופא בצריפין
5. בתי החולים בירושלים.
 
בלניאדו, במאיר ובאסף הרופא השירות הינו פרטי והזוג יוצרים קשר עם הדולה במהלך ההריון, נפגשים איתה, מתכוננים איתה ומגיעים איתה ללידה. בשיבא השירות ניתן דרך מועדון היולדות של בית החולים ולא ניתן לבחור מראש את הדולה שתהיה אתכם בלידה.
 
לפרטים על כל בתי היולדות בארץ, מומלץ להיכנס אל "מדור השוואת בתי יולדות" באתר דולה. אם בית החולים לא נמנה עם בתי החולים המאפשרים לכם לבחור עם מי ללדת מומלץ להפנות מכתב למנהל מחלקת יולדות ומנהל בית החולים עם בקשה רשמית ללדת עם דולה.
 
מה מציעה לנו הדולה?
שתי פגישות לפני הלידה:
* פגישת היכרות.
* פגישה שבה מכינים את תוכנית הלידה ומרעננים את נושא הנשימות, תנוחות, תנועתיות, הרפיה, לחיצות ועוד.
* תמיכה טלפונית עד הלידה וגם אחריה בנושא הנקה והטיפול בתינוק.
* תמיכה עם תחילת הצירים.
* סיוע ותמיכה בלידה.
* סיוע בהנקה הראשונה.
 
כמו כן ניתן לעבור קורס הכנה ללידה אצל הדולה ו/או להיפגש עימה במהלך ההריון לצורך הכנה נפשית ורגשית לקראת הלידה וההורות. ניתן גם להזמין פגישה אישית אצל הדולה לאחר הלידה כדי ללמוד על הטיפול בתינוקכם הטרי.
 
מהי עלות השירות?
מחירי שירותי דולה משתנים ממקום למקום ומדולה לדולה.
רק בבתי חולים הנ"ל: לניאדו, מאיר ותה"ש יש מחיר קבוע:
 
לניאדו ומאיר: תמיכה בלידה + שני מפגשים לפני הלידה + הכנת תוכנית לידה + תמיכה טלפונית עד הלידה - 1900 ש"ח (לא כולל מע"מ) ללידה שאורכת עד 15 שעות. ללידה הארוכה מ-15 שעות ישנה תוספת של 500 ש"ח (לא כולל מע"מ). הסכום מתחלק בדרך כלל לשני תשלומים - מקדמה במפגש הראשון והשלמה לאחר הלידה.
 
תה"ש: תמיכה בלידה + מפגש קבוצתי עם כל הדולות + מפגש אישי עם אחת הדולות לצורך הכנת תוכנית תמיכה + תמיכה טלפונית עד הלידה - 2900 ש"ח (כולל מע"מ). התשלום נעשה ישירות למועדון היולדות של בית החולים.
 
כיצד מוצאים דולה?
נכנסים למאגר הדולות הארצי במדור הריון באתר דולה ובוחרים משם דולה שמורשית לעבוד בבית החולים בו אתם מעוניינים ללדת.
 
לקבלת מידע נוסף על שירותי דולה במרכז הארץ ועל קורס הכנה ללידה בגישה הוליסטית בגבעתיים יש לשלוח מייל אל נעמי גטניוnaomi@doula.co.il בצרוף שמכם הפרטי, שם המשפחה, אזור המגורים שלכם, מקום הלידה המתוכנן, תאריך הלידה המשוער, מספר הטלפון בבית ומספר הטלפון הסלולרי. בכותרת יש לציין את השירות המבוקש.
 
מה כדאי לשאול את הדולה?
* האם את פנויה סביב תאריך הלידה המשוער שלי?
* כמה יולדות את מלווה בחודש? (אם היא מלווה יותר מדי יולדות, האם היא באמת מספיקה להיות בכל הלידות או מפספסת את חלקן ושולחת את הגיבוי שלה?)
* האם יש לך גיבוי למקרה שלא תוכלי ללוות אותנו בלידה? האם ניתן לפגוש את הדולה המגבה? באיזה מצבים את שולחת את המגבה? אם אין לך גיבוי, מה קורה במצב בו אינך מסוגלת להגיע ללידה שלנו מסיבה כלשהי? (אם אין, חשוב לזכור שגם הדולה יכולה להיות חולה, או בלידה אחרת כשהלידה שלך תתרחש)
* באיזה בתי יולדות את מורשית לעבוד כדולה?
* היכן רכשת את ההכשרה שלך? ניתן לבדוק גם עם מקום ההכשרה שאכן סיימה שם את ההסמכה.
* מהו מחיר השירות שניתן ומה כלול בו? (ראו דוגמאות למחירים בכתבה זו)
* האם המחיר כולל גם הכנת תוכנית לידה?
* כמה פגישות לפני/אחרי כלולים במחיר? (בדרך כלל כדאי להכיר את הדולה כמה שיותר טוב לפני הלידה ורוב הדולות כוללות שתי פגישות לפני הלידה בחבילה הבסיסית).
* כמה שנות ניסיון יש לך? וכמה משפחות ליווית בלידה? (גם דולה חדשה יכולה להיות מקצועית. ישנן גם דולות מתלמדות שנותנות את השירות במחיר סמלי בלבד)
* מהו ה"אני מאמין שלך" בהקשר ללידה? (חשוב כדי להבין אם אתן "באותו ראש")
* האם את תומכת בכל סוג של לידה? (טבעית/עם משככי כאבים – חשוב שהדולה תזרום עם הצורך שלך ותאפשר לך ללדת כמו שאת רוצה)
* כיצד את תומכת בי ובבן זוגי בהריון, בלידה ואחריה?
* האם ניתן להתקשר אליך לפני ואחרי הלידה לצורך התייעצות?
*מתי את מצטרפת אלינו ללידה? כשאנחנו עוד בבית עם צירים טובים וחזקים, כשנגיע לבית היולדות או רק כאשר אהיה בשלב האקטיבי של הלידה (מ-3-4 ס"מ)?
* האם תיפגשי איתנו גם אחרי הלידה כדי לשחזר את הלידה ולהשיב לשאלות שיהיו לנו? שאלות נוספות לדוּלה:
* מאיזה חלק מהעבודה את הכי נהנית?
* מהם הכישורים והיכולות המיוחדים שלך שאת מרגישה שהם חשובים בתפקידך כדולה?
* כיצד את מתמודדת עם קונפליקטים מול המשפחה שלנו ומול הצוות הרפואי?
* מה ידוע לך על מצבי הרפואי (אם יש מצב רפואי מיוחד)? האם יש פתרונות אותם היית מציעה לי.
* מה קורה במידה והלידה שלנו ארוכה מן הרגיל?
* האם ניתן לקבל המלצות ממשפחות שליווית בלידה?
* האם יש לך ילדים? כמה ילדים ובני כמה?
* האם יש לך סידור לילדים למקרה שאלד בלילה? (במידה ויש לדולה ילדים קטנים).
* כמה זמן את נשארת איתנו אחרי הלידה?
* האם יש לך ביטוח מקצועי?
* מהם התאריכים המשוערים של הלקוחות הנוספים שלך באותה התקופה?
* כיצד יוצרים איתך קשר טלפוני למקרה שיש שאלה ובמקרה של לידה ביום ובלילה?
* האם את עוזרת גם בהנקה הראשונה בחדר הלידה? כמה נקודות למחשבה לפני שמקבלים את ההחלטה הסופית שתרצו לשכור את שירותיה של הדוּלה
* האם נהיה מסוגלים לבלות איתה במשך 24 או 48 שעות רצופות?
* האם היא קשובה לי ושמה אותי, את רצונותיי וצרכיי במרכז?
* האם תכבד את בקשותיי בזמן אמת?
*האם היא תתאים גם לבן הזוג שלי ותאפשר לו להיות התומך העיקרי שלי בלידה?
*האם זאת האישה איתה נרצה לחלוק את החוויה הכי מרגשת בחיים – לידה בננו/בתנו?
 
הכותבת היא עורכת ראשית של פורטל דוּלה – הריון לידה והורות, מדריכת הכנה ללידה ותומכת לידה, מייסדת "שפת הטף – לשוחח עם תינוקות", מנחת קבוצות לנשים לאחר לידה


להמשך קריאה בנושא:
מתוך האתר ``דולה``

כתבות נוספות ב

ערוץ הריון ולידה באתר תפוז- נלווה אותך לאורך 9 חודשים ואחריהם
Copyright©1996-2019, תפוז אנשים בע"מ   אקום
;