פורומים מומלצים

טיפים

  • - אל תתפתו להושיב תינוק לפני שהוא מתיישב בעצמו
  • - בזמן הביוץ יש תחושה של נפיחות, חום וסימנים דומים
  • - בתקופת הבחילות רצוי להיות מצוידות בקרקרים בתיק
  • - לכל הורה מומלץ לעבור קורס עזרה ראשונה לתינוק
  • - עצירות לאחר הלידה: הקפידי על דיאטה עשירה
לטיפים נוספים...
 
איזה בדיקות לעשות כחוששים שיש בעיות

איזה בדיקות לעשות כחוששים שיש בעיות

אתם מנסים להרות כבר זמן ממושך, וכנראה שהגיע הזמן לערוך סדרת בדיקות. איזה בדיקות כדאי לערוך לגבר ולאשה בכתבה שלפניכם


פורסם :  26/10/2005 08:51:00

 ו   

 

לאישה:
1.
פרופיל הורמונליהבדיקה הבסיסית ביותר, בדיקת דם לאישה ביום השלישי של המחזור בה נמדדים ערכים של הורמונים בגוף:
הורמוני המין:
א. אסטרוגן – בשלב זה של המחזור רמותיו אמורות להיות נמוכות. רמות גבוהות עלולות להעיד על ציסטה בשחלה או רזרבות שחלתיות נמוכות. ככל שהמחזור מתקדם רמותיו הולכות ועולות בהדרגה בהתאם למספר הזקיקים המתפתחים, אחרי שהן מגיעות לרמת סף מסויימת מתקבל לגוף איתות להתחיל להפריש LH כהוראה לשחלה לבייץ.
ב. פרוגסטרון – הורמון השלב הפוליקולרי, רמותיו אמורות לעלות רק לאחר הביוץ. רמות של 15ng/ml או 5nmol/L בשלבים מאוחרים של המחזור מעידות שהיה ביוץ
ג. טסטוסטרון - ברמות גבוהות משבש ביוץ
הורמוני הביוץ:
i. LH בשלבים מוקדמים של הביותץ רמות של LH אמורות להיות דומות לאלו של FSH, רמות גבוהות של LH עלולות להעיד על תסמונת השחלות הפוליציסטיות. 36-48 שעות לפני הביוץ רמות LH עולות בחדות ומאותתות לגוף לבייץ אלו הרמות שמזוהות בבדיקות ביוץ ביתיות.
ii. FSH - ההורמון הגורם ליצירת זקיקים בשחלה, רמות גבוהות של הורמון זה (מעל 10) מעידות על ירידה ברזרבות של השחלה.
פרולקטין – הורמון החלב (ברמות גבוהות משבש ביוץ)
האנדרוגן DHEA
הורמוני בלוטת התריס שאחראים לאיזון מטבולי של הגוף.
הסטרואיד קורטיזול.

צילום רחם
צילום רחם מיועד להדגים את חלל הרחם את החצוצרות ואת יכולת המעבר דרך החצוצרות. ניתן לעיתים להדגים גם הידבקויות באגן. במהלך הצילום מוחדר חומר ניגוד לתוך חלל הרחם.בהמשך ההזרקה החומר עובר לתוך החצוצרות, מהן חומר הניגוד מתפזר בחלל הבטן. במידה וישנה חסימה של חצוצרה הרי היא לא תודגם לכל אורכה ומובן שחומר הניגוד לא יעבור לחלל הבטן באופן חופשי.למרות שצילום רחם הינו פעולה אבחנתית , באחוז מסויים יש עליה במספר ההריונות בתקופה של 3 חדשים לאחר הצילום.
הבדיקה מבוצעת ללא הרדמה וכרוכה באי נעימות מסויימת המשתנה בין אישה לאישה. למרות היותה פעולה פשוטה יחסית , ישנם לעיתים סיבוכים כגון כאבי בטן שחולפים לאחר מספר שעות חום ולעיתים זיהום בחלל האגן. יש לשלול רגישות ליוד לפני ביצוע הפעולה.

היסטרוסקופיה:
לעיתים ייתכן שהרופא ייבחר לבצע את הבדיקה היסטרוסקופיה בנוסף לצילום רחם או במקום. הבדיקה נערכת עם טלסקופ המחובר לסיב אופטי ומוחדר דרך צוואר הרחם לתוך הרחם ומאפשר לרופא לבחון ממצאים חשודים, גידולים או בעיות במבנה הרחם. כמו כן מצולמות תמונות לצורך שימוש עתידי או לייחוס עתידי. לרוב הפרוצדורה מבוצעת בשלבים המוקדמים של המחזור החודשי על מנת שרירית הרחם המעובה לא לחסום את שדה הראיה. יחד עם זאת, אם הרופא מתכוון לבצע ביופסיה של רירית הרחם בזמן הבדיקה, היא תתבצע בשלבים המאוחרים של המחזור.

לפרוסקופיה
בבדיקה זאת, כמו בהיסטרוסקופיה, נעשה שימוש בטלסקופ המורכב על סיב אופטי, אולם הפעם הוא מוחדר לרחם דרך דופן הבטן ומאפשר לצפות ברחם, בחצוצרות ובשחלות ולאבחן אנדומטריוזיס או הידבקויות באגן, כמו כן, זהו האמצעי הטוב ביותר לאיבחון השחלות. הבדיקה נערכת לרוב יומיים שלושה לפני תחילת הווסת ורק לאחר בידקת דם להריון על מנת לשלול קיום הריון.

ביופסיה של רירית הרחם
במהלך הבדיקה נלקחת דגימה של רירית הרחם (אנדומטריום) זמן קצר לפני שהווסת תפויה, ביום ה- 11 עד ה-13 מהעליה ברמות ה- LH. היא נערכת אך ורק לאחר שנשלל קיום הריון בבדיקת דם. הבדיקה מבוצעת על מנת לקבוע האם לאישה יש פגם של השלב הלוטאלי – חוסר איזון הורמונלי המונע מאישה לשמר הריון בשל הפרשה לא מספקת של פרוגסטרון. לרוב מאופיין בשלב לוטאלי קצר, קשיים בכניסה להריון ובסכנה להפלות בשלבים המוקדמים של ההריון (הריונות כימיים).

לגבר:
בדיקת זרע:
הבדיקה ניתנת ע"י מתן של דגימת זרע לאחר מספר ימים של המנעות מקיום יחסי מין או אוננות. בבדיקה נבדקים פרמטרים שונים של הזרע על מנת לאמוד את איכותו ובמידה ונמצאת בעיה באיכות הזרע יש להמשיך באיבחון המקור לבעיה. לרוב מקובל לעשות שתי בדיקות לפחות בהפרש של כשלושה חודשים לפני שנקבעת בעיה וזאת מפני שזרע שמתקבל בשפיכה נוכחית הוא זרע שהחל להיווצר כשלושה חודשים קודם לכן ולפעמים הבעיה היא חד פעמית במועד היווצרות הזרע (מחלה, חשיפה חד פעמית לחום או גורמים אחרים) אך יש מקרים של בעיה כרונית (כגון וריקוצלה – ורידי אשך מוגדלים).

ערכים נורמליים של בדיקת זרע:
צבע: אפור/שקוף
נקרש? כן
הופך לנוזלי? כן, תוך פחות מ- 30 דקות
נפח 2 עד 6 מ"ל
צמיגות (1,2,3,4) 1
pH 7.5-8.1
%
תנועתיות שווה או גדול מ- 50%
%
תנועתיות קדימה שווה או גדול מ- 50%
ריכוז (מליון למ"ל) 20-200
סה"כ ספירה(מליון) שווה או גדול מ- 40
תאי דם לבנים (מליון למ"ל) פחות מ-1
התקבצות זרע לזרע 0
התקבצות זרע לתאים עגולים 0
%
מורפולוגיה תקינה שווה או גדול מ- 14%

 להמשך קריאה בנושא:
מתוך פורום ``לקראת הריון``

כתבות נוספות ב

ערוץ הריון ולידה באתר תפוז- נלווה אותך לאורך 9 חודשים ואחריהם
Copyright©1996-2018, תפוז אנשים בע"מ   אקום
;