פורומים מומלצים

טיפים

  • - אל תתפתו להושיב תינוק לפני שהוא מתיישב בעצמו
  • - בזמן הביוץ יש תחושה של נפיחות, חום וסימנים דומים
  • - בתקופת הבחילות רצוי להיות מצוידות בקרקרים בתיק
  • - לכל הורה מומלץ לעבור קורס עזרה ראשונה לתינוק
  • - עצירות לאחר הלידה: הקפידי על דיאטה עשירה
לטיפים נוספים...
 
רגישות לחלב

רגישות לחלב

תינוקות רבים מפתחים רגישות להזנה וסובלים מתסמינים, כגון אי שקט, בכי קשה, שלשול, צואה מימית, פריחה בעור, ואף הפרעות בשינה. מה ההבדל בין קוליק ורגישות לחלבון ולקטוז וכיצד ניתן להקל על תופעות הלוואי? מומחים עונים

סימילאק
פורסם :  29/06/2011 10:18:00

רוב התינוקות בני יומם עשויים לגלות חוסר שקט. בשלב התפתחותי מוקדם זה, מערכות הגוף השונות של התינוק מאוד עדינות וזקוקות לזמן להסתגל למזון. הסתגלות זו עשויה להיות מלווה במגוון תגובות, כגון בכי ורוגז. אם התנהגות זו קיצונית או בתכיפות גבוהה מאד, ייתכן שהתינוק סובל מקוליק.

קוליק - Colic

תופעת הבכי הקשה אצל תינוקות היא כמעט אוניברסאלית. ההבדל בין תינוקות המוגדרים כסובלים מהתופעה לכאלה שאינם לוקים בה הוא בעוצמת הבכי ובמשכו. כל תינוק הבוכה מעל שעתיים - שלוש ברציפות ואשר לא ניתן להרגיע אותו, ייתכן שסובל מהתופעה. אם רופא ילדים שולל בעיה אחרת הגורמת לתופעה, כנראה שזו האבחנה.

התופעה נקראת בלשון הרפואה קוליק-Colic. תינוקות מתחילים לסבול מקוליק סביב גיל שבועיים - שלושה, ושיא ההופעה חל בגיל 6 שבועות. התופעה נעלמת כליל עד גיל 4 חודשים.

הקושי והסבל הוא לא רק לתינוק, אלא גם להורים, העלולים לסבול ממחסור בשעות שינה, חוסר יכולת לחזור לחיים שגרתיים לאחר הלידה ותחושת אשמה על שנבצר מהם לסייע ולהציע מזור לתינוקם.

הבכי מתחיל בדרך כלל בשעות הצהריים-ערב. לעתים מלווה הבכי בהאדמה של הפנים והעור ובגזים. הסיבה לקוליק ברורה רק במיעוט קיצוני של התינוקות. תינוקות יונקים עלולים באופן נדיר להיות רגישים למרכיבי מזון של האם. תינוקות הניזונים מתרכובת מזון לתינוקות עלולים באופן נדיר להיות רגישים לחלבון שבחלב. האבחנה נעשית בדרך-כלל על –פי תמונה קלינית מתאימה והיעדר ממצאים אחרים בבדיקת התינוק.

מה ניתן לעשות כדי להקל על הכאב?

יש תינוקות שתנוחות מסוימות מרגיעות אותם, אחרים מראים שיפור בתגובה לתנועה מחזורית או לנסיעה במכונית, חלקם מגיבים היטב לדיבור או לשירה של ההורים.

רגישות ללקטוז ולחלבון החלב

תינוקות המפתחים רגישות להזנה סובלים לרוב גם מתסמינים אחרים, כגון שלשול חריף, צואה מימית, פריחה בעור, ואף הפרעות בשינה. תופעות לוואי אלו יכולות להיגרם כתוצאה מרגישות לחלבון. כאשר בעיות אלה מוגזמות או נמשכות פרק זמן ארוך, רופאים רבים ממליצים על שימוש בתרכובת מזון לתינוקות על בסיס סויה, כגון סימילאק איזומיל*, או תרכובת מזון לתינוקות המבוססת על חלב דל בסוכר חלב (לקטוז), כמו סימילאק טופ פרי (FREE).

סימילאק איזומיל נותן פתרון לגורם אחד שכיח לאי שקט, לגזים ולפליטות - והוא הרגישות לחלב – ובה בעת מספקת לתינוק תזונה מעולה. עם סימילאק איזומיל תוכלו להיות בטוחים שהתינוק מקבל את כל הוויטמינים והמינרלים הדרושים לו, לרבות ברזל, שהם כה חשובים לו במהלך השנה הראשונה. מומלץ להתייעץ עם הרופא בנוגע לשימוש באיזומיל. כאשר יגדל התינוק, יומלץ לכם על ידי הרופא/ה להוסיף סוגי מזון לתזונה הרגילה, או להימנע ממרכיבי מזון מסוימים.

אם תינוקכם אלרגי הן לחלב והן לחלבוני סויה, ייתכן שהרופא/ה ימליץ להשתמש בתרכובת מזון לתינוקות היפואלרגנית, כמו סימילאק אלימנטום, המיועדת לתינוקות הסובלים מאלרגיות מזון קשות. סימילאק אלימנטום אינה משווקת כיום בישראל. ניתן לייבאה לישראל על פי אישור מיוחד (29 ג') הנעשה על ידי פנייה לרופא/ה.

תשובות לשאלות שכיחות

התינוק מאוד רגיש. האם להחליף את תרכובת המזון לתינוקות?

אי שקט קל או פליטה הינם תופעות רגילות לחלוטין. לכן, אם התינוק אינו רגוע, היו סבלנים. ההסתגלות לתרכובת מזון לתינוקות נמשכת לעתים זמן רב, במיוחד אם מדובר במעבר מהנקה, אך עם זאת, אם הבעיות ממשיכות, התייעצו עם הרופא/ה או האחות, הם יידעו אם התינוק זקוק להחלפת תרכובת המזון.

מדוע ייתכן שהתינוק יהיה זקוק לתרכובת מזון לתינוקות ללא חלב?

מרכיבי חלב הפרה נמצאים ברוב תרכובות המזון לתינוקות. ישנם תינוקות הרגישים לחלבון שבחלב הפרה. רגישות זו עלולה להוביל למספר רחב של תגובות, כולל אי שקט, גזים ופליטות. מעבר לתרכובת מזון לתינוקות ללא חלב, כמו סימילאק איזומיל, יכול לסייע להקלה בתסמינים אלה.

האם לתינוק תהיה אי סבילות ללקטוז אם ההורה סובל מכך?

אי סבילות ללקטוז (סוכר חלב) מאפיינת בעיקר מבוגרים, אך הורים רבים מודאגים מכך. אם אתם חוששים שלתינוק אי סבילות ללקטוז, הרי שהן סימילאק איזומיל והן סימילאק טופ פרי (Free) נטולות לקטוז הינן בחירות מצויינות. התייעצו בעניין זה עם הרופא/ה.

האם התקפי בכי ארוכים ותכופים הם סימן לרגישות לחלבון?

כל התינוקות רגזנים ובוכים מעת לעת, אך אם התנהגות זו קיצונית או תכופה ביותר, היא מכונה קוליק. אצל מספר תינוקות הדבר נובע מהחלבון שבתרכובת החלב. גם תסמינים אחרים, כגון שלשול חריף, פריחה, ואף הפרעות בשינה, יכולים להיגרם כתוצאה מרגישות לחלבון. אם התיאור מתאים לתינוק שלכם, שאלו את הרופא/ה לגבי מעבר לשימוש בסימילאק איזומיל - תרכובת מזון על בסיס חלבון סויה.


להמשך קריאה בנושא:
רגישות לחלב

כתבות נוספות ב

ערוץ הריון ולידה באתר תפוז- נלווה אותך לאורך 9 חודשים ואחריהם
Copyright©1996-2020, תפוז אנשים בע"מ   אקום
;