פורומים מומלצים

טיפים

  • - אל תתפתו להושיב תינוק לפני שהוא מתיישב בעצמו
  • - בזמן הביוץ יש תחושה של נפיחות, חום וסימנים דומים
  • - בתקופת הבחילות רצוי להיות מצוידות בקרקרים בתיק
  • - לכל הורה מומלץ לעבור קורס עזרה ראשונה לתינוק
  • - עצירות לאחר הלידה: הקפידי על דיאטה עשירה
לטיפים נוספים...
 
חתולים והריון

חתולים והריון

החתול הוא השליט הבלתי מעורער של הבית. מה קורה כאשר עומד להצטרף למשפחה תינוק קטן? מה עושים עם חתול שמגיב לא טוב לכל נושא ההריון? והאם באמת מסוכן להחזיק את חיית המחמד הזו בבית בתקופה כה רגישה?


פורסם :  04/09/2005 09:07:00
 

 

שאלה: אני עכשיו בשבוע 35 ויש לי חתולה פרסית ערסית עם הרבה כבוד.
 
אני חוששת מה יהיה אחרי הלידה, איך היא תגיב לכל השינויים, לירידה בתשומת הלב, לחדירה הבוטה לטריטוריה "שלה" וכו'. אני חוששת שהיא תגיד באלימות, מאחר והיא מקבלת לפעמים קריזות ושורטת ואף נושכת אותנו ללא אזהרה מוקדמת.
כמו כן, טכנית מסתבכות לי המחשבות - "איך עושים את זה" - איך אפשר למנוע ממנה לקפוץ על התינוקת או עליי כשהיא אצלי בידיים, מה עושים בלילה, איך מונעים מראש בעיות וכו'.
בשבוע האחרון מתוך החלטה, אנחנו לא מאפשרים לה לישון איתנו יותר, כדי שתתרגל בהדרגה. נראה לי שהיא מקבלת את זה די קשה והתפרצויות הזעם שלה התגברו.
האם יש משהו שניתן לעשות מראש?

תשובתה של מיכל – וטרינרית:

כמו שצינתי, לרוב החיות יש שכל לא להסתבך עם אמא צעירה. הם קולטים שיש לך "גור" חדש ונזהרים ממך. אם יש לחתולה בעיות התנהגות קשות יש 2 אפשרויות לטפל. הטיפול הקונבנציונלי כולל טיפול תרופתי + טיפול התנהגותי  או טיפול ברפואה הלא קונבנציונלית (כמו פרחי באך)

בכל מיקרה, אם החתולה מתקיפה אותכם אפשר להכין שפריצר עם רבע חומץ ו 3/4 מים ולהשפריץ עליה כשהיא זוממת. הם נבהלים הן מהשפריץ והן מהריח של החומץ. כמובן שלא לתת לה להתקיף אותכם!!!
אם היא מנסה לקפוץ עליך ולא נעים לך, להיות אסרטיבית עם לא!!!! תקיף ולא לפחד!.

שאלה: אני אמא גאה לחתולה מקסימה בת 5 ונמצאת בשבוע 37.
החתולה כאמור מקסימה אך עם זאת חרדתית ומכאן גם תוקפנית לעיתים בעיקר כלפי זרים.מהתייעצות עם מומחים להתנהגות חתולים ערכנו לה סדרת חינוך בשבועות האחרונים.הפסקנו להגיד לה "לא" תוקפני אלא אנחנו משבחים אותה על התנהגות טובה ומצ'פרים באוכל שהיא אוהבת, הפסקנו משחקים תוקפניים (לנשוך אותנו בכפות רגליים), כשבאים אורחים אנחנו נותנים לה ספייס ומבקשים מהם להתעלם ממנה, כדי שלא תלחץ ותתקוף.אלי היא הכי קשורה, ורק איתי היא מתפנקת ועם בעלי קצת פחות...
לפני זמן מה ניסינו להביא גור נוסף הביתה וזה היה אסון.היא הפכה תוקפנית כלפינו וכלפיו.אני מפחדת שגם לתינוק היא תגיב רע, למשל תתקוף אותו בלילה, תקפוץ לעריסה או שתהיה יותר תקיפה כלפי. הכנו את החדר שלו ואני נותנת לה להיכנס לשם ונתנו לה להריח ריחות של מוצרי תינוקות.
מעבר לעובדה שיש לתת לה תשומת לב שלא תרגיש מוזנחת, האם יש לך טיפים נוספים?

תשובתה של מיכל – וטרינרית:

דברים נוספים שניתן לעשות:( ואני מדברת מבחינה רפואית) ישנה רופאה ברמת גן בשם נעה הראל אתן שלמדה בנוסף לוטרינריה גם התנהגות בעלי חיים. לכן במידת הצורך היא תוכל להמליץ על טיפול תרופתי) . ישנה אופציה גם לפנות לרפואה אלטרנטיבית (פרחי באך לדוגמא) יש וטרינרים שנעזרים בזה

 

שאלה: כל ההריון החתולה שלי נמנעה כמעט מלשבת לי על הבטן, בניגוד לאיך שנהגה לפני ההריון. עכשיו היא ישנה צמוד אלי במיטה, אבל רק שמה את הראש או הידיים על הבטן. האם יש מצב שהיא מרגישה את התנועות או בכלל את ההריון??
ומשהו נוסף- האם ממולץ שתפסיק לישון איתנו? לא הייתי רוצה לעשות לה את זה.מדובר בזמן איכות של שתינו

תשובתה של מיכל – וטרינרית:

אם המצב של שינה משותפת טוב לשתיכן, אל תפסיקי. כל עוד זה נוח לך. זה בסדר.
סביר להניח שהיא מרגישה דברים משתנים אצלך. את השתנת, בן זוגך השתנה. אין מה לעשות אתם בדרך להיות הורים והיא מרגישה איזה שינוי באויר.

 

שאלה: יש לי שני חתולים בבית עכשיו, ואני משתדלת להשאיר לבעלי את כל הנקיונות והטיפול בהם, אבל לפעמים, ורק לפעמים, אני לא יכולה לעצור את עצמי וחייבת לנקות בעצמי....כמובן שאני משתמשת בכפפות, אבל אחר כך אני נכנסת ללחץ. יש בגלל מה? האם הטוקסו עובר רק דרך הצואה שלהם? האם במגע עם עור? אשמח אם תפרטי.
וכמה בדיקות לדעתך כדאי לעשות? עשיתי אחת בתחילת ההריון ואחת לפני מס' מועט של שבועות - בשתיהן נמצא כי אני לא מחוסנת אבל גם לא נגועה.

תשובתה של מיכל – וטרינרית:

טוקסופלסמה:
מחלת הטוקסופלזמוזיס עוברת דרך צואה של חתולים נגועים, לרוב מדובר בחתולים צעירים מאוד שמפרישים את הטפיל או בחתולים עם כשל חיסוני.
הצואה עם הטפיל צריכה לעמוד יומים כדי שהטפיל יהפוך לשלב המדביק. לאחר יומיים את צריכה להכניס חתיכת צואה לפה ורק אז יש סיכוי שתידבקי (גם כן יש תלות בכמות הטפיל שהכנסת לפה)
חשוב לציין שכדי לשמור על עצמך מהמחלה הדבר החשוב יותר הוא לשמור על הגיינה בזמן הכנת בשר.(הגינת השיש, לא לגעת בפה בזמן ההכנה,וכו') כן יש להמנע מאכילת בשר נע וסושי בזמן ההריון.
חתול הוא מעביר של הטפיל אבל כל חיה יכותה להדבק בה ואז הטפיל יושב ברקמות של החיה. לכן חשוב להדגיש יותר את החשיבות של הגיינת בשר ואכילה נכונה בזמן ההריון.
אם חתוליך הם חתולים שגדלים רק בבית, אפשר לעשות להם בדיקת דם (בדיקת נוגדנים לטוקסו) אם הם שלילים והם לא יוצאים מהבית (כך שאין סיכוי שידבקו) את יכולה לפחות בנושא זה להרגע!!
אני בתור וטרינרית ומישהיא שמתעסקת עם בע"ח מגיל 11.אך צמחונית שלילית לטוקסו'.

שאלה: החתיך הג'ינג'י שלי רגוע מאד בד"כ (מסורס בן 3) פחדן נוראי כשבאים אורחים (יוצא מתחת לשמיכה אחרי איזה שעה) ומאד נקי ומטופח (לא יוצא בכלל החוצה)
האם כדאי לשים רשת בחדר של התינוקת או לסמוך על אופיו הנוח שלא יתיישב לה על הפנים בלילה? הוא ישן איתנו רוב הלילה, בין 2 הכריות בקיץ ובתוך השמיכה בחורף...
תשובתה של מיכל – וטרינרית:

יש לי חולשה לחתולים ג'ינג'ים...
אני בהחלט הייתי שמה רשת בהתחלה. לא שהוא רוצה לעשות לתינוקת משהו רע, אלה שעגלה, מיטת תינוק אלו אילו מקומות חמימים ונוחים מאוד לחתולים (אפילו מקסימים ועדיני נפש)להתיישב.
מראש כדאי למנוע את חוסר הנעימות מה שאפשר למנוע אז למנוע.(לכסות את העגלה, לסגור את דלת החדר ואם צריך לשים רשתות בחדר של התינוקת.)

 

שאלה: הקטנה שלנו (החתולה כוונתי) בת שנה וכמה חודשים, מחוסנת ומעוקרת.
היא ישנה בארגז קטן ליד המיטה בצד שלי, ומאד אוהבת ליטופים באמצע הלילה.  באופן כללי אופיה נוח והיא חביבה מאד לכולם.
מכיוון שהתינוקת הבאה לטובה, אמורה לישון איתנו בחדר בחודשים הראשונים, בעלי חושש מהסידור עם החתולה ורוצה שנגרש אותה לחדר אחר.
האם שערות חתול אמורות להפריע לתינוקת בת יומה?
מותר להן לישון באותו החדר?
ובכלל, איך אפשר יהיה להעביר את החתולונת לחדר אחר, אחרי שהתרגלה כל כך הרבה זמן להיות לצידנו? הלב נשבר....
תשובתה של מיכל – וטרינרית:

לפי מחקר שהתפרסם בעיתון פדיאטריק לפני מס' שנים. דוקא חשיפה מוקדמת לאלרגנים (שערות של חתול) מנעה מחלות אלרגיות, כמו אסתמה, בילדים. כלומר ילדים שהיו חשופים לבעלי חיים היו בריאים יותר מבחינת מחלות של דרכי נשימה עליונות וכן הוכח במחקר כי הילדים היו בריאם יותר בנפשם עם ביטחון עצמי רב יותר ושלוות נפש רבה יותר.
מבחינת זאת את יכולה להרגיע את בעלך. אם החתולה ישנה כל הלילה בארגז מדוע זה מפריע לבעלך?
ברגע שהפיציקולה תצטרף אליכם תעשו הערכה מחדש של מה שנראה לכם לגבי החתולה. חבל לריב על זה מעכשיו.להמשך קריאה בנושא:
מתוך פורום ``הריון ולידה - תמיכה``

כתבות נוספות ב

ערוץ הריון ולידה באתר תפוז- נלווה אותך לאורך 9 חודשים ואחריהם
Copyright©1996-2019, תפוז אנשים בע"מ   אקום
;