פורומים מומלצים

טיפים

  • - אל תתפתו להושיב תינוק לפני שהוא מתיישב בעצמו
  • - בזמן הביוץ יש תחושה של נפיחות, חום וסימנים דומים
  • - בתקופת הבחילות רצוי להיות מצוידות בקרקרים בתיק
  • - לכל הורה מומלץ לעבור קורס עזרה ראשונה לתינוק
  • - עצירות לאחר הלידה: הקפידי על דיאטה עשירה
לטיפים נוספים...
 
לידות בית ומצבים ``ייחודיים``

לידות בית ומצבים ``ייחודיים``

לידת בית מומלצת כאשר ההריון תקין והאשה אינה נמצאת בקבוצת סיכון כלשהי. מה קורה כאשר את נמצאת במצב "ייחודי" והאם עדיין תוכלי ללדת בבית?


פורסם :  28/09/2005 10:15:00

הריון עודף

שאלה:
האם יש שבוע הריון שאחריו גדלים הסיכונים ללידת בית?, שבוע 43-44?
האם "הריון עודף" כפי שהוא מוגדר ברפואה הקונבנציונלית מגדיל סיכונים בלידה טבעית?

תשובתה של אילנה שמש:

כן, יש יותר סיכונים בלידת בית ככל שהיולדת עוברת את שבוע 42.
הסיכונים הם: שכיחות יתר של מיעוט מי שפיר, מים מקוניאלים סמיכים, תינוק גדול מידי ועצמות גולגולת קשות אשר פחות ניתנות לקבל את צורת האגן ( (molding  
יחד עם כל זאת- לא צריך להבהל מהריון עודף וצריך לדון כל מקרה לגופו כי יש הרבה טעויות בחישוב תאריך הלידה וחוסר דיוק בהערכת משקל אולטרסונדי. נשים בישראל כבר נכנסות ללחץ אחרי 10 ימים- זה עדיין לא עודף! אפשר לשקול זירוז באמצעים אלטרנטיביים: שמן קיק, דיקור, הפרדת קרומים, stripping ועוד. בדרך כלל זה עובד נהדר ולא צריך להגיע להריון עודף.

 

מצג פנים

שאלה:

מצג פנים האם בעייתי? למרות שקיבלתי תשובה מרגיעה מהמיילדת שלי, חשוב לי לדעת מה דעתך. אני יודעת שיש הרבה יולדות שבגלל מצג פנים ולידה שכאבה והתארכה - הלכו לקיסרי כי זה נחשב בעייתי.
מה דעתך?
תשובתה של אילנה שמש:

אם התינוק במצג פנים עם הסנטר למטה אין דרך ללידה נרתיקית וזה מצריך ניתוח קיסרי. אבל, אם הסנטר למעלה אפשר ללדת בלי בעיה! מצג פנים הינו מצג נדיר יחסית (זכור לי רק לידה אחת מתוך האלפים שאני יילדתי) האם את לא מתבלבלת בין מצג פנים ומצג עורף לאחור? occipito posterior
אם המקרה הוא מצג עורף לאחור זה די שכיח ובהחלט ניתן ללדת רגיל. לעיתים זה באמת לידה יותר ארוכה ועם כאבי גב רבים יותר ושלב צירי לחץ ארוך יותר . זה תלוי גם בגודל התינוק- בתינוק גדול זה יותר בעייתי וסיבה שכיחה לניתוחים קיסריים בלידות ראשונות בבתי חולים. כל זאת בגלל שהתינוק במצג עורף לאחור מציב קוטר גדול יותר ביחס לאגן שעלול לגרום לבעיות.
הבעיה הגדולה ביותר זה שבבתי חולים אין סבלנות ויש הגבלות זמן לשלב השני ולכן הרבה נשים מנותחות על אף שיכלו ללדת רגיל. ניתן גם לעודד את התינוק לשנות את התנוחה לעורף קדימה בכל שלבי הלידה על ידי תנוחות כמו עמידת שש ותנוחות אחרות שמילדות הבית מכירות היטב.

 

סכרת

שאלה:

רציתי לשאול אותך על האפשרות של לידת בית לאשה סוכרתית סוג1

אני בת 31, הסוכרת התפרצה רק לפני שנה וחצי, ומאז אני מאוזנת עם משאבה (HA1C=5.0).
היום אנו בשבוע 27+2 (הריון ראשון) ומתחילים לחשוב לכיוון הלידה. אני במעקב של הריון בסיכון גבוה, אך פרט לקצת בצקות שהחלו בידיים וברגליים - אין סיבוכים (ל"ד תקין, אין חלבון בשתן). אנחנו רוצים לנסות וללדת בתנאים כמה שיותר רגועים וטבעיים אך בגלל הסוכרת - לא יודעים אם אפשר בכלל לשקול לידת בית.
רוצים גם לברר אם לא נלד בבית - האם בתי חולים בכלל יאפשרו לנו לידה טבעית וביות מלא לאחריה, או שישימו מכשולים עקב הסוכרת.
כל מידע שיש לך לגבי פרוטוקול בתי החולים לסוכרתיות (ולילודים) ולגבי "לידה סוכרתית" בבית (אם אפשר) - יתקבלו בברכה!

תשובתה של אילנה שמש:
לצערי גל, אני לא ממליצה לך על לידת בית בגלל הסכרת. סכרת מסוג 1 אינה סכרת הריון רגילה, זה הריון שנחשב לכל הדיעות סיכון גבוה ודרושה לך השגחה רפואית צמודה של בית חולים- בשבילך ובשביל התינוק לאחר הלידה. יתכנו בעיות באיזון הסוכר אצל התינוק גם אחרי הלידה.
יחד עם זאת, אני מאוד אופטימית שתוכלי בהחלט ללדת לידה רגילה ללא התערבות מיותרת אם תדרשי זאת! עמדי על שלך!
את יכולה להיות ניידת, עם ניתור עוברי לסירוגין, ללדת בכל תנוחה, לא להיחתך, מייד להניק ולדרוש ביות תוך כדי בדיקות סוכר התינוק לפי הצורך.
זכורה לי לידה נהדרת, טבעית לגמרי של יולדת עם סכרת סוג 1 ב"משגב לדך". תשקיעי מאמץ בלמצוא בית חולים ידידותי, שקלי את האפשרות לקחת רופא פרטי עם גישה חיובית ללידה טבעית שיתחשב בצרכים שלך ללידה טבעית תוך כדי שמירת מצבך הבריאותי.  
תנסי את מרכז הלידה של לניאדו אבל לא בטוח שיתנו לך ללדת שם, לכן הרעיון של רופא פרטי עם גישה גמישה יכולה לפצות על פרוטוקולים נוקשים לניהול לידה סוכרתית.

 

ניתוחים

ניתוח קיסרי:

שאלה:

רציתי לשאול האם אוכל לעבור לידת בית לאחר שלידתי האחרונה הסתיימה בניתוח חירום- עקב מצוקה עוברי?. אני מציינת שעברתי קודם לכן 2 לידות וגינליות רגילות וללא שום סיבוך.
לפי מה שהבנתי, מאחר והלידה האחרונה שלי הסתיימה בקיסרי, ואיני רוצה לעבור שוב ניתוח אלא לידה רגילה, אז הבנתי שזה קצת לקחת סיכון וצריך להיות עם "יד על הדופק".  
לכן השאלה שלי- היא האם לאור הנתונים שציינתי- אוכל לעבור לידת בית?

תשובתה של אילנה שמש:
ברור לי שאת מועמדת מצויינת ללידת בית גם אחרי ניתוח קיסרי כי סיבת הניתוח היא מצוקת עובר ולא בעיית גודל והתאמה של תינוק אגן. גם העובדה שילדת פעמיים מוכיחה ללא ספק שאת יכולה ללדת שוב וגינאלית. יש אומנם סיכון מזערי של קרע הצלקת שהוא מאוד נדיר אם לא משתמשים בפיטוצין, וגם בעיה של שליה נעוצה במקום הצלקת. עיקר בעייתך תהיה למצוא מילדת שמסכימה לילד אותך בבית לאחר קיסרי לאור המצב הפוליטי העגום הנוכחי ואובדן ביטוח למילדות- נסי. ישנם שני רופאים שמקבלים לידות בית לאחר קיסרי ואני ממליצה בחום עליהם - ד"ר ברדה בירושלים וד"ר שפטן ביסוד המעלה בצפון

 

שאלה:

אותה שאלה שלעיל רק במקרה שלי אין לי היסטוריה של לידות ואגינליות, אלא רק ניתוח קיסרי חירום אחד, עקב מצוקה עוברית (בליעת מים מקוניאליים), שבוצע בשלב מאוד מאוד מוקדם של הלידה: פתיחה של 3 ומחיקה של 90%. אפילו צירים רציניים לא הספקתי להרגיש.

תשובתה של אילנה שמש:

את עדיין יכולה לנסות וסביר שתצליחי כי למה שהאגן שלך לא יהיה נפלא כמו של רוב הנשים?


ניתוח כללי

שאלה:

הסיפור קצת מסובך עברתי כמה ניתוחים בבטן עם בעית הדבקויות חריפה וניתוח בגב אני הולכת עם קביים ונרופטיה עם שיתוק חלקי בגב ופגיעה עיצבית אני נוטלת תרופות נרקוטיות נגד כאבים. נכון להיום העוברית קטנה ויש בעיה של עורק טבורי יחיד.
הייתי רוצה לדעת מה הסיכונים והאם אוכל ללדת עם מילדת בבית ? האם התינוקת תצטרך לעבור גמילה כי קיבלתי תרופות שונות ?
תשובתה של אילנה שמש:

לצערי איני ממליצה לך ללדת בבית. מצבך הבריאותי מאוד מורכב וברור לגמרי שאת לא בהריון סיכון נמוך. לידת בית מתאימה לאישה בריאה עם הריון תקין.
מאוד ייתכן שהתינוק יצטרך השגחה וטיפול רפואי בגלל הגמילה וזה אינו מתאפשר בבית.
יחד עם זאת, בכלל לא בטוח שאת צריכה ניתוח קיסרי אם האגן שלך תקין.
אני מכירה יולדת קטועת רגלים שילדה מצויין בלידה רגילה.
אני ממליצה לך לחפש רופא ידידותי, בעד לידה טבעית שיתן לך את מלוא הסיכוי לממש את הפוטנציאל שלך. זו יכולה להיות עבורך חויה משמעותית ומרפאה.

תרופות

שאלה:

רציתי לשאול לעמדתך לגבי אפשרות ללידת בית כאשר היולדת מזריקה קלקסן במהלך ההריון בשל בעיית קרישיות קלה יחסית ( MTHFR הומוזיגוטי) והיסטוריה מהריון קודם של רעלת הריון + תינוק פג עם IUGR לגיל ההריון + שילייה עם קרישי דם לידה וגינלית קלה מאוד
הבנתי שהפרוטוקול של בתי החולים מורה על הפסקת קלקסן והתייצבות אחרי 48 שעות לזירוז עם פיטוצין
שאלות:
1.  האם כמיילדת בית היית מוכנה ליילד מישהי שהזריקה קלקסן במהלך ההריון?
2.  כמה זמן מהזריקה האחרונה היית ממליצה לחכות?
3.  האם יש הבדל מבחינתך בין דילול דם באספירין לדילול בקלקסן? (נדמה לי שקראתי שלאספירין לוקח הרבה יותר זמן לצאת מהמערכת לעומת קלקסן - סדר גודל של שבועיים?)
4.  מה דעתך האישית על "אסטרטגיה" של הפסקת הקלקסן בשבוע 34 וציפייה לבאות? (הבנתי שיש לו גם נטייה לגרום ל"אברופציות" - כך שבשלבי הריון מתקדמים הסיכון עשוי להיות גדול מהתועלת שבו ?

תשובתה של אילנה שמש:

צר לי סתוונית אך אין לי מספיק ידע נגיש בנושא ולא התנסתי בלידת בית כזו. אני ממליצה לך לדבר עם ענת תל אורן (מילדת בית ברעות) כי היא חקרה את הנושא לעומק כאשר פנתה אליה יולדת כזו ובוודאי תוכל לענות לך לעומק.

 

 

 להמשך קריאה בנושא:
מתוך פורום ``לידות בית``

כתבות נוספות ב

ערוץ הריון ולידה באתר תפוז- נלווה אותך לאורך 9 חודשים ואחריהם
Copyright©1996-2018, תפוז אנשים בע"מ   אקום
;