פורומים מומלצים

טיפים

  • - אל תתפתו להושיב תינוק לפני שהוא מתיישב בעצמו
  • - בזמן הביוץ יש תחושה של נפיחות, חום וסימנים דומים
  • - בתקופת הבחילות רצוי להיות מצוידות בקרקרים בתיק
  • - לכל הורה מומלץ לעבור קורס עזרה ראשונה לתינוק
  • - עצירות לאחר הלידה: הקפידי על דיאטה עשירה
לטיפים נוספים...
 
סקירת מערכות

סקירת מערכות

סקירת מערכות, שקיפות עורפית, מי שפיר, כל אלו הן בדיקות נפוצות המבוצעות במהלך ההריון. מה בדיוק בודקים בהן, האם יש עדיפות לסקירה בתלת מימד על פני סקירה רגילה ועוד


פורסם :  14/04/2005 10:37:00
שאלה: האם במיכשור של סקירות תלת מימד נותן יותר מידע לסוקר או שזה יותר לתענוג ההורים, מהו דופלר צבע?
תשובתו של ד"ר דורון רוזן: יש בהחלט שילוב של הנאה בתוספת אינפורמציה בתלת מימד. עיקר התוספת הוא במומי פנים, גפים ואברי מין דופלר צבע מוסיף מידע על מהלך כלי הדם, בעיקר בהריונות בעייתיים. בסקירה המאוחרת ניתן לאתר מומים זעירים הקלים יותר לאיתור בעובר הגדול יותר וכן מומים התפתחותיים חשובים במיוחד בחדרי המוח והכליות.
 
שאלה: אילו מומים מגלים בסקירת המערכות וכן בבדיקת מי השפיר?
תשובתו של ד"ר דורון רוזן: התשובה דורשת חוברת עבת כרס. ככלל בסקירה מתגלים מומים במבנה האברים וסמנים מחשידים למומים כרומוזומלים. מי שפיר מגלה מומים כרומוזומלים, כנ"ל בסיסי שליה. במים ניתן לבדוק גם רמות חומרים והורמונים כחלבון עוברי.
 
שאלה: מתי מבצעים את בדיקת מי השפיר, מה בדיוק ניתן לגלות דרכה ומה הסיכון הכרוך בה?
תשובתו של ד"ר דורון רוזן: במי שפיר נספרים ונבדק מבנה הכרומוזומים כולם. אין בדיקת מחלות תורשתיות (טיי זקס וכד') שגרתית את הדיקור מקובל לבצע בין 16-21 שבועות. אין הבדל משמעותי בסיכונים. ככל שהנבדקת רזה יותר קל יותר לבצע בהריון צעיר יותר. סטטיסטיקת ההפלות מתבססת על מחקרים רבים במדינות רבות בעולם.
 
שאלה: בשל בעיה כרומוזומלית אצל בעלי (טרנסלוקציה מאוזנת 13:14) עלינו להחליט האם לבצע בדיקת מי שפיר או סיסי שליה. הסיכון העיקרי הוא לטריזומיה 13. האם על סמך שקיפות עורפית ניתן לצפות סיכויים לטריזומיה 13? נאמר לנו שאם השקיפות טובה, עדיף להמתין ולעשות מי שפיר ואם לא, אז לעשות סיסי שליה. האם יש בעיה לבצע בדיקת סיסי שליה במידה ומדובר בתאומים?
תשובתו של ד"ר דורון רוזן: שקיפות עורפית נותנת בהחלט אינדיקציה טובה גם לטריזומיה 13. ההמלצה לבצעה ולהחליט בהתאם על סיסי שליה מול מי שפיר נבונה במיוחד אם מדובר בעובר אחד. סיסי שליה בעייתיים ביותר בתאומים וכמעט בלתי אפשריים בשלישיות. אינני מכיר את כל המומחים לסיסי שליה בארץ. בבית חולים מאיר בו אני עובד קיים צוות בן 2 מומחים לסיסי שליה (פרופ' פיגיון ואנוכי) שצבר נסיון אדיר בן 17 שנה בביצוע סיסי שליה.
 
שאלה: רציתי לדעת מאיזה ערך של עובי העורף זה נחשב כבר עובי גבוה מדי?
תשובתו של ד"ר דורון רוזן: שקיפות מעל 3 מילימטר עבה אבסולוטית.


להמשך קריאה בנושא:
מתוך פורום ``הריון ולידה - תמיכה``

כתבות נוספות ב

ערוץ הריון ולידה באתר תפוז- נלווה אותך לאורך 9 חודשים ואחריהם
Copyright©1996-2020, תפוז אנשים בע"מ   אקום
;