פורומים מומלצים

טיפים

  • - אל תתפתו להושיב תינוק לפני שהוא מתיישב בעצמו
  • - בזמן הביוץ יש תחושה של נפיחות, חום וסימנים דומים
  • - בתקופת הבחילות רצוי להיות מצוידות בקרקרים בתיק
  • - לכל הורה מומלץ לעבור קורס עזרה ראשונה לתינוק
  • - עצירות לאחר הלידה: הקפידי על דיאטה עשירה
לטיפים נוספים...
 
התפתחות מוטורית - גיל 9-10 חודשים

התפתחות מוטורית - גיל 9-10 חודשים

מדריך בחלקים להתפתחות המוטורית של התינוק מרגע היוולדו ועד גיל שנה, וגם עצות לשיפור ביצועיו בכל שלב וקידומו לקראת השלב הבא. מתוך המגזין ``להיות משפחה``

מירב אמיתי-כהן
פורסם :  12/04/2007 10:33:00
תנועה תקינה היא אחד התנאים הבסיסיים להתפתחותו היעילה של הגוף ולתפקודו. כל פעולה שאנו מבצעים, מלבד חשיבה כמובן, היא מוטורית.
 
מרגע לידתו לומד התינוק לשלוט בתנועותיו באמצעות שריריו הגדולים והקטנים, ועל אף שיכולת התנועה שלו מתפתחת מעצמה, כדאי לעזור לקטנטן למצוא דרכים שיאפשרו לו לבצע תנועות בעצמו. כלומר, לספק לו הזדמנויות רבות לנוע.

גיל 9-10 חודשים
 
מה הוא מסוגל לעשות?
התינוק כבר מתהפך וזוחל על גחונו ומוכן להרים את גופו מהקרקע ולעבור לעמידת שש.
 
ענת סימון, מדריכה להתפתחות מוטורית וקוגניטיבית של תינוקות, מאבחנת ומטפלת בשיטת ורדי: "לעמידת שש קודם שלב של הרמה חלקית של הגב מן הקרקע, בשכיבה על הבטן. ההרמה עצמה נעשית בשני חלקים.
 
בתחילה מתבצעת הרמת החלק התחתון של הגב והישבן על ידי כיפוף הברכיים וקירובן אל הבטן, ולאחר מכן התינוק מרים את החלק העליון של הגב באמצעות דחיפה על ידי הידיים.
 
לאחר שהתינוק מפנים שלב זה, הוא מנסה להרים באופן מלא את הגב ולהישען על הידיים והברכיים. כלומר, להגיע לעמידת שש".
 
לאחר שהפנים את ההתמודדות עם כוח הכובד, לומד התינוק להעביר משקל בעמידת שש ומתנדנד קדימה ואחורה ולצדדים. פעולה זו תחזק אותו ותעודד אותו לנתק את גפיו מן המשטח ולהתחיל לזחול.
 
זה הזמן לאתגרי זחילה ולמשחקים שונים שיאפשרו לקטנטן לגלות את העולם סביבו.
 
מייד לאחר ביסוס עמידת השש קורה דבר מופלא נוסף: במסגרת הניסיונות ללימוד כוח הכובד, התינוק מגלה את האפשרות להעביר משקל קדימה, אחורה ולצדדים. העברת המשקל לצד ואחורה מקרבת את ישבנו לרצפה וגורמת לו להגיע לישיבה צידית.
 
יש תינוקות המתיישבים דרך שכיבה על הצד והישענות על מרפק אחד. בשלבי הישיבה הראשונים, הקטנטן תומך את גופו בעזרת ידיו המושטות אל הרצפה.
 
בשלב השני יכולות הידיים לתמוך בגוף מהצדדים. לבסוף, הודות לתנועה הסיבובית, מתאפשרות התמיכה מאחור והישיבה היציבה.
 
כיצד ניתן לעזור לו?
עיזרו לתינוק ללמוד להפעיל את הגוף ולארגן את התנועה במשטחים משופעים, קשיחים, רכים, רחבים או צרים, במגוון צורות ומרקמים.
 
1. עודדו את התינוק לזחול בתוך מנהרה צרה הלוך וחזור. הפנייה לאחור בתוך המנהרה תדרוש מהגוף יכולת התארגנות חדשה.
 
2. הניחו לתינוק לזחול במעלה מדרגות, בכל פעם מדרגה אחת או שתיים. רצוי לתרגל פעולה מאתגרת זו על מדרגות רכות ומרופדות במתקני משחקייה (ג'ימבורי).
 
3. אפשרו לתינוק לזחול במעלה ובמורד מגלשה או גשר.
 
4. הניחו לתינוק לזחול על משטח רך דוגמת כריות ששוקעים בהן או ציפית שמיכה ממולאת בבלונים מנופחים.
 
5. הציבו לתינוק מכשולים שונים ברחבי החדר כדי שילמד להתמודד עימם (כריות, שרפרף). זיכרו שגם הרגליים שלכם יכולות להוות אתגר זחילה מצוין לקטנטן.
 
6. תרגיל לפיתוח תנועת הידיים ולחיזוק חגורת הכתפיים: כשהתינוק יושב, הגישו לו צעצועים בצורה מגוונת. בכל פעם נסו להושיט ליד אחרת ומזוויות שונות - כשאתם גבוהים ונמוכים ממנו וגם מצידי הגוף.
 
ההגשה צריכה להיות בכל פעם קרובה יותר ליד מסוימת, אך אם היד הרחוקה יותר מוגשת גם היא באופן קבוע, איחזו בה ברכות כך שרק היד השנייה תופעל. כדאי להתמקד בהגשה כלפי מעלה, שכן פעולת הרמת הידיים מחזקת את חגורת הכתפיים.
 
7. מוטוריקה עדינה: כאשר התינוק יושב או עומד על שש, הניחו לידו גומיות שיער קטנות או מקלות ארטיק, כדי לגרות אותו לתפוס אותם באחיזת צבת.
 
8. כדי ללמד את התינוק לזקוף את גבו ממצב ישיבה, השתמשו באחד מתרגילי זוקפי הגב - מריחת קרם, העברת מגבון קריר או דגדוג בקצות הציפורניים משני צידי עמוד השדרה.


להמשך קריאה בנושא:

כתבות נוספות ב

ערוץ הריון ולידה באתר תפוז- נלווה אותך לאורך 9 חודשים ואחריהם
Copyright©1996-2018, תפוז אנשים בע"מ   אקום
;