פורומים מומלצים

טיפים

 • - אל תתפתו להושיב תינוק לפני שהוא מתיישב בעצמו
 • - בזמן הביוץ יש תחושה של נפיחות, חום וסימנים דומים
 • - בתקופת הבחילות רצוי להיות מצוידות בקרקרים בתיק
 • - לכל הורה מומלץ לעבור קורס עזרה ראשונה לתינוק
 • - עצירות לאחר הלידה: הקפידי על דיאטה עשירה
לטיפים נוספים...
 
ילדים מאומצים: המחיר הכלכלי

ילדים מאומצים: המחיר הכלכלי

ועדת הכנסת ממליצה להעלות את הסכום המקסימלי שאותו יוכלו לגבות עמותות האימוץ. הבלוגרית ``מטעי הדובדבן`` דווקא מסכימה עם ההמלצה, וקובעת ש-20 אלף דולר פשוט לא מספיקים

ערוץ הריון ולידה
פורסם :  05/05/2008 16:39:00
 
 
כותבת מטעי הדובדבן, אמא לשני ילדים שאומצו באוקראינה, בבלוג שלה:
 
אז עכשיו, כשהכל במישור האישי רגוע - הילדים "מסודרים" במשפחתון ובגן, הילדונת נטועה כאן על כל תכונותיה המקסימות והמעצבנות (דעתנית, עקשנית, עצמאית. נפלא לעתיד, לפעמים קצת מציק להוריה),הגיע הזמן להביע דעה בנושא שעולם האימוץ גועש בעטיו - שינוי תקנות האימוץ.
 
כידוע (ואם לא - ידוע עכשיו), האימוץ הבינארצי במדינתנו מוסדר על פי חוק.יש עמותות שמורשות לעסוק בכך, רק דרכן ניתן לאזרחי ישראל לאמץ חוקית. הסכום שנקבע לאימוץ על פי החוק הוא  20 אלף דולר. כן, 20 אלף.
 
אז מה אפשר לעשות בסכום כזה? מקדמה על חשבון דירה מחוץ לעיר, לימודים באוניברסיטה, מכונית חדשה. אם מוסיפים את הוצאות השהייה בארץ האימוץ, הטיסות וההוצאות הנלוות, אנחנו מדברים כבר על רכב 4 על 4 ברמה גבוהה...
 
מי שחלם על כל הנ"ל נאלץ להמתין או לוותר. הכסף הזה ישולם כדי להיות הורים.
 
בשבועות האחרונים מדובר על שינוי הסכום לכ-20 אלף יורו. העלאה משמעותית.
 
המאמצים והמאמצים שבדרך נאבקים נגד הגזירה הזו. העמותות, מנגד, טוענות שאין כל אפשרות להמשיך ולפעול בסכום הנוכחי.
 
לא פופולרי, אבל אני חושבת שהעמותות צודקות.
 
כמי שחוותה שני אימוצים ש"נמרחו" מעבר לזמן המשוער, עם תקלות שונות, משונות ובדיעבד אולי אפילו מטורללות והזויות (שקשה להבין איך יצאנו מהן בחיים ובוודאי שאי אפשר להבין איך נגד כל הסיכויים גם יצאנו מהן מאוקראינה עם ילדים), אני מבינה שאין אפשרות לפעול במדינות הללו בלו"ז סביר ולקבל ילדים בגילאים יחסית צעירים (ובריאים) מבלי להעלות את הסכומים שמשולמים שם.
 
במאבקם, ההורים המאמצים דורשים "שקיפות" בהוצאות העמותה... רק מי שלא זכה לחוויה המענגת, שבה שוטר בשדה התעופה מסביר לך שהמעבר במכונת השיקוף "עולה 20 דולר" וחברו ממתין לך ביציאה מהשירותים ואפילו לא טורח להמציא שיקופים כדי לקבל עוד 30, יכול להיות נאיבי כל כך...
 
שקיפות? אפילו במכונת השיקוף בשדה התעופה אין שקיפות... אני אזכיר רק סיטואציה אחת שמוזכרת בבלוג האימוץ שלי - אותו סיפור על חזרתנו מהטיול לבית הילדים של בכורנו, כשהועמדנו ל"משפט" על כך שהעזנו להעדר מבית הילדים של בתנו באודסה למשך שלושה ימים, ואחרי נו-נו-נו סיימנו במזל רק ב"קנס" של 100 דולר, שאותו שלפה נציגת העמותה. זה התרחש במשרד ממשלתי רשמי.
 
כולם יהססו להודות, אבל כמעט כולנו נתקלנו בדרישות לתשלומים נוספים, ומאחר שבושה או זהירות אינם ממנהג המקום, לא צריך להיות חכם גדול כדי להבין שזו לא המצאה של העמותה, אלא של הפקיד/מנהל/דוד של הגנן שהזדמנו בדרכנו.
 
אז... אני מעדיפה לדעת מראש שהאימוץ עולה יותר. מעדיפה להעביר את הכסף לעמותה וסומכת שהם יידעו למי ואיך לתת, ולא להתקל בצורך לחפש כספומטים בערים נידחות באוקראינה או פדקסים/יו.פי.אס להעברת כספים מהארץ, ולהיות בלדרית של "ירוקים" לכל דכפין. מעדיפה שהעמותה תעשה זאת.
 
אין, פשוט אין, דרך להסתדר עם 20 אלף דולר. לא באוקראינה בכל אופן. לצערנו, כולנו בעולם האימוץ יודעים מיהן המדינות שמאפשרות אימוץ לאזרחים זרים - אלו אינן ארה"ב, מדינות האיחוד האירופי או יפן... אלו מדינות העולם הפחות מסודר ושקוף... אז יש עוד 3 מדינות ורבע שפתוחות בפנינו הישראלים, ואנחנו יכולים לבחור - להיכנע לסחטנותן, או להגיד אסטה לה ויסטה בייבי, ולהתפוצץ... אנחנו לא במצב של להעמיד להם דרישות ותנאים. זה מה שהם מבקשים וזה מה שהם יקבלו אם אנחנו רוצים להיות הורים באמצעותם.
 
ולכל מי שבודק בציציותיהם ובמרכולתם של אזרחי ארצות אחרות שמאמצים במדינות האלו ולכאורה משלמים פחות, אני אומר- לא ראיתי אף אזרח אמריקאי או אירופי שקיבל ילדים בריאים וצעירים כמו שלנו, בפרק זמן כל כך קצר. חלקם גם משלמים יותר. אה... ואותם האוקראינים לא יכולים לסחוט בטענה ש"לא ניתן לכם ילדים כי מסוכן אצלכם ויש טרור"... וחוץ מזה, האם האוקראינים ירצו להסתבך עם האיחוד האירופי כשהם מבקשים להכנס כחברים בו? אולי עם ארה"ב?! קצת ענווה לא תזיק לנו כאן, ורצוי שנכיר במעמדנו ובמקומנו בעולם, במיוחד הרוסי-אוקראיני-גואטמלי.
 
אין מנוס מהעלאת מחיר האימוץ. מי שהיה שם בעת האחרונה יודע שהזמן מוגבל (הנה - חד-הוריות שוב לא יכולות או לפחות בפועל מעוכבות אימוץ חדשות לבקרים), הצע הילדים הולך וקטן, ואם אוקראינה תיכנס לאיחוד, אזי כמו רומניה נוכל רק לדפוק את הראש בקיר על הטעויות שעשינו, ולמה לא הזדרזנו ושילמנו כשעוד איפשרו לנו לשלם...
 
בד בבד אני חושבת שעל המאמצים ובכלל, כל מי שהמוסר והשוויון בין בני האדם לנגד עיניו, לצאת למאבק לסיבסוד האימוץ. המדינה מאפשרת טיפולי פוריות ללא הגבלה לכל אשה. אני שחסכתי זאת מהמדינה חושבת שעם לפחות פטור ממס עם סבסוד חלק מעלות האימוץ, עדיין אעלה למדינה פחות ממטופלות הפרייה של שנים. צריך להיות שוויון בזכות להורות בכל דרך שנבחר. לחלקנו (למשל זוגות חד-מיניים או זוגות שניסו שנים להרות בטיפולים ולא צלחו) זו האופציה הכי רלוונטית.
 
אסור שתהיה אפלייה במימון המדינה בין דרך אחת למימוש ההורות, לדרך אחרת!
 
אני יודעת שדעתי על העלאת מחיר האימוץ מאוד לא פופולרית בקרב המאמצים, אבל הרי בדיוק בשביל זה קיים הבלוג שלי, שבו אני יכולה לכתוב בדיוק מה שאני חושבת, מה שבעייתי בפורום אימוץ זה או אחר...
 
כדאי רק שהנושאים בנטל המאבק מטעם ההורים המאמצים יבדקו עם עצמם אם הם לא מחסלים לגמרי בשם הצדק האבסולוטי את האימוץ הבינארצי, ועוד יותר שישאלו את עצמם הנציגים הללו והתומכים בהם - מי מהם? כמה מהם? באמת אימצו בחצי השנה האחרונה, כאשר המצב של העמותות הפך בלתי נסבל ובלתי ניתן לפעילות באוקראינה. כי רק מי שהיה שם יכול להבין את התמונה האמיתית. ולכן אסיים במשפט הכי מעצבן שאני מכירה - דברים שרואים משם לא רואים מכאן !
 
 
להודעה על ההמלצה להגדלת הסכום המקסימלי המשולם על אימוץ
 
להודעה על יוזמה לסיוע כלכלי להורים מאמצים מחו"ל


להמשך קריאה בנושא:

כתבות נוספות ב

 • החלטנו לאמץ ילד

  איפה מתחילים? למי פונים? עצות מעשיות לתהליך אימוץ

 • מיומנה של אמא מאמצת

  טיפים, עצות, חוויות, עשה ואל תעשה, והרבה הרבה אהבה, הכל מפרי עיטה של אמא מפורום אימוץ.

 • משפחה בהשאלה

  משפחות אומנה הן המסגרת האידיאלית עבור ילדים שהוצאו מבית הוריהם בשל הזנחה, אלימות או חוסר תפקוד. במשפחה האומנת מקבלים הילדים תמיכה רגשית, חינוכית ונפשי...

ערוץ הריון ולידה באתר תפוז- נלווה אותך לאורך 9 חודשים ואחריהם
Copyright©1996-2019, תפוז אנשים בע"מ   אקום
;