לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
ברוכים הבאים!

הפורום עוסק בהוויות המגורים בדירה שכורה - על כל צדדיה (ואם לרגע עוצרים וחושבים - יש כ"כ הרבה צדדים!)

חלל מגורים שהוא לגמרי שלכם צופן בחובו אינסוף חוויות וגילויים חדשים: איך מתמודדים עם צנרת סתומה? מה בעצם החוזה שחותמים עליו אומר?, מי הם האנשים האלו איתם חולקים את הדירה? ומה, בסופו של דבר, אפשר לבשל במטבח המאובזר בגזיה ובכסא שבור בלבד?
מגורים עצמאיים הם גם פתח לצמיחה אישית: תחביבים חדשים (מי ידע שכ"כ כיף לבשל), חברים חדשים (החבר של החברה של החבר של החברה של השותף) וביסוס האישיות כאדם עצמאי.

כאן המקום לשפוך קובלנות על בעלי הבית, לתהות באיזה צבע לצבוע את הקיר, להחליף עצות ולחלוק בחוויה הזו, בה לומדים כל כך הרבה על העולם האמיתי, אבל עוד יותר מכך על עצמנו.

כשיקוף נאמן למציאות בה כולנו תופסים את עצמנו כאחראיים ושקולים, כלל הגולשים מתבקשים להמנע מקללות, הלעזות, העלבות ופגיעות.הודעות בעלות אופי פוגע יוסרו, ובסופו של דבר כדאי תמיד לזכור כי מאחורי כל ניק עומד בן-אדם אמיתי.

קדימה, הסלון קורא לכם.

יזכור
הודעה זו מכילה תמונות
15/04/15 19:19
27צפיות
יזְכּוֹר אֱלוֹהִים אֶת כָּל הַנְשׁמוֹת שׁל כָּל קְהִלּוֹת בֵּית יִשׂרָאֵל בְּגּוֹלַת אֵירופָה שׁהוּעֲלוּ עַל מוֹקֵד
בִּשְׁנוֹת הַשׁוֹאָה תַּ"שׁ-"תַּשְׁ"ה. שׁשָׁה מִלְיוֹן אֲנָשׁים וְנָשׁים, יְלָדִים וִילָדוֹת, בַּחוּרִים וּבְתוּלוֹת, זָקֵן
וָטַף, שׁנֶהֶרְגוּ וְשׁנִּטְבְּחוּ בְּאַכְזָרִיּוּת אֲיוּמָה וְנִרְצְחוּ בְּרֶצַח הֲמוֹנִים בִּמְקוֹמוֹת מְגוּרֵיהֶם בֶּעָרִים,
בַּעֲירוֹת וּבַכְּפָרִים, וְיִתרָם הוּבְלוּ לְמַחֲנוֹת הָרִכּוּז וְנִסְפּוּ בְּמִיתוֹת משֻׁנּוֹת וְנוֹרָאוֹת, וְנִשְּׂרְפוּ לְאֵפָר
בְּכִבְשׁנֵי-הָאֵשׁ שׁל מַחֲנוֹת הַהַשׁמָדָה הָאֲיוּמִּים בְּגֶרְמַנְיָה וּבְפּוֹלִין וּבִשְׁאָר אֲרָצוֹת בִּידֵי עַם
הַמְּרַצְּחִים הַגֶּרְמָנִי יַחַד עִם עוֹזְרָיו הָרוֹצְחִים מִשׁאָר הָעַמִּים, שׁהָיוּ בְּעֵצָה אַחַת לְהַשׁמִיד וְלַהֲרוֹג
וּלְאַבֵּד אֶת הָעָם הַיְּהוּדִי וְלִמְחוֹת אֶת זֵכֶר הַיַּהֲדוּת וּלְכַלּוֹת כָּל אֲשׁר בְּשֵׁם יִשׂרָאֵל יִקָּרֵא.
אֵל נְקָמוֹת, שׁוֹפֵט הָאָרֶץ זְכוֹר נָא אֶת נַחֲלֵי הַדָּם שֶׁנִּשְׁפַּךְ כַּמַּיִם, דְמֵי אָבוֹת וּבָנִים, אִמָּהוֹת
וְעוֹלְלֵיהֶם, רַבָּנָן וְתַלְמִידֵיהֶם וְהָשׁב גְּמוּל שׁבְעָתַיִם לְצוֹרְרֵי עַמְּךָ. שׁוְעַת "שׁמַע יִשְּרָאֵל" שׁזָּעֲקוּ
הַלְּקוּחִים לַמָּוֶת, אַל תִּדּוֹם, וְאֶנְקַת הַמְּעוּנִּים תַּעֲלֶה לִפְנֵי כִּסֵּא כְּבוֹדֶךָ, לִנְקוֹם, בִּמְהֵרָה בימינו
לְעֵינֵינוּ, אֶת נִקְמַת דַּם בָּנֶיךָ וּבְנוֹתֶיךָ הַקְּדושׁים וְהַטְּהוֹרִים, שׁלֹּא זָכוּ לְקֶבֶר יִשׂרָאֵל, כַּכָּתוּב: כִּי
דַּם עֲבָדָיו יִקּוֹם וְנָקָם יָשׁיב לְצָרָיו, וְכִפֵּר אַדְמָתוֹ עַמּוֹ.


לא נשכח ולא נסלח
 
האם הייתם גרים ביחידת דיור?
12/04/15 20:19
84צפיות
מה בעצם החסרון ביחידת דיור על פני דירה? שהבעל בית מעליך? יש חסרונות נוספים?
 
יחידת דיור
13/04/15 10:54
75צפיות
בהרבה מקרים יחידת הדיור צמודה למגורי בעל הבית (לא תמיד מעל, בהרבה מקרים זה "ליד"), כשזה לא חייב להיות חיסרון, אבל יש מי שיחשיבו את זה כחיסרון לצד חסרונות נוספים - כמו בעייתיות שקיימת בנושא החשבונות (ביחידות רבות אין מונים נפרדים לחשמל ולמים), העובדה שיש יחידות שכוללות את הממ"ד שמשותף גם לבעלי הבית, ובמקרי מלחמה שהם לא נדירים אצלנו נדרש ויתור על הפרטיות... אבל זה לא מדע מדויק, ויש גם יתרונות ליחידות דיור, אם כי זה משתנה ממקרה למקרה.
הגיגים על יוקר המחייה
10/04/15 12:32
109צפיות
נתקלתי במקרה בפוסט הזה , לא לראשונה - קראתי אותו קצת אחרי שפורסם ואאל"ט הוא הועלה לדיון בפורום כבר אז, ולא רק בפורום הזה. הפוסט הזה מתאר מצב נפוץ מאוד במדינה שלנו, שתקף לגבי רבים וטובים ורבות וטובות. הרבה דברים השתנו מאז אוקטובר 2008, אז נכתב הפוסט - אם הוא היה נכתב היום, לא היה אפשר להציג מצב בו הבחור משלם 2000 ש"ח שכ"ד על דירת חדר וחצי, לא בגבול ר"ג בני ברק וגם לא באזורים פחות מבוקשים - אולי אולי אם מדובר במשהו מתפורר בבניין ממש ישן (תקנו אותי אם אני טועה, אני מאוד אשמח לגלות שזה המצב). גם שאר ההוצאות המתוארות תפחו, אם זה חשבונות (הארנונה במרבית הרשויות לא מה שהייתה פעם, עלות החשמל עלתה, ועד בית לרוב מיישר קו בהתאם), גם הוצאות המזון, הנסיעות והעובדה הכללית שהמע"מ עלה מוסיפות לכך שההוצאות של הבחור התיאורטי הזה שהוא לא כזה תיאורטי, רק עלו. ביטוח משלים בקופת חולים? למיטב ידיעתי העלות גבוהה יותר, במיוחד למי שעבר את גיל 30, ואמנם זה כסף קטן אבל כשמרוויחים מעט גם 50 ש"ח נוספים בחודש זה משמעותי.
 
מה לא עלה? השכר. השכר המתואר שם נשמע נמוך מאוד, אבל זה שכר שלא מעט אנשים לא משתכרים הרבה ממנו (כשמדברים על שכר נטו), כשלבחור המתואר עוד יש הסדר לארוחת צהריים במחיר סמלי מהעבודה - זה לא המצב אצל כולם, ולפעמים אני באמת מנסה להבין איך וממה אנשים חיים. 
 
לפיכך, אני שואלת אתכם - במה אתם ממליצים לחסוך ואיך אתם ממליצים לייעל את התקציב ולחסוך עלויות כמה שניתן? כשהכל יקר ורק מתייקר גם מי שמשתכר שכר נאה לפעמים צריך לחשוב פעמיים לפני הוצאה כלכלית זו או אחרת... 
אכן קשה
11/04/15 01:53
68צפיות
המצב בארץ אכן לא מושלם, אבל בואו נשים את האמת על השולחן: מאז שהפוסט נכתב, השכר הממוצע עלה בכ-15%, ושכר המינימום ב-10%.
מעבר לזה, רוב החישובים בפוסט נכונים, אך לא כולם: מי שאוכל צהריים בעבודה, לא צריך להוסיף קניות שבועיות של 300 ש"ח. אני גם אוכל צהריים בעבודה, קונה לא ברמי לוי אלא בחנויות מקומיות, חלק מהמזון אורגני ובריאות, ומוציא כ-150-200 ש"ח לשבוע.
 
הטעות הבסיסית ולא הטכנית, היא הציפיות.
אני רק עכשיו מתקרב ל-30+, אבל לא ידעתי שלגור עם שותפים זה הלגור עם ההורים של גיל 30 0-:
יש לזכור כמובן, שהציפייה של לצאת מהבית בגיל 25 הולכת עם להרוויח לפחות שכר מינימום. כנראה לגור לבד בגיל 30 הולך עם להרוויח לפחות שכר ממוצע. אם אתה לא עומד ב"ציפיות" השכר, לא תוכל לעמוד גם בציפיות רמת החיים.
מחוץ לת"א אולי אפשר למצוא דירות באזור 2000 ש"ח לחודש, אבל מי שתדחה מישהו שבגיל 30+ גר עם שותפים, בטח גם תדחה את ההוא שבמקום שותפים גר בכוך של 20 מ"ר.
כך שהאפשרות של לגור בזול עוברת לשכונות מסויימות בדרום ת"א, וערים אחרות כגון בני ברק, בת ים ולוד. פחות נחמד, אבל יש משהו לא ריאלי בזה שאנשים שנמצאים בחציון התחתון של ההכנסות יגורו באזורים שמהווים את החמישון העליון של הביקוש.
בעיקר כשהם רוצים לגור לבד במצב של מחסור עצום בדירות קטנות שכבר עשרות שנים כמעט ולא בונים.
 
השכר הממוצע זה לא השכר החציוני
11/04/15 09:43
72צפיות
בכוונה לא הזכרתי אנשים שמשתכרים שכר מינימום, במיוחד כי במקרה שלהם גם אם השכר יעלה עוד, הרבה זה לא יעזור. אנשים שמשתכרים הרבה מעל למינימום לא יכולים להרשות לעצמם לגור לבד, כשחלק מהבעיה הוא כמו שכתבת, מחסור עצום בדירות קטנות כמו חדר וחצי דוגמת זו שתוארה בפוסט - בגוש דן יש את ה"פיתרון" של הדירות המחולקות שראינו כבר לאיזה מחוזות זה מגיע, כששכ"ד שדורשים על דירות כאלו (ואנשים מסתבר מוכנים לשלם, כי צריך לגור איפושהו) הוא הרבה יותר ממה שאותו בחור תיאורטי שילם על דירת החדר וחצי שלו ב-2008. אגב - איפה מחוץ לת"א אפשר למצוא דירה סבירה לבד ב-2000 ש"ח? ברמת גן, גבעתיים וגבעת שמואל אם תמצא דירה טובה עם שותפים בפחות מהסכום הזה הרווחת. בני ברק לא כזאת זולה כמו שחושבים, כולל באזורים החרדיים - יש לי לא מעט חברים במגזר, כולל חברה רווקה ששוכרת יחידה של חדר וחצי שלפניה גרה שם חברה אחרת שלנו, המחיר יחסית נוח מתוך התחשבות (קטע של הכרות אישית) ועדיין הוא לא זול יותר מיחידה דומה ברמת גן (והוא גבוה בהרבה מ-2000). לגבי בת ים אני פחות מעודכנת, אבל אני לא חושבת שאפשר לציין אותה באותה נשימה עם לוד - אלו שתי ערים שלא נמצאות באותה סקאלה. דרך אגב - בעיית הדירות הקטנות קיימת בכל הארץ, ודווקא בגוש דן ובערים מבוקשות נוספות במרכז יש יותר מבחר בגלל הדירות המפוצלות.
 
לגבי הציפיות... אני אישית לא מבינה את אלו שחיים בהתאם לציפיות של הסביבה ו"מה יגידו". אחרי הכל, ביקורת תמיד תגיע לא משנה מה תעשה, גם אני שגרה לבד כבר כמה שנים ובדירה "אמיתית" ולא מחולקת זוכה לביקורת, וגם בגיל 25 כשגרתי עם שותפות היו ביקורות. הביקורות מגיעות מצד אנשים שלא מבינים שמה שטוב להם לא בהכרח טוב לאחרים, ואם אנשים יגורו בלוד הם יזכו לביקורת למה בלוד (כמו שאני זוכה לפעמים לביקורת למה בר"ג - ולא רק מתל אביבים).
 
לגבי הטענה שבחורה תדחה בחור שגר ב-20 מ"ר כמו שתדחה בחור שגר עם שותפים - יש בזה משהו, אבל זה מאוד תלוי בבחורה. בזמנו כשהייתי צעירה יותר הכרתי בחור נחמד בן 31 שגר עם שותפים בת"א, היה נראה שהוא קצת התפדח לשתף אותי בזה, רק שבעיניי זה העיד על מחשבה כלכלית נכונה וזה הרבה יותר מוערך בעיניי מאשר להוציא כמעט את כל מה שאתה מרוויח על שכ"ד לדירה לבד ואז לא נשאר לך כסף לשום דבר אחר (הבחור גם החזיק רכב אגב, זה כנראה היה השיקול שלו). אני יכולה לספר שבזמנו יצאתי עם בחור שבגיל 30 עדיין גר עם הוריו כי היה לו עסק עצמאי שהיה בשלב התחלתי וזו הייתה ההקרבה שהוא עשה - לשלם שכ"ד למשרד של העסק במקום לשכ"ד של דירה. כל אחד והסיפור שלו, וזה לא גרם לו להיראות פחות אטרקטיבי בעיני.
גם השכר החציוני עולה עקב בצד אגודל :)
11/04/15 22:51
46צפיות
המקומות מחוץ לת"א שדיברתי עליהם הם יותר בקטע של בת ים ולוד, פחות רמת גן וגבעתים, אם כי גם שם ראיתי כמה  מודעות לדירות סטודיו ב-2000 ומטה. וכמובן שכונות דרום ת"א. אלה לא הדירות הכי מפוארות או האזורים הכי נחשקים, אבל הכל בחיים זה טרייד אוף.
 
את צודקת כמובן לגבי האנשים הביקורתיים. מישהי תפסול אותך על מגורים עם שותפים. אם תשנה, היא תפסול אותך על הכוך, אם לא תגור בכוך, תיפסל על זה שהתרחקת ממרכז העיר ומכרת את הרכב בשביל לממן דירה נורמלית.  צריך למצוא את מי שתקבל אותך עם האילוצים והבחירות שלך.
קראתי חלק מהפוסט ולא הבנתי
11/04/15 10:45
72צפיות
איך בחור רווק שגר לבד ועוד יש לו ארוחות צהריים בעבודה מוציא 300 ש"ח בשבוע על קניות בסופר?
אני גם היום, שעושה קניות ברשת שנחשבת יקרה ומזמינה מהאינטרנט (בגלל בעיה רפואית שמקשה עליי לסחוב דברים כבדים ולעלות איתם 4 קומות ברגל) רק לעיתים נדירות עוברת את ה-200 ₪ בקנייה כולל דמי משלוח. וזה לא שאני ממש מרעיבה את עצמי, אני בהחלט קונה אוכל בכמות שמספיקה לי לשבוע ולפעמים אף יותר מזה. לא מובן..
 
לגבי עצמי אני עכשיו באמת במגמה של חיסכון והצטמצמות בעיקר מתוך דאגה לעתיד. מה שאני מוכנה לעשות בשביל זה הוא לצמצם את האכילה במסעדות (כרגע זה עומד על פעם בשבוע ואני מתכוונת לצמצם את זה יותר) והייתי מוכנה גם לעבור לדירה קטנה יותר מזאת שאני גרה בה עכשיו כדי לשלם פחות. לגור עם שותפים ממש לא מתאים לי למרות שאני יודעת שזה היה יכול לחסוך לי המון.
אני מסכימה איתך בקטע הזה
11/04/15 12:17
72צפיות
ברגע שהוא קונה אוכל לארוחות בוקר וערב בלבד, העלויות יורדות מאוד - במיוחד אם הוא לא קונה בשר וגבינות יקרות ודברים נוספים. אבל... זו הוצאה שולית, מה גם שסבסוד של ארוחות צהריים בעבודה זה לא דבר מובן מאליו, כך שהאדם הממוצע כן מוציא סכום שכזה על קניות.
 
בהקשר הזה - חלק מהבעייתיות של אנשים כמו הבחור המתואר שלא מחזיקים רכב וגרים במרכז העיר, זו העובדה שהגישה לסופרים זולים לא ממש קיימת, כך שנאלצים לעשות קניות בסופרים השכונתיים וגם כשקונים עבור בנאדם אחד אלו עלויות נוספות שמצטברות. ספציפית במקרה הזה מצבו של הבחור התיאורטי טוב יותר מזה של חברו שגר בגבעתיים או ביד אליהו או במרכז עיר אחרת, כי מי שגר קרוב לגבול בני ברק יש לו גישה לסופרים זולים רבים + יש את הרשתות הזולות באזור קנייון אילון. אני למשל פעם ב-3 שבועות+- מצטיידת במזוודה + תרמיל + אחותי ואנחנו הולכות לעשות קנייה גדולה באושר עד, הפרשי המחירים זה משהו מדהים. הבעיה העיקרית בסופרים האלו היא שהתורים בקופות מאודדדד ארוכים, ומה שלמדתי זה שלשם עדיף לבוא דווקא ביום שישי לא מאוד מוקדם (רוב החרדים לא יבצעו קניות ביום שישי בצהריים, ואם כן אז גג השלמות ולא קנייה גדולה), ואז יוצאים משם הרבה יותר מהר.
 
לצד זאת, שמעתי כבר מכמה אנשים ביקורת על ה"פאדיחה" של להסתובב עם מזוודה/תרמיל/עגלת שוק (אין לי כזאת לצערי) ועל הטרטור שנדרש להסתובב עם כאלו באוטובוס, ואפילו נשאלתי למה לא לחזור הבייתה במונית (אמממ... כי אז אני בעצם מאבדת את כל היתרון של החיסכון?!)
300 ש"ח לקניה לא ממש מייצג
11/04/15 16:56
65צפיות
גם בבית וגם בתור רווק יש בערך פעם בחודש שעושים קנייה גדולה יותר בעיקר עם יש מבצעים או צריך לרענן מלאי של חומרי ניקוי וכו' ...ובשאר החודש הקנייה קטנה יותר
בתור זה שעושה את הקניות במשפחה - גם קניות לאדם אחד יכולות להגיע ל 800 - 900 ש"ח בחודש בלי להשתולל
בלי קשר לזה שאוכלים צהריים בעבודה
אם מתכלבים וקונים רק מוצרי יסוד כמו לחם אחיד מרגרינה גבינה הכי זולה... בלי מעדנים/שוקולד ממתקים  בלי שתיה קלה בלי קצת בירות אז קניה קניה מינימלית של חלב לחם גבינה וקצת פירות וירקות יכולה אכן
להסתכם באיזה 100 ש"ח.... אם אדם רוצה טיפה להתפנק זה מגיע ל200-300 בלי יותר מדי התפרעויות של אנטריקוט ב120 לקילו או גבינות של 100 שח לקילו ....
 
היום ההוצאות על מזון גבוהות באופן יחסי.... ואני כמוכן לא רואה סיבה לבזבז סתם ועושה את כל הקניות הרגילות רק ברשתות המוזלות
אני אישית לא חוסכת כמעט על אוכל,
21/04/15 08:43
4צפיות
(וה"כמעט" מתבטא בזה שלא בא לי לשלם 15 ש"ח לקילו קיווי, דברים כאלה), ועדיין 300 ש"ח זו קנייה של שבוע וחצי-שבועיים. וגם זה כולל 30 ש"ח משלוח (ולא מהסופר הכי זול) כי אני מעדיפה לשלם פעם ולא להיסחב לסופר כמה פעמים באוטובוס.
רווק שמוציא 1,200 ש"ח על אוכל בחודש (גם בלי ארוחות צהריים מסובסדות) יכול "לגלח" מהסכום הזה כמה מאות בלי יותר מדי בעיה ובלי להקריב יותר מדי פינוקים (שתייה קלה אני כמעט ולא קונה, אבל בשוקולד שלי אני משקיעה. כל אחד והפינוקים שלו).  
מציאה! באזור חם ומבוקש במרכז ת"א!
07/04/15 15:03
139צפיות
דירה שווה במיוחד במחיר מציאה - רק 2,800 ש"ח, אם כי אני לא בטוחה שניתן לכנות אותה דירה - 11 מ"ר?! אאל"ט, תא בכלא יותר גדול מזה.
 
הדייר היוצא, בחור בן 32 מציג את היתרונות: אין הרבה שטח לנקות, המחסן לא צורך הרבה חשמל כי הדירה מתקררת מהר. אגב - הדירה מרוהטת ומצוידת - ארון, מיטה, מיקרוגל ומיני מקרר, אבל מי שמעוניין בדירה יצטרך לקנות את הריהוט כתנאי לחתימת החוזה, במחיר מציאה של 2000 ש"ח (אאל"ט, לקנות את הכל חדש יעלה קצת פחות...). 
 
מישהו יכול להסביר לי איך אנשים מוכנים לשלם את זה?! אני רמת גנית, והמחיר הזה נשמע לי באמת כמו מחיר מציאה, אבל לא בשביל מגורים בחדר בודד - נכון שמי שרק נדרש לו מקום להניח את הראש בלילה לא זקוק להרבה יותר מזה, אבל מהצד השני מי שזה כל מה שנדרש לו, יכול לגור במתכונת דומה בכל עיר אחרת ולשלם בערך חצי מחיר. 
 
הייתי אומרת שבעל הבית הזוי, אבל בהתחשב בכך שהוא מצא מישהו שהיה מוכן לשלם את זה ועוד טוען שיש יתרונות לצורת מגורים כזאת, כנראה שהבעיה היא לא אצלו... 
אבל למה להתערב בכל דבר?
08/04/15 00:29
88צפיות
אני מבין שיש להתערב בעניינים בטיחותיים או כאלה שמשפיעים על הסביבה, וכמובן שיש חוקים לגבי ייעוד דירות למגורים. מעבר לזה, אם מישהו מחליט שהדירה הזאת מתאימה לצרכים שלו אז תפאדל. אני לא מכיר לעומק את השוק התל אביבי, אבל להבנתי מדובר במחיר אטרטיבי יחסית בשביל מגורים לבד באזור, וכנראה שהדייר המאושר לא יהיה הרבה בבית.
ע"פ הכתבה, האלטרניטבות שצויינו בכתבה באותו המחיר היו אומנם גדולות יותר, אך אחת מהן היתה מרתף, ולכו תדעו אם ה-22-25 מ"ר שמפרסמים שם הם לא גם כן 11.
הדירה הקודמת שלי היתה 30-35 מ"ר, מה שלא הפריע לבעל הבית לפרסם במודעה 50+. חלק מהאנשים עלו על הבלוף ישר, לחלק זה לא מפריע, וחלק לא שם לב כנראה.
אני לא חושבת שהכוונה הייתה "התערבות"
08/04/15 09:04
77צפיות
אלא יותר הבעת הלם ו/או זעזוע מכך שדירה של 11 מ"ר ב-2800 ש"ח (לא כולל את הדרישה ההכרחית לקנות את הריהוט של הדייר במחיר מופקע) מוחשבת בת"א כמציאה. העובדה שהוא בקושי ישהה בדירה רק מחזקת את הפליאה לדעתי - אני מכירה אנשים שבגלל שהיו זקוקים בעיקר למיטה בלילה, גרו בדירה מרובת שותפים בסכום סמלי כי מה זה משנה אם אתה רק ישן בדירה? ואם אתה גם ככה מחוץ לדירה רוב הזמן, למה נדרש שהיא תהיה במיקום הכי מרכזי ומבוקש בת"א?
 
בזמנו מישהי שיתפה בפורום שהיא מחפשת מחליפה לדירת 20 מ"ר - הסיבה שהתעקשה על מחליפה ולא על מחליף היא כי בדירה נשארת שותפה. אכן, דירה של 20 מ"ר שחלקו שתי שותפות, כשלמחיר אני בכלל לא אכנס... אני זוכרת שגם אז הפגנו את הזעזוע.
 
 
עם ההלם והזעזוע משוק הנדל"ן באופן כללי אני מזדהה
09/04/15 15:52
43צפיות
אבל מדאיג אותי יותר שמקרים כאלה מקבלים פרסום נרחב, ובסוף נקבל הצעות חוק פופוליסטיות שפשוט יגדירו שדירה חייבת להיות לפחות 25 מ"ר, וכך אנשים שכן מעוניינים לגור בדירה כזו תמורת שכ"ד נמוך יותר יידחקו לדירות גדולות ויקרות יותר או דירות שותפים, והמחירים של שאר הדירות יעלו עוד יותר.
אני לא רואה סתירה בין זה שהוא מתכוון להינות מחיי הלילה ולא לשהות הרבה בדירה לזה שהוא מתעקש על לגור לבד. גם אם אתה לא נמצא הרבה בדירה, ובעיקר אם אתה יוצא / עובד בלילות ואוהב לצאת, להיכנס ולעשות קצת רעש בלילה, אז עדיף לגור ללא שותפים. 
וגם לגבי הגיל שלו, לא כולם עושים את המסלול בחיים שיכוון לכך שאחרי גיל 30 הם יוכלו לשכור דירה נורמלית, בטח במחירים של ת"א. לאנשים רבים, כל שקל מעבר ל-2800 האלה הוא הרבה יותר מדי. וכנראה שיש לו את השיקולים שלו נגד לגור עם שותפים או לעבור לרמת גן.
למה להתערב? כי אנחנו בישראל!
08/04/15 10:42
51צפיות
והישראלים מתערבים בכל דבר שרק אפשר.
 
למרות שאני לא מבינה איך בחור בן 30+ מסוגל לגור בדירה של 11 מ"ר ועוד להציג אותה כאילו זו דירה ממש שווה עם יתרונות בולטים, אני לא אוהבת את הגישה הביקורתית הזאת באופן כללי - כל אחד ומה שטוב לו, ומי שטוב לו לשלם שכ"ד כפול ולגור בת"א, זו בחירה שלו. לישראלים תמיד תהיה ביקורת, אני שומעת כל הזמן ביקורות על זה שאני גרה לבד ולא עם שותפים, על זה שאני גרה איפה שגרה ולא בתל אביב/לא בפריפריה/לא בעיר אחרת/דווקא בשכונה הזאת...
 
 
זה המחירים בתל אביב
08/04/15 14:39
70צפיות
ראיתי גם דירות חדר ושני חדרים קטנות בעד 4500 שח. כן, זה אכן מאוד גבוה. מצד שני, בכנות, אני לא מבינה את הצורך של אנשים בהרבה מקום. אז אולי 11 מטר זה ממש קטן (ואני גם קצת יותר מבוגרת מהאנשים שהם קהל היעד של הדירה ההיא), אבל בשלב מסויים בחיים, נניח בשנות העשרים המאוד מוקדמות, הייתי מוכנה לגור ככה.
 
בתור מי שגרה בתל אביב, ואז עברה לרמת גן בשביל קצת יותר מקום באותו מחיר, בעיני זו היתה טעות נוראית, ובחיים לא הייתי חוזרת עליה. מעדיפה לשלם הרבה ולגור בדירה יותר קטנה מאשר לגור ברמת גן.
 
וביחס למה שאמרת למעלה - גם אם אני לא בבית, חשוב לי לא לגור עם שותפים. אז כן, אני אעדיף דירה קטנה ויקרה מאשר חדר בדירת שותפים.
 
כל אחד והעדפותיו הוא...
זה חלק ממה שנראה לי מוזר
08/04/15 14:55
76צפיות
שצוין במפורש שהדייר היוצא הוא בחור בן 32 - אני מניחה שלא ציינו את זה סתם.
 
אני יכולה להגיד לך שגם לי חשוב לגור לבד, אבל כשקלטתי לאן המחירים הגיעו, הגישה שלי הייתה שאם כבר אני נאלצת לשלם הרבה, אז לפחות לקבל תמורה הולמת, ובעיני לפחות דירה של 11 מ"ר זה לא משהו שממש ראוי למגורים ללא קשר לסכום שהוא משלם. 
 
לגבי ר"ג - אני מודה שאני הגעתי לר"ג בתור סוג של פשרה וכשבדקתי אפשרויות לעבור לת"א זה היה כבר השלב בו לא רציתי לגור עם שותפים והמחירים הרתיעו אותי, אבל זה גם מאוד תלוי איפה בר"ג, כי זו עיר שבנויה לא הכי טוב (בין היתר). אני מניחה שלעבור מת"א לר"ג מקביל  לחזרה להורים אחרי שגרים לבד...
 
אחלה השוואה
09/04/15 13:27
61צפיות
תראי 11 מטר לא יקרה בגילי.. אבל אני מניחה שאני יכולה להרשות לעצמי לשלם יותר על דירה מאשר למי שבוחר לגור ב 11 במטר..
 
אני גרתי ברמת גן ממש קרוב לתל אביב - ועדיין זה שאני לא יכולה ללכת ברגל לים, שאני לא יכולה לתפוס קו 4/5 לחברים, זה שאין באמת ברים בסביבה, זה שכשאני חוזרת הביתה זה כבר ממש סיפור לצאת שוב ושחוץ משתיים שלושה זוגות חברים שהתברגנו אף אחד לא היה באזור - לא היה שווה את הכסף.
 
ואני תמיד משתשעשעת ברעיון של לחזור להורים - איזה נחמד זה כשמישהו מבשל לך ומכבס לך, הא? הרבה יותר נחמד מאשר לגור ברמת גן
09/04/15 14:16
47צפיות
תראי - אני מצאתי את עצמי במצב בו נאלצתי לעזוב דירה לפני שמצאתי דירה חדשה, אז בהתחלה גרתי בסאבלט נחמד בת"א במחיר של ר"ג, ואחרי שנאלצתי לעזוב גם אותו חזרתי להורים בלית ברירה ו... זה היה הרבה פחות גרוע ממה שציפיתי ואפילו היה דיי נחמד, שלא לדבר על הסכומים העצומים שחסכתי. אם היה מדובר במרחק יותר הגיוני ממקום העבודה ומרכז החיים שלי יש בהחלט מצב שהייתי נשארת עוד קצת.
 
לגבי הליכה ברגל לים וכל הדברים שציינת - אני מודה שזה דבר שחסר לי בתור רמת גנית, ועדיין אני מסתדרת עם נסיעה במוניות שירות והגעה לחברים ומקומות בילוי בת"א בקווים אחרים שחלקם מגיעים דיי מהר במיוחד בשעות הערב המאוחרות/שישי צהריים מאוחרות), ויכול להיות שחלק מהעניין זה שרבים מהחברים שלי גרים בר"ג -גבעתיים ואני כבר דיי עייפתי מהסצנה של הברים והמסיבות התל אביביות המאוד מסוימות...
אני בהלם!
10/04/15 19:16
61צפיות
עזבתי את תל אביב לפני 3 וחצי שנים, גם אז היא נחשבה יקרה אבל מעולם לא נתקלתי בדירה במחיר כזה בגודל כזה. אני גרתי במקום מאוד מרכזי ואטרקטיבי בת"א בדירה של 20 מ"ר כאשר בזמן שעזבתי אותה המחיר היה 2,200 ₪ לחודש! גם זה יקר אבל המחיר הזה לעומת 2,800 ₪ לדירה של 11 מ"ר? באמת נשמע לי טירוף.
וגם, לפני משהו כמו שנתיים (אחרי שכבר עברתי לראשון) יצא לי לבקר באיזו דירה בת"א (נסעתי לשם עם אחותי שרצתה לקנות משהו מהדיירת), גם כן באיזור אטרקטיבי מאוד, דירת שותפים אמנם אבל יש מעין מסדרון שמפריד בין החדרים של שתי השותפות כך שזה מרגיש כמו שתי יחידות נפרדות, כאשר המקום המוקצה לפחות לשותפה שביקרנו היה לא גדול אבל בטח יותר מ-11 מ"ר וזה היה באותו מחיר כמו במודעה שהבאת.
אני חושבת שהאשמה היא גם באלה שמוכנים לשלם את המחיר. מחאה אמיתית מתבצעת בארנק: דירות יקרות צריכות להישאר ריקות זמן רב עד שבעל הדירה ייאלץ להוריד את המחיר. אבל למרבה הצער זה לא קורה, בייחוד בתל אביב ואנשים מוכנים לשלם כל מחיר, העיקר לגור בתל אביב. ואז מתלוננים על המחירים הגבוהים..
בתור אחד שמתגורר באחת הערים שמסביב לתל אביב
11/04/15 17:04
48צפיות
בערך 10-15 דקות ברכב למרכז תל אביב כשאין פקקים
אני רואה את מחירי השכירות של תל אביב שרצים בפורומים בפייסבוק ובלוחות השונים כמו ביד 2 ומשתגע כל פעם מחדש....
אני שוכר דירת 4 חדרים בבנין חדש(3 שנים) כולל חניה מחסן מעלית וכו' ב 5000 ש"ח ובתל אביב דירה דומה עולה בין 5000-10000 תלוי באיזור וברמת השיפוץ בדירה והביקוש
וגם במחירים האלה זה לא תמיד כולל חניה כשהאיזורים ברף התחתון בתל אביב יהיו באיזורים פחות טובים כמו בכפר שלם או בשכונת הארגזים או כאלה בשכונות מרוחקות יותר ופחות נגישות כמו ביצרון/נחלת יצחק  ל או במשתלה  
צהלה/אפקה ... שזה כבר כמעט ברמת השרון...
כך שגם בתל אביב הטווח מאוד גדול... אבל בצפון הישן ובאיזור מסביב דירה מגיעה למחירים כאלו בלי בעייה... לא רואה את עצמי גם אם היינו מרוויחים כמשפחה 30K נקי בחודש מוציא סכום כזה על שכירות
פשוט הזוי
חוזה בין דייר קיים שעוזב לבין דייר חדש
07/04/15 17:21
77צפיות
שלום,
אני שוכר דירה עם עוד שני שותפים, והחוזה מסתיים עוד חצי שנה. אני רוצה לעזוב את הדירה בחודש הקרוב.
האם לאחר שאני מוצא שותף חדש במקומי, חוץ מהעובדה שאני מחליף את הצ'קים שלי בצ'קים של השותף החדש, יש איזשהו חוזה שאני אמור לחתום עליו (ביני לבין השותף החדש) שבעצם מעביר לו את כל הזכויות בחוזה השכירות הקיים?
או שמא בעל הדירה יצטרך לחתום על חוזה שכירות חדש עם שני השותפים הקיימים והשותף החדש?
 
תודה ויום טוב.
הוא צריך לחתום על מה שאתה חתום
07/04/15 22:21
36צפיות
אם אתה חתום על חוזה מול בעל הדירה, אז הוא צריך לחתום על חוזה משלו.
ההליך הוא פחות או יותר כזה:
07/04/15 22:30
44צפיות
אחרי שתאתר דייר מחליף שיהיה מקובל על השותפים שלך ועל בעל הדירה, הוא יוזמן לחתום חוזה מול בעל הדירה וימסור לו צ'קים וערבויות. אחרי שזה יתבצע, אתה תוכל לסגור עניינים מול בעל הדירה שיחזיר לך את הצ'קים שלך ואת הערבויות שלך, כשיש את נושא סגירת החובות - שאני מניחה שבמקרה הזה יתבצע מול השותפים האחרים.
 
זהו בגדול.
תודה על התשובות! שאלה נוספת...
08/04/15 11:35
40צפיות
החוזה הוא בין שלושה שותפים לבין בעל הדירה.
אם בעל הדירה לא ירצה לעשות חוזה חדש שני השותפים הישנים והשותף החדש, האם יש איזשהו חוזה שאוכל לעשות מול הדייר שיחליף אותי?
סוג של חוזה העברת זכויות ביני, בין הדייר החדש ובין בעל הדירה, שבעצם אני מעביר לו את כל הזכויות והחובות שלי בחוזה השכירות הקיים?
תודה.
זה לא מקובל וגם לא נדרש
08/04/15 11:40
36צפיות
אין שום סיבה שבעל הדירה יחתום על חוזה חדש עם השותפים שנשארים, כל עוד החוזה הקודם שלהם עדיין בתוקף (בדרך כלל בדירות שותפים בעל הדירה חותם מול כל דייר בנפרד). לגבי הדייר שיחליף אותך - למעשה לא אמורה להיות שום תקשורת רשמית ביניכם, הוא חותם על החוזה מול בעל הדירה, אתה מסיים את החוזה ומתחייב בפני בעל הדירה שאתה מפנה את החדר עד תאריך מסוים ו-זהו. אתה לא מעביר לדייר החדש שום זכויות וחובות, כי הזכויות והחובות שלך היו כפופות לחוזה שלך מול בעל הדירה, ואתה סוגר אותן מולו.
אבל זו בדיוק הבעיה...
08/04/15 12:14
37צפיות
אין לכל שותף חוזה נפרד מול בעל הדירה, אלא חוזה אחד שבו שלושתינו חתומים ביחד מול בעל הדירה.
כדי שהוא יחתום על חוזה מול בעל הדירה, הוא צריך לחתום על חוזה חדש... אני בעצם רוצה שהוא "יבוא בנעליי" בחוזה הקיים.
בגלל זה רציתי בעצם לחתום על חוזה ביני, בין הדייר החדש ובין בעל הדירה בנוסח האומר ש" הדייר החדש מצהיר כי קרא את "חוזה השכירות" ומקבל על עצמו את כל הזכויות והחובות הכלולות בו כאילו נחתם "חוזה השכירות" על ידו מלכתחילה, ושהדייר החדש מסכים בזה כי משך תקופת השכירות ופרטי המושכר המפורטים בחוזה השכירות המקורי ישארו בעינם ומצהיר כי דמי השכירות שהם חייבים בתשלום לפי "חוזה השכירות" ישארו כפי שהם".
 
האם זה מקובל? אני לא רוצה פשוט שהבעל דירה יתעסק בלחתום על חוזה חדש, אלא הוא פשוט ירצה שהשותף החדש יחליף אותי. אני פשוט רוצה למנוע מצב שאם תהיה בעיה כלשהיא בחוזה ובעל הדירה יחליט לפנות אליי בעתיד מכיוון ואני חתום על חוזה השכירות המקורי, אז שלי יהיה חוזה ביני ובין הדייר החדש שבעצם אומר שהוא מחליף אותי בחוזה המקורי.
 
אשמח לתשובה. תודה.
אוקי, זה כבר מקרה שונה
08/04/15 12:35
34צפיות
אני ממליצה להתייעץ עם בעל הדירה בנושא, יכול להיות שיספיק להוסיף נספח לחוזה בו יצוין שהדייר X מחליף את הדייר Y ולכן כל הסעיפים שחתם הדייר Y בחוזה המקורי בטלים וחלים על הדייר Y במקום. בכל מקרה - אתה לא אמור להיות צד בחוזה בכל מצב, כי החוזה מתבצע בין הדייר החדש לבין בעל הדירה, אתה למעשה שייך רק לחוזה הקודם ממנו אתה יוצא, ולכן אתה לא צד בעניין. 
 
ו-אל תרחם על בעל הדירה, לחתום על חוזה חדש זו לא התעסקות מטורפת וזה חלק מהחובות שלו בתור בעל דירה. בכל מקרה - זו לא אחריות שלך אלא של בעל הדירה, האחריות שלך היא רק לוודא שמבחינתך נסגר החוזה מול בעל הדירה, יש מי שמתעקשים על מסמך נוסף בו מפורט שהחל ממועד זה וזה הסכם השכירות שנחתם כבר אינו בתוקף והסתיימו יחסי שוכר ומשכיר ובעל הדירה לא יבוא בכל דרישה שהיא   לשוכר Y.
º
מעולה, תודה רבה על העזרה!
08/04/15 13:17
7צפיות
על חירות מול שעבוד - לכבוד הפסח
05/04/15 15:23
55צפיות
רבים מקבילים את היציאה מבית ההורים למגורים "מחוץ לבית" - בין אם זה בדירה עם שותפים, לבד או במעונות, כיציאה לחירות. גם מי שבקשר טוב עם הוריו לרוב יודה שבמגורים "מחוץ לבית" הוא מרגיש הרבה יותר חופשי. מי שעובר מדירת שותפים למגורים לבד, לרוב מרגיש תחושה דומה (אני יודעת שאני הרגשתי ככה).
 
מנגד, יש את מי שמרגישים את תחושת השעבוד במובנים אחרים: כשאיחלתי לחבריי בזמנו לכבוד הפסח שבשנה הבאה נהיה בני חורין בתל אביב הבנויה, זכיתי למענה מחברה שבת"א היא הייתה עבד לשכר דירה... ובימינו זה לא רק בתל אביב, ולא רק לשכר דירה, ובתור מי שמצאה את עצמה בזמנו חוזרת להורים למספר חודשים (אחרי שהתקשתי למצוא דירה), הרגשתי תחושת שחרור מהעול הזה של שכ"ד וחשבונות והוצאות... והבנתי בדיוק למה היא התכוונה.
 
מה בעיניכם נחשב כשעבוד ומה כחירות? אלו מכם שכבר הגיעו למשכנתא - לאיפה אתם נכנסים?
ואם בא לכם לשתף קצת יותר בפירוט: מהי תחושה חירות מבחינתכם?
 
פסח שמח!
אני מרגישה משועבדת לדירה שלי
06/04/15 14:52
57צפיות
לא מהמובן של תשלום שכ"ד אלא מהמובן שאם אני ארצה עכשיו לטוס לחו"ל לכמה חודשים, אני אצטרך לעזוב אותה, כי לא ישתלם לי להמשיך לשלם שכ"ד לכל התקופה. נכון שיש את האפשרות לסבלט, אבל זה סיכון שלא כולם מוכנים לקחת, במיוחד אם משאירים בדירה ריהוט שווה ומכשירי חשמל יקרים. השעבוד הזה קיים החל מאז שהתחלתי לגור לבד ובניתי לי את ה"דירה שלי", כי בתקופות שגרתי עם שותפים לא נחשב בעיני הקרבה לעזוב את הדירה/היה הרבה יותר פשוט לסבלט את החדר.  
 
חוץ מזה בתקופות של חיפושי דירות הרגשתי תחושה שהייתי יותר מקבילה אותה לשבי מאשר לעבדות - התחושה שאין ברירה מלבד לשלם שכ"ד מופרז בשביל דירה שלא בהכרח שווה את זה, כי אין אפשרויות אחרות, בעלי הדירות דורשים סכומים עצומים ומקבלים אותם, כי שוכרי הדירות הם קהל שבוי שצריכים שיהיה להם איפה לגור.
מישהו מכיר מגורים בדירה שכזו?
04/04/15 20:45
115צפיות
שלום ,
יש לי שאלה שאני מקווה שיוכלו לענות לי עליה .
 
בעבר הכרתי מישהו (אני כבר לא בקשר איתו), שבעצם היה מתגורר ושוכר דירת חדר וקצת בתוך מגדל דירות ...
אני לא ממש זוכר באיזה מקום זה היה.....אבל לדעתי זה היה חלק מבית מלון או מגדל דירות או איך שקוראים לזה.
 
הוא היה משלם כמובן שכירות , היה במקום הזה שומר כמובן, והייתה חנייה ---
הוא לא היה משלם לבעל בית , אלא למקום עצמו.
 
לא מדובר בתייר .
 
האם מה שאני אומר כרגע, מוכר לאנשים פה?
שמעתם על סידור שכזה?
 
אני זוכר שהוא אמר לי שהוא משלם 2000-2500 שקל בערך....
זה היה חדר כמובן עם שירותים , מקלחת -- משופץ כמובן באיזה מגדל גבוה. (שוב אומר, זה לא היה בניין מגורים קלאסי-
 
אשמח אם מישהו יעזור לי להבין אם יש מקומות באינטרנט שבהם אפשר למצוא לגור במקומות כאלה.
 
תודה רבה
דוד שלי פעם גר במלון מנדרין בתל אביב
04/04/15 21:20
81צפיות
זה תענוג לא זול ובטוח לא בטווח של 2000 שקל לחודש.
אבל זה הדבר היחיד שעולה לי בראש שקרוב למה שאת מתארת
גם הקונדו בגבעת שמואל נשמע דומה
05/04/15 10:07
84צפיות
אם כי המחיר שציינת נמוך בהרבה משכ"ד המקובל שם.
אפשר לשאול מה לדעתך מהווה יתרון בשכירת דירה שכזאת על פני דירה "אמיתית"?
אממ.... שאלה טובה
05/04/15 18:49
78צפיות
היי אשה מרציפן, נראה לי שעל זה אני מדבר.... קונדו בגבעת שמואל.
 
אין לי כל כך ניסיון במגורים במקום שכזה, אבל ממה שנראה לי ותקני אותי אם אני טועה...
 
יש משהו אוירתי כזה, קצת שונה , בלגור בסוג של ״מלון ״ כזה .. (זה מעין סוג של מלון כזה, אני טועה??)
 
ושנית, זה הרבה יותר נעים להיכנס לבניין כזה מאשר לאיזה ביניין ישן ברמת גן או תל אביב ב 3500 שקל.
 
וגם אין כל כך בעיית שכנים לא?
 
 
האמת שאני עכשיו ניגש לקרוא קצת על זה בגוגל ואולי ללמוד קצת יותר פרטים.
 
אגב, את מכירה עוד ״מקומות כאלה״ ?
 
תודה
º
ועל איזה סכום מדובר? יש לך מושג ? תודה רבה לך
05/04/15 18:50
17צפיות
השאלה איזו אווירה אתה מחפש
05/04/15 23:20
66צפיות
נתחיל עם זה שבגבעת שמואל האווירה בהרבה מקרים היא אווירה של דתיים לאומיים - לאו דווקא בקונדו, אבל בכללי צעירים רווקים שעוברים לגור שם לרוב זה מה שמניע אותם. בזמנו כתבה בפורום מישהי שגרה שם שציינה שהרגישה שהיא גרה בבניין רפאים, השאלה מה אתה מחפש ולמה אתה מתכוון כשאתה מדבר על בעיית שכנים.
 
אין לי מושג לגבי עלויות מדויקות, אבל הבנתי שמדובר בסכומים שקרובים יותר ל-3000+ (לדירה ממש קטנה), ואני מניחה שבנוסף לשכ"ד יש דמי ניהול גבוהים שזה דבר שצריך לקחת בחשבון. בנוסף, אני לא חושבת שיש למגורים בקונדו יתרון על פני דירה בבניין ישן בר"ג או בת"א, בניין ישן זה לא בהכרח בניין מתפורר, ויש הרבה בניינים בני 50-60 שנה שמאוד נעים לגור בהם, כל עוד הדירות לא הושחתו ע"י דיירים קודמים.
 
אני לא מכירה עוד מקומות שכאלו, ואישית אני לא מבינה מה פרקטי ומה מושך בבניינים דוגמת הקונדו, בטח שלא בערי גוש דן (אולי בפריפריה צעירים יעדיפו בניין שמלא בצעירים כמוהם, בגוש דן העדיפויות לרוב אחרות).
יש כזה גם בחיפה ליד הים
07/04/15 22:20
39צפיות
אני משער שיש לזה יתרונות - שירותים של מלון. זה בטח לא מאד סולידי.
כשחיפשתי דירה ראיתי מודעות על הבניין הזה. חלקן היו במחירים שלא נראים מופקעים, אך זה כנראה מחיר לדירת חדר, ואולי זה גם לא כולל דמי אחזקה גבוהים.
פסח כשר ושמח|חגשמח|
02/04/15 13:50
11צפיות
גולשים יקרים,
|@|רצינו לספר לכם שחג האביב הבא עלינו לטובה, מלווה בהתרגשות רבה גם מבחינתנו:
יחד עם עונת הפריחה והצמיחה, גם אנחנו בתפוז עוברים שינוי מהותי והתחדשות, אותו תרגישו גם אתם בקרוב.

ועד אז - חג פסח כשר ושמח לכם ולבני משפחותיכם|!|
אוהבים,
צוות תפוז אנשים
אם הייתי ראש העיר רק ליום אחד בהיר
30/03/15 22:43
95צפיות
הייתי את הכל עושה אחרת...
 
השיר המקורי מכוון למקום אחר, אבל אני תמיד אהבתי את הרעיון שעומד מאחוריו: אם היו נותנים לכם להחליף כסאות עם ראש העיר שלכם - מה הייתם עושים? איך הייתם פועלים לשיפור איכות החיים בעיר מגוריכם? מה הייתם משנים ומה הייתם מוסיפים? 
 
* הכיוון הוא לא "להפחית את הארנונה לסכום של חצי שקל למ"ר", אלא רעיונות פרקטיים והגיוניים שמשום מה לא יוצאים לפועל, למרות שהם יכולים להיות מעשיים.
מה אתם אומרים? 
מה שאני יכולה לחשוב עליו
31/03/15 16:30
68צפיות
זה שאם הייתי מחליפה את ראש העיר הייתי מקלה על היתרי הבנייה של התמ"א והפינוי בינוי, אבל רק בתנאי שכל קבלן יתחייב שהדירות החדשות שייבנו יכללו דירות קטנות של 2.5-3 חדרים, ואם צריך להוסיף עוד קומה בשביל זה שיוסיפו (שיבנו בנוסף ולא במקום הדירות הגדולות). אני חושבת שפינוי בינוי זה דבר מבורך ורצוי וכל ראש עיר צריך לעודד את זה.
 
מסכים
31/03/15 21:45
36צפיות
בכלל, הייתי משקיע בתכנון אורבני ולא פרברי, כמו במרכזי הערים המבוקשים בארץ - פחות תקני חנייה ושטחים ירוקים, ציפוף אוכלוסייה, עירוב שימושים ותכנון ידידותי לתחבורה ציבורית.
לא יודעת איפה את גרה
01/04/15 22:27
54צפיות
אבל כאחת שגרה באיזור מוכה תמ"א אני חושבת שלאשר תמ"א בלי הכרה זה לא יעיל אם אין תשתיות מתאימות.
כךשלאשר רק היתרי בניה בלי להתחשב בתשתיות (כבישים, גני ילדים, בתי ספר, סניפי דואר וכו) זה מאוד לא יעיל ויהרוג את האוכלוסיה.
אני לא חושבת שהיא התכוונה לתמ"א בלי הכרה
02/04/15 10:47
46צפיות
אם הבנתי אותה נכון, הכיוון שלה הוא עידוד לבניית דירות קטנות, שגם ככה יש בהן מחסור והתמ"א הקיים מקטין מאוד את ההיצע שלהם.
 
אם כבר ציינת את נושא התשתיות,  דווקא דירות קטנות פחות משפיעות על התשתיות שציינת, כי בדירות 2 חדרים לא יגורו משפחות שיגדילו את הביקוש לגני ילדים ובתי ספר... ולסניפי דואר לא הייתי קוראת תשתיות, ואני יודעת שברמת גן בינתיים רק סוגרים סניפים.
 
 
תשתיות זה כל הדרישות ששכונה צריכה
02/04/15 18:56
30צפיות
אגב אולי דירה של 2 חדרים לא תגדיל את הדרישה לגני ילדים ובתי ספר, אבל דירה של 2.5-3 חדרים כן, ואלה הדירות שהיא ציינה.
וגם דירות קטנות מצריכות תשתיות כמו כבישים, תחבורה ציבורית וכו'
באמת לזה התכוונתי
02/04/15 20:15
33צפיות
ולגבי נושא התשתיות - אני לא רואה מכירה יותר מדי משפחות שגרות בדירות של 2.5-3 חדרים, במיוחד בהתחשב בכך שבבניינים חדשים חדר אחד זה תמיד ממ"ד (למרות שיש מי שהופכים אותו לחדר ילדים נוסף אבל זה פחות מקובל ממה שאני מכירה), מי שבדרך כלל גר בדירות כאלו זה או יחידים או זוגות צעירים או זוגות מבוגרים שהילדים עזבו את הבית, וזו הנקודה שניסיתי להתמקד בה - שיש מחסור עצום בדירות כאלו, ופיצול של דירות זה לא תחליף הולם לדעתי, ואם כבר זה נחשב לדבר שמעמיס מאוד על התשתיות (וגם על התשתיות של הבניין עצמו).
 
את נושא הכבישים והתחבורה הציבורית בכלל לא הבנתי, אבל מה שאני אוהבת בפינוי בינוי זה שמחייבים את הקבלנים לבנות חנייה וזה מאוד מקל על מצוקה חניה באזור. לי יש חנייה בטאבו, אבל האורחים שלי תמיד מסתבכים עם זה כי להרבה בניינים שסמוכים אלי אין חנייה, אז הדיירים נאלצים לחנות ברחוב.
אז אני הייתי מורידה את האופניים החשמליים לכביש
02/04/15 21:54
37צפיות
כדי שהולכי הרגל לא יצטרכו לפחד ללכת על המדרכות.
הובלות קטנות מעיר לעיר
30/03/15 15:47
60צפיות
כמה תעלה הובלה קטנה מירושלים לת"א? לא מדובר על הרבה פריטים, אין ארון או מיטה אבל יש מכשיר כושר, כיסא, מדפסת, מיקרוגל, טוסטר אובן, המון ספרים ודברים שלא יכנסו בפרייבט ביחד כי כשהכנסתי את הכל לדירה זה בא ב-2 נגלות.

מישהו יכול להמליץ או מכיר?
 
תודה רבה
 
אין לי הערכת עלות לתת לך
30/03/15 21:44
46צפיות
אבל קח בחשבון שחלק נכבד מהעלות נובע מנושא הסבלים - בעל חברת הובלות ששולח שני עובדים משלם לשניהם ללא קשר לכמות שהם צריכים לסחוב. אתה יכול לבדוק לפיכך אפשרות של הובלה ללא סבלות, ולראות אם זה יקל עליך.
 
אתה יכול לנסות לאתר דרך חבריך בפייסבוק מישהו שיש לו רכב גדול או טנדר שיסכים לבצע את ההובלה ללא סחיבה, אני בזמנו עשיתי משהו דומה וזה היה דיי משתלם כלכלית, גם לי וגם לבעל הרכב.
כמה עולה דירת 3 חדרים במרכז באר שבע?
27/03/15 22:07
49צפיות
אשמח לדעת
º
תבדקי באתרים כמו יד2
28/03/15 00:34
12צפיות
את מוזמנת לשתף אותנו במידע
30/03/15 21:40
35צפיות
אני מניחה שתגרמי לרובנו להרגיש פזרנים
 
אין בארשבעים בקהל?
|*|פורומים חדשים בתפוז|*|
26/03/15 11:38
2צפיות
|*|האם אתם בעלי עסק קטן או בינוני וצריכים הכוונה בכל הנוגע להתנהלות הפיננסית מול הבנק? האם אתם מכירים את קרנות הסיוע שעומדות לרשות העסק שלכם?
פורום מימון עסקים בהנהלה חדשה ואתם מוזמנים להיכנס לפורום ולהתייעץ:
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...

|*|יש לכם שאלות לגבי החזרי מיסים? אתם מעוניינים לקבל יותר מידע בנוגע למס רכישה?
היכנסו עכשיו לפורום דיני מיסים וקבלו את כל התשובות לשאלותיכם:
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/forumpage.aspx?f...

|*|את סובלת מצניחת רחם? יש לך שאלות לגבי חיזוק שרירי רצפת האגן?
היכנסי עכשיו לפורום רצפת האגן והעלי את שאלותיך בנושא:
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...
עומדים לשכור דירה
24/03/15 08:28
144צפיות
היי,
אנחנו עומדים לשכור דירה, לראשונה.
מצאנו דירה לטעמנו ובהתאם לתקציב ברמת גן.
1. הבניין יעבור פינוי בינוי בעוד כשנה וחצי, עפ"י בעלת הדירה. האם אפשר להאמין לה? איך אפשר לאמת את זה?
שנה זה בסדר גמור מבחינתי לגור בדירה הזאת, השאלה איך אני מוודא שאחרי ארבעה חודשים או משהו כזה לא יוציאו אותי מהדירה?
 
2. שטר חוב\ערבות בנקאית - מה זה אומר? האם זה בטוח?
 
תודה!
אם הבנתי נכון
24/03/15 11:11
119צפיות
החשש שלכם הוא שהפינוי בינוי יבוצע מוקדם מהמתוכנן? אם כן, אין לכם מה לחשוש - אני לא חושבת שאי פעם היה תקדים שכזה, הליכים כאלו בדרך כלל נדחים ומתעכבים, לא מוקדמים. אם אתם עדיין חוששים מזה, אתם יכולים לדרוש סעיף בחוזה עם דרישה לפיצוי במידה וידרש מכם לצאת מהדירה לפני תום תקופת החוזה.
אם אתם מעוניינים להתעדכן, אתם יכולים להתעניין אצל השכנים, בדגש על ועד הבית, מה הצפי לגבי הפינוי בינוי.
שטר חוב וערבות בנקאית אלו שני דברים שונים - שטר חוב הוא התחייבות כספית "על הנייר", אבל במידה ותפרו חוזה תדרשו לכסות את החוב. ערבות בנקאית נחשבת לערבון בטוח עבור המשכיר, כי היא דורשת מהשוכר לסגור סכום כסף בבנק שיעמדו לרשות המשכיר במידה ויהיה צורך לממש את הערבות (בניגוד לצ'ק ביטחון שיכול להתגלות ללא כיסוי). מבחינת ביטחון עבור השוכר - לפי החוזה אמורות להיות הגדרות ברורות מתי בעל הדירה יכול לממש את הערבויות, כך שהסיכון אינו גדול אם אין לכם כוונה לגרום נזקים לנכס.
אהלן, אגב כל מה שכתבת נכון לדעתי, חוץ מהמשפט האחרון
29/03/15 23:34
58צפיות
"מבחינת ביטחון עבור השוכר - לפי החוזה אמורות להיות הגדרות ברורות מתי בעל הדירה יכול לממש את הערבויות, כך שהסיכון אינו גדול אם אין לכם כוונה לגרום נזקים לנכס"
 
 
סתם לדוגמא, אם הערבות הבנקאית תהיה על סך 50,000 שקל ,עד כמה שאני מבין, המשכיר יכול לממש את זה מסיבה כזאת או אחרת, אפילו לא מוצדקת (מבחינתך כמובן),ורק צו של בית משפט יכול למנוע מימוש כזה.
 
בגדול כן
29/03/15 23:52
38צפיות
בתכלס כל ערבות אפשר לממש בלי סיבה מוצדקת כי "הכוח" נמצא בידי המשכיר, אבל במציאות רוב המשכירים לא ייקחו את הסיכון ולא יממשו ערבות אם אין להם סיבה טובה, כי הכל מעוגן בחוזה והפרת חוזה תקין וחוקי זו עדיין עבירה על החוק במדינה שלנו, ובדרך כלל שוכרים שיכולים להרשות לעצמם ערבות בנקאית הם לא צעירים תמימים שלא מודעים לזכויות שלהם, ככה שמשכיר שיממש ערבות בנקאית מסיבה לא מוצדקת שלא תואמת את הכתוב בחוזה (או במילים אחרות - יבצע הפרת חוזה), סביר להניח שימצא את עצמו מהר מאוד מול עו"ד שיגרום לו להבין שלא כדאי לו לעשות שרירים. אל תשכח שבדרך כלל אתה מתעסק במצבים כאלו עם בני אדם רגילים שלא מחפשים צרות, אלא בסך הכל מעוניינים להגן על הנכס שלהם.
 
אני יכולה לשתף שלמשל אצלי בחוזה מצוין במפורש שאם בעלי הדירה רואים לנכון לממש את הערבות הבנקאית, הם יודיעו לי על כך 7 ימים מראש. זה סעיף לגיטימי שכל שוכר יכול לדרוש, ובמצב כזה אם המשכירים יממשו את הערבות בלי להודיע זו הפרת חוזה בפני עצמה שאף משכיר הגיוני לא יכנס אליה, ואם הם כן מודיעים, במידה והעילה לא מוצדקת לדעת השוכר, יש לו מספיק זמן לנסות להידיין איתם, עם או בלי עו"ד, ולהגיע לפתרון אחר אם זה אפשרי.  
באופן כללי את צודקת
30/03/15 17:56
26צפיות
ולדעתי באמת זה יהיה מקרה נדיר מאוד שמישהו יפעיל את הערבות הבנקאית (בטענות שונות למינהן).
 
אבל... קחי בחשבון, שאם מישהו רוצה לצאת ממש מנייאק הוא הרי תמיד יכול לממש את הערבות בטענה למשל של פגיעה כלשהית בריהוט/ציוד/חלקי בית שונים למינהם וזה לא יהיה "הפרת חוזה "  מבחינתו אלא כיסוי לנזקים שנגרמו.
 
ואז לך תוכיח דרך בית משפט ,שהוא סתם מנסה לנצל אותך ולתפוס עליך טרמפ
תמיד יש מקרים יוצאי דופן
30/03/15 21:37
22צפיות
אבל מקרים תאורטיים ולא הכי שגרתיים, לא מהווים סיבה להימנע משום דבר בדגש על דבר שנחשב לשגרתי יחסית והוא ערבות בנקאית בשכירת דירה. מי שרוצה למזער סיכונים יכול לבקש להוסיף לחוזה שלו סעיף כמו שציינתי, שמימוש הערבות הבנקאית יתבצע רק 7 ימים אחרי הודעה בכתב עם אישור מסירה לשוכר - לבעל בית הגיוני שלא רוצה לצאת ממש מניאק אין שום סיבה לסרב לכך, ובמצב כזה יש לכל שוכר שבוע לפעול בנושא, כשלמיטב ידיעתי במקרים כאלו חובת ההוכחה לנזק שנגרם לכאורה שמאפשר את מימוש הערבות הבנקאית, היא על בעל הדירה.
 
הסיבה לכך שמשכירים רבים דורשים ערבות בנקאית היא כי הרבה יותר סביר ששוכרים יגרמו נזק ממשי לדירה וערבויות אחרות לא בהכרח יהיו ברות מימוש (כשלצ'ק ביטחון אין כיסוי והערבים לא מאותרים פתאום, אין לבעל הדירה יותר מדי מה לעשות). יש גם בעלי דירות שעבורם זה סוג של אמצעי ביטחון אלטרנטיבי וסינון של שוכרים - מי שיש לו את האפשרות הכלכלית לסגור 20,000 ש"ח ויותר כערבות בנקאית, בדרך כלל לא יהיה מסוג הטיפוסים שיגרמו נזקים במזיד, וגם אם הם כן כאלו - מתן ערבות בנקאית מהווה התראה דיי משמעותית...  
אולי קצת - כשנקלעים לקשיים כלכליים משמעותיים
21/03/15 12:50
180צפיות
יצא לי להיתקל בהודעה שפורסמה מספר פעמים בכמה פורומים, שנכתבה ע"י בחורה שפנתה בבקשה לסיוע בשל מצבה הכלכלי הקשה לכאורה, כשהיא הסבירה שהיא לא הצליחה לקבל סיוע מהרשויות וגם לא הנחות בתשלומי ארנונה ושכ"ד, היות שהיא משתכרת שכר שגבוה מהמינימום ואין לה אחוזי נכות שמאפשרים קבלת הקלות במסים. לצד זאת היא ציינה שהיא מבקשת עזרה כי בשל מצבה הכלכלי אין לה אפשרות לשלם שכ"ד ולקנות אוכל. כשמישהי ניסתה לשאול אותה לאן הולך אם ככה הכסף שהיא מרוויחה, והציעה שאולי תעבור דירה לאזור יותר זול, התשובה שהגיעה הייתה שהיא נכנסה למינוס בעקבות הוצאות לא מתוכננות, כמו מעבר דירה, ואין לה אפשרות לעבור דירה שוב בגלל עלות ההובלה. 
 
אני מעדיפה לרוב לשפוט אנשים לכף זכות, ובתור מישהי שגם לה היו תקופות לא פשוטות מבחינה כלכלית אני יודעת מה זה אומר להיות במצב בו מחשבים כל שקל, אבל אני לא מבינה איך מגיעים למצב כזה בזמן שעובדים במשרה מלאה שמשתכרים בה יותר מהמינימום, גרים באזור ששכ"ד בו נמוך יחסית (לדבריה היא גרה בקריות), לא מחזיקים רכב ואין הוצאות מיוחדות באופן קבוע, ומגיעים למצב שאין אפשרות לשלם שכ"ד ולקנות אוכל, כשהנימוק הוא מינוס שנוצר בגלל מעבר דירה. יצא לי להכיר אנשים שנקלעו למצבים כאלו כי התעקשו לגור בדירה שהיא מעל ליכולות הכלכליות שלהם, לא הסכימו לגור עם שותפים או שהתעקשו להחזיק רכב בנוסף למגורים בשכירות ו/או לא תמיד עבדו בעבודה מכניסה, ועדיין הייתי מצפה מאדם זה או אחר שיתפקח עוד לפני שמגיע למצב בו הצ'ק של שכ"ד חוזר ונוצר מינוס של שתי משכורות. 
 
מה אתם הייתם ממליצים למישהו שנמצא במצב כזה? בהנחה שאותו אדם כבר נמצא במצב הזה ואין לו כסף להשקיע בפתרונות כמו מעבר דירה לדירת שותפים באזור זול יותר (כשיש מצבים שזה לא תמיד פרקטי). מה אתם עשיתם בתקופות בעייתיות מבחינה כלכלית? רובנו היינו סטודנטים תפרנים בתקופה זו או אחרת, חלקנו היינו מובטלים בתקופה כלשהי בחיינו - מה הטיפים שלכם למצבים כאלו, ומה הטיפים הכלליים שיש לכם עבור אנשים שמתקשים להחזיק את הראש מעל למים, כמו הבחורה הזאת? 
 
 
מצחיק, נתקלתי בהודעה הזאת גם
21/03/15 16:21
112צפיות
ואפילו כתבתי לה תגובה, שהחלטתי בסוף לא לשלוח, כי לא רציתי לפתוח ויכוח.
 
הדבר הראשון שהייתי ממליצה לאנשים כאלו זה לא להגיע למצב הזה. אני יודעת שזה נשמע כמו חוכמה בדיעבד, אבל בשביל להגיע למצב כזה שהיא גרה בשכירות ובגלל שעברה דירה היא במינוס בגלל ההובלה למרות שעובדת במשרה מלאה (נשמע מופרך מאוד), זה מעיד שהיא לא מתנהלת בצורה חכמה באופן כללי. אז לעבוד היא עובדת, היא כתבה במפורש שאין לה אחוזי נכות מהסוג שמונע ממנה לעבוד, היא מסוגלת לגור לבד ולנהל משק בית - אז המשמעות של זה היא שהיא יכולה לעבוד בעוד עבודה, ובאמת שלא חסרות אפשרויות כאלו גם אם מדובר בשכר מינימום, זה עדיין כסף וגם כמה מאות ש"ח נוספים בחודש יכולים ליצור שינוי.
 
הסיבה העיקרית שאני לא מרחמת על אנשים כאלו וחושבת שהם יכולים לצאת מזה בעצמם ולא לבקש תרומות מאנשים זרים, זה כי ראיתי בעצמי אנשים שמימנו את עצמם עם נקודות פתיחה הרבה יותר נמוכות - אם כבר כתבת על סטודנטים תפרנים, למדה איתי מישהי ממשפחה ברוכת ילדים לא אמידה בכלל, שמימנה את עצמה ב-100% כולל את הלימודים, והיא לא פנתה לבקשות עזרה (חוץ ממלגות שהיוו טיפה בים). אז היא גרה בדירת שותפים באזור מרוחק ולא מבוקש וגם לא הכי סימפטי, היא עבדה בלילות ובסופ"שים, היא עשתה קניות של אוכל בשוק והשוותה מחירים באופן קבוע כשנסענו בחופשת הסמסטר לאילת כמה חבר'ה היא לא הצטרפה. אחרי שסיימנו את הלימודים והיא מצאה עבודה במשרה מלאה היא עדיין לא מיהרה לשכור דירה לבד באזור מבוקש, היא נשארה בדירה הזולה עוד כמה חודשים וחסכה כסף, וגם אחרי שעברה היא לא התפרעה
יש כל מיני אפשרויות
21/03/15 16:27
99צפיות
אפשר למכור דברים באיביי, אמזון וכו'.
אפשר לעשות עבודות פרילנס שונות.
היא צריכה לעשות רשימת הוצאות והכנסות כדי שתבין לאן הכסף שלה הולך.
אפשר לחפש סופרים זולים יותר לקנות בהם-מחוץ לעיר למשל.
אני יודעת שאפשר למצוא דירה בקרית אתא ב-1500 בערך, משופצת ויש מצב שגם מרוהטת.
 
זה נשמע בכלל מוזר
21/03/15 16:53
89צפיות
ידעתי שזול בקריות, אבל 1500 ש"ח לדירה "לבד", אומר שאפשר לגור עם שותפה ולשלם פחות מ-1000, ואם הולכים על דירה שהיא לא מאוד משופצת ומתוקתקת אז ההפרש יורד, ויש לי תחושה שהארנונה בקריות לא מאוד גבוה, אז המשמעות היא שגם עם שכר מינימום אפשר לחיות שם לא רע - אז לאיפה הולך הכסף של הבחורה הזאת? היא טענה שבגלל הוצאות לא צפויות לא נשאר לה כסף לא לשכירות ולא לאוכל, ואני מנסה לחשוב על הוצאות לא צפויות מהסוג שקיימות אצל אדם ממוצע שמסוגל לעבוד (אם אלו היו הוצאות רפואיות חריגות, כנראה שהיא לא הייתה מסוגלת להמשיך לעבוד אז זה כנראה לא הסיפור).
 
ואם היא לא בכיוון של ללכת לסופרים זולים, היא יכולה ללכת על השיטה של "מהיד לפה" שלמדתי מאותה בחורה שסיפרתי עליה, וגיליתי שזו שיטה מצוינת לחסוך כסף כמעט בלי לשים לב - לא לאגור סטוקים בבית, אלא לקנות כל פעם אוכל ליומיים הקרובים:
2-3 מלפפונים ו-2-3 עגבניות, גביע קוטג'/גבינה לבנה, 3 לחמניות, קופסת שימורים של טונה ואם מתעקשים אז גם שקית אורז/פסטה ורוטב שאוהבים - העלות היא 20 ש"ח בערך (אם הולכים גם על הפסטה והרוטב אז זה עוד כמה שקלים). ככה גם שמים לב יותר לעלויות, כי בסופר לפעמים מעגלים ומוותרים מתוך מחשבה ש"זה יספיק להרבה זמן" ובסוף זורקים כי מתקלקל.
 
למדתי מאותה חברה עוד שיטות לחסוך בשקלים הקטנים שמצטברים, כמו לקנות מאפים בסוף היום, גם בסופרים היקרים המאפים נמכרים בחצי מחיר בשעה האחרונה לפני שהסופר נסגר. כמו לשוטט בסביבה הקרובה והפחות קרובה ולאתר את הירקנים שמביאים כמה סוגים של ירקות ופירות ומוכרים את הפחות טריים במחירים זולים יותר (אם גם ככה זה יאכל ביומיים הקרובים, מה זה משנה שזה פחות טרי?), כמו לאתר מכולות נידחות שמורידות מחירים למוצרים עם תאריך תפוגה קרוב. רוב האנשים מעדיפים שלא להשקיע את הזמן ולעשות קניות מתי שנוח להם, אבל כשצריך לחסוך אין מנוס.  
שכחתי לציין שמדובר בדירות 3 חדרים בקרית אתא
21/03/15 17:25
70צפיות
אז אפשר לגור עם שותף\פה.
לא קראתי את השרשור ההוא אבל כנראה שהיא לא מחשבת את ההוצאות נכון.
הוצאות על מעבר דירה הן חד פעמיות. לא ממש הגיוני שזה הכניס אותה למינוס. חייב להיות כאן משהו עמוק יותר כמו התנהלות כללית לא נכונה.
 
יש גם ירקנים שמוכרים את התוצרת שלהם ישירות לאנשים וכך המחיר יורד כי אין את התיווך של הסופר. צריך רק לחפש בגוגל.
כמות האנשים שנמצאת במינוס מוכיחה
22/03/15 19:04
99צפיות
שיש בעיה חמורה של התנהלות כלכלית בארץ. אנשים, גם אלה שלא אמורים לחיות מהיד לפה, רודפים אחר סמלי סטטוס וחיים מעבר ליכולתם, או לא משאירים רזרבות מספקות.
מה לעשות שאין חינוך פיננסי בתוכניות הלימודים, ואנשים מגיעים לחייהם העצמאיים בלי ההבנה של המשמעות של מה זה חוב.
 
ממה שאני מכיר, אחד הדברים שיכולים לעזור לאנשים, בעיקר אנשים שהם רווקים ללא ילדים ועם הכנסה, כלומר לא אנשים שיש להם בעיה כרונית ששותה להם את הכסף, זה עמותת פעמונים שמסייעים לבנות תוכנית כלכלית.
אני כל כך מסכימה איתך
22/03/15 19:36
73צפיות
יוקר המחיה אמנם מטורף, אבל אנשים שמגיעים למצב כזה לרוב יש משהו נוסף מאחורי זה, ואפילו יותר מ"משהו", ותיארת את זה מצוין: אנשים רודפים אחרי סמלי סטטוס וחיים מעבר ליכולתם, והתוצאות לא מאחרות להגיע...
 
חינוך פיננסי בתור חלק מתכנית הלימודים נשמע כמו משהו חכם ונבון, רק שאני לא כל כך רואה את זה קורה... ואני חושבת שדווקא במדינה שלנו, מדינה בה השלב הבא אחרי התיכון הוא שירות צבאי, מה שאומר לחיות 3 שנים ללא הכנסות, זה מאוד נדרש.
 
 
אבל מי יחנך חינוך פיננסי?
23/03/15 18:31
51צפיות
בשנה האחרונה התחלתי לעקוב אחר הבלוג של "הסולידית". יש לה חזון פיננסי אישי מעולה. היה לה גם פוסט על חינוך פיננסי שנגע בנקודות נכונות - התלמידים רואים את זה בתור "שיעור כיף שאין עליו בחינת בגרות", והמורים עצמם לא לגמרי בקיאים בחומר.
זו תופעה מוכרת במדינה שלנו
23/03/15 12:01
87צפיות
כולנו מכירים את האמהות החד הוריות שמתלוננות שאין להן כסף ושאבטחת ההכנסה מהמדינה נמוכה מדי, אבל השיער שלהן תמיד צבוע ויש להן בניית ציפורניים ולרוב הן גם מעשנות (ואני מכירה את הויכוח שלא נגמר על נושא הסיגריות). אני מכירה את התופעה הזאת גם אצל רווקים ורווקות, מכירה את אלו שמתבכיינות שהכל יקר והמשכורת לא מספיקה להן לכלום אבל מספרה כולל פן זו הוצאה הכרחית מבחינתן ותמיד יש להן את הסארטפון הכי משוכלל שיש (אבל בלי ביטוח כי זה יקר.. ואז כשהוא נגנב/מתקלקל צריך לקנות חדש), והן גרות בדירה מתוקתקת שמרוהטת ברהיטים חדשים (כי חלילה לקחת משהו מאגורה או לקנות יד שנייה*), וכשמגיעה דרישת התשלום לארנונה הן מתבכיינות. היו לנו כמה כאלו בפורום אגב, והיו כמה דיונים לא נעימים מולן כשחברים בפורום אמרו להן בפנים מה הם חושבים.
 
 
* לגבי יד שנייה, שמתי ♥ ממזמן לבעייתיות שקיימת אצל לא מעט אנשים בקשר לקניית רהיטים מייד שנייה: יכולים להציע להם לקנות רהיט במצב טוב בחצי מחיר מחדש ואפילו בפחות, והם יקנו חדש בכל זאת בגלל שאין להם אפשרות לשלם את הסכום בבת אחת, וכשקונים חדש אפשר לחלק לתשלומים... אז בפועל משלמים הרבה יותר + נושא התשלומים הוא בעייתי באופן כללי ויוצר אשליה, לדעתי. אני אישית חושבת שמי שאין לו אפשרות לשלם סכומים כאלו (שלרוב לא עוברים את המאות ש"ח), אז שלא יקנה מלכתחילה - אבל לא כולם חושבים כמוני.
גם לי בא רהיטי יד שניה
23/03/15 18:33
71צפיות
אבל ללא אוטו, בטח ללא טנדר או או הרבה חברים קרובים שנמצאים באזור, לפעמים רק עניין ההובלה הופך קניית רהיטים חדשים לעדיף.
ללא ספק זה בעייתי
23/03/15 22:04
68צפיות
וגם הזמן שלוקח לפעמים לנסוע ולבדוק ולשנע לא תמיד שווה את זה, אבל כדאי לקחת בחשבון שלא תמיד מדובר על ספה ומקרר (וגם אם כן מדובר בכאלו - לרוב מדובר בהובלה חד פעמית), ולפעמים מדובר ברהיטים או מכשירי חשמל שניתן להוביל ברכב רגיל ואם מקום המסירה לא נורא רחוק, שווה אפילו לנסוע במונית.
 
בהקשר הזה - הבחורה שבעקבות הסיפור שלה נפתח הדיון הזה שיתפה שנכנסה למינוס רציני בגלל הובלה של דירה: בזמנו יצא לי לחלוק דירה עם בחורה נחמדה, שאת מעברי הדירה שלה לרוב עשתה ברגל בשלבים - המעבר שאני הייתי עדה לו בוצע באותה עיר, את הבגדים והציוד האישי היא הכניסה לטרולי והובילה בכמה נגלות, היא הקפידה לגור בדירות מרוהטות כך שלא היו לה רהיטים להעביר, ובשביל להעביר את המחשב ועוד כמה דברים שקצת יותר מסובך לסחוב, היא נעזרה במונית ובחברה שעזרה לסחוב/שמרה על הדברים שנשארו למטה בזמן שהיא העלתה אותם לדירה.
כל כך צודקת!
23/03/15 22:37
70צפיות
אני זוכרת פעם שקראתי בעיתון המקומי על אישה המבקשת עזרה כי אין לה אפילו עריסה לתינוקת שלה, אבל בתמונה שלה שצולמה היא הייתה עם אייפון ביד, בניית ציפורניים, צבע בשיער ו..סיגריות על השולחן.
פעם פנתה אלי ברחוב בחורה צעירה
24/03/15 09:53
86צפיות
לבושה טיפ טופ, מאופרת ומאובזרת בתכשיטים + ציפורניים מטופחות וצבועות, ושיתפה בסיפור קורע לב שהם זוג צעיר עם תינוק ללא פרנסה ואין להם אפילו כסף למרגרינה. כשתהיתי איך אם ככה יש לה כסף לאיפור, לק ותכשיטים היא התחילה לקשקש שאחותה השאילה לה את האיפור והלק ואת התכשיטים היא קיבלה במתנה...
במקרה הזה לא הגעתי אפילו לשאלה למה היא הביאה תינוק לעולם אם מצבם הפיננסי כל כך קשה והם לא מסוגלים שניהם לעבוד משום מה (אפילו להשגיח על עוד תינוק במקום להסתובב ברחובות ולבקש כסף מזרים).
הזכרת לי מקרה שאין לי איך לכנות אותו
25/03/15 12:01
76צפיות
מישהי שאני מכירה פרסמה בקבוצה של תרומות בפייסבוק בקשה לסיוע לזוג צעיר שעומד להתחתן והם במצב כלכלי קשה ואין להם תמיכה מהמשפחה.. אז ביקשה תרומות לשמלה, לכיבוד, לאיפור, לצלם... מסתבר שהם בנו על הרמת אירוע שלם על סמך תרומות (כי טקס צנוע ברבנות זה לא מספיק). הגיוס הצליח לפי מה שהבנתי ממנה, ושנה לאחר מכן היא פנתה שוב עם בקשות לסייע לאותו זוג ש"כל כך עזרתם לו בחתונה", ולסייע להם עם ציוד לתינוק שנולד להם בשעה טובה - כי אין להם כסף לכלום ודרוש להם הכל, ממוצץ ועד עגלה ועריסה, וכמובן גם סיוע בארגון הברית כולל כיבוד לסעודת המצווה...
התגובות היו לא הכי אמפתיות ומסיבות מובנות.
עוד משהו שנזכרתי בו
23/03/15 15:57
84צפיות
קניות שהן לא דחופות אפשר לדחות לאחר שהויזה יורדת וכך זה נכנס לחודש הבא של הויזה.
או לקנות דחוי 30+ (אמנם יש קצת ריבית אבל די בקטנה).
 
בכלל, קניות\הוצאות יחסית גדולות או חד פעמיות כדאי לחשוב קודם כל אם באמת צריך. יש קניות שלא חייבים לעשות ואז ככל ש"נותנים" לזה יותר זמן-פחות חושבים על זה ואז התשובה היא כנראה שאין צורך...
צמצמתי את האוכל בחוץ וגם אני לא נוסעת במוניות
23/03/15 23:50
87צפיות
אני למשל לא אסע לסבתא בשבת במונית. אני אלך ברגל, או, ביום חול. גם... המכשיר הסלולרי שלי לא הכי חדש, אבל הוא מספק לי את הצרכים.
שאלה:
22/03/15 23:13
94צפיות
ליד הדירה שאני רוצה לשכור יש כ 4-5 בלוני גז (לבישול) גדולים. ממש מעבר לקיר של מיטת חדר השינה. מלבד זה הכל מושלם. האם לשכור שם? אני ממש חוששת מזה.
עונה בשאלה
23/03/15 11:42
75צפיות
האם קיימת אפשרות טכנית להזיז את בלוני הגז? אני לא יודעת אם זה נחשב לסיכון משמעותי, אבל אם יש אפשרות להזיז אותם הבעיה נפתרה.
אגב - בדיקת תקינות לתשתית הגז זה משהו שרצוי לעשות בתדירות קבועה, כי אם יש תקלה בגז לא משנה המיקום של הבלונים, הסיכון הוא אותו סיכון.
Flix

עסקים נבחרים

עוד...
רוצה שהעסק שלך יופיע בתפוז עסקים?

האזור שלי בפורום
עוד בנושא הפורום


מקרא סימנים
ללא תוכן תגובה להודעה
הודעה חדשה אורח בפורום
הודעה מקורית הודעה נעוצה