פורומים מומלצים

טיפים

  • - אל תתפתו להושיב תינוק לפני שהוא מתיישב בעצמו
  • - בזמן הביוץ יש תחושה של נפיחות, חום וסימנים דומים
  • - בתקופת הבחילות רצוי להיות מצוידות בקרקרים בתיק
  • - לכל הורה מומלץ לעבור קורס עזרה ראשונה לתינוק
  • - עצירות לאחר הלידה: הקפידי על דיאטה עשירה
לטיפים נוספים...
 
אי מעקב הריון

אי מעקב הריון

אולטרה סאונד, שקיפות עורפית, סקירת מערכות (ראשונה ושניה) דיקור מי שפיר, הערכות משקל עובר ועוד, ועוד. בפורום הריון ולידה תמיכה יש הריונית שלא רוצה להיות במעקב, מה דעתך?

ערוץ הריון ולידה
פורסם :  16/07/2009 15:15:00
אי מעקב הריון מבחירה מבחירה, אחרי שעברתי כמה וכמה מדורי גיהנום כתוצאה מחרדת יתר או סתם אנטיפתיות או יותר גרוע בורות של רופאים, החלטתי בהריון הזה לא לעשות מעקב הריון. הלכתי לאולטרסאונד אחד בהתחלה כדי לוודא שיש דופק ושההריון בתוך הרחם ואלך גם בסוף כדי לעשות הערכת משקל אחרונה ולבדוק את מצג העובר. מרגישה תנועות, לוקחת ברזל, מפחיתה סוכר במידת האפשר ומרגישה טוב באופן כללי.
אתמול, התקשרתי למרפאה כדי שיכינו לי מרשם לברזל (ככה זה יוצא יותר זול). הרופאה שאצלה הייתי בהתחלה מתקשרת אלי בהיסטריה (טוב שהיא נזכרה באמת) שלא הייתי אצלה כבר כמה חודשים ואני צריכה לעשות מלא בדיקות וכו' וכו'. כשאמרתי לה שאני לא מעוניינת ואגיע בסוף ההריון, היא פשוט ניתקה. יפה, לא?
טוב, רק רציתי לדעת, אם יש פה עוד כמה שלא עושות מעקב הריון.
 
O*O*O*O*O*O*O*O*O*O
 
אני מצד אחד  עשיתי את רוב הבדיקות אבל לא בהיסטריה, פשוט בכיף. האמת שבהתחלה עם כל הבדיקות ועם רופא די אנטיפת סבלתי נורא ובעלי היה צריך לעבור על כל ההפניות ולקבוע לי תורים כי הבחילות גרמו לי להקיא אפילו ממסך מחשב...

בכל מקרה אני ממש מצטרפת אלייך לגבי הפרופורציות. בהריון הבא אני מורידה לגמריי מעקב אחות תכל'ס כולנו יכולות לקחת קצת מקלות בדיקת שתן, לשקול את עצמנו ולנהל לעצמנו מעקב לחץ דם בבית. בעלי הוא גם מטפל סיני ובודק את חיוניות הדופק שלי כל פעם שאני מרגישה לא טוב.

לדעתי מלא הריוניות בהריונות צעירים ותקינים נכנסות להיסטריה על שטויות (כמו סקירת מערכות מאוחרת מורחבת ב-1800 ש"ח) ואז מנפנפות בדיסק DVD של תינוק שעוד מעט הם יראו אותו בREAL. אז למה?

ולגבי הרופאה הזאת - אם יש לך אנרגיות - לכי על סקנדל כולל פנייה לאגודת צרכנות, עיתונאות וכו', ההיסטריה ההריונית בארץ חייבת לקבל קצת פרופורציה!
 
O*O*O*O*O*O*O*O*O*O
 
לא מציעה לזלזל בנשים שהולכות לסקירות מאוחרות מורחבות ונהנות להסתכל בדי-וי-די של העובר שלהן, כי הן נהנות מההיריון, מהתהליך, מההתרגשות ומתחברות לעניין הרבה לפני שהן "רואות אותו ב-REAL".
לא כל אחת עושה סקירה מאוחרת מורחבת בגלל "היסטריה", אז בבקשה פרופורציות לשני הכיוונים.
 
O*O*O*O*O*O*O*O*O*O
 
נראה כאילו יש טרנד חזק מאוד ומסחרי בתחום הזה. מי שיכולה להרשות לעצמה להוציא 2000 ש"ח על סקירה בשביל "להנות" (כמו שאת כתבת) מההריון, אז בשמחה, למה לא. אבל הרבה פעמים זה מוצג גם על ידי אותם הרופאים והסביבה בכלל כהכרח רפואי, נותנים לך תחושה שאת כאילו הולכת על בטוח ולא יפספסו ותוכלי לישון בשקט וכו', וכאן כבר אני חולקת על האנשים שחושבים כך.
 
O*O*O*O*O*O*O*O*O*O
 
אני מאחלת לך שכל ההריונות שלך יהיו תקינים ושלא תאלצי להוציא ולו שקל אחד על בדיקות.
לצערי, יש לא מעט הריונות בהם מתגלים מומים. בהם הסקירה מצביעה על בעיה אמיתית.
בהם הבדיקות נעשות לא מהתלהבות או "צעירות" מהגדרתך, אלא בדיקות מעקב לבדוק התפתחות של מום זה או אחר.
 
O*O*O*O*O*O*O*O*O*O
 
הייתי רוצה אבל בעלי מאד מקפיד ומאוד חשוב לו שהכל יהיה יסודי ויותר מכך, פרטי.
האמת היא שאני גם לפעמים צריכה את האישור של הכל בסדר, במיוחד אם אני לא מרגישה טוב מאיזושהי סיבה (זה לא קורה הרבה טפו טפו).
הייתי שמחה מאוד אם יכולתי לעבור את ההריון ללא בדיקות מיותרות, בנועם ובשלווה.
מאלחת לך הצלחה, הריון קל ובעיקר בריאות
ואולי את מתחילה טרנד חדש ובהריון הבא שלי בעזרת השם כבר יהיו הרבה פחות בדיקות.
 
O*O*O*O*O*O*O*O*O*O
 
אצלי במעקב שגרתי התגלו צירים מוקדמים שבכלל לא הרגשתי, סכרת שגם א"א להרגיש, והכי חשוב - ירידות דופק בשבוע 38 שהסתברו בסופו של דבר כקשר אמיתי בחבל הטבור.
לא צריך להיות היסטריים, אבל אם חס וחלילה היה קורה משהו והייתי יודעת שאפילו לא טרחתי ללכת למעקב, לא הייתי סולחת לעצמי.
ממליצה לך למצוא רופא מאילו שהם קצת פסיכולוגים, אולי הרופאה שלך באמת לא כתובת מתאימה, להסביר לו את המצב שלך. זה יכול לעזור לשמור על מעקב רגוע. בהצלחה.
 
O*O*O*O*O*O*O*O*O*O
 
אני מאוד מבינה אותך וחושבת שחלק מהבדיקות מאוד מיותרות ומרגישה שקופת החולים "עושה עלי קופה" כשהיא מנסה לדחוף לי בדיקות כאלה ואחרות.
בארצות אחרות בעולם (ואני מדברת על אירופה לפחות) אין כל כך הרבה בדיקות, אין מעקב הריון כזה לחוץ ומלחיץ. מצד אחד זה פחות טוב כי יש לך פחות מידע על התקדמות ההריון שלך, מצד שני זה נותן הרבה יותר שקט נפשי.
הסיבה שאני לא כל כך נוטה לאהוב את כל הבדיקות שיש בארץ, היא בגלל שגם אם כל הבדיקות יוצאות תקינות (טפו טפו טפו), אין זה מבטיח לך תינוק בריא. מה שזה אומר זה, שהתינוק הספציפי הזה לא חולה (בלי לקחת בחשבון טעיות בבדיקות) במחלות הספציפיות שאותן הקופה מסוגלת לבדוק. עם זאת קיימות עוד כל כך הרבה מחלות (לא עלינו כמובן) שהמדע (או קופת החולים במקרה הזה) לא מסוגל לעקוב אחריהן, לנתר או לזהות- שתוצאות הבדיקות שאנחנו כן עושות, הן מחט בערמת שחת.
 
O*O*O*O*O*O*O*O*O*O
 
הרופא שלי גם כעס עלי שלא הייתי אצלו חודש וחצי וגםחודשיים  לא אצל אחות ליווי הריון...(למרות שאת הבדיקות שהייתי צריכה לעשות עשיתי..).  -מאז בגלל הפחד שיכעס אני באה אליו בול בזמן.נראה לי זה קצת פוגע באגו שלהם- שכאילו מרגישים שלא צריכים אותם...
לא נראה לי שתמצאי מישהי שלא עושה מעקב כמוך...אבל אם את שלמה עם הבחירה הזו ומודעת לכל תוצאותיה (אמן אמן אמן שהכל יהיה תקין) את לא צריכה להתרגש מההתנהגות של הרופאה.
 
O*O*O*O*O*O*O*O*O*O
 
אצלי זה הריון ראשון אך אני בטוחה כי בהריונות
הבאים לא אקפיד על מעקב אינטנסיבי.
אני מאד מאמינה באינטואיציה ובתחושות בטן הנשיות,
מצד שני אני מניחה שבגיל 35 פלוס אני כן אקפיד לעשות סקירת מערכות ולוודא שהכל תקין.
לגבי ברזל- אין צורך במרשם, אני לוקחת פריפול והרוקח אמר שלא צריך מרשם, במקרים כאלה לפעמים המרשם מייקר את עלות הכדורים.
 
O*O*O*O*O*O*O*O*O*O
 
אחרי סקירה טראומטית החלטתי שאני לא עושה מעקב הריון. 
הרופא לא מצא לה את הכליה הימנית והיה דיי מבוהל,
כמובן שגם אנחנו נבהלנו,
ואחר כך בבית החלטנו שלא עושים יותר כלום וממשיכים בהריון בצורה רגועה ושפוייה,
(הילדה היום בת 7),
ואני איתך לגמרי בהחלטתך, מבינה אותך ומחזקת את ידייך,
סתמי חזק אזניים ולכי בדרכך שלך.
 
O*O*O*O*O*O*O*O*O*O
 
זו גם דרך להתמודד, אבל צריך גם לקחת בחשבון את הסיכונים שבה.
הבדיקות הן ,הדם והן הסקירות למינהן שם מסיבה. ולא רק למסחטת כסף. אף אחד לא מכריח אותנו לבצע את הבדיקות פרטיות, ואת כל הבדיקות כמעט אפשר לקבל במימון כמעט מלא של הקופה.
הן כדי לוודא שהעובר והאם במצב בריאותי טוב. ולמצוא מומים ,אם ישנם כאלה, כמה שיותר מוקדם.
הבדיקות הן בראשו בראשונה לטובתך, ולטובת העובר.
 
O*O*O*O*O*O*O*O*O*O
 
אני בהריון ראשון, אז החלטתי לעשות את כל הבדיקות (US, שקיפות עורפית, סקירות, סקרים ביוכימיים של שליש ראשון ושני, מי שפיר, בדיקות דם...). חלקן באמת מסיבות הגיוניות וחלקן פשוט כדי להרגיש קצת יותר בטוחה.

אני מתרשמת שאת אדם בוגר ואחראי ואם את לא מעוניינת בבדיקות, זו זכותך. אין לרופאה שום זכות לנהוג בך בצורה כזאת. במקומך, הייתי מתלוננת עליה להנהלת הקופה.
 
O*O*O*O*O*O*O*O*O*O
 
כל עוד תקחי אחריות לטפל בתינוק כפי שיגיע לעולם - ואת שלמה עם ההחלטה שלך
אף אחד לא יכול לומר לך מה לעשות

אני מאחלת לך המשך הריון בריא ותקין
וכמובן שללדת ילד בריא ושלם.
 
O*O*O*O*O*O*O*O*O*O
 
מאחר ואת אמא לשלושה ויש לך ניסיון לגבי איך שהגוף שלך מתנהג בהריון זו כנראה ההחלטה הנכונה עבורך.
אבל לדעתי באופן עקרוני זה אנחנו שקובעות את רמת המעורבות שלנו בהריון, לא הרופאים. לכן לדעתי אפשר להיות רגועה לגמרי גם אם רואים רופא 8-9 פעמים בהריון. בהריון הקודם שלי הייתי רגועה עד אדישה (נסענו לתאילנד לחודש, היינו לגמרי בשנטי, המעקב שלי היה חפיפניקי). בדיעבד הגוף הפרטי שלי היה זקוק למעקב הריון קפדני, לכן הפעם אין לי ברירה אלא להיות מעורבת הרבה יותר מנטיית הלב שלי. אבל אני לא חושבת שנכון לקרוא לזה היסטריה כי יש למעורבות הזו הצדקה. בסופו של דבר זה ממש אישי - אם ההריונות שלך תקינים או לא, אם זה הריון ראשון או שאת כבר מנוסה.
 
O*O*O*O*O*O*O*O*O*O
 
אני בעד לדעת מה קורה ולכן אני עושה מעקב אצל רופא קופ"ח.
מה שכן,אני לא הולכת בהיסטריה אני חושבת שמתחילת ההריון ביקרתי אצלו אולי 4 פעמים (עכשיו אני בשבוע 31),.
אני כן עושה את הבדיקות המאפשרות לי לדעת מה מצבו של העובר: שקיפות, סקירות ודיקור מי שפיר.נכון שהבדיקות הללו לא מבטיחות שהכל יהיה תקין, אבל אני מעדיפה לדעת מה שאפשר.
כמו כן עשיתי בדיקת דם בתחילת ההריון, חלבון עוברי, בדיקת העמסת סוכר (שהיא חשובה מאד בעיני) ובשבוע הבא בע"ה אני אמורה לעשות עוד בדיקת דם ואולטרהסאונד להערכת משקל.
עם זאת, בניגוד להריונות הקודמים אני לא עושה מעקב של אחות. זה לא עניין עקרוני, אלא רק של נוחות. בעבר מרפאת האחות היתה באותו מתחם של מרפאת הרופא ועכשיו הם במקומות נפרדים, כך שאני מתעצלת ללכת גם לאחות.
אני עוקבת אחר המשקל ולחץ הדם בבית ומקווה שהכל ימשיך להיות תקין עד סוף ההריון.
נכון שבעבר, נשים לא היו בכזה מעקב קפדני ובכל זאת ילדו ילדים בריאים, אבל היו גם יותר מקרים בעייתיים שהיום ניתן לחסוך אותם.
לדעתי, גם אם לא מתכוונים להפסיק הריון במקרה שמתגלות בעיות, תמיד טוב לדעת מה קורה ולקבל החלטות מתוך ידע ולא מתוך המחשבה שאם אני לא אדע, אז לא יהיה/יקרה שום דבר רע.
מעבר לזה, לפעמים במהלך ההריון מתגלות בעיות שניתנות לטיפול וצריך לטפל בהן מיד לאחר הלידה.
למשל, אצל בת דודתי (בהריון חמישי) התגלתה בעיה קשה בלב של העובר. בעקבות הממצאים בת דודתי ילדה בבי"ח הדסה עין כרם (ולא בביה"ח שבו היתה יולדת אילולא כן). התינוקת נלקחה לטיפול מיידי ונותחה ניתוח לב פתוח מספר ימים לאחר הלידה. היום הילדה כבר בת שש. לא בטוח שבתור תינוקת היתה שורדת אילולא היו יודעים מראש על מצבה המיוחד!
תראי, היום יש לי ב"ה חמישה ילדים, אבל בהתחלה כל נושא ההריון לא היה פשוט אצלי בכלל.
במשך שנה- לא נכנסתי להריון.
לאחר מכן- הריון ראשון הסתיים בהפלה ובהריון השני התגלו מומים חמורים בעובר בשבוע 20 (אז סקירה מוקדמת היתה בחיתוליה, רק לאלפיון העליון) ולאחר אינסוף בדיקות ובאישור מכון פועה וכל הרבנים, ההריון הופסק.
לא מאמינה שמישהי במצב כזה, היתה מוותרת על בדיקות בהריונות הבאים.
 
O*O*O*O*O*O*O*O*O*O
 
אני לא שופטת, אבל לא מסכימה איתך עולה בגלל שאצלי זה היה הריון תאומים, שבאופן טבעי היה יותר סיכון לסיבוכים.
אצלי בשבוע 23 התחילה התקצרות של צואר הרחם, ובשבוע 27 התחילו צירים מוקדמים.
התקצרות צוואר הרחם התגלתה בסקירת מערכות, כשביקשתי מהרופא שימדוד אורך צוואר. גם בהמשך כשצוואר הרחם התקצר עד 22 מ"מ לא היו לי שום סימנים מקדימים, והרבה פעמים עשו לי מוניטור וראו צירים שבכלל לא הרגשתי.
אף אחד לא יכול להגיד בוודאות שהמנוחה המוחלטת, זריקות פרוגסטרון והכדורים להפסקת צירים זה מה שעזר לי לסחוב עד שבוע 35, אבל סביר להניח שאם לא היינו יודעים על הדינמיקה הצווארית והייתי ממשיכה באורח חיים רגיל, הייתי יולדת לפני הזמן.

כפי שמישהי כתבה פה - חשוב המעקב אצל האחות, כדי לשלול מצב של טרום רעלת הריון (או לפחות לעשות בדיקות שתן ל"ד ומשקל פעם בחודש). זה שההריונות הקודמים עברו בצורה תקינה לא אומר בהכרח שההריון הנוכחי יהיה תקין (הלוואי שכן, אבל אין ערובות בחיים).

לגבי הרופאה - הייתי מתלוננת עליה, כי התפקיד שלה זה לנסות להסביר לך למה חשוב שתעשי מעקב הריון מסודר, ולא לשרוף את כל הגשרים אלייך.

כתבת שגם אם היה מתגלה מום אצל העובר לא היית מפילה - זו כמובן החלטה שלך ושל בעלך בלבד, אבל לדעתי כן יש צורך לדעת את זה מראש.
יש הרבה מומים שיכולים להתגלות בסקירות ויש מה לעשות נגדם - אני מכירה ילדונת חמודה, שגילו עוד בזמן ההריון שהיא סובלת ממום בלב, היא היתה במעקב קרדיולוגי צמוד מהלידה, ומהר מאוד נזקקה לניתוח להשתלת קוצב לב. כרגע הילדה בריאה, עם המגבלות של הקוצב כמובן, אך אם לא היו יודעים על המום מראש, ייתכן שהיו מגלים את הבעיה אחרי שהיה נוצר נזק בלתי הפיך ללב.
יש בנות שמגלים שלעוברית יש אגני כליות מורחבים, וזה מצריך מעקב רפואי אחרי הלידה
ויש עוד מומים שאם מגלים אותם בזמן לא יהיו קטלניים, ובשביל זה קיימות הסקירות.
 
O*O*O*O*O*O*O*O*O*O
 
אומנם אני רק בשלבים מאוד ראשונים של ההריון, אבל כשקראתי את הספר הריון והבנתי כמה בדיוק יש - וכמה מתוכן הן רק בדיקות סקר (ואני הבן אדם האחרון שמאמין בסטטיסטיקה) אמרתי בשביל מה כל ההיסטריה הזו?
בשביל מה להלחץ כדי לקבל איזו תוצאה של הבדיקה שהתוצאה שלה היא לא : כן או לא אלא יש סיכוי של 1:30,521.1 שהעובר חולה במחלה חשוכת מרפא ונוראית. ואולי אני בדיוק ה-1 הזו? האם זה שווה את הלחץ הריצות והעצבים?
ומה עשו האמהות שלנו? בלי חצי מהבדיקות האלו? הסתדרו והביאו ילדים נורמלים ובריאים לעולם.
אני באמת שוקלת לוותר על 6! הבדיקות סקר שבודקות את אותו הדבר - סיכוי לתסמונת דאון.
עדיף כבר ללכת על מי שפיר שנותן לך תשובה אחת בוודאות. ויש הרבה שעשו אותה ולא קרה להן כלום (ושוב אולי אני אהיה ה-1 שיקרה לה משהו).
אבל ברצינות - אני בחורה מאוד בריאה. אפילו בבדיקות הגנטיות לא יצא כלום . אני מחוסנת נגד כל המחלות האפשריות... ואני מאמינה שהכל יהיה בסדר, וכל הנושא הזה של בדיקות - נורא ממוסחר ע"י רופאים שעושים המון כסף עליו.
אני אספר לכן סיפור - הבחור שיושב איתי במשרד, הביא לעולם ילד 4. הרופאים קבעו שרוב הסיכויים שהילד חולה במחלה חשוכת מרפא - והמוח שלא לא יתפתח כמו שצריך, והמליצו לעבור הפלה. בני הזוג, בהיותם דתיים החליטו להמשיך עם ההריון. והילד יצא ילד מקסים ומבריק - ללא פגיעות מוחיות.
הבדיקות האלו לא מדויקות וגורמות לנו לפניקה. אז-- אני איתך!
 
O*O*O*O*O*O*O*O*O*O


להמשך קריאה בנושא:
אי מעקב הריון

כתבות נוספות ב

ערוץ הריון ולידה באתר תפוז- נלווה אותך לאורך 9 חודשים ואחריהם
Copyright©1996-2019, תפוז אנשים בע"מ   אקום
;