לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
בורכנו. בכך אין ספק. בן חכם ישמח אב, וגם את אמו. אבל מה מתרחש מעבר לשמחה? כיצד מתמודדים עם קשיים חברתיים של המחונן? כיצד מתמודדים עם צוות ההוראה, עם לחץ עצמי של הילדים? כיצד גורמים להם לנצל את הכישורים שלהם ניצול מקסימלי, מבלי לפגוע בשמחת החיים שלהם? נושאים אלו ונוספים, יהיו מן הסתם בשיח היומיומי בפורום. לכל המחוננים שנכנסים לפורום שלום, גם להיות ילד מחונן זה לא תמיד כל כך קל... מחוננים ומחוננים במיל' מוזמנים לשתף את ההורים בניסיונם, במסקנות ובתובנות אליהן הגיעו ממרחק השנים, על מנת לעזור להורים ולילדיהם – "אין חכם כבעל ניסיון". הפורום פתוח גם לילדים מחוננים, המוזמנים לכתוב לנו מה עובר עליכם ככאלה מבחינה רגשית, חברתית ולימודית..הקשר עם הסביבה, עם ההורים וכל מה שנראה לכם חשוב לספר לכולנו, על מנת לעזור להורים להבין את נקודת המבט של הילד המחונן... פורום זה הוא המשכו של פורום הורים שהתקיים באתר למחוננים "בארץ הדעת". המעוניינים לצפות בחומר שנאגר שם מוזמנים לפורום ההורים הקודם. מדריך למבקר בפעם הראשונה: ברוכים הבאים לפורום! על מנת לכתוב בפורום צריך להירשם כמשתמש בתפוז, פרוצדורה הלוקחת כ-2 דקות.  תוכלו גם להיעזר במאמרים ובלוחות הפורום: מהשורה מעל הפורום תוכלו להגיע לחיבור סקירה כללי בנושא- "מבחר עצות להורי מחוננים" , למסמך של סיפורים אישיים, מובאות והודעות נבחרות של מחוננים והורים – "מה הם אומרים?", ולמדריך אתרים בעברית בנושא. תחת הקטגוריה "לוחות" בתפריט למעלה תמצאו לוח המלצות הורים ומחוננים לפעילויות, ספרים, חוברות ואפשרויות בתחומי עניין שונים, ולוח מודעות חברתי להתכתבויות וליצירת קשר בין מחוננים החולקים תחומי עניין והמעוניינים בכך. נודה לכם אם תתרמו ללוחות המלצות והודעות משלכם, לטובת כלל משתמשי הפורום. בנוסף, אנו מאוד מבקשים שתפיצו את ההזמנה שהכנו לפורום בקרב הורים למחוננים, באמצעות הדפסתה באותיות קידוש לבנה ותלייתה במסגרות המחוננים בהן לומדים ילדיכם. ההזמנה- פורום הורים למחוננים אנו שמחים להודיע על פתיחת פורום (קהילת אינטרנט) להורים של מחוננים באתר הקהילות הגדול בארץ - "תפוז". זה זמן רב שאנו מרגישים בחסרונו של מקום בו יוכלו הורים למחוננים להתייעץ, לשתף, לקבל עזרה ותמיכה וליהנות מניסיונם של אחרים בנושא. מטרתו של הפורום היא למלא צורך זה, ולסייע להורים ולילדיהם. את הפורום ינהל וינחה צוות מתנדבים: אימא למחונן- עו"ד צפי גנן ומחוננת בוגרת- נועה לביא. להן יצטרפו מספר הורים בעלי ניסיון מפורום ההורים הקודם (במט"ח), ויועץ חינוכי. מלבד הדיון עצמו, תוכלו למצוא בפורום חומר רב שנאסף ונוצר על מנת לסייע להורים למחוננים: מסמך סקירה כללי בנושא- "מבחר עצות להורי מחוננים". "מה הם אומרים"- מסמך של סיפורים אישיים, מובאות והודעות נבחרות של מחוננים והורים. מדריך אתרי אינטרנט בעברית למחוננים ולהורים למחוננים. לוח מודעות של המלצות הורים ומחוננים לפעילויות, ספרים, חוברות ואפשרויות בתחומי עניין שונים. לוח מודעות חברתי להתכתבויות וליצירת קשר בין מחוננים החולקים תחומי עניין והמעוניינים בכך. חומרים נוספים יתווספו בהמשך. אנו מזמינים את כל מי שנושא המחוננים קרוב אליו להשתתף בפורום, ומבקשים להפיץ את ההזמנה בקרב הורים למחוננים. פורום "הורים למחוננים" בכתובת http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/forumpage.asp?id=991

אוטאיסט בן 12 עושה דוקטרט באסטרופזיקה מדהים!
27/01/15 14:01
25צפיות
 תראו את הילד הזה ממש מדהים, הוא רק בן 12 וכבר מתחיל דוקטרט אני לא חושב שיש עוד אנשים כמהו מבחינה זאת, אבל אולי יש אבל לא שמעתי פשוט עלוי, הוא אוטאיסט יש לו אספגר שזה סוג של אטאיזן בתפקוד גבוהה, ואני שמעתי שהוא עובד על דברים שיכולים לזכות אותו בפרס נובל ככה אמר הפרופ שלו, פשוטמדהים ילד שאפשר להגדיר אותו כגאון אבל כאשר הוא יעשה מהפכה ואיזו שנוי,היה לזה ממש משקל כיע הוא ינצל את הפונטציל שלו וישפע ויתרום ברמה המעשית ולא רק ילמד, זה בעני היה מעניין לראות אותו עוד 20-30 שנה
שהיה לכם צפייה מהנה:http://www.mako.co.il/news-world/international/Art...
אותה כתבה (כנראה) מוואלה -
27/01/15 21:11
2צפיות
שילוב עבודה ומשפחה
27/01/15 18:44
5צפיות

שלום לכולם
הורים עובדים רבים נתקלים לעתים בקשיים בניסיונם לשלב את חיי המשפחה וחיי העבודה. אני מזמינה אתכם להשתתף במחקר מטעם אוניברסיטת תל אביב שמטרתו לבדוק אילו סגנונות התמודדות מסייעים להורים עובדים בניסיון שילוב זה.
אם את/ה הורה עובד לילד/ילדים מתחת לגיל 16, נשמח מאוד אם תוכל/י למלא את השאלון הבא (זמן מילוי משוער: כ-10 דקות)
לינק לשאלון: https://docs.google.com/forms/d/1HxrIHwHP_LarDptcj...

תודה רבה על שיתוף הפעולה!
 
רעיונות להעשרה לילדים חכמים
26/01/15 22:59
13צפיות
הבן שלי בכיתה ב' עשה לא ממזמן את המבחן השני.
בכיתה הוא מסתדר (מסיים הכל מהר ואז יושב לקרוא ספר), אבל בבית ובצהרון הוא כל הזמן מחפש עוד דברים ללמוד ולעשות. את כל הסרטונים בבריינפופ הוא מכיר בעל פה, וגם חורש על אתרים כמו אופק.
אני מחפשת רעיונות להעשיר אותו בדברים שיכולים לעניין אותו כי את אופק ובריינפופ הוא די מיצה, והימים למחוננים מתחילים רק בכיתה ג', הוא הולך ללא מעט חוגים (ספורט ומוזיקה) ככה שגם זה כנראה לא הכיוון.
אשמח לרעינות לדברים נחמדים שאפשר לתת לו לעשות (עדיף בכיוון של משהוא שעושים במחשב שאת זה הוא מאוד אוהב ופחות חוברות שלזה הוא פחות מתחבר כי זה מזכיר מידי בית ספר)
"משהו שעושים במחשב"?
27/01/15 08:00
11צפיות
זה ממש לא הכיוון שהייתי הולכת אליו כשהכותרת היא
"רעיונות להעשרה לילדים חכמים".
(ואל תתנפלו עלי, אני יודעת שגם במחשב יש דברים טובים. 
הניסוח שלה הוא משהו בסגנון: מיצינו את השאר, תנו לו עוד זמן מסך).  
 
 
 
אז מה כן
27/01/15 09:35
9צפיות
פתוחה לרעיונות, רק שזה צריך להיות לו כיף, אחרת אין טעם מבחינתי.
גם אני הייתי אנטי מסכים, אבל כשבגיל ארבע גיליתי שאני מבלה איתו שעות מול המחשב בהקראה של ערכים מויקיפדיה, הגעתי למסקנה שאולי מסכים זה לא כל כך נורא. ובאופן כללי הוא כמעט לא נמצא מול מסכים (בערך חצי שעה ביום בממוצע) ככה שאין לי בעייה לתת לו עוד קצת זמן מסך חינוכי.
אבל באופן כללי פתוחה לכל רעיון שהוא, רק שיהיה כיף, חוברת זה עונש מבחינתו, וזה לא שחסרה לו ההעשרה אלא שהוא פשוט נהנה מזה כל עוד זה בדרך שהוא אוהב 
חצי שעה ביום? זה כלום
27/01/15 10:03
13צפיות
ואני גם לא מאמינה לך. זה סותר את: "שעות מול המחשב בהקראה של ערכים מויקיפדיה", זמן מול אופק ובריינפופ, העובדה שהוא
במועדונית ובאופן כללי תוכניות טלויזיה. אז קצת כנות עצמית. חצי שעה - בחלומות הורודים שלך.
אז מה כן?
ספרים (עולם בלתי נדלה), מפגשים עם חברים, תחביב נוסף (כגון שחמט, לגו, טיסנים, מבוכים ודרקונים וכו') 
כל מה שקשור ליצירות ואמנות. 
כל ילד ומה שמתאים לו. וזה נכון לכולם.
 
מסכימה עם מה שנאמר
27/01/15 15:13
14צפיות
לא הייתי מוסיפה העשרה במחשב, אלא יותר מחפשת תחומי עניין ואתגר חדשים כגון:
לימוד על כלי נגינה באופן אידיבידואלי ולא במסגרת חוגית(ברגע שמתאהבים - זה נותן הרב מאוד שעות של עשייה מבורכת)
ספרים - זה ברור, אך לא פשוט לחבר את הילדים של היום שרגילים לאינטנסיביות המסך.
חיבור לנושא חדש שיכול לשלב גם מחשב גם קריאה וגם אולי חוג (אסטרונומיה למשל, מטוסים/ טיסנאות ועוד)
בהצלחה
 
º
בחינת שלב ב' - האם שולחים את הילדים לבי"הס ביום הבחינה?
25/01/15 09:17
10צפיות
תלוי מתי הבחינה
25/01/15 12:15
6צפיות
ותלוי מה מדיניות ההעדרות הכללית אצלכם בבית
 
אצלנו הבחינה היתה בשעה 4, לא היתה סיבה להישאר בבית כל הבוקר.
גם אצלינו הבחינות התקיימו אחה"צ
25/01/15 14:39
7צפיות
ולכן הם הלכו ללימודים כרגיל
\בהצלחה!
אנחנו מתלבטים...
25/01/15 15:11
7צפיות
הבחינה בשתיים וחצי, כך שיצטרך להפסיד את סוף היום בכל מקרה. לקחת קודם? לנסוע ישר מבית ספר ולאכול משהו בדרך?
ומנצלת לעוד שאלה- מה להגיד לו? שואלת מבחינת סוג של הסבר מה מצפה לו. חשבנו רק להסביר בעניין השאלות האמריקאיות וזה שכדאי בכל מקרה לסמן תשובה. כדאי להדגיש משהו נוסף? לשאלתו בנושא הזמן ענינו שהזמן מתוכנן כך שלא גומרים הכל. מה עוד?
גם אצלנו ב2 וחצי
25/01/15 21:47
5צפיות
אני חושבת שאוציא אותו קודם, שיבוא הביתה ויאכל צהרים וקצת ינוח
כמה המלצות
26/01/15 12:51
4צפיות

חשוב שהילד יגיע רענן ומרוכז לבחינה, לכן לדעתי עדיף לא לשלוח אותו לבית הספר באותו הבוקר אלא לתת לו לישון מאוחר יותר, לאכול מסודר יותר ולא כבד וכדומה. אבל כפי שנאמר זה תלוי בילד, יש ילדים שדווקא אם ישארו בבית יתחילו "לעופף".
לגבי הבחינה עצמה הייתי שם דגש על הדברים הבאים:
> הבוחנים יסבירו כל שלב, להדגיש  בפני הילד שחשוב להקשיב להסברים. מכיון שאין טעם לשאול שאלות בזמן הבחינה עצמה, הדבר רק יבזבז זמן, חשוב להבין את הכל בזמן ההסברים האלו, ולא להניח שיודעים הכל (כמו שילדים מחוננים רבים רגילים להניח).
> כפי שכתבת קודם, מבחני שלב ב' נכתבים כך שיווצר לחץ של זמן. לרוב הילדים לא יהיה מספיק זמן על מנת לענות על כל השאלות. להסביר לילדים שחשוב לנצל את הזמן היטב ולא "לחלום" או לעשות דברים אחרים בזמן המבחן.
> להסביר את חשיבות המבחנים ואת הצורך לקרוא היטב את ההוראות, השאלות והתשובות - למרות הלחץ! לעבור הלאה אם לא יודעים את התשובה (יש שממליצים לסמן בכל מקרה תשובה – לא מורידים על תשובות שגויות). ילדים, במיוחד מחוננים, נוטים להתחכם ולפספס את המובן מאליו. להדגיש בפני הילד שעליו להיצמד לטקסט, לענות בדיוק על מה שנשאל על פי התשובות האפשריות ולא לחפש משמעויות נסתרות.
> אין בונוס על סיום לפני הזמן. במידה ונותר זמן יש לחזור לשאלות שלא נענו ולאחר מכן לבדוק את השאלות שבהם היה קושי.
> כפי שכתבת המבחנים הם מבחנים אמריקאים. לא כל הילדים מבינים עד הסוף את המשמעות ולכן חשוב להדגיש ולכוון את הילד שינסה לענות על כמה שיותר שאלות, שינסה לבחור את התשובה שהכי מתאימה למקרה, ואפילו אם אינו משוכנע בתשובה שיבחר את מה שנראה לו הכי נכון (או הכי פחות לא נכון).
 
בהצלחה
אצלנו הבחינה ב-16:00 כך שהוא בהחלט ילך לבית הספר
25/01/15 20:19
5צפיות
יהיה לו זמן לאכול וקצת לנוח לפני.
º
נצל"ש: באיזה תאריך הבחינה אצלכם?
26/01/15 04:56
3צפיות
º
2.2
26/01/15 09:04
2צפיות
º
תודה!
26/01/15 09:57
1צפיות
אנחנו שלחנו לחצי יום
26/01/15 23:04
6צפיות
הבחינה שלנו היתה בשתיים וחצי, הוצאתי אותו מבית ספר ב11, ילדים אחרים נשארו בבית.
אני מאוד מתחברת לרעיון של לתת להם לישון עד מאוחר, רק שהילד שלי חושב ששש וחצי זה מאוחר, ככה שלתת לו לישון זה ממש לא ריאלי וגם היה לו ספורט באותו יום ולא רצה להפסיד אז לקחתי אותו ישר אחרי שיעור ספורט.
בקיצור, אינדיווידואלי לילד הפרטי.
לגבי ההכנה למבחן אני שוטטתי קצת באתר של מכון נועם בחלק של המחוננים ויש שם גם טיפים להורים ולילדים, גם סרטים שמסבירים לילדים על המבחן וגם דוגמאות לשאלות שבמבחן ככה שהם ידעו לקראת מה הם הולכים (בעיקר החלק של הצורות שזה לא משהוא שהם רגילים אליו). ישבתי איתו על האתר שלהם משהוא כמו 20 דקות וזה הספיק לנו.
דיון נוסף מה דעתכם על טיפול בחוסר הצלחה בשכר ועונש?
18/01/15 20:16
45צפיות

 
אני ראיתי לפני כמה דקות, תגובה של מנתחת התנהגות שהמליצה לאמא שפנתה אליה לפעול לפי שיטה של  שכר  וענוש, היא מתארת מצב בו הילד ממש מחנון מוסקאלית, מנגן ואוהב לעשות את זה המון שעות גם מחשבים, ואז הוא בעצם לא מפנה זמן לימודים הרגלים בכיתה, אז כמובן שבעני המורים זה נורא שילד  קצת לא כמו כולם, ואוהב לעשות יותר את מה שהוא טוב בו אז  האמא כמובן מודאגת בגלל המורים ואז פונה למנתחת הזאת, שגם כתבתי לה תגובה על השיטה המטומטמת הזאת, אז היא אומרת לה  שהוא יכול  כן לעסוק במוזיקה או במחשבים- תכנות-אטרנט רק אם הוא ימלא את החבות שלו, כלומר את השעורים הרגלים, ממש מניעה בשטח של הילד לעסוק במה שהוא אוהב, אני ממש שונא תגישה הזאת זה כמו שנקרא חינוך רוסי
, אני
 
עברתי כזה מצד סבתא שלי לא יצא ממש  כלום, אז מה דעתכם בכלל על השיטות האלו? של השכר וענוד? של הפחדה ככה אני קרא לזה לא מתבייש וגם דיכיו של הילד  וניסות לשנות את אישיותו ובעצם התוצאה היא, ילד שאם יסכים זה בגלל פחד ולא אהבה באמת, אז בעני זה פסול מכל וכל, מה דעתתכם? והאם נתקקלתם במטפלים כאלו? ומה היחס שלכןם היה לטיפול? היו כאלו שהסכימו?( ממכם), או שמהתחלה היה לכם התנגדות, ומה לפי דעתכם תוכנית אלנרנטאיבית לשיטות האלו של השכר וענוש או הנירמול, יש לכם רעינות? או שקיים שיטות כנגד אותם שיטות? והאם אתם פעולים ככה? למשל שהילד המחנון שלכם לא מראה העינות במיקצוע מסיום או מתמקד רק בכשרנות שלו אתם הייתם פעולים ככה או פעולים? האם זה לטובת הילד לפי דעתכם?
 
שהיה לכולם שבוע  נהדר .ודיון מהנה.
זה לא שחור או לבן
21/01/15 14:27
1צפיות
אני מנגדת לשיטות הענשה או מתן בונוסים, ומשתדלת לא לפעול באופן הזה עם ילדי, אך ילדים חייבים גבולות, ילדים מנסים למתוח את הגבולות, ולעיתים, הדרך היחידה להחזיר אותם למסלול נורמות תפקודיות תקינות - הוא ע"י עונש ושכר.
 
 
תודה על התשובה.
23/01/15 16:37
כן אני חשבתי  על זה שכאשר אני היה הורה איך אני יפעל ? זה בדי מעסיק אותי כי אני רוצה להיות הורה טוב ואני יודע בתור ילד שאני לפעמים שנאתי אפילו את אבא שלי שהיה כל הזמן מנסה להציב לי גבלות ולהראות לי מה נכון והכי טוב עבורי זה היה לי נורא קשה כי רציתי להיות עצמאי, אבל לפעמים זה נכון שצריך לשים גבלות זה גם לטובת הילד כי לפעמים הוא יכול לסכן את עצמו ואנחנו בתור הורים ואנשים מבוגרים., צריכים לדאוג לו האם היה לך קשים אם ילדך?  ואיך פעלת? כי אמרת  שחלק מהם אני חושב שני הבנים., לא כל כך אהבו ללמוד הכל או שזה שעממם אותם, והם לא עשו שעורי בית או התכננו נכון? איך את ניסת לפעול באותם רגעים? האם את לחצת אליהם? או נתן להם יותר חופשיות? ואיזה באמת צריך לשים גבול? באיזה מקרים אשמח לתשובה....
לחצתי - ניסיתי
24/01/15 10:15
עונשים? לא
עם הגדול עוד ניסינו קצת (להוציא את המחשב מהחדר לחדר המשפחה המשותף, להפסיק חוג לימודי גיטרה שאהב) זה ממש לא היה יעיל ולהיפך. שחררנו אך דברנו המון
לא מאמיה בעונשים בגיל ההתבגרות אלא אם יש משהו קיצוני המצדיק את זה
גם ככה אבא שלי פעל
24/01/15 10:54
שלא הייתי מכין שעורי בית או הולך לבית ספר הוא היה אומר שאין מחשב וזה ממש לא עזר.
בסוף אחרי שדיברו איתי החלטי ללמוד אחרי הרבה הסברים  אני מבין את הרצון של הורים שהילד ימשיך וילמד אבל לפעמים זה קשה לו  אני מכיר את מעצמי לפעמים בית ספר זה לא כזה מקום נעים
וכיפי. למשל אהבתי לשחק משחקי רשת ממש כל היום הייתי ראובסיסיבי ואז אבא כעס ואמר שאסור לי לשחק בבוקר ואז לאחר או לא ללכת, וביקש מאמא שלי  לכבות תמחשב היההרבה יפור מאוחרי זה כי היתי ממש מכור, בטח גם הילדים שלך אוהבים משחקי מחשב לא? זה קשה מאוד להיגמאל מזה אבל אני יודע היום שזה היה לטובתי אז ממש לא חשבתי ככה..
גם אבא שלי פעל ככה.
24/01/15 11:21
1צפיות
הוא לא היה מרשה לי לשחק במחשב או לגלוש עד שאני לא מסיים את שעורי בית או אם לא הייתי הולך לבית ספר, הוא לא היה מרשה לי לשחק הוא מאוד היה קפדן בעניין הזה, אבל אחד הבעיות שלי היו שממש הייתי מכור למשחקי רשת, ואז כל הניסיונות  שלו להחזיר אותי למוטב לא ממש צלחו אני מאמין שיש הרבה ילדים גם לא מחוננים שמכורים למשחקי מחשב, זה ממש הקשה אלי היתי מרוכז רק בזה כל היום משחק ובגלל זה היה לי ציונים יותר נמוכים כי גם בבית הספר חשבתי רק על זה, גם הילדים שלך היו מכורים למשחקי מחשב? כי אני שמעתי שזה מאוד נפוץ ותופעה קשה, אני אשמח לתשובה.
מבריק מוסיקלית.. מה עושים עם זה?
19/01/15 22:00
36צפיות
היי חברים,
מוזר לי קצת לכתוב בפורום הזה כי המילה מחונן נראית לי תמיד מין משהו מבריק ורחוק ממני ..:) אבל אני כן הייתי רוצה להתייעץ בקשר לבן שלי.
הוא אמנם פיצי, מדובר על בן שנתיים ושלושה חודשים, והוא חכם באופן תואם גילו- העניין הוא שמוסיקלית- הוא די מבריק, מגיל קטן. 
אני מדברת בעיקר על קליטה מהירה מאד של שירים, לשיר סולמות חלק בלי לזייף, לעשות טרנספוזיציות(קולית), משולשים עולים ויורדים ולפתור לטוניקה וכדו'- שוב הכל קולית, והילד הוא ספוג אז עוד היד נטויה. אני ובעלי שנינו מוסיקאים.
מעניין אותי לדעת -אם יש כאן הורים לילדים מוסיקליים במיוחד, או מחוננים מוסיקלית(יש דבר כזה?)
הוא אכן קטן אבל האם יש אנשי מקצוע שיכולים לבוא אליהם, להתרשם ממנו ולתת הכוונה לעבודה או קידום של פעוט כה צעיר? 
 
תודה רבה,
אפרת.
אין לי מושג מה כתבת פה, אבל מאחר שאתם מוסיקאים
21/01/15 13:32
1צפיות
אני מניחה שהתשובה היא שתמשיכו לעשות מה שעשיתם עד עכשיו - להשמיע לו מוסיקה, וכו', וכשייראה לכם זמן טוב תקחו לו מורה ללימוד נגינה (בבית אתם כבר יכולים ללמד אותו קסילופון, לקנות לו תופים, אורגן קטן, וכו' - שיתנסה). יש גם חוגי מוסיקה ונגינה לגילאים צעירים אם אתם מעוניינים - ואם לא, אולי המדריכים של חוגים כאלה יוכלו להפנות אתכם הלאה (או לתת שיעורים פרטיים, וכו').
יש דבר כזה מחונן מוזקאלית
23/01/15 16:45
1צפיות
וגם גאון מוזקאלי, השאלה עד כמה זה בולט אצל הילד שלך? יש כאלו שמנגנים על פסנתר כבר בגיל הגן( בן דוד שלי ומוזיקה קלאסית), ויש כאלו שזה לא השליטה על כלי נגינה אלה  יכולת ווקאלית מיוחדת יש כמה כאלו כמו חוזליטו שהיה ילד פלא או עוד זמרים. אני לא כל כך הבנתי במה הוא מצטיין? מזאת אומרת הוא  מעל ילדים בני גילו  מבחינה מוזקאלית? את יכולה יותר לפרט ולתת דוגמאות?,הוא שר?  ואני הבנתי שהוא זוכר הרבה שרים בעל פה ה מזכיר לי  את הסידרה המעולה פלפלים צהובים גם שמה ילד מחונן מוזקאלית( לא מבחינת שליטה כלי או נגינה אלה שליטה וידע של המון שירים) השאלה עד כמה זה בולט אצל בנך? אני מבין שאת מוזקאית ואני מאמין בגניטקה אז כנראה זה תורשתי השאלה עד כמה אתם מוכשרים בזה? ועד כמה הוא? אם תחשפו אותו לעולם הזה אני מאמין שהוא יכול להצליח הכל עניין של רצון נראה לי, אבל אם או מחנון בזה או לא אין לי מושג אני לא מבין
יותר מדי, אבל כן יש מחוננות מוזקאלית כמו מחננות בציור או תחומים אחרים מחננות זה לחא רק מתמטיקה או מדעים  זה הרבה אבל ההרבה יותר רחב לפי דעתי..
בקשר למחננות לא רואה סיבה להתרגש מי זה
23/01/15 16:51
1צפיות
אני לא רואה סיבה ותר מדי להתלהב מי זה אני לא כל כך מתלהב מי  זה וחושב שזה יותר מידי מיוחד, זה נחמד והכל אבל אני מאמין שמחנון זה אדם שיש לו כישרון או לפעמים קליטה יותר מהירה משל אחרים, זה שאדם מאובחן כמחונן לא אומר בהכרח שהוא חכם יותר ממי שלא זה דעתי., אז אין לך כל כך מה להתרגש מהילה הזאת או שהיא רחוקה ממך, אני חושב שבכל אדם יש מחננות או כשרון אדיר רק צריך למצוא אותו, אצל מחוננים  יותר קל לשים לב אבל בעני בני אדם הם אנטלגנטים מאוד וגם אם הבן שלך לא מחנון גם מוזקאלית זה לא אומר דבר זה דעתי.
|*| מעבר שרתים והשבתה של האתר |*|
19/01/15 12:03
5צפיות
היום בלילה אתר תפוז יעבור לשרתים חדשים. השרתים החדשים שרתים חזקים ומודרניים יותר שאמורים לתמוך בצורה טובה יותר באתר, למנוע נפילות משמעותיות ולאפשר גלישה מהירה ומהנה יותר.

החל מחצות ועד 7 בבוקר האתר יושבת לשם העברת השרתים.


ייתכן שחלק מכם יחווה בעיות או שגיאות בעת המעבר ואחריו. נשמח לקבל מכם דיווחים בצורה מסודרת על כך בפורום משוב או בפנייה אישית forums@tapuz.co.il.


שיהיה לנו בהצלחה |@|

גאונות ושגעון והקשר הישר בניהם( מאמר שמצאתי)
17/01/15 13:29
60צפיות
 
http://www.e-mago.co.il/e-magazine/madness.html
אני הייתי מודע לזה שיש קשר אדוק בין גאונות לשנות, גם לפני  שנתקלתי במאמר זה.ואני יכול לגמרי להזדהות אם רגשותים של אותם גאונים -שונים כי אני בעצמי חווה חוויה דומה, כמובן בהקשר הזה של הבדידות והדחייה משאר החברה היות ואני לא כמו כולם., אני אשמח שתקראו את המאמר הזה לא כל כך ארוך אבל מעניין ותביעו את דעתכם
עליו, שהיה לכולם דיון נעים בברכה נתנאל.
 
ההקשר הוא אכן בין גאונות לשונות
18/01/15 13:29
16צפיות
כמובן שלא כל ילד מחונן נחשב או מסומן כגאון ולא כל יל מחונן יחווה את חווית הקושי שאיתה מתמודדים הגאונים.
"מחונני העל" = גאונים הם נדירים יותר ומספרם בחברה קטן מאוד. לפי נתוני האגף למחוננים ומצטיינים - מספרם הוא כ-15-10 תלמידים בכל שנתון. בתחום האינטליגנציה מדובר על תלמידים שה-I.Q  שלהם גבוה מ-155.
כפי שמצויין בכתבה "מסקנתה של החוקרת היא שכשרון רב (עד 155 נקודות איי קיו בילדות) ממלא תפקיד חיובי בעיצוב אישיותו של בעליו.  אך גאונות של ממש עלולה להזיק יותר מלהועיל. בעוד שהמוכשרים מאוד אינם מתקשים כל כך למצוא לעצמם חברים שווי ערך, הגאונים נותרים בבדידות מזהרת אך בלתי נסבלת.  הם מיוחדים עד כדי כך שהחברה אינה מבינה אותם ומותירה אותם מתוסכלים ומלאי כעס.   סרט שיצא לאקרנים לפני מספר שנים, "סיפורו של ויל האנטינג", הציג את דמותו של צעיר מחונן כזה המעדיף להידחק לשולי החברה מבלי לנצל את שמאפשרות לו יכולותיו הלא רגילות."
 
זה נשמע מעניין אבל אנ י לא מתחבר למילה גאונות בהקשר הזה
18/01/15 14:09
17צפיות
יש לי  בן דוד ודוד שניהם מחונני העל, אחד אלוף משנה באחת מיחדות המודעים  המסווגות ביותר בצל ובתפקדים בכרים וסודים , ויכל לעשות איזה תואר והצבא ישלם לו, ועוד אחד הבן שלו שאובחן כזה בכיתה ב אני חושב וכבר בכיתה א וגם לפני הראה סימנים של גאנות כאשר חשב על  כעלכל מיני תלכים של יצרת חשמל עלה על זה לבד  וביחד אם אביו ובתכנון שלו בנה מין מעגל חשמלי מיוחד מה שעכמבון לומדים את זה המון אבל המון שנים קודם, הוא יכל להיות בבית ספר "לגאונים" כמו שאת אומרת  וכל מיני העשרות ,ולעשות תואר כבר בכיתה ח, וכל מה הדברים האלו אבל בסוף הוא לא עשה את זה והוא היה כמו כולם הוא לא רצה להיות שונה, בקשר לדאנות בעני הם מאוד חכמים אפילו מברקים אבל הגדרה הזאת שגויה,
 
גאון בעני זה אחד שחושב בצורה שיכולה להוביל אותנו למפכה, לשדבר שאף אחד לא חשב עליו לפניו, בעל יצרתיות- ודמיון  אדיר, סקרנות בלתי ניתנת להבנה, ויכלות שכליות מדהימות ובלתי שאפשר להבין  אולי הם עונה על הגדרה של היכלות אבל צריך מעל זה, ואני גם ישלח עכשיו   שני סרטונים מרגשים מאוד,
 
שמראים את הנערים האלו ואיזה צניעות יש להם, והם אומרים "אנחנו כמו כולם" אבל אחד גם חקר על זה ואמר שמחנוןם על זה לא בהכרח גאון ובכלל לא, וגם בכתבה שלי זה מובהר יש הבדל בין מחנון על לבין גאון, גאון זה אדם שנציל את השכל האדיר שלו והצלח לעשות שינוי, כל עוד הם לא יעשו איזה שינוי ממשי בעני הם עדין מחונני העל שזה גם יפה אבל לא מספיק, הינה שנייה אני נותן לך תסרטונים.https://www.youtube.com/watch?v=PJMxqbZDl2chttps://www.youtube.com/watch?
 
v=_DyJCjC4QDIhttps://www.youtube.com/watch?v=b08WfYUpmhQ אני רוצה לציין שאני נורא התרגשת, הם ממש אנשים הכי מדהמים שיש, במיוחד הבחור המקסים  בחלק  ב שמדבר על ההשנייה על להיות שונה ולא להתקבל בגלל השוני שלך, בעני הוא באמת מבריק אבל בעל נפש עדינה ואנ י מזדדה איתו לגמרי., שוב אני לא אוהב את השימוש  הזה כל הזמן בגאון, הם מחונני על סבבה אבל לא גאונים לחות
 
לפי דעתי והשקפתי, חוץ מזה שאני לא כזה תופס מבחיני אי-קיו כי למשדל מרלין מנרו יצא לה אי -קיו יותר גבוהה משל אנשטיים 165 שזהא אפילו יותר מהילדים פה, מה היא גאונה? ועוד כמה שחקנים אחרים ואנשים שלא דימנו שהיו כאלו, בגלל זה נראה לי יש שוני בין להצליח במחנים האלו לבין להיות גאון, אדם יכול לא לעבור תמבחן הזה( שבעני אין מה להתבסס  עליו יותר מדי) ועדין להיות חכם מאוד,וגם מחנון וויתר  מזה, זה דעתי.
מה זאת אומרת "יכל לעשות איזה תואר והצבא ישלם לו"?
22/01/15 18:56
אם אני לא טועה, לא ניתן לקבל ס"א כיום, אם אין לך תואר ראשון, אז איך בדיוק הוא קיבל אל"מ?
אני יודע שהוא היה במודעין( ואין לי כמעת מידע עליו)
23/01/15 21:38
בתפקיד מסווג מאוד והציעו לו לעשות תואר בכל מיני מקצועות אני לא יודע במה אבל הייתה לו אפשרות כזאת, בו נגיד ככה הוא היה בתפקידים כל כך מסווגים שאני לא באמת יכול לדבר אליהם או יודע אילו בדיוק, מה שאני אמרתי לך זה מה שאני שמעתי מאמא שלי, בסוף הוא עשה תואר במנהל עסקים יכל לעשות בפיזיקה- או מתמטיקה או תחומים אחרים, יש לי חבר כזה שהוא רוצה להיות התלפיות ויש אפשרות לתואר במדעים ואין לו בכלל תואר ראשון, הצבא מקדם אנשים בעלי יכולות כאלו הוא היה גם בשיטת 13 וגם בתפקדים מאוד בכירים וזה לא היה מהיום הוא  היה בצבא אולי 35 שנה אז היום הוא בן 59 אז כנראה שאז זה היה שונה, בן דוד שלי למשל ליאור לא הייתה לו אפשרות כזאת אני חושב או שזה היה מוגבל הוא היה במודעין גם היחדה מאוד יוקרתית ומסווגת אבל הוא יכל להיות בתוכונית למחונני על בסגנון  שהראו אז בתוכונית של יאיר של20 המחוננים המצטיינים שכל שנה מתקבל רק 20 אני חושב, אני לא מתעסק בזה יותר מידי אלה מעביר את מה שאני יודע אני לא יודע למה זה מפתיע אותך הוא היה סגן אלוך בגיל 30-29 אני חושב ואז הוא המשיך עד גיל 45 והיה אלוף משנה שמה כבר היה לו תואר אני חושב כבר בגיל 28-27 הוא סיים אני לא ממש יודע לא חוקר על זה יותר מידי זה לא כזה עניין שלי ולא מתעסק בזה, ורז הוא נאלף לפרוש אחרי שקיבל אירוע  לב ולא יכל להמשיך הוא יכל להתקדם בתפקידים עוד יותר אבל נאלץ. לפרוש, חוץ מי זה אין לי יותר מידי מידע עליו הוא לא מספר כלום אני יודע שהיה בשיטת 13 שיכול להיות שהיה במסתערבים ובאיסוף מודעני מהשטח וגם שהיה אולי בדברים מסווגים וסודיים הרבה אבל הרבה יותר אבל אני לא יכול לפתוח את זה פה. וגם לא יודע
אני מתכוון שהצבא יממן לו את הלימודים ויעזור לו
23/01/15 21:40
לא התכוונתי שהוא ישלם לו כסףץ כדאי ללמוד אלה שהוא  נתמך על ידי הצבא זאת הייתה הכוונה שלי יש להרבה חיילים גם לא בתפקדים בכירים אפשרות כזאת אני חושב, למשל יש כאלו שהם מקבלים קבא 52-54 והם יכולים להתמך על ידי המדינה למשל חבר שלי שהיה במצח יכל ואין לו איזה תואר או אפילו בגרות או אםילו 12 שנות לימוד, פשוט רוצים לקדם אנשים כאלו בעלי פונטציל.
קופצת מפורום אחר לרגע.
18/01/15 14:28
26צפיות
א.בעולם של היום, כשכל אחד יכול להיכנס לפורומים וליצור לעצמו חברה בעלת מכנה משותף, למה עדין הילדים האלו נחשבים בודדים?
ב. שאלה שניה, מדוע לא לחנך את הילד מגיל צעיר שגם אם מישהו לא חכם כמוהו זה לא מוריד מהיכולת שלו להיות חבר טוב.
אני יענה בקצרה וממה שאני יודע
18/01/15 14:36
20צפיות
 
וא. האנטרנט זה ממש לא מספיק בשביל ילד ובטח לא לכל הזמן, אנשים צריכים להיות בחברת אנדים בעולם האמתי, ואני יודע את על עצמי כי אני לא., ואנטרנט אולי עוזר לי להפג תעצבות אבל לא יותר מדי זה דעתי, אדם צריך חברה אמתית שתקבל אותו כמו שהוא בין אם הוא מחנון עלאו סתם בעל מגובלות כל שהיא זה הכל.
 
ב. הם לא חושבים שהם חכמים יותר מאף אחד וגם אם כן זה לא מה שגורם להם להתרחק, ילדים אחרים לא רוצים להיות בחברתם,כי הם "חנונים" או " גאונים מתנשאים" מה שממש לא נכון, זה ממש סטגימה ואני סבלתי מי זה
דרך האינטרנט אתה מוצא אנשים שמתאימים לך ואז נפגשים איתם
18/01/15 15:40
19צפיות
זה מה שעושים ברוב הפורומים כאן. אפשר למצוא לפחות 3-4 חברים שנמצאים בסביבה הקרובה אליך וליהיות חברים.
 
דבר שני צריך ללמוד בחיים להסתדר עם אחרים. הבעיה של המחוננים היא שהם לא יודעים לסתום ברגע הנכון (גם אני חולה בזה). הרבה פעמים הרצון שלנו להיות צודקים גובר על היכולת להיות חבר טוב ולסתום. החנוניות באה בעיקבות ההתנהגות הזאת. תחשוב על זה.
וסתם כדי לעודד אותך, ככל שתיגדל תמצא יותר ויותר אנשים בגילך שיהיו חברים טובים, תשכיל לשמור עליהם. להרים טלפון גם אם אין לך משהו חדש לספר, לשאול לשלומם ולהקשיב. לזכור לומר מזל טוב, להגיע לימי הולדת גם אם אתה לא אוהב אירועים.
אני מבין אותך
18/01/15 17:52
18צפיות
הרצון שלי לספר את אשר אני יודע גדול, מאוד ומתפרש פעמים רבות כשצחנות או  ניסון להיות במרכז הבמה ולתפוס מקום של אדם אחר, אני נוטה להתפרץ לדבריהם לתקן אותם או להוסיף עוד או לתת ביקרות על מה שאמרו, וזה מאוד לא מוצא ן בעני אנשים אבל בעני זה גם טוב, מה אני היה צבוע? יחייך ויסכים אם כולם? אני מביע את כל מה שאני חושב וגם אם זה חריף מאוד למי
 
שקרוב אלי, אם התנהגות שלו לא טובה בעני אני יגיד לו, גם אם זה לא ימצא חן בעני ,וזה התחיל מגיל צעיר אולי 9-10 שהיתי מתווכח אם הורים שלי או אנשים גדולים כמו מנהלות, ומעמדים אותם על טעותם, הם לא אהבו את זה ואמרו שאני חוצפן ומופרע, אבל זה לא הםרע לי אחר נהייתי יותר מרוסן, והבנתי שיש קום למבוגרים יותר, ולהבין את מקומי אבל זה לא היה תמיד ככה וגם היום, בשיחות אם מטפלים כמו פסכיטארים או פסכלוגים, אני מביע את דעתי וגם מתווכח על הנושאים שלהם הם לפעמים מתפלאים ומתלהבים ולפעמים לא, כאלו אני יותר מבין מהם,
 
ומנסה להחליט איזה טיפול מתאים לו או איזה אבחנה וכולי, וזה קרה הרבה וחטפתי גם על מבטים קרים ופרצופים וגם הערות ש"אני מבין יותר ממך אל תחכם ואל תווכח" לא קיבלתי את זה אבל כאגע אני יותר מתון  ופחות פועל ככה, אלה מעדיף לנהל דיון איתם נעים ולא אולי גם מזלזל מצידי, אז אני מסכים איתך שלפעמים אני חושב וולי גם מחוננים אחרים, שאנחנו צודקים אטבל לפעמים זה ממש נכון והמובגרים לא מכונים להדות בטעות.
בקשר להיפגש אם אנשים אני לא חושב שאני באמת ירצה להכיר כל מיני אנשים מאנטרנט ולהיפגש איתם, אני מעדיף באופן טבעי ז
כמו שהייתי ילד, להכיר במוסד לימודי או בשכונה או גם אם המשפחה זה נראה לי דרך יותר טובה ובוטחה אם את מבינה את כוונתי.
|*|פורומים עסקיים חדשים בתפוז!|*|
18/01/15 14:35
בעלי עסקים קטנים ובינוניים? שוחים לבד בין הכרישים הגדולים? הצטרפו לפורומים העסקיים של תפוז!

|סביון|פורום נשים בעסקים
אם את מנהלת עסק וחיי משפחה במקביל, הצטרפי עכשיו לקהילת הוונדר-וומנז הישראליות:
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumPage.aspx?f...

|סביון|פורום מימון עסקים
אם העסק שלכם נתקע בבעיית תזרים ומשקיעים סוררים, בואו למצוא פתרונות קסם:
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumPage.aspx?f...

|סביון|פורום יעוץ עסקי
גם אם אתם כבר לא חדשים בעסק ומכירים איזו שיטה או שתיים, אולי תחסכו פה כמה שקלים:
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumPage.aspx?f...


מחפשת מה לעשות עם ילד מוכשר מאד במתמטיקה
15/01/15 12:18
154צפיות
נראה לי שזה מקום טוב לשאול בו.
יש לי ילד שתיכף בן 7, לומד בכיתה א' ומגיל צעיר מראה הבנה מדהימה במתמטיקה ואהבה אדירה לנושא.
לפני שהתחיל כיתה א' דיברתי עם המחנכת שלו, עשו לו אבחון בבי"ס והוחלט שהוא ילמד חומר של כיתה ג'.
היום תפסה אותי לשיחה אחת המורות שם והציעה ששתינו נחפש עוד העשרה בשבילו כי לדעתה יש לו חוש לזה, גם החומר של ג' קל לו והיא חושבת שמגיע לו יותר ושכדאי להשקיע בו עוד. גם אני חושבת ככה.
אז החלטנו שתינו שנחפש מה עוד אפשר לתת לו. היא מצידה תעביר קובץ של חידות הגיון מתמטיות למורה שלו שתיתן לו מידי פעם, לי היא הציעה לחפש איזה חוגי העשרה יש.
אז איזה העשרות מהסוג הזה יש? הוא בכיתה א' ולמרות שהוא יכול לפתור שאלות בשברים או מספרים מכוונים הוא במנטליות של ילד בכיתה א' (שזה טוב, זה הגיל שלו), אני לא חושבת שהוא יכול לשבת בקבוצה של ילדים הרבה יותר גדולים ממנו.
מכירים משהו? אני גרה באיזור בנימינה וכל מה שבשרון ואיזור חיפה טוב לנו.
תודה.
אתן עושות טעות.
15/01/15 12:38
126צפיות
חד וחלק.
הכי קל לתת לילד מוכשר במתמטיקה להתקדם עוד ועוד בחומר
ובכך רק להגדיל את השיעמום והפער במתמטיקה.
החוכמה היא להעשיר אותו לרוחב ולא לגובה. חידות זה רעיון טוב.
חומר של כיתה ג זה רעיון רע. 
מצטערת, אבל את לוקחת את זה לכיוון לא מומלץ.  
 
הוא לא יכול ללמוד חומר של א' או ב'
15/01/15 13:02
107צפיות
הוא כבר יודע אותו טוב.
אני גם חושבת שהכיוון של חידות והעשרה מתמטית היא הכיוון הנכון, לא חומר לימוד של בי"ס.
אני מחפשת העשרה כזאת.
º
חוברות "חוקרים חשבון".
15/01/15 13:06
45צפיות
º
מעולה. תודה.
15/01/15 13:08
24צפיות
ולגבי חוגים
15/01/15 12:52
92צפיות
כנ"ל.
לפתוח את המחשבה ולא לצמצם אותה.
חוגי אומנות, יצירה, ספורט לכל סוגיו, דרמה.
הכישרון למתמטיקה לא ייעלם. החשיפה לכל השאר כן.
º
אל דאגה, הוא עושה עוד הרבה דברים אחרים חוץ מחשבון
15/01/15 13:05
29צפיות
º
15/01/15 13:06
5צפיות
גם לדעתי את טועה
17/01/15 22:47
50צפיות
יש לי ילד דומה ומעולם לא לימדתי אותו ביוזמתי נושאים במתמטיקה שנלמדים במערכת החינוך עד תיכון.
תנסי את החוגים בהתכתבות של מכון ויצמן, אפשר גם ספרי מדע פופולרי.
אפשר לנסות יותר בכיוון של משחקי חשיבה
18/01/15 13:17
21צפיות
חשיבה מתמטית, העשרה רוחבית לכיוונים נוספים שיכולים להתאים לילד
אני מסכימה שזה בעייתי כרגע, אך הבעייה תצמח שבעתיים ככל שהוא ירוץ בחומר, הוא ימצא את השיעורים בבית הספר מיותרים לחלוטין, מצב שאינו רצוי.
אני חולקת על כל מי שאמר לך
19/01/15 10:46
23צפיות
שזו טעות. העשרה רוחבית זה נהדר, וגם לקדם זה נהדר. הבן שלי סבל כשניסיתי לעצור אותו. הוא רצה כל הזמן לדעת עוד ולהתקדם בחומר, ולא עזרו כל ההעשרות למיניהן (שעשה אותן בחדווה, אבל זה לא סיפק אותו). רק כשנתנו לו את הקידום הוא נרגע, והוא מאושר ללמוד עם גדולים ממנו. כל ילד ומה שנכון לו. הבן שלי בג' ולומד עם ה', ומאושר מזה.
לאיפה את ממהרת?
26/01/15 11:13
2צפיות
הוא ילד בכיתה א', אפילו "אישיות" עוד אין לו. הוא לא יכול לקבל החלטות, הוא לא יודע מה הוא רוצה להיות שהוא יהיה גדול.
לא ייקרה כלום אם הוא ישתעמם קצת בשיעורי מתמטיקה בלי להריץ אותו (עדיין) 3 כיתות למעלה.
אני הייתי ממתין עם כל האיבחונים והגאונות של הילד שלך עד כיתה ד' או ו'
 
אפילו אם הוא גאון הדור, את בטוחה שאת רוצה שהוא יהיה "סטודנט למתמטיקה ומדעי המחשב" כבר שהוא בן 14 (אני אומר את זה בכוונה בהקצנה)
 
תוכנית הנשיא:ממצאי ומדעני העתיד
17/01/15 11:56
54צפיות
בתי מעוניינת להתקבל לתוכנית.
מי יכול לספר מה כוללת בחינת המיון?
גבולית במבחן שלב א, האם להמשיך לשלב ב׳?
16/01/15 23:09
101צפיות
הי, הבת שלי לא עברה את שלב א. לדברי ביהס היא היתה גבולית והם ערערו ללא ידיעתנו והיא זומנה לשלב ב. אנו מתלבטים אם לשלוח אותה למבחן. כי אם לא עברה את א, מה הסיכוי שתעבור את ב? הלא מן הסתם המבחן השני קשה יותר? לא בא לי סתם שתילחץ אם כמעט אין סיכוי... היא לא עשתה מבחן מימיה, למעט ההוא.
הילדה חכמה ומוכשרת ושנונה. אבל לא נראה לי באופן קיצוני. מצוינת בקריאה ושפה עשירה, אבל לא נראית לי חזקה במתמטיקה בכלל. ידע כללי גם לא משהו.
בהתחלה נטיתי נגד, אבל אחרי שהצצתי באתר של אופק וראיתי את הקורסים אני יותר מתלהבת, כי נראה לי שהיא מאד תהנה אם תגיע לשם.
בקיצור, האם נכונה ההשערה שהמבחן השני קשה מהראשון? ומה דעתכם על הסוגיה?
תודה לעונים!
לא רואה סיבה למה לא לעשות את שלב ב'
17/01/15 08:55
81צפיות
המבחנים לא זהים, ויכול להיות שבאמת זה שהיא לא עשתה מבחנים בעבר השפיע עליה - אז אולי תעברי איתה קצת על העניין של מבחן שבו צריך לבחור את האפשרות הנכונה, וכו'.
בכל מקרה, כאמור, לא רואה סיבה לא לעשות את שלב ב' - זה רק מבחן, ואם היא לא תעבור אפשר להסביר לה את זה פשוט. זה לא משהו מדויק וכמה היא קיבלה לא ב-א-מ-ת אומר אם היא חכמה/מחוננת או לא.
º
תודה
17/01/15 21:07
17צפיות
דילמות על הדלגה
15/01/15 08:26
136צפיות
למען הגילוי הנאות - שאלתי גם בפורומים אחרים. 
 

הקטנה בגן חובה. מבריקה. קוראת, כותבת, עושה חשבון מורכב, ידע כללי עצום. יודעת הכל, זוכרת הכל. ילדה שמחה, חייכנית, זורמת, נינוחה. כשיש צוות מחליף בגן תמיד מחפשים אותי בשביל לספר לי כמה היא עזרה\ידעה\לא היו מסתדרים בלעדיה. באמת חלום של ילדה. 
היא גם גדולה פיזית, ראש וחצי מעל בני גילה. 
הנושא של הדלגה עלה בשיחה עם הגננת. זה היה במין חטף כזה של "בטח לא תרצי אבל האם חשבת על". מודה, לא חשבתי. מסביבי יש כמה אנשים שהודלגו (אי שם בימים שזה היה נקרא להקפיץ כיתה) וכולם סבלו. מצד שני זה באמת היה עוד לפני המצאת החשמל פחות או יותר, ועכשיו אני דווקא מסתכלת על ילדים שלא הודלגו שסובלים בכיתה. סובלים מהאיטיות, מהשעמום ומהיותם "שונים" מבני גילם. 
בכל אופן - למישהי יש אור\תובנות\מחשבות לשפוך על הנושא? האם אני יכולה לבקש תצפית מהפסיכו' של הגן? חני, או שאר המורות, האם יש לכן מחשבות\נסיון? 
אין לי צל של ספק שעם החומר הלימודי לא תהיה בעיה. הרגשי הווא כמובן סימן שאלה גדול. מעבר לזה - יש לי מן תחושה כזו שלכל ילד מגיע את ה"יום הראשון של כיתה א'" עם כל הרוח והצלצולים שבעניין. אני טועה? 
ועוד נקודה רלוונטית - אין אצלנו כיתות מחוננים, ואני לא אוציא ילד ללימודים בעיר אחרת, הסעות וכל הכרוך בזה. יש יום שליפה (שבהוא מקור האושר של ילדיי הגדולים), אבל זה כמובן פתרון רק מכיתה ג', ויום בשבוע. 
תודה!

מאחר שאת שואלת גם פה - אוסיף ואומר שגם אם היו כיתות מחוננים
15/01/15 11:15
132צפיות
זה לא היה פותר את הבעייה. תכלס ברגע שהחינוך הוא "כללי" ולא לילד ספציפי, הוא אף פעם לא מתאים - כמו שנועה אמרה לך, אולי אם היה דמוקרטי בסביבה זה היה פתרון - רק משהו שמאפשר באמת להתקדם בקצב שלך מהווה פתרון מבחינה לימודית.
אני מוסיפה את זה פה כי בפורום ההוא אני לא מזכירה את העובדה שהייתי בכיתת מחוננים. אז כן, אחרי שדילגתי גן, עברתי בהמשך גם לכיתת המחוננים. זה היה טוב יותר מבחינת ההתנהלות של היום - הקצב היה קצת פחות מתסכל, המורים קצת יותר סובלניים, ובעיקר הילדים יותר מעניינים ומתעניינים. אבל להגיד שזה נותן מענה מבחינה לימודית ושלא משתעממים? ממש לא. זה קורה רק במסגרת שמותאמת לידע הנוכחי שלך, לתחומי העניין שלך, וכו' - ולא במסגרת של לימוד של 20-30 ילדים יחד.
ועוד אוסיף שזה לא ממש נורא, כי מה שקורה
15/01/15 11:18
89צפיות
בכיתת מחוננים זה שכל אחד פשוט לומד בבית את מה שמעניין אותו, ולבית ספר מגיע כדי להיפגש עם החברים ולהשתעמם יחד וכו' - כמו שילדים רגילים מגיעים לבית ספר כדי להיפגש עם החברים ולהשתעמם (אבל לא בהכרח לומדים בבית). מי אמר שצריך רק ללמוד ולהתקדם כל רגע ביום?
שואלת בעדינות
15/01/15 13:53
116צפיות
ותרגישי חופשי לבחור לא לענות...
למה בעצם בחרת שלא לכתוב את זה בפורום האחר?
אני שואלת מכיוון שהתחושה הכללית שלי בפורומים אחרים, שמחוננות זה לא דבר מבורך ואהוד וגם אני, במעט שאני כותבת, מעולם לא מציינת את העובדה שילדי מחוננים.
אני פשוט מעדיפה לכתוב על עצמי כמה שפחות,
15/01/15 14:01
97צפיות
כך שבכל פורום אני כותבת רק מידע שממש רלוונטי לאותו פורום ולנושא הנדון. אני מעדיפה להימנע מכל מיני דעות שבאות יחד עם פרטים מסוימים, ושאנשים יתייחסו יותר למה שאני כותבת ופחות לדברים לא רלוונטיים שקשורים לרקע שלי, וכו'. וכן, לפעמים עצם האזכור של מסגרות מסוימות, כמו מחוננים ואחרות, גורם לאנשים לחשוב שאת משוויצה או לתקוף אותך בצורה כזאת או אחרת - או לפעמים להפך, להתייחס אלייך כאילו את חכמה לא בגלל מה שאת כותבת אלא בגלל מה שכתבת על עצמך. אני מעדיפה, כאמור, שיתייחסו לדברים שלי ולא למי שכתב אותם, ושהדמות שלי באותו פורום תהיה  בהתאם לתוכן של הדברים שלי.
אני מתנהלת כך גם בחיים, אגב - לא מוסרת פרטים לא רלוונטיים שמובילים לדעות כאלה ואחרות ונותנת לאנשים לגבש עליי דעה על סמך הדברים שלי וההתנהגות שלי, ולא על סמך הרקע שלי.
17/01/15 02:02
32צפיות
אנשים גם אוהבים לקנא וזה גורם להם להיות צרי עיין
הדלגה היא פתרון נקודתי, ואני לא בעד
15/01/15 13:37
78צפיות
הדלגה מתאימה אם מאיזושהי סיבה הילד כבר יודע את כל החומר של שנה מסויימת, ויש הגיון ש"יקפוץ" מעליה.
 
אם הילדה מחוננת - אז גם עם ילדים הגדולים ממנה בשנה יהיו פערים לימודיים. 
 
ויתווספו לכך קשיים חברתיים (לא בהכרח, אבל סיכוי לא רע שזה מה שיקרה. בפרט אצל בנות - ההבדלים בין בנות 8 ו9, ואח"כ 10 -11 - יכולים להיות מאד גדולים. ובתך ילידת אמצע השנה - תהיה צעירה בשנה וחצי מילדים רבים בכיתה). 
 
לדעתי - תקפיצו רק אם יש עוד שיקולים תומכים (נניח - אם אתם מכירים את הילדים היותר גדולים, וומתרשמים ששם יהיה טוב יותר. אחי הקטן למד בכיתה איומה ונוראה. מלאה באלימות. ההקפצה היתה פשוט האפשרות היחידה לצאת מהכיתה ההיא...). לחילוין - אם את חושבת שבני הגיל שלה הם מקסימים ונחמדים ואת חושבת שיהיה לה טוב לבלות איתם את 6 השנים הקרובות - שתישאר איתם. לפעמים זה גם תלוי בבית הספר - יש שכבות עם 25 ילדים בכיתה, ושכבות עם 35 ילדים בכיתה.
נשמע שבאמת יש לך ילדה חכמה
15/01/15 15:07
76צפיות
אני די סקרן לשמוע קצת יותר עליה, את אמרת שהיא יודעת לעשות פעלות חשבון מורכבות אפשר לשאול אילו? היא יודעת את לוח הכפל כבר? או שזה כבר מעבר לזה? כי אני אמנם לא ידעתי קרוא וכתוב עד גיל יחסית מאוחר( בגלל הקשב והרכיוז והיחס של המורים) אבל בחשבון כבר בגיל 4 נראה שיש לי כישרון וידעתי לוח הכפל לאחר שהורים לימדו אותי כבר בגיל גן חובה(5 - 6) ידעתי לפתור תרגלים מורכבים מאוד אם מספרים מאוד גדולים בכפל חילוק וכל השאר בממש עשרות השנייה הורים מספרים לי, כמו ממשבון, האם זה ככה אצל ילדתך?
 
 ומה בנוגע לידע כללי עצום, זה עוד יותר נשמע מרשים ( אפשר לדעת איזה תחומי עניין יש לה?) , נראה שיש לה הרבה סקרנות ורצון ללמוד אז זה מעולה וכנראה יעזור לה להמשך הדרך אם הא תלך בכיוון כזה, אשמח לשמוע על תחומי העניין שלה, ובקשר ללעלות אותה כיתה או דברים כאלו אין לי יור מדי מושג מה להגיד לך, אם היא רוצה וזה יעשה לה טוב ואת חושבת שהיא תוכל להתמודד אם זה( לא מבחינה לימודית בזה כנראה היא תצליח ובזה איו בעיה) אלה רגשית וחברתית אז אני  מאחל לך ולה בהצלחה .
אבחון לילדה בגיל 4 וחצי
13/01/15 09:45
139צפיות
שלום!
יש לי שתי בנות שכנראה מחוננות.
הגדולה בת 4 וחצי - עמדה בגיל 6 חודשים. הלכה לבד בגיל 8-9 חודשים.
דברה יפה מאוד לגילה בעברית ואנגלית.
בגיל שנתיים ידעה להצביע נכון על אותיות באנגלית ועברית.
בגיל 3 הפגינה ידע מרשים לגילה במספר תחומים, למשל:  החלל החיצון.
במקביל היו איתה מספר בעיות התנהגות בבית ובגן - התקפי זעם, דומיננתיות יתר, התנהגות הפראקטיבית בגן ועוד תסמינים שקשורים לאכילה, רחצה וכו'.
נשלחה לאבחון במרכז להתפתחות הילד עם חשש להפרעה בויסות חושי וזה אושר באבחון.
הילדה מתלוננת שמשעמם לה בגן, שהילדים שם תינוקות.
הגננת מספרת שיש לה יכולות יוצאות דופן ביחס למה שמצופה לגיל שלה. היא גם קוראת, אם כי לא את כל המילים היא מצליחה לקרוא.
בבית כל הזמן דורשת תשומת לב  כי שואלת איך זה פועל , איך זה עובד, למה זה ככה ועזרה עם כל מיני דברים שהיא מנסה ללמוד ולפענח.
לאחרונה קראתי שלהרבה ילדים מחוננים יש רגישות חושית ורגשית וזה דווקא מסתדר לי.
אבל באבחון שעברה בדקו רק אם קיימת רגישות חושית ולא בדקו מחוננות.
איך בכל זאת ניתן  לבצע אבחון מחוננות בגיל הזה?
ומה זה יכול לתת לה ?
האם זה יכול לתת לה משהו בכיתה א'?
והאם יש למישהו מכם ילד שגם לו יש הפרעה בויסות חושי?
תודה!
זה לא יכול לתת לה כלום
13/01/15 10:14
104צפיות
בארץ יש אבחונים בכיתה ב' או ג' (תלוי באזור) ורק הם קבילים כדי לקבל משהו ממערכת החינוך (שוב, תלוי באזור - כיתת מחוננים / יום העשרה / חוגי העשרה). אבחון פרטי לא ייתן כלום מבחינה פרקטית.
לגבי הגן - היא גדולה יחסית לילדים האחרים? בגיל 4 וחצי הילדים כבר לא תינוקות, וגם אם היא מחוננת סביר שהיא לא היחידה ברמה גבוהה בגן - כך שיתכן שיש לה קושי חברתי מסוים, וכדאי להרבות במפגשים אחרי הצהריים עם ילדים אחרים (בין מהגן ובין ילדים של חברים, בני דודים וכו') וגם לצאת החוצה כשמזג האוויר מאפשר - לגן המשחקים וכו'.
לגבי הויסות החושי, יש קומונה סגורה בתפוז שנקראת "הורים לילדים עם קשיים בעיבוד החושי" שאת יכולה לבקש להצטרף אליה ושם יוכלו לעזור לך יותר (גם בשאלות לגבי מחוננים וגם בטיפולים וכו').
אגב, התפתחות מוטורית מוקדמת היא בלתי תלויה במחוננות - היא לא סימן למחוננות וגם לא לאי-מחוננות.
לגבי התנהגות בגן, אני יכולה רק לספר אנקדוטה - הגננת של הבת שלי (בחו"ל) אמרה לי כשהיא עלתה לבית ספר שאם המורות מתלוננות עליה, שאבקש אבחון מחוננות (שם זה הולך אחרת). הן אכן התלוננו, אבל לא ביקשתי...
זה גן דו- גילאי
13/01/15 10:41
69צפיות
אצלנו הגן הוא טרום חובה וטרום טרום חובה- הם ביחד. גילאים 3-5.
אז הקטנים בשבילה הם תינוקות, הם עלו לגן בתחילת השנה עם מוצץ וחלקם היו לא גמולים מטיטול.
יש בגן 30 ילדים. מתוכם 15 הם "בוגרים" : בגילאים 4+, שלפי הגיל שלהם בתחילת השנה לא נכנסו לגן חובה.
והיא הקטנה שבין ה"בוגרים", אבל הגננת טוענת שמבחינה אינטלקטואלית היא יותר מכל  ה"בוגרים"- גם הכי גדולים בגיל.
נו, אז הקטנים באמת תינוקות יחסים אליה
13/01/15 10:47
63צפיות
אם היא מסתדרת עם הבוגרים - אז אין בעייה. אם לא - יש בעייה - כי זה לא משנה אם היא יותר מהם מבחינה אינטלקטואלית - תמיד יש אחד או שניים שהיא יכולה למצוא איתם שפה משותפת. כך זה היה גם עם הבת שלי - היא תמיד הצליחה למצוא איזו ילדה אינטליגנטית להתחבר איתה (ואם ממש הייתה בעייה - היא הייתה מתחברת גם עם מישהי לא עד כדי כך אינטליגנטית) - בין אם צעירה ממנה ובין אם בגילה ובין אם גדולה ממנה - תמיד יש מישהי או מישהו. (הבת השנייה שלי שונה - היא מתחברת עם כולם, ולא משנה באיזה גיל ובאיזו רמה...).
 
אבחון מחוננות בגיל הרך
14/01/15 17:39
73צפיות
לטעמי, המאוד אישי, האבחון בגיל הזה אינו מועיל.נשמע שיש לכם ילדה סקרנית.  עודדו אותה בכיוון הזה - תשובות אך גם שאלות נוספות על השאלות שלה, הרחבת אופקים בתחומים מגוונים. זה נכון גם אם יש אבחון וגם אם אין אבחון למחוננות.
כיתה א' היא כיתה א'. במידה ותצליחו לבסס שיתוף פעולה עם בית הספר, הרי שיכינו לה תוכנית המתאימה ליכולות שלה. 
 
הדבר היחיד שזה ייתן
15/01/15 13:05
78צפיות
זה רק יחס סלחני יותר מהסביבה (מורות) להתנהגות שלה.
 
כמו שכתבת, למחוננים יש לעתים רגישות חושית ורגשית
ומערכת החינוך לא סלחנית ולא מכילה ילדים שמפגינים רגישויות כאלה.
בהקשר הזה - כדאי לך.
מצד שני, אם היא מחוננת זה יהיה ברור לכולם גם בלי האיבחון שלך.
     
וגם זה לא תמיד
15/01/15 13:30
33צפיות
יש מורות שעצם העובדה שעל הילד יש "תווית", ולא משנה מה כתוב על התווית - זו בעיה.
 
לדעתי - אין מה למהר עכשו עם אבחון
 
 
זה לאו דווקא יהיה ברור. זה יהיה ברור רק אם יבחנו אותה.
15/01/15 14:56
72צפיות
יש ילדים (כמו הבכורה שלי) שלא משתתפים ולא עושים הרבה, ורק אם בוחנים אותם כדי לראות מה הם יודעים, מגלים שהם יודעים הכל. כך היה עם הבת שלי בכיתות הנמוכות, בהן לא היו מבחנים. לעומת זאת, כשהיא נכנסה לגן בגיל שנה וחצי בדיוק הייתה חופשה והסייעות בחנו אותה קצת, ונדהמו מהידע וההבנה שלה, ומאז היו קוראות לה "הגאון". גם בגן לפני בית הספר הגננת התבוננה במה שהיא עשתה וידעה, והציעה שאם המורות יתלוננו עליה, שנבקש אבחון מחוננות (זה היה בחו"ל). אבל בבית ספר, שם המורה לא משוחחת עם הילד ולא מביטה בפעולות החופשיות שלו, המורה בעיקר ידעה שהילדה לא משתתפת ולא עושה - היא לא בחנה אותה, ולכן היא לא ידעה מה היא כן יודעת...
עד היום היא התלמידה הגרועה ביותר בכיתה, אבל מוציאה 100 בכל מבחן שהיא עושה...
אז המצב נהדר בכיתה של הבת שלך
15/01/15 15:14
55צפיות
אם התלמידה הגרועה ביותר מוציאה 100 בכל מבחן.
אני חושב שהיא מתכוונת מבחינת התנהגות
15/01/15 15:17
39צפיות
או שאת צוחקת? לא כל מבין ציניות אבל נו מה לעשות  כל אחד והחלשות שלו.
היא גרועה מבחינת התפקוד שלה כתלמידה
15/01/15 15:24
57צפיות
היא טובה במבחנים, כשבוחנים אותה - אבל אפילו לא נותנים לה לעשות כל מבחן (כי העברית שלה עוד לא במצב מזהיר). כך שמדובר בעיקר במבחנים במתמטיקה ובאנגלית, ופה ושם איזה מבחן שהמורה מסכימה לתרגם לה בו את השאלות לאנגלית או להסביר לה מה כתוב בהן.
אבל חוץ ממבחנים, התפקוד שלה כתלמידה על הפנים, ורוב הזמן היא שוכבת על השולחן.
º
(כלומר, רק הראש שלה על השולחן, כמובן...)
15/01/15 15:31
14צפיות
בת כמה היא אם אפשר לשאול?
15/01/15 16:17
34צפיות
ואיזוו מסגרת?
הבכורה שלי בת 9 פלוס, היא בכיתה ד' בבית ספר רגיל
15/01/15 16:19
55צפיות
והיא לא עשתה בכלל את בחינות המחוננים, כי חזרנו לארץ באמצע כיתה ג' שלה.
סבבה אבל נשמע שהיא חכמה
15/01/15 16:28
59צפיות
אני חושב שגם אם נגיד בהמשך יעשו לה מבחן אי-קיו, והיא לא תאובחן כמחוננת לפי הגדרה זה לא אומר דשהיא חות חכמה מחנונים אחרים, למשל חבר שלי( כבר לא בקשר איתו) הוא בעני מחנון אבל הוא לא מאובחן ולא סיים אפילו 12 שלימוד, בגלל הסיביבה והמצב בבית וכולי, אבל  הוא  התקבל ליחדה מובחרת ( משטרה צבאית חוקרת בתור חוקר אירועים וכולי), ביחד אם כאלו שהם כן לקם מאובחנים כמחונני וחלקם באמת בעלי רזומה מרשים מבחינה לימודית, אבל עדין הוא לא, והמפקד שלו אמר " הבחור הזה לא  פחות מאף אחד פה ", ןואני דיברתי איתו  מלא םעמים על
 
בעלי חיים ויש לו ממש הרבה ידע ,וזיכרון מעולה זוכר מלא פרטים( גם אני ככה) רק דהוא רצת ממציא מעצמו וזה קצת מעצבן כי הוא לא מדייק, אבל הוא גם מתעצבן שמנסים לסתור אותו וצעוק ומתקיף, אז אני  כבר מאז לא מתווכח איתו וגם אני לא בקשר איתו ,אני יודע שהוא פרש מהצבא והוא עובד במכלות ואין לו שום תיכנון אחר לעתיד
 
,וזה די מעציב אותי אפילו, כי חבל לי עליו וזה גם די מזכיר את הסיפור שלי רק שאני כן הייתי צטיין רק לא התגיסתי והוא כן והוכח את יכלותיו שם., אז זה רק סיפור בנוגע למה שכבתי קודם על אחד ברור שהוא נורא אטלגנט איפילו מחנון, אבל בגלל סיסיות כאלו ואחרות לא ידוע עליו וחשבו דהוא בעייתי.., וישבעני המון סיפורים כאלו וילדים מלא חכמה ופונאטציל שפשוט ונולים בין הכיסאות. הו זה מה שיש לי להגיד, ואני מאחל בהצלחה לילדה שלך.
כן, חבל שהוא ויתר, אבל נראה לי שאתה כן מאמין בעצמך
15/01/15 16:55
39צפיות
ואם תמשיך כך יש סיכוי טוב שתצליח לעבוד במשהו שתאהב.
אני גם מכירה אנשים שממציאים דברים ואז תוקפים - קצת ברור לי למה הם תוקפים כי זה לא נעים שתופסים אותך באי-דיוק, אבל לא ברור לי למה הם משקרים מלכתחילה. אבל חכם מצדך לא להתווכח איתו בכל אופן - גם אם היית שומר איתו על קשר - ברגע שהבנת שהוא מהסוג הזה, אפשר לדעת איך להגיב ולא להיכנס לויכוחים על השקרים האלה.
אני מאמין בעצמי ואני מקווה מאוד להצליח
15/01/15 17:27
24צפיות
ואני לא יודע אם הוא שיקר בכוונה, או פשוט שהוא שמע את זה מכל מיני אתרים לא אמיינים, אבל הוא אכן לטעמי לא יודע להתמודד מול ביקרות, או שמנסים לתקן אותו זה קשה כי הוא רוצה תמיד להיות צודק, למשל הוא שאל אותי כל מיני שאלות על זוחילים, שאני יודע אז הוא שאל הבנת? אז אמרתי כן, אז הוא התחיל עוד ועוד לשאול ועניתי, אבל שאני שאלתי אותו ואמרתי שאולי הוא לא מדייק או לא שמע והבין נכון, הוא לא היה מרוצה והרים את הקול אז הפסקתי את יודעת לא נים להתווכח אם אדם מתלהם, ועוד חבר שלי אומר לי( הכי טוב)
 
זה מצחיק למה אתה לא עונה לו  וצועק בחזרה,אמרתי בשביל מה אין טעם, אני ירים תקול ואז הוא ירם וזה סתם ידרדר תייחסים בניניו אני שומע הרבה דברים לא נכונים, וטאני לא מגיב אליהם כמעת על רובם, אלה אם אותו אדם מוכן לשמוע ולחזור מטעתו ואם לא אז אין לי מה לדון איתו על נושאים כאלו, כנראה הוא לא בשל וילדותי וזה לא קשור לגיל לכל אחד יש כאלו תחומים שהוא רוצה שלא יעררו אליהם, וזה מין משחק של אגו כמו רופאים או כל מיקצוע שלא רוצים שיתקנו אותם, יש דבר
 
כזה שמעתי שנקרא איגריטס? לא ממש זוכר של היפקרטוס שרופא לא צריך לשים את האגו של ובגלל זה לא לטפל בצורה שהכי טובה למטופל, ולשים את כל האגו בצד ולחזור בטעות שלו, שמעתי את זה בהרצאה של עורך דין בנוגע לזכיות רופאיות, היה  מעניין אז נראה לי זה גם קשור אליו וגם להרבה אנשים אחרים אולי גם לי אני לא חסין מזה אני חושב, אולי אם ידברו איתי למשל  על מסכי טלווזיה( שזה תחום שאני מאוד אוהב והתעמקתי בו) ויגדו לי שאני בור ולא מבין כלום, אני ינסה להוכיח שהם טועים ואני מבין יותר מהם, וזה קרה שיזלזלו בי בכל מיני תחומים ולפעמים הייתי חייב להגיב כי סה היה ממש מעצבן, כמו במקרה אם הבן של חברה של אמא שלי,
 
הוא טוען שהוא התקבל לתוכנית של מכוון וייצמןם אז הוא מחנון ,ועכשיו הוא ניסה להוריד ממני( מין טיפוס כזה) אז אמרתי לו שיכול להיות תחומים שהוא טוב יותר ממני אני מודה אבל גם לי יש דברים שאני טוב ממנו, אז הוא" אמר אתה לא טוב ממני בכלום",אז אמרתי סבבה,  רוצה נעשה מבחן? הוא אמר כן, אמרתי לו במה אתה רוצה? הוא אמר תבחר אתה,אמרתי לו חשבון לפתוור תרגלים,  רגלים בכפל אבל מורכבים, אז הוא אמר אני מסכים אז באנו ואמרתי לאמא שלו שתשאל שאלות היא אלה,
 
הוא הצליח לענות על חלק אבל שזה נהיה קשה ומספרים גדולים הוא לא הצליח, ואני עניתי כמו מחשבון ממש, אז אמא שלו אמרה( היא מאוד אהבה אותי) " אתה אולי מחנון בל נתנאל גאון" כמובן שאני לא מסכים אם הטענה הזאת ואם האמירה, אבל היא כאלו ניסת הראות לבן שלה שהוא לא הכי חכם ויש דברים שאני עולה עליו, והוא עוד ניכנס יענו למגרש הביתי שלי ועוד השתחצן ובסוף אכל תכבוע, אז הוא אמר אני מחנון אני עברתי מבחנים אתה לא, אז אמרתי לו אז אתה מחנון ואני לא מה אתה רוצה עכשיו? והוא שתק, ומא שלו חיכה והוא ממש כעס, אני לא התכוונתי לפגוע בו,
 
ולא חושב שהיא הייתה צריך להיות בצד שלי,אבל הוא באמת יותר מדי השוויץ והיה מאוד לא נעים.אז החזרתי לו קצת אבלבצורה עדינה כמו שאת רואה. זה סתם סיפור כדאי שתביני, שיש כאלו שמאבחנים אותם והם כאלו מנופחים, ואין באמת על מה, כי הוא לא באמת עבר מבחן מחוננים ואין לו אסמכתא בכלל לזה דהוא מחון, אלה עבר תמבחן הזה שעוד כמה ולא מעט ילדים עברו, והוא לא עשה תואר או בכלל היה מעומד או משהוא כזה אלה רק ימי העשרהי ותוכנית מאוצת לבגרות, והיום אין לו בגרות ואין לו 12 שנות לימוד והוא בבית, גם צבא בקושי עשה שנה אחת ונשר, אני ממש לא אוהב טיפוסים כאלו, וחושב שלא צריך אף פעם להשוויץ בעצמך, באחרים אתה  יכול מי שאתה אוהב,אבל בשביל להוריד מאחרים? זה ממש נראה לי מגעיל. ז
 
זהו  זה מה שיש לי להגיד, .
כל הדברים האלה של האבחונים הם לשלב של הילדות
15/01/15 17:40
28צפיות
בשביל לשלוח את הילד הזה לתכנית כזאת, והאחר לתכנית אחרת. וכמובן הם לא מדויקים בכלל. אבל עכשיו זהו, אתה גדול - כבר אין סיבה להתייחס לזה - עכשיו הגיע הזמן לבחור מקצוע ולהתחיל ללמוד בכיוון שלו. ואחר כך, סוף סוף, תוכל להתחיל לממש את הפוטנציאל שלך וממש ליצור משהו משלך. תחשוב איזה סיפוק אדיר זה לעשות משהו שלא היה קיים קודם - לא סתם לפתור תרגיל בחשבון, אלא ממש ליצור משהו שרק בזכותך הוא קיים.
לגבי אמא שלו, לדעתי היא באמת לא הייתה בסדר, ולא הייתה צריכה להגיד את זה, אפילו אם זה היה חצי בצחוק או משהו כזה. אם היא רוצה להגיד לבן שלה שהוא לא היה בסדר היא יכולה להגיד לו את זה בפרטיות - לא להקטין אותו ליד מישהו אחר. טוב, אנשים הם לא מושלמים, אבל בוא נגיד שאמא שעושה משהו כזה לבן שלה עושה משהו גרוע יותר מאמא שמשוויצה בהישגים של הבן שלה...
כן אני יודע היא לא הייתה בסדר איתו.
15/01/15 17:53
19צפיות
אבל היא הרבה פעמים הייתה כזאת, אבל אני לא רוצה לדבר על זה כזה לא לעניין, הסיפור היה רק כדאי להמחיש שיש כאלו שחושבים בגלל, שהם מצטיינים או מצליחים בלימודים או בכל תחום אחר יש להם זכות ויכלות להשפיל אדם אחר ולהקטין אותו., וכן אני ממש ירצה לראות את עצמי בעתיד  מנצל את הפונטציל שלי, ואז אני סוף סוף יכול להרגיש שאני באמת  מצליח  ועוסק במה שאני אוהב,אבל קודם כל אני צריך לבדוק באמת מה המקוצע שאני רוצה ללמוד ורק אז להרשם וכולי כי חבל ללמוד תחום מסיום, ואז בסוף לא לאוהב אותו ולא להנות שאתה לומד אותו בעני זה סתם בזיבוז זמן.
 
חוץ מזה בקשר לאיבחון עצמו, אני אמרתי לך אני לא רואה בזה יותר מדי ערך וכזה חשיבות יש הרבה שלמדו בכיתת מחוננים או בכיתת מצטיינים והגיעו לאותו נקודה כמו אחד שהיה בכיתה רגילה, ואף כאלו שעקפו אותם בעני זה טוב לחלק מהילדים ומי שטוב לו סבבה, שילך לזה ויצליח זו דעתי לפחות.
נשמע מרשים מאוד
15/01/15 15:16
37צפיות
אני תמיד חשבתי על זה שיש קשר גנטי בין היותך מחונן  , מה שאומר שיכול להיות שהיה לך גם ילד מחונן כי יש לך הורה מחונן, אבל עדין לא שמעתי שיש מחקר שמוכיח את זה לגמרי, אבל מה שאני שמע הבת שלך נשמעת באמת מבריקה לפי מה שהם אמרו לה ואת מספרת, אבל בעני זה די נושא מרתק, כי מצד אחד היו כל כך הרבה גאונים( גאוני עולם שהשפיעו על העולם בצורה שאי אפשר להבין) שהורים שלהם היו אנשים לגמרי רגלים אפילו פשוטים מאוד כמו ניוטון או גאוס שהיה אולי אחד הגאונים הגדולים בותר במתמטיקה, אני תמיד  אומר שהבדל בין מחנון לגאון הוא כזה "שמחנון יכול לפתור תרגלים מסובכים מאוד במתמטיקה  וגאון יכול לעלות אליהם ,כמו שאמר אחד הפילוסופים " אנטגנציה מזהה את מה שקרה, גאונות חוזת את מה שיקרה" וזה בעני הבדל בין מחנון לגאון, חוץ הבדלים השכילים נטו, זה מעניין מאוד בעני אבל נראה באמת שיש לך ילדה חכמה אז יופי את זכית
כמו ברוב גדול של התכונות המורכבות, יש השפעה
15/01/15 15:30
31צפיות
גם של הגנים וגם של הסביבה. לגבי אינטליגנציה עשו, למשל, מחקרים על תאומים שהופרדו בלידתם, או על ילדים שנמסרו לאימוץ - ובדקו את הקשר בין הילדים או בין הילדים להורים הביולוגיים, וגילו שאכן יש לביולוגיה השפעה - אבל גם לסביבה.
אישית אני חושבת שבני אדם באופן כללי הם יצורים מאוד אינטליגנטיים ובכל ילד יש פוטנציאל עצום - גם אם הוא לא אובחן כמחונן.
לגבי גאונים בהיסטוריה - מה שחשוב תמיד היה לא רק הפוטנציאל, אלא ההזדמנות שנקרתה בדרכם לממש את הפוטנציאל, בגלל נסיבות החיים שלהם - וכולנו אסירי תודה לכך שבאמת התאפשר להם לממש את הפוטנציאל הזה (טוב, לפעמים לא לגמרי, כי בכל זאת פצצה גרעינית נניח היא לא כזה להיט ).
בקשר לילדים אני מסכים איתך וכך אני חושב.
15/01/15 16:16
25צפיות
שכל ילד הוא בעל י פונטציל אדיר, רק צריך לדעת איך לגרום לו לממש אותו, אני לא אוהב את התייוגים האלו שאם אתה מחונן אז חובה שתהיה  כזה חכם שמצליח בהכל, ואין לך בעיות בלימודים ואתה הכל  פתוח לפייך, אבל אם אתה בעל קשים זהו הכל נגמר, עכשיו אתה לא תוכל לעשות  כולם אם השכל שלך,
 
ולא היה לך איזו עבודה נחשקת או מקצוע  מכבד אני חושב שהכל קשור להשקעה, מחנון פחות  צריך להשקיע מאדם ממוצע זה נכון, אבל  אדם לא מחנון יכול להצליח רק אם יתנו לו הזדמנות, ואני באופן כללי לא מיחס כזה חשיבות למבחנים כאלו ואחרים, ומתייג אדם כמחנון רק כי קיבל במבחן ציון של 130 או גם מחנון על 150-160, אנטלגנציה אנושית זה משהוא מעל כל מבחן כל שהוא, ויש גם הרבה מחקרים שמעתי טוענים שיש הרבה סוגים  של חכמה,  המבחן אי-קיו לא יכול להכניס לתוכו את כל סוגי האטלגנציה אלה רק הוא נקודתי .ומתייחס   ליכולות מסיומת, ולכן ילד יכול להיות לא מחנון לפי הגדרה  אבל בתחומים שמהבחן לא שם   עליו את האצבע
 
הוא יכול להיות הרבה מעל הממצוע וגם גאון, כמו המקרה אם מרלין מנרו כדומני שהיה לה  אי-קיו יותר גבוהה משל אנשטיין,שברור לך שזה קצת לא אפשרי שהיא יותר חכמה ממנו, אבל שוב בעני זה לא המדד היחד או בכלל לחכמה, אלה ליכלות להצליח בלימודים או יכלות חשיבה יותר טובות, אבל ממש לא מראה אם אדם חכם יותר מכזה שיש לו פחות בהכרח
זו דעתי.
למה אתם חושבים שהורים רוצים להשוויץ בילדיהם שלהם?(לא מבין)נת
13/01/15 19:14
991צפיות

 
שלום לכולם אני חדש פה ורוצה לשאול אותכם שאלה בקשר לילדיכם והתגאות בהם.
 אני רוצה לדון איתכם בנקודה שחשבתי אליה ואני אשמח שתשתפו אותי בדעתכם, השאלה היא כזאת למה יש להורים יש צורך להשוויץ בילד שלהם? ולנסות להראות כמה הוא חכ או מכושר ולפעמים בככה לנסות להוציא להורים האחריןם את העניים? בשביל מה זה טוב ללכת ולספר לכל מיני שכנים או משפחה אפילו שהילד הוא תלמיד טוב או שיש לו ציונים מאוד טובים? ועל הדרך כאלו לנסות להוריד מערך של הילד של הורה האחר, אני ראיתי כמה מקרים שאמא או אבא מסיום פתחו בשאלות כאלו מעצבנות כמו" איך הילד של מסתדר בלימודים?, איך הציונים שלו? ואז שהוא משיב גם בפעמים שהילד למשל תלמיד טוב או ההפך, הוא אמר" אתה  יודע הבן שלי הוא תחמיד מצטיין המורה אמרה שהיא לא ראתה הרבה תלמדים כמהו" או בכלל שהילד מאובחן כמחונן זה בכלל נהיה ממש מעצבן ואפילו מגעיל, למשל שהשכן שלי שהוא חבר שלי אובחן כמחונן( לו זה בכלל לא אכפת הוא בעל ענווה גדולה) אובחן כמחונן הורים שלו כל פעם שקבל תעודת היצטינות הם היו עושים סבב שכנים ומראים לכולם, אני ממש נגעלתי מי זה אני לא מבין למה להורה צריך להיות חשוב להראות שהילד שלו כזה חכם ומוצלח? לא מספיק שהוא יודע או המשפחה הקרובה? למה צריך כל הזמן לנסות להתעלות אחד על השני, ולהתחיל לשוויץ ולהתפאר כמה הילד שלי הכי חכם ומוכשר, שאני הייתי מצטיין אני ממש לא היה אכת לי מי זה היה לי את הממוצע הגי גבוהה בשיכבה ולא אמרתי כלום לאף אחד ,ואמא שלי המעצבנת הזאת הייתה כזאת שחצנית והיתה הולכת ומראה לחברות שלה ואומרת.
 
" אתם יודעים הוא קיבל תעודת הצטיינות הוא ועוד 10 תלמדים מכל העיר מראש העיר בטקס למען נוער מצטיין- ומחונן בעל השייגים" וכל מיני בולשייט כזה ,אני ממש כעסתי אליה אני שהייתה אומרת הייתי ממשיך הלאה ולא מדבר אם מי שהיא אמרה לו שהוא שאל, ואני גם אמרתי לה שתפסיק להיות כזאת שחצנית מגעילה, או גם בקשר לתואר במתמטיקה היא חייבת יותר נכון סבתא להזכיר ת זה לכולם, ואני שונא את זה!!\ לא אכפת לי מזה שאני" חכם" ואני לא רוצה שאף אחד יגיד את זה לאף אחד, אם אני חכם אז אני יודי ואמא ואבא יודעים וזהו, מה אני צריך להתגאות בזה? אני נולדתי ככה מה כבר עשיתי? אני גם ראיתי כל מיני תגובות ברום הזה וגם בעוד כמה שהורים תמידש רוצים להראות, שאפילו שהילד שלהם בעל קשים הוא חכם מאוד,
 
או מבריק למה צריך להודיע על זה? אפשר לומר שבחלק מהתחומים יש לו יכלות טובות, אבל קצת צניעות חכמה זה לא הכל בחיים יותר חשוב טוב לב, הבנה וסבלנות לאחר ורצון לעזור, אני מקווה שלא פגעתי בכם ואני יודע שהילדים שלכם כן חכמי אבל אני לא רואה צורך בלהציג אותם כאלו, למשל מי שותח אשכול ואז שאולים במה הילד טוב? אז הוא חייב להגיד ככה לחות ראיתי הוא חכם מאוד, קולט מהר, רק יש לו בעיה מסיומת אני רואה בזה קצת התבררנות אולי אני טועה, אני אשמח לשמוע מה דעתכם על התופעה הזאת בכלל, והאם אתם תמיד מרדשים צורך להתאר בילד שלכם? ואם גם אני היה כזה במידה והיה לי ילדים? וזה לחלק בלתי נפרד מאישיות של הורה? אשמח לתשובות בברכה נתנאל.
 
שלום נתנאל
13/01/15 20:02
348צפיות
קודם כל, לא יפה לקרוא לאמא שלך שחצנית מגעילה. אני יכולה להגיד לך שאני מתגאה בהישגים של כל בני משפחתי - של אמא שלי, של אחותי ושל הילדות שלי - ולפעמים רוצה לחלוק את זה עם מישהו. לא הייתי חולקת את זה עם מישהו שנמצא "בתחרות" איתם (כמו הורה של ילד אחר מהכיתה או הורה של ילד שאני יודעת שמתקשה בלימודים וכו') - אבל בהחלט נראה לי לגיטימי לחלוק את התחושה הזאת עם חברים, כמו שבאופן כללי רוצים לחלוק חוויות חיוביות עם חברים - כשמישהו שאתה מכיר מצליח במשהו שמשמח אותו, זו חוויה חיובית עבורך.
עם זאת, לגיטימי גם שילד יבקש מההורה שלו למעט בהתנהגות כזאת, אם היא לא נעימה לו. אמא שלך לא שחצנית מגעילה - היא כנראה פשוט אוהבת אותך ושמחה לראות אותך מצליח - ואני בטוחה שהחברות שלה שמחות בשמחתה, ולא מרגישות שזו שחצנות.
 
אגב, זה מזכיר לי שכשהייתי ילדה, סבתא שלי סיפרה לכל השכנות שלה שאני בכיתה מיוחדת, אז כולן הסתכלו עליי במבטים מלאי רחמים .
אולי לא הייתי צריך לקרוא לה מגעילה
13/01/15 20:38
255צפיות
אבל אני לא אוהב את זה שהיא מדברת אם חברות שלה אלי, ואומרת שאני חכם או דברים כאלו, אני חושב שזה קצת לא צנוע, היא יכולה להיות גאה אני לא אומר שלא, אבל לספר למי שכן צריך, מה צריך לדעת חברה שלה שאני הייתי מעומד לתוכנית לימודים באונברסיטה במטמטיקה? מזה אמור לעניין אותם? למה זה בעצם נועד האמירה הזאת? זה לא קצת יוצא את העיניים של החבאות שלה? מה את חושבת? וכן אני מבין שלא היה יפה לקורא לה שחצנית מגעילה,אבל שחצנית אני חושב שהיא כן לפחות בעניין הזה של להצייג אותי לחברות שלה ולהגיד שאני תלמיד מצטיין, למשל פעם אחת הינו בגינה ואזס קיבלתי תעודת מצטיינים( שאני בעצמי לא הייתי נוכח בטקס הרשמי כי התביישתי ולא רציתי לבוא כאלו אני איזה אחד כזה מעל כולם) והיא כזה בא לחברות שלה ואומרת להם הבן שלי קיבל תעודת מצטיינים ,תראו איזה חכם הוא, זה ממש הביך אותי, וגם העניין הזה שלא הייתי צריך ללמוד לבגריות ולקבל ציונים גבוהים מאוד, למשל בלשון או בהיסטווריה שלא הייתי בהרבה מהשעורים ועדין במבחן לני שהייתי בא כמה ימים,היתי קולט תחומר ועונה בכיתה על המון שאלות, ואפילו אחרי שנה לא למדתי לשון מתוך רצון רצו להגיש אות  לבגרות, אני סיפרתי את זה לאמא, ואז היא סיפרה לחברה שלה וזה מעצבן אותי, מזה קשור אליה? מזה הבן שלה? אני שמח שאת גאה בי, אבל אולי תספרי למשפחה עצמה זה כן, אבל לשכנים? או לכל מיני חברות מהגינה? אבל אני עדין מצטער שקראתי לה מגעילה זאת הייתה ליטת פה, מעצבים, ואני שמח שאת גאה בנות שלך ואת בעצמך היית בכיתה טובה אז את בטח מביני אותי, ולמה אני רוצה להרגיש כמו כולם נכון?
 
גם מבחינה חברתית( בגלל האוטאיזם) וגם בגלל שאני לא רוצה שיתחסו אלי אחרת ,אני כמו כולם גם שאלו אותי אחת המטפלות שלי, למה לא כתבת את גאווה במקמות טובים זה היה לני איזה שנה , כמין שאלון של תכנות טובות ורעות, אז אמרתי לה"שזה לא יפה להיות גאוותן או להשוויץ בציונים שלך וזה עניין רק שלך" והיא לא הבינה אותי לא יודע למה, אולי בחברה הזאת כולם רוצים להיות ראשונים וכולם תחרותים וזה בעצם אולי גם מה שמקדם את החברה, כי אז יש יותר אנשים שאפתנים שרוצם להיות מצלחינים אבל זה בעני לטובתם ולא בשביל הכלל, ואני לא רוצה ומפחד להיות כזה..
 
שהיה לך חוץ מזה שבוע טוב.
שוב, כמו שכתבתי קודם
13/01/15 21:11
172צפיות
היא חולקת עם החברות שלה חוויה חיובית - שהבן שלה הצליח. ואתה צריך לשמוח שיש לך אמא ששמחה בהצלחתך ואוהבת אותך. זו לא שחצנות, וזה לא פוגע בחברות שלה - גם הן שמחות.
דוגמא לשחצנות מסוג לא טוב היא, למשל, אם יש מבחן בכיתה, ואתה מקבל 100, ואז שואל מישהו כמה הוא קיבל והוא אומר 60, ואתה אומר "מה? איך קיבלת 60? זה היה מבחן ממש קל! אני בכלל לא למדתי והוצאתי 100". זו דוגמא לשחצנות שגורמת לצד השני להרגיש לא טוב עם עצמו, ולכן היא פסולה. אבל אם יש לך חבר בכיתה אחרת, שלא עשה את המבחן, ושבאופן כללי הוא תלמיד טוב, ואתה מספר לו שהוצאת 100 - זה בסדר, זה לחלוק חוויה חיובית עם חבר, כמו שאמא שלך עושה. אפילו אם זה חבר באותה כיתה, ושניכם מספרים זה לזה על הציונים הגבוהים - זה בסדר. וכו'.
כך שלא כל דיווח על הישג מהסוג הזה הוא שחצנות והוא בעייתי - זה תלוי בהקשר. בהחלט לגיטימי שמישהי תחלוק את ההישגים של הילד שלה עם החברות שלה.
אוקי עכשיו יותר ברור לי
13/01/15 21:41
135צפיות
כן היא לא פעלה ככה כמו שאת אומרת וגם אני לא אף פעם, אבל אני מבין ממך שאם אדם שהוא מוצלח עושה את זה מכוונה רעה, כדאי להרגיש מעל אותו אדם בענייך זה פסול, אז כן אני מסכים איתך לחלוטין אבל אם נגיד יש לך ילד סתם דוגמה, והוא מחונן( הראי זה פורום להורים למחוננים אז אני מאמין שהילד שלך כזה), והוא אומר לך אמא אל תגידי לחברות שלך כמה אני מוצלח וכמה אני מוציא ציונים טובים, אני חושב שזה שחצנות, ככה אמרתי לאמא שלי והיא  אמרה לי שהיא גאה בי וכמו שאת אומרת, והיא שמחה שאני מצליח וזה עושה לה טוב,אבל לי זה לא עושה טוב אז מה אני יכול לומר לה למשל כדאי שהיא תפסיק או תפחית או לפחות לא לידי? יש לך כמה טיפים? אני לא יודע איך לפנות אליה אבל אני יודע שאם אני הייתי או יפנה אליה בצורה נכונה,היא תבין אותי אבל קשה לי לתקשר ולהסביר לה מה אני מרגיש ואז אני סתם ופולט כל מיני שטיות, והערות שמעליבות אותה ואז אני מרגיש רגשי אשמה, מה אלי לעשות כדאי שזה ילך כדורה? ואני והיא נהיה מרוצים? כאלו נגיע להסכמה? אשמח לתשובה.
לפעמים אנשים מראים לאחרים מה הם כתבו בפורום.
13/01/15 21:47
96צפיות
אתה יכול להדפיס ולהראות לה את ההודעה האחרונה שלך, אם אתה רוצה (בלי אלה שבהן אתה מכנה אותה מגעילה). אבל הייתי מציעה לך לחשוב אם באמת כל כך חשוב לך לשלול מאמא שלך את ההנאה הזאת של להתגאות בבן שלה. עד כמה זה באמת פוגע בך, במיוחד במקרים שבהם אתה לא נמצא שם? אם זה בעיקר מביך אותך ולא נעים לך לשמוע כשאתה שם - אתה יכול לבקש ממנה לא לספר דברים כאלה כשאתה נמצא שם. כך מצד אחד היא תוכל להמשיך לשמוח בהישגים של הבן שלה ולחלוק חוויות חיוביות עם החברות שלה, ומצד שני זה לא יפריע לך כי אתה לא שומע את זה ולא מובך, מועמד במצב לא נעים, וכו'. מה דעתך? זה באמת כל כך חשוב לך לקחת את השמחה הזאת מאמא שלך?
לא אני רוצה שתשמח מה פתאום לקחת
13/01/15 21:54
68צפיות
רק בעיה שלי, שהיא אומרת את זה לידי ואז ני נורא מרגיש מובך כזה, אני רוצה להסביר את עצמי אני אוהב את אמא שלי ואוהב שהיא גאה בי, אבל אחר כך אני מרגיש שכל החברות שלה( שהיא כן  מספרת להם) מסתכלות אלי שונה כזה, או שהם לפעמים כלו מחמאים לי ואומרים" תיודע כמה אמא שלך גאה בך שאתה כזה  מצליח בלימודים?  או שאתה כזה חכם? או למשל דוגמה מסבתא שלי שהמטפפלת שלה אומרת" תיודע כמה סבתא אוהבת אותך? היא אמרת לי תמיד כמה אתה כזה ילד מוכשר וחכם וכזה ילד טוב" ואני כזה מרגיש מובך ומרגיש כזה לא טוב ממש לפעמים נהייתי אדום, אני אוהב מחמאות אני לא ישקר אבל לא מאנשים שאני לא כל כך מכיר וגם לא ליד סבתא או אמא,ושאני בסטאוציה שאני בגינה והא אם תעודת הצטיינות שלי, ואז כולם אומרים לי "כל הכבוד לך, תראי איזה ילד יש לך" אני מרגיש נורא מוזר, את מבינה. אני רוצה שהיא תהיה מאושרת אבל לא תספר לידי או שדתבקש מהחברות שלה לא להגיד לי את זה,ואני יראה לה את התגובה וימחק את הפליטת המגעילה  אני ממש לא התכוותי,היא אמא נורא טובה ואני מת אליה,והיא תמד הייתה איתי גם ששהיה לי קשה מבחינה חברתית וגם מבחינה נשית-רגשית ,ותמיד הגינה אלי היא וסבתא אז אני מתנצל על מה שאמרתי זה לא היה בכונה סתם התעצבנתי.
מה שאתה מתאר זו תגובה מאוד נפוצה - אנשים רבים
14/01/15 09:36
66צפיות
נבוכים כשמשבחים אותם בפניהם, ואם אמא שלך מרבה לעשות את זה, אתה באמת יכול פשוט לבקש ממנה לא לעשות את זה כשאתה שם. לגבי החברות שלה, אתה יכול גם לבקש ממנה שתגיד להן לא לספר לך שהיא סיפרה להן כך וכך (או משהו בסגנון) כי זה מביך אותך. אבל גם אם היא תבקש מהן, היא לא באמת יכולה לשלוט בהן, ויכול להיות שפה ושם עדיין ייפלט להן משהו בסגנון. כדאי לך לנסות לשנות את הגישה ופשוט לקבל את זה באהבה, ולהבין שזה אומר שאמא שלך אוהבת אותך, והן אוהבות אותה ושמחות בשמחתה - ואם הן מכירות אותך, הן כנראה גם מחבבות אותך (למי ששונאים לא נותנים מחמאות ולא גאים בהישגים שלו). נכון שזה עדיין מביך, אבל אם תבקש מאמא שלך, כנראה שהמינון יירד קצת, ופעם ב... שמישהי תגיד לך מילה טובה זה לא עד כדי כך נורא, נכון?
אני לא יודע אם אני יכול לשנות תגישה
14/01/15 17:01
39צפיות
 אבל אני יכול עכשיו להבין את הצורך שלה בלתגאות בי ולהגיד לחברות שלה כמה אני חכם אחרי שהסברת לי, ואני מאמין שאני גם יהיה כמוה  בסופו של דבר ( מבחינה של להיות גאה  אבל מקווה לא להביך את הילדים שלי) אני ישתדל כמה שיותר להיות סבלני אליה ולקבל את זה שהיא עושה את זה מאהבה אלי ואולי אני גם בסוף יתחיל יותר לרוהב ת זה שהיא משבחת אותי, יכול להיות שזה קשור לזה שיש לי בטחון עצמי נורא נמוך ואני חושב שאני לא חכם, אז היא מנסה כאלו ללות לי את הבטיחו כי אני כמה עמים אמרתי לה, אמא אני סתם מטחמטם אני לא מצליח לתור את זה או את זה( כמו מכניקת הקוונטים שניסתי אפילו שאין לי תואר או התחלתי תואר ביזיקה ואניעדין ומד וחלק מבין), וממש כעסתי על עצמי והתעצבנתי אז יכול להיות היא מנסה לשבח אותי בפני אחרים כדאי להראות לי שהיא אוהבת וכן חושבת שאני חכם וגם שאחרים יחשבו ככה וטאולי אני יחשוב שזה אובקטיבי וזה לא מתוך איזה רחמיים או צביעות או כדאי שאני ירגש טוב את מבינה?
 
חוץ מזה אני מסכים איתך על מה שאמרת  קודם, ואני ינסה לעבוד על עצמי וגם אולי ההפך אני זה שיפרגן לה( כי היא נורא טובה ומאוד חכמה  , אילו שלךא מרבה יותר מדי לדהר ולהראות תכישורים שלה אבל בשבילי היא האמא הכי טובה ולא הייתי מחליף אותה לעולם, אבל לפעמים אנ פוגע בה ואני אחר כך מתחרט ומרגיש נורא אילוט שהיא לא כועסת אף פעם, אבל אני כועס על עצמ י ולא סולח לעצמי בגלל שהיא תמיד עזרה לי גם שהיה לי קשה מאוד מכל מינ י בחיניות וסמכה אלי שאני יוכיח את עצמי, ואמרה "הנה תראו הבן שלי למראות כל הקשים מצטיין והוא ילד חכם ואתם טעיתם" כי היה לי הפרעת קשב וריכוז וכיתה גדולה ואם שיטה כזאת לא התאימה לי והיה לי קשה ,וחשבו שאני "מופרע" והיתי המצטיין של הכיתה לאחר מכן אחרי שהבינו ועזרו לי ואז כולם אכלו את הכובע כאלו והיא תמיד הייתה מאחורי ויכול להיות שזה גם חלק מזה שהיא תמתגאה בי, ו"משוויצה" לאחרים מה את חושבת?
אני שמחה שהבאת את הנושא
14/01/15 11:39
215צפיות
ועוד מהצד שלך.
יש לי 3 ילדים מחוננים, אופי שונה, מגדר שונה (בת ושני בנים) וכמובן כל אחד עולם ומלואו.
לא חושבת שהרגשתי צורך "להשוויץ" אך לא ראיתי סיבה להסתיר.
יתרה מזאת, בתקופה שעוד לא היה נהוג לדבר בפתיחות, וכל פעם שהנושא הועלה אנשים חשבו שזה "שוויץ" אני הייתי כועסת - למה לחברות שלי מותר לספר על הילד הכדורגלן שלה שכל הבנות אוהבות, או על הילד הספורטאי המוצלח שזה במדליות, או על הילדים שהם מובילים חברתית ומאוד מאוד מוצלחים ומחוזרים, או על הילד שמשחק במגמת תיאטרון ושיחק עם שחקנים מוכרים ועוד ורק כאשר זה נוגע ל"שכל" ולמחוננות - פתאום נוצר אנטיגוניזם נגד ההורים והילדים (וחוויתי את זה דווקא ממורים וממורה אחד שאמרה לי, לפני תחילת השנה ולפני שהכירה את הילד, שההיא לא אוהבת ילדים מחוננים כי הם מתנשאים...מורה!!)
כך שאני חושבת שהתשובה נמצאת בעצם העניין שכל הורה גאה בילדיו, מסיבות שונות ומגוונות, זה טבעי שנרצה לשים את ילדינו בראש הרשימה (ילדים טובים, מחונכים, מוכשרים, מחוננים, ספורטאים, מקובלים ועוד.... זה רק טבעי לחלוטין ואני ממש לא חושבת שזה נובע ממניעי התנשאות או שוויץ.
אני שמח שעליתי נושא כזה(כדאי לראות תגובות של הורים למחוננים)
14/01/15 16:08
180צפיות
ולשמוע מהם מה הם חושבים על הנושא הזה ומה הם עושים במקרים בהם הילד המחונן( שזה בדרך כלל ברור) שהוא יצליח מאוד ,או יצטיין ואיך הם מתנהגים  בסטאוציות כאלו ואיך הם יספרו  את זה ולמי כדאי לספר ולמי לא? ומה בכלל התגובות של הילדים( שלכם) על הצורך שלכם להתגאות ו"להשוויץ" בהם,אז הייתי ממש רוצה שהיו פה נערים מחוננים שיספרו על הרגשה שלהם ועל מה שהם חווים תגובות יום יום מכל מיני אנשים וכאלו  גם שלא הכי מפרגנים או מקנאים( שזה נפוץ, אני חותי את זה בעצמי), ואת מספרת שיש  לך 3 ילדים מחוננים( שזה נורא מתיע לפחות אותי) כי בעצם זה אומר שכל הילדים?( או לא) הם בעלי יכולות  שכליות גבוהות בהרבה מהממוצע, ואז שיש  הרבה
 
ילדים שנכנסים להגדרה הזאת בטח באות השאלות לא? וגם התפלאות, כאלו איך יכול להיות שאמא( ובטח היא כם מחוננת הם חושבים )  יש לה כל כך הרבה ילדים כאלו חכמים בטח זה גם גנטי לא? וכל מיני שאלות כאלו, ובקשר לחוויה שלך עם המורה לי זה לא מוכר כי המורות אהבו אותי נורא, ודווקא עודדו אותי להמשיך ולהיות מצטיין גם על חשבון הכיתה, וזה גרם לי גם לא מעט צרות ובכל מיני מוסדות שהייתי, שתמיד בשאלות ידע כללי בהרבה תחומם הייתי מעל כולם,
 
ובמרכז הבמה ולא נותן לאף אחד לענות כמו בשיעורי זאלוגיה, שהגנתי ידע מרשים וענתי במשך שעתיים-שלוש על המון שאלות כמעת  על הכל, או שהייתי מצטיין במתמטיקה ועוד דברים אחרים, אז הילדים האחרים שלא הצליחו כמוני הם ממש לא אהבו אותי וקראו לי " חנון מתנשא" ואף אחד לארצה לדבר איתי, והייתי ממש בודד, והם בעצם היו דברים שהצטיינו אבל שאני מצטיין וקצת מעליהם( ולא בחיים אומר כלום) זה לא  טוב להם מבינה? אז החלטתי פשוט לא להתבלט יותר ורק המטפלים שלי יודעים שאני בעל ידע כללי רחב מאוד, בעל יכלות ראליות גבהות ( לומד לבד פיזיקה ברמה התחלתית של תואר מרצאות ופותר קצת תרגלים) הראתי את זה לפסכיטרית שלי, ולמרה בעיסוק והיא נורא התלהבה גם מהידע שלי במסכים( טלוזיות) ברמה הטכנית -והנדסית וחומר שהיא ממש לא הבינה איך אפשר להבין) שפה טכנית לגמרי) ואיך אני בכלל מבין, אבל עם כל הסקרנות וכל הרצון ללמוד ולדעת הכל,
 
אני עדיין נדחה חברתית ולא כמו שאמרת "המקובל" אח שלי וויתר על העניין של להיות " מצטיין" או ללמוד הנדסה, כי לא יכל לעמוד בלחץ החברתי והיום הוא בקושי לומד  וכולי, איך התמדדות של הילדים שלך( ביחוד שהם מחוננים) אם העניין החברתי? מסיבות? מעדונים? אני לא יודע בני כמה הם אבל בטח זה יגע לא? נראה לך שהם ידרדרו בגלל הלחץ הזה? כמו אחי?( הוא קביל צו ליחידה קרבית מאוד מובחרת) אבל מעדיף להיות אם החברים לא מבין אותו..
 
טוב אני אשמח לראות את תגובתך, ואני שמח שעלתי את הנושא וזה מעניין  את חלק מחברי הפורום.
ילדי כבר גדולים
14/01/15 19:20
137צפיות
בני 25, 20, 15.
הבת היתה תמיד ייצוק מאוד חברותי ולאף אחד לא הפריע המחוננות שלה.
הבנים שלי אכן אינם אוהבים מסיבות ומועדונים ובדרך כלל מעדיפים מספר מצומצם של חברים , אין כאן בעיה חברתית אלא בחירה חברתית. מודה שלי יותר קשה עם זה, בעיני הנורמה היתה שילד חייב לאהוב טיולים, חברים, מסיבות... אבל למדתי ולימדו אותי שיש להם את המינונים החברתיים הנכונים ומתאימים להם וזה בסדר גמור!
נשמע נפלא
14/01/15 19:28
124צפיות
אני דווקא ההפך, בגלל כל העניין הזה של לימודים אני קצת מתרחק מאנשים אחרים כי אין לי לפעמים נושא משותף איתם, והתחומי עניין שלי כלל לא מעסקים אותם ולא מעניין אותם מה אני חושב או יודע, ואוליג גם בגלל הPDD תפקוד גבוהה, שזה סוג של אוטאיזים אז אני סוג של מרחוק ומרחף כזה את מבינה? יהיו לי חברים אבל רק כמה בודדים מהיסודי ואיתם המשכתי עד ללפני הצבא וקצת אחרי, כיום אני די לבד כל הים בבית ואין ממש פעילות חברתית אבל אני אוב לשמוע, על ילדים מחוננים - שמפרדים בין לימודים לחיים חברתיים ומשלבים את זה ביחד ,זה נשמע נפלא ונהדר.
 
אני שמחתי לשמוע שהילדה שלך מאוד חבורתית כנראה היא גם לא מתפרת ביכלות שלה נכון? או מנסה להראות שהיא הכי חכמה? בגלל זה מתחברים אליה, כי קשה לאנשים וגם כאלו לא הכי מברקים(_ ושנהוגים כך) להיות בחברתם, כי הם מין מקטנים אותך , ולא שמים לב אליך ורק הם במרכז הבמה את מבינה? ויש מחוננים שאני מכיר שהם לא מתכוונים לעשות ככה. ועושים את זה  לא מכוונה רעה אבל בגלל התשוקה והרצון שלהם לשתף לפעמים מפילים את הידע הרב שלהם על אחרים שלא מעונענים לשמוע ת מבינה? זה קורה גם לי וגם בתא המשפחתי עצמו שאמא או אחי לא רוצים שאני כל הזמן, ידבר ויצטט להם מה אני קורא באנקלופדיה או בווקפדיה אלה סתם ישוחח איתם שיחה רגילה את מבינה? וזה קשה לי כי אני יותר שופך מידע ומביע דעה ופרשנות מאשר מושחח כמו אדם רגיל, ועל כל מיני נושאים רגלים, לפעמים כן בעיקר עם סבתא אבל הרבה פעמים לא, וזה מעצבן אותם, האם התופעה הזאת קיימת אצל הילדים המחוננים שלך? או שלא? ואם זה תופעה קיימת ונופוצה בקרב מחונננים? אני מאמין שכ ןאבל רוצה לשמוע תגובה יותר מושכלת.
 
 חוץ מזה שהיה לך שבוע נהשר בברכה נתנאל.
קודם כל, אתה מקסים.
15/01/15 11:02
90צפיות
אני רוצה להתייחס לכמה נקודות שהעלית.
אני מאד משתדלת לא להשוויץ בילדים שלי (למרות שברור שהם מעלפים אותי ). אני חושבת שזה נובע מזה
שלא ממש מעניין אותי לשמוע על הצטיינות של ילדים אחרים (פרט לקרובי משפחה) ולכן אני גם נמנעת מזה. אני לא חושבת שזה באמת מעניין
את ההורים של החברים וגם לא את החברים שלנו. אני יכולה לספר באופן כללי אם שואלים.
כשבני עבר שלב א לא סיפרתי לאף אחד אבל כשאבא של חבר שלו ישר (!) התקשר להודיע לי שהחבר עבר לא התאפקתי 
והודיתי שגם בני. 
אני חושבת שאמא שלך מאד גאה בך, אבל יש כאן גם נקודה עדינה נוספת. אני חושבת שכנראה יש משהו שונה בהתנהגות הכללית שלך
בעיני אחרים ולאמא שלך מאד חשוב שיראו כמה שאתה חכם ומקסים. לדעתי היא צריכה לעסוק פחות במה חושבים עליך.
לגבי חברים. מחוננים הם לרב לא "מרכז העניינים" לעיתים בגלל מה שציינת. חשוב שלא תהיה בודד. כמה חברים צריך? זה מאד סובייקטיבי.
יש אנשים שצריכים רק שני חברים טובים ויש כאלה שיותר. מאד מאד  אישי.
מה אתה עושה בחיים? האם אתה לומד באופן מסודר?
   
אני לא לומד באופן מסודר כרגע
15/01/15 11:26
98צפיות
כרגע אני לומד באופן עצמי ,כלומר דרך ספרים או דרך הרצאות, אבל אני מתכנן כנראה ללמוד או רפואה או מדעי המוח נראה כבר מה היה, אחת הדברים שהקשו אל אמא שלי והמשפחה בכלל, זה העניין של החוסר מטובציה להיות בתוך מסגרת ולצל את הפונטציל שלי, ולעשות  תואר במתמטיקה  עוד בתיכון, שזה בתחילה נראה גם דבר בלתי אפשרי כי אני לא הייתי במסגרת של כיתת מחוננים( או למדתי בר אילן לני כמו הרבה מהחוננים) אלה די היית יכול לעשות תואר דרך הדלת האחורית,כי המורה שלי לימדה אותנו ונתנה לנו תרגלים( כיתה יא) ואני הצלחתי לפתור אותם תוך כמה דקות ספרות לעומת שאר הילדים שלקח להם הרבה יותר זמן, אז הגבירה את הקושי עוד ועוד עד שהגיע לרמה  גבוהה מהרמה של הכיתה, אז אמרה לי ואני לא אשכח את זה אני התרגשתי " אני לא פוגשת הרבה אנשים מברקים במתמטיקה כמוך"
 
ואני כולי הסזמקתי וככה היה גם במחנים שלי לפני כמה זמן( מבחני  קוננגטיבים בשילוב אם מבחיני אישיות כדאי להתאים לי מסגרת בגלל האוטאיזם שזה יותר קשה מאשר ילד בלי אם את מבינה את כוונתי? בגלל הקשים החברתים וכולי וחוסר היכלות להבין כמעת קודים חברתיים ומשעת וכולי) אז היא הציע לי לגשת לבגרות במתמטיקה 5 יחידיות והיא תעזור לי ולעוד כיתה אחת בגרות מאוצת של כמה חודשים( 3-4 או פחות אני כבר לאה זוכר) אבל מאוד אנטיסיבי קצת לפני החופש הגדול ואז אם אני
 
יעמוד בדירשות ויקבל מעל 90+ אז אני יכול לגשת ולנסות לעשות תואר, אבל אני פחדתי ולא רציתי להשקיע כי אולי אני לא יצליח וסתם אני יבזבז זמן והיה מאוכזב, אפילו שהיא עודדה אותי ואמרה  לאמא שלא ידאג והכל היה בסדר והוא יצליח, אבל לא ניגשתי ולכן הורים קצת מאוכזבים וגם דואגים, בעיקר אבא שלא הכי היה מערוב אבל שראה שאני מדרדר בלימודים הוא מאוד דאג ואפילו התאכזב, וזה גם היה קשה לי כאלו לראות אותו לא גאה בי את מבינה? כי עד שהוכחתי את עצמי והצלחתי להראות שאני כן יכול( כי ביסודי היו לי בעיות התנהגות והתקשתי בגל הקשב וריכוז) אבל אחר כך הצלחתי בעזרת תמכה והבנה של המערכת( כיתה להפרעות קשב וריכוז אבל בעלי יכלות טובות בדרך כלל) רק שהם צריכים תמיכה יותר ופחות לחץ, אבל כמו שאמרתי החומר שנתנו לי היה שונה משל שאר הכיתה
 
 ( ברמה יותר גבוהה) והציעו לי לעבור לכיתה מצטינים ומאז נראה לאן אני יכול אבל העדםתי להשאר שם, ולקבל תחומר ולהביחן עליו ולא להיות בכיתה אם ילדים שאני לא בטוח יסתדר איתם, או יצחקו אלי גם בגלל השונות שלי וגם בגלל שאני נורא בישן ולא כזה חברותי ובגלל זה סבלתי מהרבה הצקות בבית ספר במהלך השנים, כי לא הייתי מספר, ועוד דבר תודה לך שאת אומרת שאני מקסים זה מחמם לי את הלב תודה רבה, שהיה לך שבוע טוב וסליחה אם קצת חפרתי.
האם חשבת על האוניברסיטה הפתוחה?
15/01/15 11:38
63צפיות
יכול להיות שזו מסגרת שתתאים לך. יש שם הרבה עניין של לימוד עצמי
(למרות שיש גם מפגשים).
נשמע לי שהתוכנית במדעי החיים קדם רפואה, ממש יכולה להתאים לשאיפות שהצגת.
בנוסף, ביחידה לקידום סטודנטים תוכל לקבל הקלות בגלל כל הרקע שהצגת.
בכל מקרה, בהצלחה בכל מסגרת שתבחר (אתה חייב מסגרת לימודית!).
 
אמא פנתה לאונברסיטה הפתוחה
15/01/15 11:54
74צפיות
והציגה את הרקע שלי+ הרקע הפסכולוגי ואמרו לי שהם יכולים לתת לי הקלות כמו שאת אומרת, בגלל שיש לי לטנצתם פונטציל לאור העבודה, שהייתי מצטיין והם רוצים לקדם  אנשים כאלו, אבל אני חשבתי שאולי אני יפנה אליהם כדאי לשפר בגרויות ( לפחות לציון מקסמלי של 110-112) וגם לעשות פסיכומטרי( שעדין לא עשיתי) אני באמת חושב על הכיוון שאת אומרת אבל האמת אני מעדיף ללמוד בעברית או בתל אביב, כי שמעתי שהם מוסדות ממש טובים לרפואה או מדעי המוח ואני לא כל כך יודע מה הרמה בפתוחה, ואם אחר כך היה לי קל להשתלב בשוק העבודה וכולי, אשמח לשמוע מה דעתך על האונברסיטה הזאת, שמעתי שהיא טובה אבל עדין קצת חושש האמת..
לפתוחה לא צריך בגרות או פסיכומטרי.
15/01/15 12:07
62צפיות
זה כל העניין בפתוחה.
אתה יכול ישר להתחיל ללמוד ולחסוך כך זמן יקר.
מקובל להתחיל בקורס אחד ואחר כך כפי יכלתך (עד ארבעה בסמסטר רגיל).
התואר של הפתוחה לא פחות נחשב.  
אוקי זה נשמע טוב
15/01/15 12:48
45צפיות
אני יחשוב על זה ברצינות, ואני מאוד שמח שאמרת לי שהתואר שם לא פחות נחשב זה העלה לי יותר את המטובציה לןלמוד שם., עכשיו אני רק צריך יותר לברר ולחשוב מה אני באמת רוצה, תודה רבה לך על העזרה בברכה נתנאל.
ועוד דבר אני יודע שלא צריך בגרות או פסיכומטרי כדאי ללמוד שם.
15/01/15 12:49
50צפיות
 אלה סתם חשבתי לשפר שמה בגריות, ולעשות פסכיומטרי כי הבנתי שיש אפשרות  כזאת סתם עבר לי המחשבה בראש...
אני מאוד ממליצה לך כן להיכנס למסגרת מסודרת
15/01/15 11:42
77צפיות
כי פשוט זו השקעה שתשתלם לך בעתיד, מבחינת האפשרות להתקדם (לתארים מתקדמים יותר, לעבודה שמוצאת חן בעיניך, וכו'). אוניברסיטה היא גם לא כמו בית ספר, האנשים שם בוגרים יותר (כבר לא ילדים, כבר פחות צוחקים על אחרים), ואולי תמצא שם מישהו עם תחומי עניין דומים לשלך (בניגוד לבית הספר, פה בוחרים מה ללמוד - ולכן אם תבחר פיסיקה, למשל, תהיה מוקף באנשים שאוהבים פיסיקה), תוכל ללמוד יחד עם אחרים, וכו'.
ללמוד באופן עצמי תמיד אפשר - ואגב, הרבה מאוד אנשים גם לומדים באופן עצמי במהלך האוניברסיטה - מהספרים, מהסיכומים, מאתרים רלוונטים, וכו' - ולאו דווקא מהאזנה למרצה.
ואם לא תצליח על אף שתשקיע - לא נורא. זה עדיף על לא להצליח כי לא ניסית בכלל ופשוט להישאר באותו מצב.
כן אני מבין אותך ואת צודקת
15/01/15 11:58
58צפיות
אני צריך כמו שסבתא שלי אומרת אתה צריך לפסיק לפחד ולהתחיל ליזום, אתה אם תישאר ככה זה בטח לא יובל אותך לשום מקום, היא אומרת שאם אני יתאמץ אני יכול להגשים כל חלום שלי, וזה רק עניין שלי ושל הרצון שלי,היא טוענת וגם אני שכל אדם יכול להגיע למעמד ולעשות את מה שהוא אוהב רק אם הוא ממש אבל ממש ירצה ויעשה הכל בשביל זה מה דעתך?, ואני כן אני צריך באמת לקחת את עצמי בידים ולעשות מעשה, שזה היה אולי יותר פורמלי וגם בשביל אולי להכיר חברים, בעלי תחומי עניין כמוני אז אני ינסה לעשות משהוא בנוגע לזה( אני אין לי כסף ואני צריך לבקש מאבא לדבר אם סבא שיעזור לי בזה) אז אני צריך לעבור עוד שלב של קבלת הכס ואז אני כבר יכול להצליח  להגשים את חלומי,  תודה על העזרה ועל המענה הנפלא .
 
שהיה לך ולכל חברי הפורום המשך יום טוב בברכה נתנאל.
לדעתי סבתא שלך צודקת
15/01/15 12:10
52צפיות
בסך הכל תכניות הלימודים האלה נבנו כך שאנשים יצליחו ללמוד אותן - הן לא נועדו לחייזרים או לגאוני על. אז, כן, אני חושבת שברגע שתבחר מה אתה רוצה, זה רק עניין של להשקיע את מה שצריך, ותוכל להצליח. ולעבוד במשהו שאתה אוהב זו מתנה אדירה לתת לעצמך. וכן, אנשים רבים נעזרים במשפחה כדי לממן את התואר הראשון, ולגמרי כדאי לפנות להורים ברגע שאתה מחליט מה אתה רוצה ללמוד. אגב, דרישות הקבלה למתמטיקה ולפיסיקה גם לא מאוד גבוהות (לפחות כך זה היה בזמני).
בקשר לפיזיקנ ומתמטיקה זה נכון עד היום לפי ידעתי.
15/01/15 12:46
50צפיות
העניין הוא לא בדרישות קבלה, אלה בחומר עצמו שהוא מאוד קשה בתארים מתקדמים לעומת למשל רפואה שאני שמעתי לא מעט  סטודנטים כאלו שאמרו לי "שלפזיקה הם לא היו הולכים בגלל הקושי בלימודים והרמה הראלית המאוד גבוהה". וכל מיני תגובות כאלו שאדם שומע את המילה המפחידה הזאת פיזיקה או מתמטיקה ( ועוד ברמה של תואר) הרבה אנשים נרתעים, גם אנטלגנטים מאוד ככה לפחות אני יודע ומאוד סיבות כמו למצוא עבודה במיקצוע הזה,
 
להרוויח כסף  ולהתקדם, כי לפי ידעתי הרבה מעדיפים מיקצעות רווחים ( עריכת דין, הנדסת חשמל, מדעי המחשב, רפואה( גם שרק אחרי מלא זמן זה נהיה רווחי אבל יש כאלו שאוהבים מאוד תמיקצוע או שזה נתפס על ידי החברה כמקצוע מאוד נחשק ומכוכבד מאוד), לעומת זאת מיקצעות ראלים כמו שציינת הם בדרך כלל לפי ידעתי לא כאלו נחשקים , או רווחים אז גם הרבה אנשים מחוננים מעידיפים ללמוד תכנות, או הנדסה וכולי כאלו שיצא להם מזה רווח
 
כל שהוא ,אבל יש אנשים שבאמת עושים את זה מאהבה למיקצוע ובוחרםים פיזיקה כדרך חיים,  וזה תשוקה והאבה שלהם, ולכן הכי חשוב להתחבר ממש למיקצוע שיתלווה איתך כנראה כל מהלך חייך, אז פיזיקה אני די אוהב מתמטיקה אני אוהב ונהנתי מאוד ללמוד, אבל מדעי המוח ממש מרתק אותי יותר וגם רפואה זה אופציה אבל פחות ראלית( בגלל הראיונות והקשים שלי בזה בגלל האוטאיזם)., לכן מדעי המולח זה כנראה אופציה שמאוד נגישה אלי גם תנאי הקבלה לא יותר מדי קשים 650-710 בערך אז זה די ראלי ולא צריך להתאמץ לקבל ציון גבוהה ובומבסטי כמו 750-740 ויש  כאלו כמו העברית שלפי ידעתי דורשים גם 760+ בגרות 112-110 אז זה נראה לי  הרבה יותר קשה,
 
ואני לא יודע אם אני רוצה להתאמץ בשביל זה, כי אני די הייתי נועל על זה אבל הבנתי שגם אם התנאי קבלה מבחינת ציונים אני יעבור היה לי את הבעיה אם הראינות שזה היה ממש קשה בגל האוטאיזם והפרעות תקשרותיות וכולי, אז אני ינסה אם אני יצלח  לקבל ציון כזה יוםי זה מעולה זה יעזור ל י גם אם אני לא יתקבל לרפואה, כי אני יקבל מלגה במגעי המוח שבעני זה תחום לא פחות מרתק וממש לא פחות קשה ככה לפחות אני יודע ושמעתי, ותודה על העזרה ועל העידוד, שהיה לך שבוע נהדר בברכה נתנאל.
טוב, אז במקרה אני עושה דוקטורט במדעי המוח
15/01/15 12:54
94צפיות
וזה אחד היתרונות של תארים במתמטיקה ופיסיקה - שאפשר להמשיך איתם אחר כך לתחומים רבים אחרים, והם גם נחשבים וגם נותנים לך רקע טוב מבחינת פתרונות בעיות, וגם כלים מתמטיים וחישוביים פרופר. הרבה מסגרות שאני מכירה למדעי המוח לתואר ראשון הן לא מאוד מוצלחות - הן נותנות טעימה מפה וטעימה משם, אבל אתה לא יוצא עם רקע חזק בכלום. לדעתי אם מה שאתה רוצה בסופו של דבר זה לעסוק במדעי המוח, עדיף לך ללמוד תואר ראשון במשהו בסיסי יותר, כמו מתמטיקה, פיסיקה, מדעי המחשב או אפילו ביולוגיה. זה ייתן לך רקע חשוב וכלים חשובים, ויאפשר לך להגיע עם זווית משלך ללימודים עצמם. מה גם שלדעתי למדעי המוח טוב להגיע עם יותר בשלות וניסיון חיים.
לגבי רפואה אני מסכימה איתך שיהיה לך קשה להתקבל ולעבור את הראיונות האישיים, ואולי זה יהווה מכשול מבחינתך. אבל אם אתה ממילא מעדיף להיות חוקר במדעי המוח, אז זו לא בעייה.
פיסיקה ומתמטיקה, כאמור, הם מקצועות בסיס שאפשר להמשיך איתם לכיוונים רבים - וגם אפשר להתחיל לעבוד מייד אחרי התואר (ועוד יותר במדעי המחשב) כך שהם חצי שימושיים וחצי פותחים פתח לדברים רבים אחרים. אם אתה שואל אותי מה קשה יותר, פיסיקה או מתמטיקה - לדעתי פיסיקה זה המקצוע הכי קשה ללמוד - והסיבה שהוא יותר קשה ממתמטיקה זה שאי אפשר לחשוב על הדברים לבד - יש את הקשר המעצבן למציאות שמפריע ומתווסף, והופך את זה למקצוע שדורש ידע רב יותר במה אשכרה הצליחו לגלות בניסויים. במתמטיקה יש את זה הרבה פחות, ואפשר להגיע להרבה מאוד גם לבד בבית, בלי שום קשר למציאות...
תודה על התשובה המופרטת
15/01/15 13:10
43צפיות
כן אני שמעתי על זה שאפשר להתחיל קודם כל בתואר בפיזיקה או בתחום ראלי אחר, ואז להמשיך משם למדעי המוח ויש גם אפשרות כזאת  למסולל לרפואה, אבל מה שאת מתארת פה די מפתיע אותי אני באמת חשבתי שהתואר הראשון הוא תואר רציני שמקיף  ומסביר בצורה טובה מאוד את  התחלה של מדעי המוח, אבל לפי מה שאני שומע ממך אני מבין שזה לא כך, ועדיף שהיה לי רקע במתמטיקה- פזיקה-בילוגיה כדאי בכלל לגשת לימודי מדעי המוח ובאמת להצליח בזה, כמו שאמרת הם לא נוגעים בהכל , אלה טועמים פה טועמים שמה אין ממש התעמקות? אז אני אשמח לשמוע אם יש אולי מסלול של בילוגיה משולב פיזיקה? כי אני לא יודע אם אני יכול ללמוד רק פיזיקה ואם סה באמת כזה יועיל לי, אז חשבתי שאם אני יטעם משני העלמות גם אולי במקום פיזיקה מתמטיק'ה אז יתן לי רקע יותר \
 
טוב? מה דעתך? או שעדיך  לי להתמקצע וללמוד  תחום אחד? נהאם אפשר לשאול אותך בתור כזאת שהיא כבר בדוקטארט מה שטומר שאת בתארים מתקדמים מאוד, איך הלימוד עצמו של התואר הראשון? כאלו שמתחילים ללמוד נטו מדעי המוח? אני יודע שזה כמובן משולב אם עוד מיקצעות נלווים אבל איך החומר כצמו? האם קשה מאוד להכיל אותו? וצריך הרבה להשקיע וללמוד? ומה הם הדרישיות שאת היית צריכה לעמטד בהם מבחינת בגריות+ פסכיומטרי? כי אולי זה גם השתנה מאז לא? האם יש יותר חומר מטמטי מאשר חומר עיוני מילולי? כי אני יודע שבהרפואה הרבה מהחומר זה חומר מילולי  כלומר טקסטים,
 
ופחות משוואןות ומתמטיקה מסובכת, בגלל זה גם הבנתי מכמה סטודנטים שלא צריך 5 יחידות מתמטיקה( אלה זה נועד כדאי לשפר  את  הממוצע בגריות בעיקר) ועדיף יותר להשקיע בהומני( מקצעות חובה )ולקבל ציונים כמה שיותר גבוהיים, אז איך זה הולך במדעי המוח? למשל  כמה  לומדים  תחומים ראלים( פיזיקה -מתמטיקה וכולי) לעומת חומר  פחות " מדעי" אלה יותר מלל? כי הבנתי שברפואה צריך הרבה ליזכור מה שלי אין בעיה ,יש לי זיכרון טוב מאוד, אבל הבעיה אני חושב זה ברמה המתמטית הקשה של התארים המתקדמים למשל בפיזיקה או במתמטיקה םחות אבל גם,אז איך זה הולך במדעי המוח? אשמח לתשובה , ותודה על העזרה בברכה נתנאל.
טוב, האמת שאני לא האדם הנכון לשאול
15/01/15 13:56
48צפיות
לגבי תואר ראשון במדעי המוח - אמרתי לך את מה ששמעתי בזמנו - שהתואר לא מספיק מעמיק, ועדיף להתחיל ממשהו אחר - מה גם שלא ברור מה ייצא לך מתואר כזה אם לא תוכל להמשיך במדעי המוח (כי זה גם תחום מאוד מבוקש). יכול להיות שהיום זה שונה - בכל מקרה אין לי מושג לגבי תכנית הלימודים לתואר ראשון במדעי המוח היום, וגם מן הסתם זה משתנה מאוניברסיטה לאוניברסיטה, כי זה תחום פחות מוגדר מאשר מתמטיקה או פיסיקה.
כשאתה שואל לגבי הדרישות של בגרויות ופסיכומטרי, אתה מתכוון לתואר הראשון במתמטיקה ובפיסיקה, כן? הדרישות היו נמוכות - לא זוכרת מה בדיוק כי הציונים שלי היו גבוהים דווקא אז לא התעמקתי כי לא הייתה בעייה. לדוקטורט מתקבלים, כמובן, על סמך ציונים בתואר הראשון והשני, המלצות, ובמקרה שלי גם מבחנים שדומים קצת לפסיכומטרי כי את התואר השלישי עשיתי בחול, ושם דורשים מבחנים שנקראים  GRE (שמקביל קצת לפסיכומטרי) וטופל (שהוא מבחן על ידע באנגלית).
אני לא בטוחה שתואר בפיסיקה משולב עם ביולוגיה, אם הוא קיים, לא יהיה קשה מדי וידרוש השקעה רבה מדי, ואז תצא קרח מכאן ומכאן, כלומר עם ציונים נמוכים יחסית וידע פחות בשני המקצועות. לרוב השילובים ה בין שני תחומים ריאליים (פיסיקה, מתמטיקה, מדעי המחשב, כימיה), ואז גם יש חפיפה מסוימת בין הקורסים והעומס פחות גדול מאשר שני תארים שאין ביניהם כמעט קשר.
בקיצור, פשוט תברר באוניברסיטאות שאתה רוצה ללמוד בהן אילו מסלולים יש בדיוק, במה הם כרוכים, מה תנאי הקבלה, וכו'.
מצטערת שלא יכולה לעזור עוד בעניין התואר הראשון במדעי המוח, אבל, כאמור, כבר אמרתי את כל מה שאני יודעת לגביו - שפעם, לפחות, הוא לא היה מאוד כדאי.
סבבה, תודה על העזרה
15/01/15 14:00
28צפיות
אני באמת יברר את זה אולי  אני יכנס לפרום במדעי המוח בתפוז אם קיים כזה, ואז אני ישאל וידע יותר, ואיך לך מה להצטער את עזרת לי מעל הוא מעבר, ואני מודה לך על כך מאוד מאוד, שהיה לך יום טוב ותודה רבה על על כל העזרה שאת מעניקה לי באמת מחמם את הלב, ובהצלחה בלימודים.
º
תודה ובהצלחה גם לך!
15/01/15 14:03
8צפיות
º
תדה
15/01/15 14:47
5צפיות
אגב, אתה נמצא בקבוצה חברתית (כמו "רעים")?
15/01/15 12:18
74צפיות
אם לא, אז גם זה מומלץ. ברגע שעוזבים את המסגרת (בית ספר) ואפילו באוניברסיטה, למי שיש לו קשיים חברתיים יש הרבה פחות אינטראקציה עם אנשים, וקבוצות חברתיות יכולות לספק לך מענה מהבחינה הזאת - ואולי גם ייצא לך חבר או שניים משם. אבל גם אם לא, זה כיף לצאת ולהתאוורר ולהיפגש קצת עם אנשים מדי פעם - מה יכול להיות רע?
אני לא נמצא בקבוצות חברתיותות
15/01/15 12:35
83צפיות
אבל אני בעבר הייתי בשחף, שזה מן מעיון יום אם אנשים אם כל מיני קשים כאלו ואחרים, היה די נחמד אבל זה היה לזמן די קצר, ועכשיו אני מטופל במקום אחר, אני מחפש מסגרת חברתית- טיפולית( הורים שלי דואגים לזה כדאי שאני יכול להסתדר מבחינה רגשית- חברתית כי זה חשוב)., אני עדין בתהליך של מצאית מקום כזה שמתאים לי אני מ'ווה שאני ימצא כמה שיותר מהר, ותודה על העצה  אני באמת יודע שאני חייב חברה( אפילו שאני קצת חושש) אבל אין ברירה אני לא יכול להיות כל היום בבית מול המחשב זה לא פתרון את צודקת וכך גם אומרים הורי ומטפלים שלי.
º
בהצלחה!
15/01/15 12:42
13צפיות
º
תודה רבה לך
15/01/15 12:46
13צפיות
º
אם אמא לא תתגאה בבן שלה, מי יתגאה בו ?
16/01/15 15:45
31צפיות
לרוב זה דיבורים כמו חול ואין מה לאכול.
17/01/15 08:15
90צפיות
כל הורה שגידל ילד מופרע חסר גבולות וחינוך מינימאלי רץ להכתיר אותו למחונן, כשבפועל הקופסא ריקה ריקה... 
לא קראתי את כל התגובות אך
18/01/15 17:19
8צפיות
בהחלט מבינה הורים שאוהבים להתפאר בילדיהם,  למה לא בעצם? 
למה זה לגיטימי להתפאר בעוגה טובה שאפינו או ברכב חדש שקנינו, 
או במשקל עודף שהורדנו ובילד שלנו יציר עצמנו אסור להתפאר?  אני
חושבת שזו בעיה של הורים שלילדיהם פחות השגים שמוצאים את
זה כלא נכון,  אליו רגשי נחיתות של הורים. 
 
 
השאלה היא איך?
18/01/15 17:44
6צפיות
האם צרי לפגוע באחר בדרך הזאת? כלומר שילד  אחר מקבל ציון נמוך  יותר או מתקשה ושאולים את הורה אז הוא אומר שהילד קצת מתקשה, ואז השני אומר הא הילד שלי המצטיין של הכיתה את מבינה שזה קצת מעליב ופוגע? או שכל מה שהורים אומרים זה רק כמה הילד חכם וטוב כל הזמן, ובצורה ד שמתפרשת כשחצנות אני לא אוהב תכונה הזאת ובעני היא מהדרעות שיש אם לא הגרוע שיש, בעני ענווה זה מאוד חשוב,  אפשר להתפאר ולהיות גאה קשור איך ומתי מקווה שאת מבינה את כוונתי.

עסקים נבחרים

עוד...
רוצה שהעסק שלך יופיע בתפוז עסקים?

האזור שלי בפורום
עוד בנושא הפורום


Flix
מקרא סימנים
ללא תוכן תגובה להודעה
הודעה חדשה אורח בפורום
הודעה מקורית הודעה נעוצה