פורומים מומלצים

טיפים

  • - אל תתפתו להושיב תינוק לפני שהוא מתיישב בעצמו
  • - בזמן הביוץ יש תחושה של נפיחות, חום וסימנים דומים
  • - בתקופת הבחילות רצוי להיות מצוידות בקרקרים בתיק
  • - לכל הורה מומלץ לעבור קורס עזרה ראשונה לתינוק
  • - עצירות לאחר הלידה: הקפידי על דיאטה עשירה
לטיפים נוספים...
 
המדריך לצעד הראשון

המדריך לצעד הראשון

כהורים יש לנו את היכולת להשפיע על הצעדים הראשונים שילדינו עושים. אז מהו הצעד בכיוון הנכון? מתי ואיך לוקחים אותו? מה עלינו לעשות כדי שילדינו יגדלו להיות בריאים ומאושרים? לפניכם תשעה צעדים ראשונים בדרך אל האושר והבריאות של ילדיכם

ערוץ הריון ולידה
פורסם :  06/02/2011 17:12:00
האושר מתחיל מהצעד הראשון...

הצעד ההוא, המהוסס והתמים שלקחנו אז, כשהיינו ילדים.

 

לא הייתה לנו שליטה אז על הנסיבות והסביבה , על התנאים בהם לקחנו את אותו צעד ראשון, היסטורי כמעט, אשר הורינו ודאי זוכרים היטב. כעת, כהורים בעצמנו, יש לנו את היכולת להשפיע על הצעדים הראשונים שילדינו עושים. אז מהו הצעד בכיוון הנכון? מתי ואיך לוקחים אותו? מה עלינו לעשות כדי שילדינו יגדלו להיות בריאים ומאושרים?

לפניכם תשעה צעדים ראשונים בדרך אל האושר והבריאות של ילדיכם. קחו אותם!


 צעד ראשון: תינוק מאוזן הוא מבוגר בריא!


החיים יכולים להיות מטורפים, נכון?

זזים וממהרים מפה לשם, תמיד יש משהו שחייבים לעשות.

עם זאת, ישנם דברים שפשוט לא ניתן להאיץ בהם, אחד מהם הוא הטבע.

הטבע יודע הכי טוב ומכיר את הדרך שבא אנו בני האדם מתוכננים ומעוצבים, את מחזור החיים ועונות השנה, והדרך שעובר התינוק על כל שלבי התפתחותו, למשל.

אחד מהשלבים הללו הוא להיות מאוזן עד שהוא מוכן, ובזמן שלו, לעבור למצב מאונך. בדגש על "בזמן שלו". את זה צריך להדגיש בגלל שהרבה הורים, שכוונותיהם טובות אמנם, רוצים שהקטן שלהם יקום וילך עוד לפני שצעדי התפתחות חיוניים הושלמו. אז מה היא ההתפתחות החיונית שתינוקך צריך, אם כך? בצורה פשוטה, הוא צריך לפתח פונקציות שיתמכו בו כאשר הוא סוף סוף מגיע לשלב בו הוא עומד ללא עזרה חיצונית. הפונקציות האלה גם יתנו לו סיכוי גדול בהרבה לחיים נטולי כאב גם בהמשך, כשיגיע לגיל מבוגר.

נדבר יותר על פונקציות התפתחותיות בילדך כשנעסוק בשמונת הצעדים הנוספים.

 

 

 

צעד שני: זמן בטן


היבט חשוב במיוחד לבניית הפונקציות שנידונו תחת הכותרת של הצעד הראשון, הוא לאפשר לבלות כמה שיותר זמן על בטנו. החל מגיל חודשיים בערך , התינוק יהיה מוכן להתהפך בכוחות עצמו. אם זה לא קרה עד אז – אל תכפו את זה! ילדכם יעשה זאת כאשר יהיה מוכן. חשוב לזכור שהערכת דירוג ההתפתחות של הילד הוא אינדיבידואלי בדיוק כשם שהילד עצמו יחיד במינו.

אין זמן נכון לזחילה, או זמן נכון להתחיל ללכת , הכול יקרה בזמן הטוב לילד. כשהתינוק שלך מתחיל לנסות למשוך עצמו קדימה, על הבטן, סביר שלא יצליח להגיע רחוק וירגיש מתוסכל. בנקודה זו בדרך כלל, הורים מלאי כוונות טובות מתחילים להצטער על הקטו שלהם והופכים אותו חזרה על גבו.

התסכול דווקא עושה לתינוקות שירות טוב ויגרום להם להתאמץ ולבנות שרירים חזקים ובריאים יותר.

'מגרשי משחקים לקטנטנים', 'אוניברסיטה'  ומתקנים אחרים , הם אולי נהדרים כדי להעסיק את הקטנים בזמן שההורים אינם פנויים, אך הם אינם מועילים ל'זמן הבטן'. הם דורשים מהפעוטות להיות על הגב , שזה דבר נהדר לחלק מהזמן, אך לא לכולו!

היבט חשוב אחד של 'זמן הבטן' היא שהוא עוזר ליצור עמוד שדרה בריא עם קימורים במקומות הנכונים. בהתחשב באופן בו עמודי שדרה של אנשים רבים נראים כיום, ניתן להבין את המחשבה שהם אמורים להיראות בצורת Cאו Jהפוך.

עם זאת, עמוד השדרה שלך, שלי ושל כולם, אמור להיות בצורת  S יפה, כך שיש קשת בגב התחתון קימור חיצוני בגב העליון וקימור מקיף בצוואר.


שרירים חזקים ובריאים הנבנים כיום משמעותם סיכוי גדול הרבה יותר לחיים ללא כאבי גב, מותניים וכדומה. כולנו רוצים לתת את הסיכוי הטוב ביותר לילדינו.


 

צעד שלישי: ארבעה עמודים של תמיכה


אחרי שבילה זמן מה על הבטן, תינוקכם יתחיל לזחול על ארבע מהר מאד! זהו היבט חשוב נוסף לבניית הפונקציות שהזכרנו קודם. זחילה היא אחד משלבי ההתפתחות הראשונים, שלב הממשיך את תהליך בניית שרירים חזקים סביב המותניים ואגן הירכיים – לא להזכיר את הכתפיים ועמוד השדרה – אשר יוכלו לתמוך בתינוק כראוי כשיוכל לעמוד. אם מדלגים על השלב החשוב הזה – היסודות לשאר חייו יהיו בלתי יציבים, בלשון המעטה.

חשוב על זה כך, תלוי בכמה תינוקך יהיה פעיל, הוא ינוע בטווח של בין 5000 ל10000 צעדים מדי יום. מדובר על מספרים אסטרונומיים;בין 142,350,000 ל284,700,000 צעדים כל החיים!!

הדבר ממחיש את החשיבות של שרירים המתפקדים כראוי סביב המותניים, נכון?

כל תקינות התפקוד הזה תלויה בתנועות, החל בזחילה, נדנוד, הושטת יד, הרמה, גלגול, קפיצה וכל תנועה אחרת שתוכל לחשוב עליה. כמו שהסברנו קודם, פעילויות על הבטן מתחילות קודם, החל מגיל חצי שנה. זוהי דרך נהדרת להפעלת הפונקציות של מערכת השרירים.

כדי לסייע לכל הפונקציות האלה להתפתח , נסה לפזר את הצעצועים האהובים על תינוקך ברחבי החדר, כך שיהיו מעבר למגע ידו, דבר שיעודד זחילה, שבתמורה תבנה את הפונקציות הבריאות והחזקות.

אנו יודעים שהדבר יביא לסיכוי גדול הרבה יותר לחיים נטולי כאבים כרוניים בגב, במותניים, בכתפיים וכו'. זיכרו להשאיר את הצעצועים האלה מעט מחוץ למגע ידו של התינוק! אם הצעצועים יהיו קרובים מדי, לא יהיה לו צורך לחקור ולהתאמץ. התינוק יישאר באותו המקום.

להמשך הרשומה הקליקו כאןלהמשך קריאה בנושא:
הבלוג ``סוד האושר``

כתבות נוספות ב

ערוץ הריון ולידה באתר תפוז- נלווה אותך לאורך 9 חודשים ואחריהם
Copyright©1996-2020, תפוז אנשים בע"מ   אקום
;