פורומים מומלצים

טיפים

  • - אל תתפתו להושיב תינוק לפני שהוא מתיישב בעצמו
  • - בזמן הביוץ יש תחושה של נפיחות, חום וסימנים דומים
  • - בתקופת הבחילות רצוי להיות מצוידות בקרקרים בתיק
  • - לכל הורה מומלץ לעבור קורס עזרה ראשונה לתינוק
  • - עצירות לאחר הלידה: הקפידי על דיאטה עשירה
לטיפים נוספים...
 
איך שיר נולד? כמו תינוק!

איך שיר נולד? כמו תינוק!

על החשיבות והשימושים של שירת האם בזמן ואחרי ההריון

ערוץ הריון ולידה
פורסם :  25/10/2010 18:42:00

מי מאיתנו לא אוהבת לשיר? חלקנו מסתפקות בשירה באמבטיה, אחרות הולכות לאודישנים של "כוכב נולד" ומעניקות לעם ישראל כמה דקות של צחוק ונחת כשהן מבצעות שירי מופת בזיופים שחבל על הזמן, ואחרות מפתחות קריירה מוזיקלית מצליחה. למרות כל זאת, לא חייבים להיות ריטה כדי להשתמש בקול שלנו בלידה וכדי לשיר לעובר/  לתינוק הרך שרק נולד. לתינוק אין דבר ערב יותר לאוזן מאשר קולה של אימו- קול שלרוב עוזר לו להירגע, אפילו כשהוא מזייף!  אם תינוקות היו יכולים לסמס, אין ספק שהתינוק שלך היה מכתיר אותך לכוכבת הנולדת הבאה...

הגוף שלנו מתפקד כמו תיבת תהודה- כאשר אישה הרה שרה, הקול שלה מהדהד בתוך הגוף ומשפיע על העובר. החל מהשבוע ה-12 להריון העובר מסוגל לשמוע. הקולות המלווים אותו לאורך כל ההיריון הם הקולות הנשמעים בבטן האם- מערכת העיכול שלה, דפיקות הלב וכמובן קולה. השירים שתשירי במהלך ההיריון יהפכו מוכרים לעוברך, וכשייוולד השמעה שלהם עשויה להרגיע אותו, לכן כדאי לבחור בשירים שאת אוהבת במיוחד ולשיר אותם להנאתך, ולהנאת העובר, לאורך כל ההיריון וכמובן לאחר הלידה.

עובדה מעניינת מתוך הספר "טבעי ללדת" : "בתרבויות שבהן שירה של האם ושל האנשים סביבה מקובלת ושכיחה, מצג ראש הוא הנפוץ ביותר, ואילו באוכלוסיה המתועשת, ששומעת מוסיקה דרך מכשירים חשמליים, יש עלייה של ממש במצגי עכוז". הסיבה לכך היא שהאגן הוא כמו רדאר שקולט קולות ובזמן שהאם שרה קולה נשמע היטב בתוך ה"רדאר" הזה. העובר נמשך לקול ולכן מתמקם במצג ראש.

בזמן הלידה אפשר לעשות שימוש בקול כדי להקל על כאבי הצירים וכדי לעודד את העובר לרדת באגן ולהתברג בתעלת הלידה. השמעת קולות נמוכים יוצרת תהודה שמרפה את שרירי הבטן ואת רצפת האגן והיא משמשת ככלי טוב להקלת הכאב. כיוון שלגברים יש באופן טבעי קול נמוך יותר מזה של הנשים יש כאן הזדמנות לבעלך לקחת חלק פעיל ומשמעותי בקידום הלידה: עוד כשאתם בבית, עם תחילת הצירים, בקשי ממנו להשמיע קול נמוך ("אאאאההההה") סמוך לגב התחתון שלך. מומלץ בעיקר לבצע זאת כאשר הבעל מניח את כפות ידיו סביב פיו, כדי שייצרו מעין צורה של רמקול, ומצמיד אותן לגב התחתון שלך. פעולה זו תעודד את העובר להתברג בתעלת הלידה, כמובן בשילוב תנועה ושינוי תנוחות, ותעזור לך להפיג את כאבי הצירים ולהתרכז בהשמעת הצלילים במקום בכאב. במהלך הלידה השמיעי גם את קולות נמוכים, במקום לומר סתם "אאאאההה" תוכלי לקרוא לתינוקך לבוא אלייך "בווווואאאאא" או "בווואאאאייייי". לא תאמיני כמה זה עוזר להתמודדות הפסיכולוגית עם הצירים.

אירית פלקוביץ', מדריכת הכנה ללידה, מורה ליוגה ‏ומרכזת מדריכות ההכנה ללידה של המרכז הישראלי ‏לחינוך ללידה, ‏ מתמחה בשיטה ייחודית של שירה לקראת ‏לידה.הנה כמה מילים שלה בנושא : "הרעיון הוא שהשירה מתבצעת תוך ‏הפעלה של כל שרירי הסרעפת והאגן ומאפשרת שחרור ‏של רגשות. אני מלמדת את הנשים איך לנשום כמו זמרים ‏ואנחנו עובדות הרבה גם על יציבה נכונה. ‏מלבד השירה אנחנו עושים גם תרגילי חימום הכוללים ‏מעין נקישות על הגוף, שהרי הגוף קולט תדרים, ויש בזה ‏תועלת פיזיולוגית רבה. ידוע גם שההתפתחות ‏הנוירולוגית התקינה של העובר ניזונה על השמיעה ‏שהוא מפתח". ‏

גם אם לא תחשבי על זה ותתכני את זה, סביר להניח שתשתמשי בקולך תוך כדי הלידה, כיוון ששימוש בקולות הוא אינסטינקטיבי: לא בהכרח שירה כמו השמעת קולות נמוכים, אנחות, וכמובן צעקות ("משה, מה עשית לי????"). יש יולדות שמרגישות לא נעים לצעוק- חבל, שחרור הצעקה עשוי לעזור לשכך את הכאב. בכל סרט הוליוודי שמציג לידה היולדת צועקת, ואם להן זה טוב, למה לא לנו?

שחרור קולות וצעקות הוא בעיני חלק טבעי מכל לידה, ואכן במרבית הלידות שאני זוכה ללוות היולדות צועקות בחדווה רבה. חלק מהצעקות הן בסגנון "אין לי כוח, אני מתה, הצילו".. או "תוציאו אותו ועכשיו! לא מעניין אותי איך!" אבל ברוב המקרים מדובר באנחות, אנקות, השמעת צלילים נמוכים ספונטנית וכדומה. יצא לי ללוות יולדת שברגע שנכנסנו לחדר הלידה היא צעקה "הראש בחוץ!" וזו הייתה הצעקה היחידה שהיא הספיקה להשמיע במהלך הלידה כולה... כשהגיע הרופא לתפור את הקרע הספונטני שנוצר כתוצאה מהלידה המהירה החלה היולדת לצעוק שוב. לשאלתו "מה את כל כך צועקת? זה בסך הכול תפר ועוד בהרדמה מקומית" השיבה שלא הספיקה לצעוק בלידה, אז שייתן לי בבקשה להתבטא עכשיו. להמשך קריאה בנושא:
הבלוג ``להיות דולה``

כתבות נוספות ב

ערוץ הריון ולידה באתר תפוז- נלווה אותך לאורך 9 חודשים ואחריהם
Copyright©1996-2019, תפוז אנשים בע"מ   אקום
;