לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
הסתרת שרשור מעל 
פורום אימוץ
"שיר בדרך אליךנרקם בסבלנות אין קץהן תיקח ותאמץ אותואל לבבך" רחל שפיראפורום אימוץ הוא המקום שלנו - אנחנו שבנינו והרחבנו את משפחותינו בדרך של אימוץ - מאמצים ומאומצים. זהו הפורום של כל אלו שחייהם נגעו באימוץ ולאלו השוקלים ומתלבטים בכל הקשור לאימוץ.זהו המקום שלנו לשאול, לשתף, להתלבט, להתווכח, לברר, למצוא כתף כדי לבכות עליה, לתמוך ולרוות נחת. הצטרפו אלינו - החיים אימוץ - כדי לדבר אימוץ.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אימוץ

"שיר בדרך אליךנרקם בסבלנות אין קץהן תיקח ותאמץ אותואל לבבך" רחל שפיראפורום אימוץ הוא המקום שלנו - אנחנו שבנינו והרחבנו את משפחותינו בדרך של אימוץ - מאמצים ומאומצים. זהו הפורום של כל אלו שחייהם נגעו באימוץ ולאלו השוקלים ומתלבטים בכל הקשור לאימוץ.זהו המקום שלנו לשאול, לשתף, להתלבט, להתווכח, לברר, למצוא כתף כדי לבכות עליה, לתמוך ולרוות נחת. הצטרפו אלינו - החיים אימוץ - כדי לדבר אימוץ.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
החלטתם לבדוק אפשרות של אימוץ בארץ או בחו"ל? ברוכים הבאים! בפורום מאגר מאמרים, קישורים ושאלות נפוצות שעשויים לעזור. שתפו אותנו בשאלות שלא נמצא להן מענה, כולנו היינו שם- בתחילת המסע הלא שגרתי אל הגשמת ההורות, ונשמח לעודד ולתמוך. גופים מסחריים ועיתונות, נא פנו אל הנהלת הפורומים לקבלת אישור פרסום.

קישור לשרות למען הילד
המשך >>

מרכז פסיפס מזמין למפגש בנושא פתיחת תיק אימוץ בחו"ל
24/11/2015 | 23:16
9
75
מנסיונינו ,חלק מההורים המאמצים עסוקים, גם כשהילדים צעירים, באסוף המידע על ההורים הביולוגים ומשפחתם . הילד שואל שאלות גם בגיל הצעיר ולא רק לקראת גיל 18. מה אני כהורה עושה עם המידע שיש לי, מתי ומה אני מספר לילד,איך אני כהורה מתמודד עם המידע הזה, איך מתכוננים לנסיעה כזו ההורה וילדו,ומה קורה למאומץ כשחוזרים הביתה.
המפגש יתקיים בתאריך 3.12.15 בשעה 20.00 בית הגימלאי בהרצליה
מצורפת הזמנה.   נשמח לראותכם.
חייבת להודות שלא ממש הבנתי למה הכוונה
25/11/2015 | 03:30
3
58
ב"עסוקים באיסוף מידע על ההורים הביולוגיים ומשפחתם". בדרך כלל המידע הקיים או הניתן למסירה נמסר במעמד האימוץ. איני מכירה דרך לאסוף מידע מהסוג הזה פרט להעסקת חוקר פרטי. האם לזה הכוונה? שהורים רבים שוכרים חוקרים פרטיים כדי לאתר את המשפחה הביולוגית ולקבל מידע עליה?
לא לכולם יש מידע מלא על הביולוגיים ושמעתי על כאלה שמתחילים ל
25/11/2015 | 05:17
2
55
לחפש מידע עבור ילדיהם שעדיין הם קטנים שיהיה להם מה לתת להם בבגרותם
לרבים אין מידע מלא, במקרה הטוב מידע חלקי.
26/11/2015 | 00:19
1
44
אבל זה המידע שיש ובדרך כלל מקבלים אותו במעמד האימוץ (לפחות באימוץ חו"ל). השאלה שלי היא איך ואיפה בדיוק מחפשים מידע נוסף.
נקודת המוצא היא הפרטים בתיק האימוץ
26/11/2015 | 23:34
27
בתקווה שהם מדויקים. כבר הכרנו בפורום סיפורים של מאומצים שגילו שהפרטים בתיק שלהם לא נכונים.
אפשר לפנות לאנשי הקשר שעסקו באימוץ בארץ המוצא. חלקם כבר לא בחיים, חלקם עברו למקומות אחרים וכתובתם לא מוכרת, חלקם אכן יסכימו לעזור בחיפוש מידע נוסף.
אפשר לפנות לשגרירות ולקוות שיוכלו להגיע למרשם האוכלוסין במדינת המוצא, ולהגיע לעוד מידע בעזרת הפרטים הקיימים. מילת המפתח היא "לקוות", זה לא בגדר התפקידים המוגדרים שלהם.
צריך להגיע לאנשי קשר בארץ המוצא, שיוכלו לברר פרטים במרשם האוכלוסין, שיוכלו להגיע לישובים בהם התגוררו המשפחות הביולוגיות של ילדינו. אם ראית את הסרט "הילדות מברזיל" של נילי טל, אנשי קשר מקומיים עזרו להם בחיפושים. יש מקומות בהם בלש פרטי יעשה זאת, יש מקומות בהם יש אנשים שמתמחים בחיפושים כאלה. איך מגיעים לאנשים כאלה? מחפשים אותם. שומעים מאנשים אחרים שכבר עשו את זה. זה לא מיידי.
מפגש במרכז פסיפס
26/11/2015 | 15:04
42
נושא המפגש מאוד מעניין ומאתגר.
גם אני מגיע.
אלכס קלמפף
סמנכ"ל
עמותת "טף"
 
נשמע מענין. איזה מין מפגש זה? תהיה הרצאה, הנחיה? של מי?
26/11/2015 | 22:17
1
14
אהה - פתחתי את ההזמנה, הכל כתוב
26/11/2015 | 22:18
12
מפגש אימוץ של מרכז פסיפס בנושא פתיחת תיק אימוץ בחול
26/11/2015 | 22:59
1
34
אכן אלה הן רק חלק מהשאלות, גם  בקרב ההורים המאמצים וגם אצל המאומצים- ההורים הביולוגים, נסיבות המסירה, אחים, היעדר מידע ועוד. מטרת הערב להביא גם מהיידע המקצועי שקיים בפסיפס וגם מנסיונם של הורים מאמצים שכבר נסעו לחו"ל עם ילדם ומאומצים שחוו את המפגש בחו"ל . בדיון ובשלב השאלות תהיה הזדמנות לשמוע מנסיונם ומדעותיהם של הורים נוספים עם ילדים בגילאים שונים איך הם מתמודדים עם המידע שיש או עם היעדרו, מה אומרים לילד ומתי. במפגש כזה להורים רבים יש בודאי מה לתרום לאחרים גם אם ההתיחסות של כל הורה לנושא אינה דומה בהכרח לזו של האחר .
נשמח לראותכם . תמי מפסיפס
האם יהיה דיוק גם בשאלה מה עושים בהעדר מידע?
26/11/2015 | 23:35
8
מה דעתם של הסבים על האימוץ?
23/11/2015 | 23:19
9
113
לא כל הסבים והסבתות היו שותפים  להחלטה לאמץ... אצלנו הייתה התחברות מיידית והם נכנסו ישר לתפקיד המלא של הסבתאות - מתוך ארבעת ילדנו שלושה אומצו בגילאי 2-4.5 שנים והאחרונה בגיל 10 ימים - ארבעתם קבלו את אותה האהבה שהעניקו לילדיו הביולוגיים של אחי.
ברוב המקרים כמעט ואין הבדל ביחס של הסבים בין הנכדים המאומצים וביולוגים... אלא שבכל זאת יש משפחות שחשות אחרת.

אנחנו מקיימים מפגש סבים וסבתות מאמצים עם הורים מאמצים להרצאה ופאנל על התחושות השונות במשפחה.
המפגש יתקיים בעין המפרץ ביום 17.12.15 בשעה 20.00.
אשמח לשמוע את דעתכם.

יש לעשות הפרדה בין יחס לאימוץ לבין יחס לנכד/ה מאומץ/צת.
23/11/2015 | 23:40
94
במשפחה שלנו הייתה התנגדות עזה לרעיון האימוץ (יש לציין שכבר הייתי אמא לילדים ביולוגיים), בעיקר מתוך חשש שאני "מכניסה ראש בריא למיטה חולה" ושחבל לסכן את המשפחה שכבר יש. אך ברגע שהמעשה נעשה והנכדה הגיעה לארץ - היא זכתה לאהבה וליחס זהה לחלוטין לאחיה הביולוגיים. בדיעבד, מהרגע שהיא הפכה לחלק מהמשפחה, לאף אחד כבר לא היה אכפת איך היא הגיעה לתוכה.
אני חושבת שזה מאד אינדיבידואלי
24/11/2015 | 01:40
87
וגם קשור במודע ופחות במודע  בעמדות פרלימינאריות כלפי אימוץ,שיש לכולם וגם ביחס רגשי אל הילדים [=ההורים המאמצים]שנמנע מהם פרי בטן או שהחליטו את ההחלטה המיוחדת לאמץ מסיבות אחרות.
בכל מקרה ,אצלנו מממלכת הסבתאות/סבאות יש רק סבתא אחת,והחיבור של הנכד המאומץ[הבן שלי] איתה הוא חיבור נשמה.הם עסוקים בהרבה פעילויות משותפות- סבתא גוזרת לו כתבות מעניינות מעיתונים,נזכרת בשפה הערבית שלמדה באוניברסיטה בעבר רחוק ועוזרת לו בשיעורי הבית בשפה הזאת,יוצאת איתו לקונצרטים וסרטים [כן כן ממש לאחרונה ראתה איתו את האחרון של ג'יימס בונד ונזכרה בגירסאות של ימי צעירותה..]ומשוחחת איתו על ענייני דיומא.
כשהיה בן תשע נולדה לו בת דודה ,כלומר ,ילדונת מתוקה ,היום בת ארבע וחצי  ונכדה ביולוגית לסבתא הזאת. אין שום הבדל באהבה הגדולה ובהקדשה הגדולה שיש לסבתא לשניהם.ככה מהשנייה הראשונה....
 
 
אני יודעת על קשיים במשפחות מאמצות אחרות.שלפעמים לא קל לסבים לקבל את הילדים שאומצו  במקרים של קשיים,הייתי מאד ממליצה שהנכדים המאומצים לא רק יגיעו לסבתא וסבא רק בזמנים של כינוס המשפחה המורחבת ,שבתות חגים וארועים,אלא שההורים ייצרו וייזמו  הזדמנויות אחרות של התקרבות אקסקלוסיבית בין המאומצים לסבים.אני חושבת שלא נכון לשקוע בציפיה נכזבת ועלבון ומחשבות על אפלייה אלא כדאי מאד להתאמץ ולקרב .
בהצלחה בכנס! לא נגיע כי אנחנו רחוקים וביום הזה במיוחד גם עסוקים אב אני רואה את החשיבות בכינוס כזה,אני משוכנעת שיהיה תומך ונעים.
יוזמה מקסימה! בהחלט יש סבים שלא פשוט להם ואחרים שזה טבעי להם
24/11/2015 | 09:19
28
את מעלה את הנושא בשבוע בו חלה האזכרה של אמי ז"ל
24/11/2015 | 12:56
2
87
צירוף מקרים.
לפני כמה שנים תיארתי בפורום כיצד אמי קבלה את הבן שאימצנו.
עם האמא של האיש היה סיפור שונה, היא היתה ניצולת שואה שיחסיה עם העולם לא היו פשוטים. סיפרנו לה שאנחנו עומדים לאמץ מעט לפני הנסיעה להביא את לינדו, וציפינו לתגובה בסגנון "מה אתם צריכים את זה". להפתעתנו היא חשבה והגיבה "הבת של זה (מכר מהעבודה) אימצה תינוק, וזאת (השכנה) הביאה ילד מברזיל.", כלומר כך היא נתנה לנו לגיטימציה. כשהבאנו את לינדו הוא פשוט כישף אותה והיא נשבתה בקסמו. הוא היה הנכד המועדף.
הי משתפרת בידקי נא את הקישור שצירפת
24/11/2015 | 14:03
1
66
הוא עוסק בגיור,לא באמך...
אין לי מושג איך הגיעה ההודעה ההיא
24/11/2015 | 17:25
63
אצלי כשסיפרתי להורי על הכוונה
( לעמוד שלי בתפוז )
25/11/2015 | 09:51
72
ההתייחסות היתה מאוד אוהדת וחיובית והורי אף הבטיחו לממן את התהליך. כשהתבשרתי שזה יהיה אימוץ עם שלט והודעתי במשפחה שהבנות שחורות אבי אמר: אז מה. אם לא תשי מזה אישו זה לא יהיה אישו ובהמשך לא הבין מדוע אני לוקחת אותן למפגשים של משפחות "זברה".
 
מהרגע שהבנות הגיעו הן זכו ליחס שווה ככל שאר הנכדים. אצלנו בפסח נהוג שכל הנכדים "גונבים" יחד את האפיקומן מעורך הסדר והוא צריך להבטיח לכל ילד מתנה שיבקש (כמובן שמראש מגבילים את הסכום) תמורת החזרתו. בפסח הראשון שהפשושות חגגו איתנו הן היו בנות שנתיים ושלוש וביקשו בלוני הליום בצורת דורה. אבי ז"ל הבטיח להן את הבלונים והתעקש לתת בנוסף את הסכום שהוקצה לכל ילד. כשאמרתי לו שאין להן עדיין ערך לכסף ועבורן בלון הליום הוא שווה ערך למשחק מחשב שביקש האחיין הוא נה: זה שהן עוד לא מבנות זה לא אומר שצריך לנצל את זה. הן תקבלנה כמו כולם.
 
והבנות גם נרשמו כיורשות שלהם כשאר הנכדים, נושא שחשוב מאוד שיופיע מפורשות בצוואה כיוון שילד שאומץ יורש את הוריו אך לא את משפחתם.
הזמנה לשיח רב דורי - מוזמנים סבים והורים מאמצים
26/11/2015 | 15:37
13
אצלנו כל הארבעה, שיחיו, קיבלו את הנכדים בשימחה רבה ומכל הלב
26/11/2015 | 22:17
24
בצד של בעלי הילדים שלנו הגיעו אחרי הרבה שנות המתנה לא רק לילדים, גם לנכדים. הנכדים הבוגרים יותר לא היו בארץ כאשר אימצנו. וכך יצא, שהילדים שלנו זכו ליחס של נכדים יחידים למשך כמה שנים. והם בהחלט פונקו בהתאם.
שאלות שנשאלים
25/11/2015 | 18:53
3
90
היי לכולם ,
אני ובעלי התחלנו לדבר על אימוץ באופן קונקרטי. (תמיד דיברנו על אימוץ, עוד לפני שידענו בכלל שיש לי קושי להיכנס להריון בכלל)
יש לי חשש מתהליך האבחון והראיונות למרות שאין לי דבר להסתיר.
ניסיון העבר שלי במרכזי הערכה סביב תהליכי מיון שונים לא היה מוצלח במיוחד..
בדרישות ה"יבשות" אנחנו בהחלט עומדים. 
אשמח אם למודי ניסיון יספרו לי קצת על אופי המיון וגם ישתפו אותי מהחוויות שלהם.
תודה לכולם
הי ליאת
25/11/2015 | 22:02
51
ברוכים הבאים  לכאן.
פרט להיותי אם מאמצת אני פסיכולוגית קלינית ותיקה ,ויש לי מושג בתחום שעליו את שואלת.
הביטי,במבחנים הללו,בשונה ממבחנים קודמים שבהם נבחנת,אינך בתחרות עם אף אחד.
בסך הכל רוצים לשלול פתולוגיות רציניות ,כלומר פגיעות נפשיות שמונעות תיפקוד תקין,אבל אף אחד לא מחפש אותך מושלמת ,כי אין מושלמות בעולם...
למען האמת לפי התרשמותי במשך השנים החלק של מבחני מסוגלות הורית הלך ונעשה הרבה יותר פשוט וקל ומצומצם [אני לא בטוחה שזה צעד נכון אבל כך זה].
יהיה חשוב שבראיון תרחיבי על רצונך להיות לאם ,ואיך את מתכוונת לפנות לכך מקום בחייך.והאם את מבינה גם היום כשאת עדיין ללא ילדים ,שהגידול כורך בחובו לא רק נחת אלא מחוייבות מאלף ועד תו.
שיהיה בהצלחה רבה!
החשש שלך טבעי ומובן. מרבית האנשים אינם חשים בנוח במעמד כזה.
26/11/2015 | 07:10
42
אף אחד לא אוהב לעמוד למבחן, ועוד מבלי שהוא עצמו בדיוק יודע ומבין מה בדיוק מחפשים, על פי מה מגיעים למסקנות וכו'. זה לא מתמטיקה, שבה את לפחות יודעת שאמורה להיות תשובה אחת נכונה ואו שידעת או שלא. כאן זה לא מדע מדויק ולא ברור בדיוק מה הציפיות ולפי מה מעריכים אותך, ויש בזה גם מידה של סובייקטיביות. אבל בסך הכל במקרה הזה רוצים רק לוודא, כמו שנאמר, שאת אדם נורמטיבי ושפוי ללא איזשהן חריגות שעלולות לפגוע בתפקודך כאמא, ולכן לאדם ממוצע העומד בקריטריונים לא אמורה להיות בעיה לעבור את המבחנים האלה.
שיהיה המון בהצלחה ותעדכני.
 
הנסיון שלנו
26/11/2015 | 10:15
44
ליאת שלום,
אנחנו התחלנו את התהליך לפני כמעט שנה
מבחינת ראיונות עם העובדת הסוציאלית הטפסים השונים והאבחון, לא הרגשנו בהם משהו שלא ציפינו לו, ברור לנו שהמטרה היא לנסות להכיר אותנו כמה שיותר מתוך כוונה לוודא את התאמתנו לאימוץ בכלל ולילד ספציפי בהמשך
אני חושבת שאם באים לזה כאשר המטרה לנגד עיניכם ואתם מבינים למה צריך את התהליך הזה תמצאו אותו הגיוני וסביר - אני מאמינה שהרבה טמון בגישה שלכם
האבחון עצמו היה חצי יום (4-5 שעות) של מבחנים שונים
רובם מוכרים ממבחנים קודמים - לצייר דברים שונים - עץ/משפחה, לחזור על צורות שונות ,מבחנים של השלמת משפטים, שאלונים עלינו - כתיבת סיפור קצר וכו' ומפגש עם פסיכולוג, מה שלא היה זה המבחנים של דינמיקה קבוצתית כי כמובן זה לא רלוונטי כאן
כמובן שהחשש מהלא ידוע זה החלק הכי בעייתי, בפועל לא נתקלנו במשהו שהציק לנו
כאשר קיבלנו את התוצאות שעשע אותנו לגלות כמה נכונים היו הדברים שנאמרו עלינו בעיקר כמי שלא מבין בתחום ולא ברור לו איך האופן שבו ציירתי קו משקף את יכולתי להיות אמא
אם אתם שלמים עם ההחלטה לאמץ ותבואו בגישה חיובית אני מאמינה שתראו בתהליך חלק מהחוויה והדרך
בהצלחה
מרכז פסיפס מזמין למסיבת חנוכה להורים עם ילדים מגיל 8 ומעלה.
24/11/2015 | 23:25
20
לאחר הדלקת נרות חגיגית  יפעילו חברי קבוצת תיאטרון פלייבק של סגל האוניברסיטה הפתוחה את הילדים בתיאטרון אימפרוביזציה סביב ספורים מהחיים.
המפגש יתקיים בתאריך.10.12.15 בשעה 17.00 בבית הגימלאי בהרצליה,           רח' סירקין 6 . נשמח מאד לראותכם.  מאומצים בוגרים מוזמנים לעזור.
נא אשרו הגעתכם במרכז פסיפס.
מה דעתם של הסבים על האימוץ?
23/11/2015 | 23:23
42
לא כל הסבים והסבתות היו שותפים  להחלטה לאמץ... אצלנו הייתה התחברות מיידית והם נכנסו ישר לתפקיד המלא של הסבתאות - מתוך ארבעת ילדנו שלושה אומצו בגילאי 2-4.5 שנים והאחרונה בגיל 10 ימים - ארבעתם קבלו את אותה האהבה שהעניקו לילדיו הביולוגיים של אחי.
ברוב המקרים כמעט ואין הבדל ביחס של הסבים בין הנכדים המאומצים וביולוגים... אלא שבכל זאת יש משפחות שחשות אחרת.

אנחנו מקיימים מפגש סבים וסבתות מאמצים עם הורים מאמצים להרצאה ופאנל על התחושות השונות במשפחה.
המפגש יתקיים בעין המפרץ ביום 17.12.15 בשעה 20.00.
אשמח לשמוע את דעתכם.

עבודת גמר
21/11/2015 | 20:09
1
95
היי,
קוראים לי יובל, נולדתי בויאטנם ואומצית ע"י משפחה מדהימה בישראל. אני לומדת בתיכון הניסויי בירושלים ואני בכיתה י"ב.
כהרחבה של 5 יח"ל אני עושה עבודת גמר בנושא אימוץ. במסגרת העבודה אראיין ילדים המאומצים דרך אימוץ חו"ל ודרך אימוץ מקומי ואשווה בין תשובות הראיון.
כרגע אני מחפשת נערים בסביבות הגילים 15-20 שאומצו דרך אימוץ מקומי ויהיו מוכנים להתאריין.
שלום יובל וברוך הבא
22/11/2015 | 08:56
79
בשנים האחרונות בפורום הזה לא כותבות הרבה אמהות מאמצות למתבגרים. בהחלט יש אך הן בודדות. מתבגרים מאומצים בעצמם כמעט של כותבים פה.
לעומת זאת יש קבוצה בפייסבוק המיועדת לאמהות מאמצות למתבגרים.
מנהלת אותה בחורה בשם Michal Livni.
זו אמנם קבוצה סגורה למיטב ידיעתי אך אולי תוכל לפנות למנהלת דרך עמוד הפייסבוק הפרטי שלה ולשאול האם תוכל להביא לשם את שאלתך. אני מקווה שכך תוכל לגייס יותר נבדקים למחקר שלך.
בהצלחה!
המלצה לפסיכולוג
17/11/2015 | 21:28
2
139
מחפשים פסיכולוג (עדיפות לגבר), עם התמחות בילדים מאומצים בתל אביב. האם למשהוא יש המלצה? תןדה
eavir* שלום
18/11/2015 | 12:09
98
כשאת /אתה כותבים בדרך של 'אורחים בפורום' לא ניתן לחזור אליכם במסר פרטי אל תיבת המסרים.
אני יודעת מקרוב על אתר של פסיכולוגים קליניים ועובדים סוציאלים קליניים בעלי תעודות הסמכה בדוקות ,פזורים על כל הארץ  ומקבלים באופן פרטי בתשלום מוזל,אך  לא ניתן לעשות לכך פירסום בתוך הפורום. אם תתן ניק שקשור לתפוז [כמו שלי למשל]אוכל לחזור אליך בפרטי עם הפרטים,מניחה שתוכל לחפש  שם מבוקשך. 
 
 
יש לי המלצה, אבל רק בפרטי. פתח משתמש חדש ושלח לי מסר, ואוכל
20/11/2015 | 14:33
55
להמליץ
בשלישי בדצמבר יש מפגש בפסיפס עם ילדים שנפגשו עם
18/11/2015 | 19:30
1
126
הביולוגיים שלהם אולי זה יוכל לעזור לך
ילדים לא נפגשים
19/11/2015 | 16:05
94
עם ההורים הביולוגיים. רק בוגרים נפגשים
מפגש עם אם ביולוגית
17/11/2015 | 23:24
6
177
שלום מאומצים יקרים,
לא יודע אם להפגש איתה.
מה קורה במפגש הזה? 
כאילו מה אני אמור להגיד ? לעשות?
ללחוץ לה יד? לחבק? לתת נשיקה?
מה לשאול?
עזרה
יניב, דבר איתי בפרטי, אני יכול לעזור
18/11/2015 | 05:51
3
57
מפגש עם אם ביולוגית
18/11/2015 | 07:25
2
128
תודה גילעד,
מעוניין לקבל משוב כאן, לא צריך בפרטי.
פשוט לא יודע מה לעשות שם, איך להתנהג.
יש לי משפחה, הורים, ילדים .
זה לא כוער בי לפגוש אותה, לא כועס עליה חלילה וגם לא מעניין אותי לפתוח תיבת פנדורה.
סתם רוצה לראות מי ילדה אותי.
 
אין חוקים בנדון. לדעתי
( לעמוד שלי בתפוז )
18/11/2015 | 10:31
114
עליך לזרום עם איך שתרגיש באותו הרגע. יבוא לך לחבק - תחבק, לא אז לא. תרצה להסתפק בלחיצת יד - גם זה בסדר. פשוט היה אתה. מה שכן לדעתי לפחות בפגישה ראשונה אל תתן יותר מדי פרטים אישיים אודותך כמו מספר נייד, שם משפחה, כתובת ועוד. בשלב זה השאר את השליטה אצלך לגבי המשך הקשר והמינון שלו. 
חשוב מאוד גם שתהיה כנה ולא תאמר דברים שעשויים להשלות. יש לזכור שיתכן מאוד שהאם הביולוגית נמצאת במקום שונה לגמרי ממך. אולי מהרגע שמסרה אותך/נלקחת ממנה לאימוץ  היא לא הפסיקה לייחל לרגע בו תפגוש אותך, אולי היא מפנטזת שתפתחו קשר אם-בן ולך יש הורים. אולי חייה היו קשים ואתה במרחק שנות אור ממנה. אולי היא תצפה שתתמוך בה כלכלית. ואולי היא בכלל לא בעניין של קשר. לכן היה כנה ואם יש דברים שאינך בטוח לגביהם כמו למשל האם תרצה לפוגש אותה שוב... האם תרצה לאפשר לה לפגוש את ילדיך וכו', אז במקרה כזה פשוט אמור משפט כמו אני לא בטוח, אני צריך לחשוב על הדברים, לעכל אותם. 
 
המפגש עצמו לרוב הוא טעון רגשית ואז שוכחים לשאול המון דברים. לכן לדעתי כדאי להכין רשימת שאלות שמעניינות אותך, כמו מה הביא אותה למסור אותך לאימוץ, מי הוא האב הביולוגי, האם יודע על קיומך, האם יש עוד אחים ביולוגיים והיכן הם, פרטים על הרקע וההיסטוריה הרפואית/גנטית (האם יש מחלות  כרוניות במשפחתה וזה לא רק אצלה אלא גם אצל הוריה, אחיה, האם יש בעיות נפש ידועו, בעיות התפתחותיות וכו)..
 
מפגש עם אם ביולוגית
19/11/2015 | 16:03
84
יניב, 
כתבת בתחילת ההודעה הראשונה שאתה לא יודע אם אתה רוצה לפגוש אותה. זו לדעתי נקודת ההתחלה. בסוף ההודעה השנייה אתה כותב "סתם רוצה לראות מי ילדה אותי". אני חושב שאין שום דבר סתמי בזה. אתה עומד מול דלת שהיתה סגורה ונעולה בפניך הרבה שנים. מאחוריה לא עומדת רק האישה שילדה אותך אלא עולם שלם שבאת ממנו אבל לא גדלת בו ואיתו. 
אתה לא הולך לפגוש את האישה שילדה אותך. יש לך את האפשרות לפגוש את מי שהיא הפכה להיות אחרי הרבה שנים (לא יודע בן כמה אתה ובאיזה גיל אומצת, ואפילו בת כמה היא היתה כשאומצת). גם היא לא עומדת לפגוש את התינוק שנמסר או נלקח לאימוץ. על שניכם עברו הרבה שנים והרבה דברים ואתם בהחלט לא באותו מקום שהייתם. יחד עם זה זו לא תהיה הפעם הראשונה שאתם נפגשים. אתם מכירים אחד את השני באופן שלא יכול לבוא לידי ביטוי במפגש אחד או אפילו עשרה. הניגוד הזה והפערים האלה הם ביסוד המפגשים המחודשים האלה ומה שעושים אותם לכל כך מורכבים ועדינים. 
לדעתי חשוב מאד שאתה תעבד באופן יסודי את התהליך שלך עם עצמך למול האפשרות הזו למפגש הזה כדי שלפחות אחד מכם יגיע לשם מוכן, מודע ושלם. 
לדעתי האישית יש הרבה פוטנציאל טוב במפגש הזה גם אם לא יוולד ממנו קשר מחודש כלשהו ולכן חשובה ההכנה אליו לפחות מהצד שלך. כמו שציינה חייכנית יש לי לא מעט נסיון עם זה ואשמח לסייע בכל דרך שאוכל. קשה לעשות את זה מעל דפי הפורום כי יש לי הרבה שאלות אליך שהתשובות אליהן יכולות לסייע. תרגיש חפשי ליצור איתי קשר. כל פעילות וליווי שאני עושה בתחום האימוץ נעשים בהתנדבות לגמרי כך ששוב, תרגיש חפשי לגמרי. 
גילעד 050-4378487
הי יניב
18/11/2015 | 12:18
97
פאטפאט נתנה המלצות מאד ! חשובות ,אלא שמטבע הדברים הן כלליות .[זה מה שביקשת ]
להערכתי המפגש עם הביולוגיתבכל מקרה - יש בו הרבה ציפייה התרגשות   וטעינות ריגשית,לפעמים מערבולת של רגשות, ומרב התרגשות אפשר לשכוח  ברגע המכריע המלצות ועצות טובות.
גילעד שהציע לך עזרתו בפרטי הוא מאומץ בוגר ,מנוסה בחיים  ובעיבוד האימוץ,שעבר  כבר בעצמו תהליך של פתיחת תיק. אני במקרה גם מכירה אותו לא וירטואלית,וממליצה לך מכל הלב להיענות להצעתו !
אז ככה
26/11/2015 | 00:44
18
זה תלוי בך ובה אני מציע בכל אופן שתיעזר בעובדת הסוציאלית ותעשה את מה שמרגיש לך לנכון 
1) אתם נפגשים ביחד עם עובדת סוציאלית או עובדות (במידה והיו שתיים שעזרו לשניכם בתהליך הראשוני ) אני ממליץ להכין איזו מתנה צנועה וקטנה ולהביא אולי מצלמה אם אין בפון 
2) אם יש לך שאלות אפשר לשאול אם יש לה משהו להגיד לך אולי היא אולי תגיד אותו אין כאן חוקים ואם אתם רוצים אתם יכולים להתחבק ולהתנשק  זה תלוי בכם 
3) קח בחשבון שזה תהליך שמשנה אותנו לגמרי ככה שאתה חייב להיות מוכן לזה נפשית ולתחילת תהליך אחר שסוגר את הפרק הנוכחי אבל פותח הרבה דברים אחרים לטוב ולרע  בהצלחה אם יש שאלות אני כאן
PlayBuzz הגיע לתפוז
( לעמוד שלי בתפוז )
19/11/2015 | 12:05
8
מהיום ההודעות שלכם יכולות להראות אחרת!
בלחיצת כפתור תוכלו להוסיף סקרים, חידונים, תכנים ויראלים ותוכן אינטראקטיבי מתוך אתר PlayBuzz!
 
לחצו על האייקון של playbuzz (ליד צירוף הקבצים) - העתיקו את הקישור - ופרסמו את ההודעה!
מי היה בסדנת הורים וילדים בחנוכה שעבר דרך מרכז הילד?
19/11/2015 | 10:08
4
85
ומי נוסע השנה?
את בודאי מתכוונת דרך השרות למען הילד
( לעמוד שלי בתפוז )
19/11/2015 | 11:22
1
28
כן, בוודאי
19/11/2015 | 15:49
19
מומלץ מאוד מרגש וכייפי להורים ולילדים
23/11/2015 | 05:20
11
מומלץ מאוד מרגש וכייפי להורים ולילדים
23/11/2015 | 05:20
6
כך נקבעים מספרי ת.ז. של ילדים מאומצים בישראל
16/11/2015 | 10:14
1
175
האתר שממנו נלקחים הנתונים האלה הוא מאד מגמתי
16/11/2015 | 16:58
117
בסדר. נניח שלמדינה יש סדרים משלה לקבוע מספרי תעודות זהות. אז מה ?
אני מאומצת,וזקוקה למאומצים שימלאו את שאלוני המחקר שלי
16/11/2015 | 09:09
1
83
היי חברים,
כמו רוב מי שחוקר אימוץ, אנחנו באים ממקום אישי למחקר.
אם אתם בוגרים מאומצים, אשמח שתסייעו לי ותענו על שאלון המחקר שלי.
מדובר בשלושה עמודים, וכל מילוי הוא חשוב.
השאלון כמובן אנונימי לחלוטין
 
אשמח לעזרתכם
 
 
 
השאלון לא ברור
20/11/2015 | 14:32
29
בדף הראשון צריך לסמן גיל, מין וארץ מוצא. של מי? של המשתתף במחקר או של הילד המאומץ? ומה אם יש יותר מילד אחד?
קבוצת תמיכה/ קבוצת הורים מאמצים
13/11/2015 | 17:52
4
149
שלום,
ענת ואני (ליטל) סטודנטיות שנה ב' למדעי ההתנהגות במרכז האקדמי המכללה למנהל, ואנו מחפשות קבוצת הורים מאמצים שתשמח לצרף אותנו למספר מפגשים לשם כתיבת עבודת מחקר איכותנית קטנה.
 
העבודה תכלול תצפית של כ-10 שעות ומספר ראיונות עם המשתתפים, כאשר כלל המשתתפים יישארו אנונימיים, מפאת כיבוד פרטיותם של המשתתפים, ולא יהיה כל שימוש נוסף במידע שישותף.
 
אם אתם מכירים קבוצה או שאתם לוקחים חלק בקבוצה שתשמח לשתף אותנו, נודה לכם מאוד!
 
 
יש בעיה, לחברי הקבוצה לא נוח שיצפו בהם 10 שעות
14/11/2015 | 14:07
2
123
שלום ליטל וענת,
אני מאד מעריכה מחקר וזה נושא מאד חשוב, אך עליכן לקחת בחשבון שישנה בעיה מסויימת בבקשה שלכן.
אני חברה בקבוצה כזו של הורים מאמצים כבר ארבע שנים. שאלתי את חברי הקבוצה האם יסכימו לבקשתכן. רובם השיבו שהקבוצה היא מקום מאד פרטי ואינטימי, שבו פורסים חברי הקבוצה תכנים אישיים מאד, מתוך קירבה קבלה וקשרים שנוצרו על פני כארבע שנים במפגשים שבועיים קרובים. חלק מחברי הקבוצה הסבירו כי לא נוח להם לההפך פתאום לשפני ניסיון שצופים בהם, וחלק מחברי הקבוצה חוששים שלא יהיו חופשיים ולא יעזו להעלות תכנים פרטיים כמו תמיד בנוכחות אנשים זרים. הם אמרו שלו הייתן מבקשות לבוא למפגש אחד, אולי היו שוקלים זאת, אך לבוא ל-10 שעות תצפית, משנה לטענתם את כל האוירה בקבוצה ופוגע באינטימיות ובתחושת החופשיות והשיתוף העמוק של המשתתפים. זוהי קבוצה סגורה שמאד קנאית לפרטיות של חבריה ולסודיות של התכנים המועלים.
מתנצלת!
.
14/11/2015 | 19:30
1
55
שלום דניאלה,
אנו מבינות את עמדתם של חברי הקבוצה ומקבלות באהבה.
אולי את מכירה חברות/מרכזים נוספים שמפעילים קבוצות כאלו או דומות?
בכל מקרה,
תודה על המאמצים ועל שיתוף הפעולה!
כן אני יודעת על עוד קבוצה
15/11/2015 | 07:24
80
של הורים מאמצים שנפגשת, אך אני לא יודעת אם מתאים להם שאתן פרטים שלהם כאן. אנסה לברר בימים הקרובים ואם מתאים להם יצרו איתכן קשר במייל שנתת למעלה.
בהצלחה!
 
מכל מיני סיבות
15/11/2015 | 09:23
96
אימוץ הוא נושא מאד טעון רגשית להרבה מ'הנפשות הפועלות'.
קשה לי לחשוב שייענו לכן .
מציעה לכן לנסות לראיין כל אחד לחוד ולא בתצפית של 10 שעות. אבל גם במקרה כזה  אני בספק לגבי מידת ההיענות.
כנס למשפחת האימוץ
06/11/2015 | 13:33
3
215
היי חברים
אני אמא מאמצת לארבעה (כבר בוגרים), פעילה בעמותת משפחתא - קהילת האימוץ בישראל. זו שנה שנייה שהעמותה מארגנת כנס למאומצים בוגרים ומאומצים ואנשי מקצוע. השנה הכנס עוסק במגוון רחב של נושאים כשהעיקריים הם היקשרות וזהות ופתיחת תיק אימוץ.
הכנס ביום רביעי 11/11/15 בשעה 16.00 באולם היהלום ברמת גן.
לבאי הכנס תחולק חוברת ובה מאמרים רבים בנושאי הכנס.
להרשמה מוקדמת ופרטים נוספים כנסו למשפחתא בפייסבוק.
מאוד ממליצה לכם להגיע!
 
נפגש מחר?
10/11/2015 | 16:01
2
30
לדעתי יגיעו הרבה מאד אנשים לכנס
10/11/2015 | 22:46
1
89
מכל הארץ כמו בפעם הקודמת.
היה ממש מצוין
12/11/2015 | 23:15
84
מוסיקה מעולה של מאומץ בוגר גלעד ולהקתו PURE IMBALANCE
הרצאה פסיכולוגית על מה מביא לקשר טוב ושדוקא קילקול בקשר יכול לחזק אותו.
מאומצים בוגרים דיברו על מרגשות שלהם כשפתחו את התיק וכשנפגשו עם המשפחה הביולוגית
ריקי גל דיברה דברים אישיים מאד ושרה מהמם
והיה סרט כמה חשובה פתיחת תיק כשיש איום של מחלה ,וזקוקים לפרטים גנטים.
היתה גם הפעלה שדרכה הכרנו אנשים שלא הכרנו קודם.
ואוכל טעים מאד.
אישתי ואני חזרנו הביתה במצב רוח מעולה.
המארגנים מתכוונים להפיק כנס דומה נוסף בשנה הבאה.
אימוץ
04/11/2015 | 13:45
7
227
שלום לכולם
אני ואישתי רוצים לאמץ ילד\ה ויותר .
מאיפה אני צריך להתחיל לבדוק על נושא האימוץ?
למי אני אמור לפנות ?
תודה ויום נפלא :)
הנה דף עם הכל
04/11/2015 | 14:55
164
תסתכלו גם על מה שכתוב מימין.
ברוך הבא לפורום
04/11/2015 | 21:37
4
90
יש פה גם מידע על אימוץ בין ארצי, אולי יענין אתכם:
 
 
אגב, מישהו יודע למה רומניה מופיעה ברשימת המדינות המורשות
04/11/2015 | 21:38
3
101
לאימוץ ע"י טף?
בעלי אזרחות רומנית יכולים לאמץ משם
05/11/2015 | 05:21
82
ואם מופיעות אל-סלבדור וקזחסטן, זה אומר שיש משם אימוצים?
08/11/2015 | 14:53
1
69
הרשימות מעולם לא עודכנו עפ"י המצב בשטח ונותרו בפרסומים בהתאם לשנים המופיעות ע"ג הרשיון.
הרשימות מעידות על הרשיון שיש לעמותות, לאו דוקא על אימוצים
08/11/2015 | 19:01
36
ברוכים הבאים.
05/11/2015 | 02:22
104
עליכם להחליט תחילה אם אתם רוצים לאמץ בארץ או בחו"ל, שכן מדובר בתהליכים שונים מאוד זה מזה, ולכל אחד יתרונות וחסרונות משלו. כבר קיבלתם קישורים שכדאי לקרוא בהם. אתם מוזמנים לחזור עם שאלות ולקבלת תמיכה לאורך התהליך.
בהצלחה!
 
מרכז פסיפס מקיים ערב אימוץ בנושא פתיחת תיק אימוץ בחו"ל
03/11/2015 | 21:40
112
מרכז פסיפס מקיים ערב אימוץ בנושא פתיחת תיק אימוץ בחו"ל בתאריך 3.12.15 בשעה 20.00 בבית הגימלאי בהרצליה.  מאומצים אשר פתחו תיק אימוץ בחו"ל ופגשו הורים ו\או אחים ומוכנים להשתתף, מתבקשים לפנות לתמי לפיד במרכז פסיפס         052-2505930
tami@lapid.co.il  הערב פתוח להורים מאמצים, מאומצים ואנשי מקצוע. הזמנה תשלח בהמשך. 
מחפשים את אחינו שנולד ב-1963
02/11/2015 | 20:16
156
נולדת בבית החולים ביקור חולים בירושלים ת"ז 058298357  (לא ודאי) נלקחת מהורינו ללא הסבר מוכח. ידוע לנו שנולדת בחודש אוגוסט כנראה 6.8.63-12.8.63. 
ההורים ואנחנו האחים  מנסים לאתר אותך בדרכים שונות. מקווים לקבל מידע כלשהו.
בית המשפט דחה בקשה של שלוש אחיות ביולוגיות
( לעמוד שלי בתפוז )
30/10/2015 | 08:53
27
273
ליידע אחות נוספת שנמסרה לאימוץ כי אמן  הביולוגית גוססת.
 
אז מה דעתכם?
 
אני אמביוולנטית. מצד אחד לדעתי ההחלטה שרק המאומץ הוא המחליט האם מעוניין לפתוח את תיק האימוץ חשובה מאוד  ומאפשרת למאומץ שליטה בחייו. מאידך אני מכירה לא מעט מאומצים בוגרים שחשים תחושת החמצה רצינית על שכשפתחו את התיק זה כבר היה מאוחר מדי. חלקם מצרים עד היום על כך שלא יידעו אותם שהמולידה/ים גוסס/ים. אני מכירה בחור שכשפתח את התיק בפעם הראשונה היה בשנות העשרים לחייו והרגיש לא בשל להמשיך לשלב של מפגש עם מולידתו. באותו זמן היא כבר היתה חולה במחלה סופנית וביקשה לפגוש אותו. מהשרות סירבו לבקשתה. כשפתח את התיק בשנית היה זה ביום בו משפחתה קמה מהשבעה לאחר שהלכה לעולמה. בפגישה עם אחיה הוא סיפר לו שהאם הביולוגית לא הפסיקה להתפלל שתפגוש אותו ולו גם פעם אחת לפני מותו. הדוד סיפר  שהיא גססה תקופה ממושכת ביסורים איומים אך סירבה להרפות בתקווה שתזכה לראותו. אותו בחור עבר משבר דיכאוני בעקבות  הגילוי הזה ועד היום מסתובב עם רגשי אשמה קשים על שלא רצה לפגוש אותה כבר בפתיחת התיק הראשונה.
לא יודעת מה התשובה, אך לדעתי מכל העניין הזה עולה
30/10/2015 | 10:19
160
עד כמה העולם הזה דפוק ושהמאומץ ייצא קרח מכאן ומכאן. בפעם הראשונה הוא נפגע מעצם העובדה שהורה ביולוגי ויתר עליו או נמצא לא כשיר לגדלו, ובפעם השנייה ממצב שבו הוא עוד אמור להיות אכול רגשות אשם על כך שכן פתח או לא פתח את התיק. אם כן פתח ופגש - אולי יתחרט על כך לאור דמות האם, אם לא פגש - אולי יתחרט כי כבר מאוחר מדי. זה פשוט עצוב שעל לא עוול בכפו, בעקבות חוסר אחריות או כשירות של מישהו, הוא יצטרך להתמודד עם דילמות ומצבים כל כך קשים. אם לא פתח את התיק בזמן - אולי יתחרט על כך ואם פתח - אולי יתחרט גם. ממש בין הפח לפחת. היות שלא ניתן לדעת מראש מי יתחרט על מה, עדיף בעיניי שלפחות זה לא יהיה בידי זרים. שיתנו למאומץ לקבל את ההחלטה ושלא יתערבו בחייו אם לא ביקש זאת.
פאטפאט ,ניסוחך מטעה...
30/10/2015 | 11:14
6
137
כי הוא חלקי. קראתי בעיון הלינק. אכן בית המשפט אכן דחה בקשתן של האחיות אך התחשב בבקשתה האחרונה של האם הגוססת ליידע את הבת שנמסרה לאימוץ לגבי מצבה הסופני . הבת תדע,[בתקווה שללא עיכובים ביורוקרטיים אלא מיידית]ובידה תהיה הבחירה,ברוח העובדה שהזכות לפתוח את תיק האימוץ היא של המאומץ.
אני חושבת שיש בכך משהו מאד הומאני ,שעשוי לתרום הן לאם הביולוגית החולה והן לבת.
התרומה לאם הביולוגית שזהו רצונה האחרון עלי אדמות-ברורה.
התרומה לבת היא מיוחדת ועדינה. אלה בינינו שהחיים זימנו להם מפגש עם יקירם כשהוא על ערש דווי ומודע למוות הקרב,יודעים שהרבה פעמים זאת פגישה מיוחדת עם העברת מסר פרטי ואישי. כשמתבגרים פותחים תיק אימוץ,משאלתם איננה לחזור למשפחה שויתרה עליהם אלא לפתור את חידת תחילת החיים. מה קרה שם בדיוק. למה נמסרו הלאה.ויש להניח שפגישה עם הורה ביולוגי חולה  נוטה למות תהיה ממוקדת סביב אותו עניין שמציק בדמיון למאומצים שנים על גבי שנים.אין זמן לבזבז על  'ללכת סחור-סחור'.
והבחירה היא בידי הבת. במידה שתרגיש לא בשלה ,ולא מוכנה,תוכל לסרב. אני מניחה שהאם תלך מהעולם לפחות שלמה עם העובדה שהציבה הזדמנות ואף עירבה באמצעות בנותיה את בית המשפט.
אני חושבת שמדובר בפיתרון הומאני,ושהוא צריך להיות תקדים לכלל- שגם בעתיד תכובד בקשתו האחרונה של הורה ביולוגי גוסס ליידע את הילד באמצעות המדינה , במצבו,כאשר הבחירה אם לממש את המפגש תיוותר בידי מי שנמסר בשעתו לאימוץ.
אם היה פונה אליי אפילו זר גמור והיה מבקש ואף מתחנן
30/10/2015 | 19:14
4
144
שבקשתו האחרונה בחיים היא שאבוא אליו - הייתי באה. גם כנגד רצוני. גם לו זה היה הדבר האחרון בעולם שהייתי רוצה לעשות. גם אילו זה היה נורא קשה לי נפשית. לדעתי יש שני צדדים למטבע הזה. זה סוג של הפעלת לחץ וסחיטה רגשית ומצפונית כי זו בקשה מסוג שנורא מקשה עk סירוב (כי איזה מן אדם אתה אם אינך ממלא את בקשתו האחרונה של אדם גוסס, מצפונך ייסר אותך עד יומך האחרון) גם אם הם לא באמת רוצים או מוכנים וגם אם ישלמו על כך מחיר יקר בעתיד. לדעתי העמדת המאומץ בדילמה זו מבלי שהוא בעצמו עשה צד כלשהו לפתיחת התיק מייצרת דילמה מייסרת, כי זה עלול להיות מצב שלdamned if you do and damned if you don't.
קאלה רוצה להגיב למשפט אחד מתוך דברייך
30/10/2015 | 21:50
3
117
"כי איזה מן אדם אתה אם אינך ממלא את בקשתו האחרונה של אדם גוסס. מצפונך ייסר אותך עד יומך האחרון"
המשפט הזה הזכיר לי את סיפורה הטראגי של הצעירה המאומצת אור לפלר,שחלתה בסרטן ואמה הביולוגית  סירבה לתרום לה מח עצם - והיא נפטרה. לא כל ההתנהגויות צפויות...
 
אני רוצה להאמין שמדובר במקרה חריג ולא מייצג.
30/10/2015 | 23:41
94
ברור שתמיד יהיו גם כאלה, אך יש לקוות שהם מיעוט קטן.
האם כן תרמה
31/10/2015 | 07:17
1
102
לא ידעתי.
31/10/2015 | 22:13
78
זה טראגי בכל מקרה.
חייכנית מסכים עם דברייך
31/10/2015 | 06:06
30
גם אני בדעה שהזכות לפתוח את תיק האימוץ
31/10/2015 | 06:05
93
היא של המאומץ בלבד שיודע בעצמו אם זה מתאים לו או לא ואם כן אז מתי ובאיזה שלב בחייו.
אי אפשר לכפות על המאומץ לפתוח את תיק האימוץ ואני מכיר כאלה שלא רוצים ולא מעוניינים בכך וכל אחד מסיבותיו הוא
בית המשפט הבחין בין שני דברים
31/10/2015 | 14:10
4
90
האחד: לתת מידע על המאומצת למשפחה הביולוגית, כלומר לפתוח בפני המשפחה הביולוגית את תיק האימוץ. הבקשה נדחתה, החוק (ולדעתי גם הצדק) מותיר את פתיחת התיק בידי המאומץ. במקרה הספציפי הזה מדובר במישהי בת 38, לא בילדונת בת 17-18, היה לה הרבה זמן לשקול את הדבר והיו לה כנראה סיבות טובות לא לפתוח את תיק האימוץ. לפי מה שנכתב היא הוצאה מהבית, היתה במשפחה אומנת ואומצה כשהיתה גדולה יותר, וזכרה את עברה.
השני: ליידע את המאומצת על מצבה הסופני של האם הביולוגית. בית המשפט החליט לגלגל את תפוח האדמה הלוהט אל המאומצת, כלומר להעביר לה את המידע ושהיא תתחבט אם לשנות את דעתה (ואז אולי להכנס מחדש אל המערבולת הרגשית שמנעה ממנה עד כה לפתוח את התיק), או להתעלם (ואז אולי להתיסר בהרגשה שאולי היא טועה).
במקרה הספציפי הזה, בגלל שמדובר בבת 38 שיש לה התנגדות ממושכת לפתיחת התיק, שלא לדבר על קשר עם המשפחה הביולוגית, אני חושבת שהייתי מעדיפה לא ליידע אותה. 
חייכנית אני נוטה להסכים עם קאלה ומשתפרת
( לעמוד שלי בתפוז )
31/10/2015 | 20:40
3
91
בכל מקרה לפנות למאומץ כשמציגים בפנין את המידע שזו בקשה של מוליד חולה סופני זה לחץ רגשי שקשה לא להיענות לו, גם אם למאומץ יש את כל הסיבות שבעולם לסרב לבקשה בשלב זה של חייו. מה גם שבמקרה הנוכחי מדובר באשה בשלה ששנים מסרבת לפתוח את התיק/להיפגש/לקשר עם משפחתה הביולוגית.
ומנגד אני בטוחה שלא מעט מאומצים יחושו החמצה לולא יידעו אותם.
מה שיותר מפריע לי זה שבאותם מקרים שהמשפחה הביולוגית תפנה לבית המשפט סביר שפסק הדין יהיה דומה לנוכחי, דהיינו לפנות למאומץ ולתת לו לבחור. ואילו במקרים של משפחה ביולוגית חלשה יותר, ללא אמצעים כלכליים או כוחות לפנות לעורך דין ולצאת למאבק, היא תהיה תלויה בהחלטת אותה עובדת ספציפית מטעם השירות למען הילד שממונה על אותו תיק וזה עשוי ליצור מצב של איפה ואיפה.
להבהיר נקודה
01/11/2015 | 21:48
2
71
כאשר יש בקשה ממי מהמשפחה הביולוגית לפגוש בן משפחה שנמסר לאימוץ,  אין מקום  לעו"ס השרות למען הילד לפעול לפי שקול דעת אלא עליו לפעול לפי מה שמכתיב חוק אימוץ ומה שפוסק בית המשפט. פאט פאט, מדברייך, אפשר להבין אחרת ולכן אני מבקשת להבהיר נקודה זו.
בכבוד, גילה חוגי, עו"ס חוק אימוץ, השרות למען הילד
בית המשפט פסק על פי החוק-
01/11/2015 | 22:25
1
74
שאין לאפשר למשפחה הביולוגית לקבל מידע מתיק האימוץ, ושיש להעביר את המידע על מחלתה הסופנית של האם הביולוגית למאומצת. העברת המידע הזו אמורה להתבצע ע"י השירות למען הילד (כך כתוב בפסק הדין). 
מה שפאטפאט טוענת זה שבמצב דומה מי שיש לו אמצעים יכול לפנות לבית המשפט ודרכו להפעיל את השירות למען הילד, בעוד מי שידו אינה משגת לא יצליח להiדיע למאומץ על מצב קיצוני. 
אכן זו בדיוק היתה כוונתי
( לעמוד שלי בתפוז )
02/11/2015 | 12:06
22
"פתיחת תיק"
09/11/2015 | 06:30
12
62

עיון מעמיק בפסק הדין הזה מעלה תהיות ושאלות רבות לגבי החוק, התנהלות בתי המשפט במקרים כאלה וכמובן התנהלות השירות למען הילד. 
הראשונה שבהן היא השימוש הנפוץ במושג "פתיחת תיק אימוץ". מושג זה אינו מושג משפטי ואינו מופיע כלל בחוק. כרגע אין הרבה קשר בין הכתוב בחוק לבין התהליך כפי שהוא מתקיים בזמן שבוגר שאומץ פונה לשירות למען הילד כדי לקבל את המידע. רבים מהבוגרים שאומצו אינם יודעים מה בעצם אומר החוק וכולנו התרגלנו למה שהשירות למען הילד הרגיל אותנו לפי נהליו ומדיניותו בנושא התחקות אחרי השורשים הביולוגיים. 
חוק האימוץ מדבר על עיון בפנקס האימוצים. שם מופיעים הפרטים המזהים של הנוגעים בדבר. שלושה רשאים לעיין בפנקס הזה ולהיחשף לפרטים אלה. היועמ"ש לממשלה, רשם נישואים (לטובת מניעת נישואי קרובים) ופקיד סעד ראשי (עד 1981 היו אלה היועמ"ש, רשם נישואים ומאומץ לאחר שמלאו לו 18 שנים). 
היום ישנו סעיף נוסף הנוגע לבוגרים שאומצו שאומר כך "ב) לפי בקשת מאומץ שמלאו לו 18 שנים, רשאי פקיד סעד להתיר לו לעיין בפנקס ברישום המתייחס אליו; סירב פקיד הסעד לבקשה, רשאי בית המשפט להתיר את העיון לאחר קבלת תסקיר מפקיד הסעד". כלומר, בניסוח זה הניח המחוקק מול מי שאומץ, שתי משוכות נוספות בדרך למידע המזהה. פקיד הסעד ובית המשפט. 
מאז ניסוח זה מדיניות השירות היא לא לתת למאומצים לעיין בפנקס אלא לאחר מתן הסכמה מהצד הביולוגי וזאת למרות שהחוק אינו מחייב אותם לכך. הטיעון מאחורי זה הוא השמירה על הסודיות והפרטיות של אותם אנשים וזאת למרות פסיקות לא מעטות בארץ ובעולם שאומרות בקול ברור שהזכות להתחקות אחרי השורשים גוברת על הזכות לפרטיות. כיום מבצעים העובדים הסוציאליים של השירות מעין הערכה לגבי מצבו הנפשי של הפונה ויכולתו להתמודד עם מידע הנמצא בידיהם לגבי נסיבות האימוץ גם אם מדובר במידע לא מזהה. גם אם מדיניות זו מבוססת על רצון טוב היא מנוגדת להצהרה בפסק הדין המדובר שבו אומרת השופטת "הכלל הוא כי המחוקק בחר מפורשות להעדיף את זכויות המאומץ בכל הנוגע לפתיחת תיק האימוץ. זו פריבילגיה וזכות הנתונה בלעדית החל מהגיעו לגיל 18". מצד אחד, כביכול נותן החוק את כל הכוח בידי מי שאומץ וכאילו הכל נתון לבחירתו וכולם מפליגים על זכותו לדעת או לא לדעת, ומצד שני מדיניות ברורה של השארת השליטה והכוח בידי השירות למען הילד. בעצם ובפועל לא מדובר על זכות המאומץ להתחקות אחרי שורשיו אלא על ה"זכות" שניתנת לו לבקש בלבד. משם יחליטו אחרים בשבילו (באופן אירוני, אותם אלה שהחליטו בשבילו כשהיה קטן, כי הם הרי כל יכולים ויודעים עם מה הוא יכול להתמודד ועם מה לא) וזאת למרות שהחוק מתיר להם לתת לו לעיין. מדיניות כזו עושה אינפנטיליזציה של אנשים בוגרים ופוגעת בזכות אדם בסיסית שלהם לדעת מנין באו וכיצד התחילו חייהם. 
עוד בהמשך......
 
 
גלעד, איך לדעתך צריך לפתור את הסוגיה של פרטיות הביולוגים?
09/11/2015 | 19:18
11
54
החשש שלי הוא, שכאשר אשה שנושאת הריון לא רצוי תדע שבעתיד בנה עלול לפנות אליה ולחשוף את עברה, היא תמנע מלמסור אותו בצורה מסודרת. זה עלול להוביל לכך שלמאומץ ממילא לא יהיה מושג על נסיבות מסירתו לאימוץ, וכמובן גם זהות הוריו הביולוגים, וזה עוד המקרה הפחות נורא. במקרה הגרוע יותר, היולדת תנסה להפטר מפרי בטנה בדרכים אחרות, ואז, או שימצאו את התינוק המסכן בפח הזבל, או שלא..
 
חששות וחשיפת עבר
10/11/2015 | 07:08
9
57
אני חושב שחקיקה מתחלקת לשני תחומים עיקריים. הרמה העקרונית המשפטית ומציאות החיים. איזון בין השניים, לדעתי, עושה חקיקה טובה. 
ברמה העקרונית הדיון הוא בעצם איזו זכות גוברת. זכות הצד הביולוגי לפרטיות או זכות האדם שאומץ לדעת את מקורותיו הביולוגיים. בנושא הזה, על בסיס מאמרים של אנשי משפט, חוקים במקומות אחרים בעולם ופסיקות אפילו כאן הטון הגובר הוא שזכות המאומץ לדעת גוברת על הזכות לפרטיות. 
ברמה של מציאות החיים הסיפור לא שונה בהרבה. בימינו מספר התסריטים שאת מתארת של הריון בלתי רצוי שנגמר במסירה לאימוץ הוא קטן מאד מאד. זה תסריט ששייך יותר לימים בהם אני אומצתי, בהם אמצעי מניעה, הפלות ולידות חד הוריות היו סוג של טאבו חברתי שגרר איתו בושה גדולה מאד. אני עצמי לפני זמן מה (יותר משנה) ניהלתי כמה פגישות ושיחות עם מישהי שנכנסה להיריון לא רצוי ושקלה למסור את התינוק לאימוץ. השיחות כללו גם את הוריה של אותה צעירה בשנות העשרים לחייה. בסופו של תהליך הוחלט לא למסור את הילד אלא לגדל אותו והיום כל המשפחה מאושרת מההחלטה. 
החוק כפי שהוא היום לא נועל את האפשרות לגילוי. הוא משאיר את ההחלטה הראשונית בידי המאומץ לבקש את העניין, אחר כך שיקול דעת העו"ס ולבסוף במקרה של חילוקי דיעות מכריע בית המשפט. כלומר, הדלת לא נעולה כמו ברוב מדינות ארה"ב למשל. 
גם במקומות אחרים בעולם, אלה שירצו להסתיר באופן מוחלט את העניין יעשו את מה שאת מתארת בלוא הכי. הן המיעוט הקטן מאד. 
דבר נוסף הוא הנתונים שנוגעים לתגובת הצד הביולוגי לבקשת מפגש או קשר. ברוב המקרים בהם מתבצעת פנייה בעניין התשובה היא חיובית. כלומר, רוב העדויות מוכיחות כי בצד השני לא שוכחים מה היה. יותר מזה, מדובר על יותר מעשרים שנים שעוברות. אנשים נמצאים במקום אחר ויותר בוגר בשלב הזה בחיים. 
אני בהחלט חושב שיש מקרים בהם הסודיות נחוצה, אבל אלה מקרי המיעוט, ויש מנגנונים שניתן להפעיל, גם בחוק, לטובת אותם מקרים בלי לפגוע ברוב המכריע שאיתו אין בעיות. 
אבל..
10/11/2015 | 22:51
8
34
אבל אם רוב המוסרים לאימוץ רוצים בקשר עם המאומץ, אז מה הבעיה עם המצב הנוכחי, שבו, כך כתבת: "מדיניות השירות היא לא לתת למאומצים לעיין בפנקס אלא לאחר מתן הסכמה מהצד הביולוגי". זאת אומרת שאם יש הסכמה מהצד הביולוגי אז המאומץ ממילא מקבל את מבוקשו. הבעיה היחידה שיכולה להתעורר, למיטב הבנתי, היא, במקרה שהשרות מתקשה לאתר את הביולוגים.
המצב הנוכחי
11/11/2015 | 06:18
7
45
זו בדיוק הבעיה. המאומץ תלוי ברצונם הטוב של עובדי השירות ושל הצד הביולוגי. מעבר לזה שהשליטה המלאה על התהליך היא בעיקר בידי השירות. 
משהו פה לא ברור לי
12/11/2015 | 18:21
6
36
בוא ננסה לעשות סדר.
אני שאלתי איך פותרים את הבעיה של נשים שמוסרות לאימוץ מתוך בטחון בכך שסודן ישמר.
אתה ענית (אם הבנתי נכון), שכיום ממילא רוב האמהות הביולוגיות כן רוצות קשר עם הילדים שמסרו לאימוץ ולא שומרות את הענין בסוד כמוס.
וגם כתבת (שוב למיטב הבנתי), שכיום העו"ס של השרות למען הילד היא זאת שמחליטה אם לתת למאומץ לעיין בפנקס האימוצים או לא.
למיטב הבנתי, העו"ס אמורה לקבל את ההחלטה הזאת לא לפי איזה צד היא קמה הבוקר, אלא היא אמורה לברר עם הביולוגים אם רצונם בקשר ועל פי תגובתם להחליט.
 
עד כאן החוק נראה לי הגיוני. אם הבעיה היא שהעו"ס מפעילה שיקולים זרים או מוטעים, אז לדעתי הפתרון איננו בשינוי החוק, אלא בשינוי תיפקוד השרות למען הילד. שם טמון שורש הבעיה. מה דעתך?
 
הסתייגות: אם אתה חושב שצריך לכפות על ההורים הביולוגים חשיפה גם במקרה בו הם אינם מעוניינים בו, אז אני יכולה להבין  למה את רוצה לשנות את החוק. אבל אם זו דעתך, אני חולקת עליה.
 
סביון בארצות הברית, קנדה והיום גם יותר ויותר
( לעמוד שלי בתפוז )
13/11/2015 | 20:40
5
36
מדינות באירופה מצדדות באימוץ עם קשר (אימוץ פתוח) כשמדובר באימוץ פנים ארצי וזה בדיוק מהסיבות הללו, שהיום יותר ויותר אמהות ביולוגיות מוסרות את הילד לאימוץ כי הן מבינות שאינן מסוגלות לספק את צרכיו אבל אינן מעוניינות בהתנתקות מוחלטת ממנו וגם כי הוכח שגדיל ללא חורים שחורים מיטיבה עם אלה שאומצו ומאפשרת להם לפתח זהות יותר איטנגרטיבית. טיב הקשר ושכיחותו נקבעת על פי מה שמתאים להורים המאמצים והביולוגיים בתיווך הגורמים המוסמכים לעסוק באימוץ. הקשר יכול להתבטא בדיווח אחת ל... על מצב הילד, שליחת תמונות, שיחות בסקייפ ואף מפגשים פנים אל פנים. יתרה מזאת, בארה"ב כשמדובר באימוץ של תינוקות, יש עלייה במספר המקרים בו האם הביולוגית בוחרת את ההורים המאמצים עוד בעודה הרה, הם מלווים אותה במהלך ההריון ופעמים רבות נוכחים בלידה. אימוץ סגור מתקיים שם בעיקר במקרים בהם ההורים הביולוגיים עשויים לסכן את שלום הילד או לחבל בקשר שלו עם המשפחה המאמצת.
 
אם יש לך הוט ממליצה בחום על הסידרה Adoption Stories שמשודרת בערוץ BBC Reality (ערוץ 48) ב- 9.30. יש שתי עונות, כל פעם נגמרת עונה ואחרי כמה ימים מתחילה אחרת וחוזר חלילה. בכל יום משודר סיפור אימוץ שונה. זוהי סידרה מאלפת שמציגה סיפורים שונים של אימוץ, פתוח וסגור, בין גזעי ותוך ארצי, של תינוקות ושל ילדים גדולים, של ילדים פגועים ושל ילדים "נורמטיביים", שאומצו על ידי זוגות הטרוסקסואליים, חד מיניים, יחידניים, חשוכי ילדים ועם ילדים. בקיצור כל ורסיה שניתן להעלות על הדעת של אימוץ. המרגש הוא הפתיחות כלפי האימוץ, גם ביחס למגוון הרקעים של הילדים והבעיות מהם סובלים וגם ביחס למאפייני המאמצים. והמדהים הוא שהסידרה צולמה לפני למעלה מעשר שנים וכבר אז היתה שם פתיחות הרבה יותר רבה מאשר יש פה היום. 
 
 
אבל אם מראש אימוץ מוגדר כפתוח
14/11/2015 | 01:47
42
זו סיטואציה שהיא מלכתחילה אחרת לגמרי. כאן מדובר במצב שכבר נתון מראש שבו האימוץ היה סגור והבת לא הראתה כל עניין או רצון להכיר את משפחתה הביולוגית (לפחות זה מה שמשתמע מהפרטים שברשותנו ובהנחה שזה אכן כך). הרי מלכתחילה ברור שבאימוץ פתוח הביולוגית וגם המאמצים מעוניינים או לפחות מסכימים לשמור על קשר והילד מלכתחילה גדל עם הידיעה הזו. השאלה אם צריך לאפשר יותר אימוץ פתוח בארץ זו אולי שאלה רלוונטית אך נפרדת לגמרי, שאין לה כל קשר לנסיבות המקרה המדובר. במילים אחרות, הספינה הזו כבר הפליגה, לטוב ולרע.
ואני, אגב, חושבת שצרכי ההורים המאמצים לא צריכים להיות פחות חשובים מצרכי שתי הצלעות האחרות במשולש האימוץ. איכשהו, כולם מדברים על צרכי המאומצים והביולוגיים וכמעט לא מדברים על צרכי ההורים המאמצים, שהם אנשים ככל האנשים וגם להם יש צרכים לגיטימיים לא פחות. לפעמים יש לי תחושה שמתייחסים אליהם כאילו שעושים להם טובה שנותנים להם את הילד ושהם בתמורה צריכים להתעלם מהצרכים האישיים שלהם בכל המערכת הזאת. אז לא, אף אחד לא עושה להם טובה. 
אז עם כל הכבוד, לא לכל אחד מתאים לאמץ אישה בוגרת עם היסטוריה לא פשוטה (כפי הנראה) ואולי אף את המטען שלה ובני משפחה אחרים ומי יודע איזה עוד עניינים עם התחייבות לכל החיים. הורים מאמצים לרוב מאמצים כי הם רוצים להפוך הורים לילד, לא כדי להתחייב לאדם בוגר שהדבר היחיד שהם יודעים עליו הוא שמסר את הילד שלו לאימוץ וויתר או שאולץ לוותר מסיבה כזו או אחרת על זכויותיו ההוריות. להתחייב לקשר וליכולת השפעה על הילד של מישהי שלא מכירים ושהתנהגותה העתידית היא נעלם אחד גדול. מודה, שאישית כנראה לא הייתי מסכימה להסדר כזה. יש מספיק צרות בחיים גם מבלי להכניס ראש בריא למיטה חולה. יחד עם זאת, אני כמובן בעד כל אפשרות כשהיא מתאימה או מקובלת על כל הצדדים, ללא כפייה. אך בכל מקרה, אם כבר האימוץ סגור, אי אפשר להתייחס אליו בדיעבד כאילו הוא פתוח. 
 
 
תודה על המידע, אבל אין שום קשר בין הסוגיה שאני מנסה לחדד כאן
14/11/2015 | 19:03
28
לבין אימוץ פתוח.
 
מה שגלעד מייצג כאן
14/11/2015 | 19:45
2
40
זו הזכות של המאומץ לדעת מהם שורשיו הביולוגיים, שגוברת לדעתו על זכותו של ההורה הביולוגי לפרטיות. 
אינני יכולה שלא לחוש אהדה למצוקת המאומץ המתוסכל, אך בגדול ה"חוזה" על תנאיו נחתם לפני מסירתו לאימוץ. אינני חולקת על התועלת בפתיחות, ובלבד שכל הצדדים מסכימים לכך. כשההסכם היה שהצד הביולוגי יוצא מהתמונה ונשאר חסוי, זה ההסכם. ואת המחיר משלם באמת המאומץ המתוסכל שלא מקבל מידע. אם הצד הביולוגי שינה את דעתו העברת המידע מוצדקת.
השליטה שבידי המאומץ היא באמת מצומצמת, הוא בלבד יכול לבחור אם לפתוח את התיק, ומתי. הוא לא יכול לבטל את ההסכם שאיפשר להוריו הביולוגיים להפרד ממנו ולשנותו בדיעבד. למרבה המזל עם השינויים שהזמן הכתיב מרבית הביולוגיים מסכימים לפגוש את המאומץ ואף מצפים לכך, אך זה לא הוגן לכפות עליהם משהו שמראש לא הסכימו עליו. נכון, לא הוגן שהמאומץ לא יקבל את המידע הזה, אבל כל המצב הזה של להיות מאומץ הוא משהו שלא הוא בחר מלכתחילה ולא הוא הכתיב את תנאיו.
לדעתי, ברוח הנטיה לעבור לאימוצים פתוחים במידה זו או אחרת, היום היה צריך באמת להקדיש לענין העברת המידע תשומת לב כבר בשלב של לקראת המסירה לאימוץ. לוודא באילו תנאים אפשר (אם אפשר) להעביר מידע, לקבוע דרכי בדיקה עם הצד הביולוגי (גם היום בודקים אם אפשר ליידע את המאומץ על זהות הוריו הביולוגיים ואם אפשר להפגיש ביניהם). וברור שיהיו כמה מקרי קצה בהם לא יתאפשר הדבר, והמאומץ ישאר מתוסכל בערפל.
 
זכויות וחוזים
17/11/2015 | 08:53
26
בתור התחלה חשוב לי לציין שהדיון והפעולות שננקטות או יינקטו בעתיד לא נוגעות לי באופן אישי. בידיי כבר יש את כל המידע הדרוש, המפגשים המדוברים התקיימו כבר והכל שלם ופתוח. דווקא בגלל זה חשוב לי הדיון הזה והעלאת המודעות למשהו שנראה שכבר התקבע במודעות הכללית בנושא. ההתקבעות הזו מקורה ויסודה בהתנהלות השירות למען הילד, ולא בהכרח בחוק. 
לא מדובר על תסכולים וערפל, מדובר על זכויות אדם חוקתיות ומוסריות של כל הנוגעים בדבר ובנקודה כזו או אחרת כאשר יש ניגוד או התנגשות, עולה השאלה מה גובר על מה. העמדה שלי בנושא מורכבת גם מדעתי האישית ותחושותי וגם מלימוד החוקים והפסיקות הנוגעות בנושא כדי להבין בעצמי בעניין ולא לגבש דיעה רק מהרהורי ליבי. 
חשוב להדגיש שבכל השיח הזה מדובר על אנשים בוגרים או בגירים על פי ההגדרה בחוק, כלומר גיל 18 ומעלה או כל גיל אחר שימצא המחוקק לנכון כגיל הסף לרלוונטיות הנושא. (אני באופן אישי הייתי מעלה את הגיל לפחות ל21)
אתחיל בזכויות וצרכים של הורים המאמצים. ברגע שניתן צו האימוץ הופכים ההורים המאמצים להורים לכל דבר ועניין ומנקודה זו והלאה עומדות להם כל הזכויות והחובות ההוריות כמו כל הורה אחר. מרגע שהילד הופך לבגיר, כולנו כהורים מאבדים את הזכות לקבוע לו דברים. תפקידנו המשפטי הסתיים ומאותה נקודה יתנהל בחייו על פי ראות עיניו. כמובן שרגשית אנחנו הורים לנצח אבל משפטית הוא עומד בזכות עצמו ומקבל זכויות כמו שלנו וחובות בהתאם.
לנושא הצד הביולוגי במשולש. על פי הצעד המשפטי שהוא צו האימוץ, מתנתק הקשר ההורי המשפטי בינם לבין הילד והם מאבדים את זכויותהם ההוריות לגבי הילד ופטורים מהחובות ההוריות בהתאם. ה"חוזה" שמדובר עליו כאן "נחתם" ונסגר כאשר הילד אינו צד בהסכם, ובצדק, הוא קטין והמבוגרים מחליטים בשבילו.
באמנת זכויות הילד של האום מצוין כי הילד זכאי להכיר את הוריו ולהיות מטופל על ידם, אלא אם כן .....במקרה של אימוץ מדובר במקרים של אלא אם כן והילד עובר להורים אחרים לטובתו הוא. ההעברה הזו שנעשית לטובת הילד ובחסות החוק אינה מבטלת את זכותו של הילד והבוגר שיהיה לזהות מלאה. בתהליך ההעברה מתחלף מספר תעודת הזהות של הילד, שם משפחתו משתנה, ולעתים אף שמו הפרטי. הוא מקבל זהות חדשה. זהות חדשה זו אינה מבטלת את זהותו הקודמת, אלא מצטרפת אליה ושתיהן יחד מרכיבות את זהותו השלמה. הזכות לזהות שלמה היא זכות אדם בסיסית. כל עוד הילד קטין ובתסריט של אימוץ סגור (שהוא ברירת המחדל בחוק הישראלי) לא יכולים הילד או הוריו לדעת את החלק החסר בזהותו. כשמגיע לבגרות ורוצה להשלים את החלק החסר עולה הדיון הנוגע לצלע השלישית. בשלב הזה הורי הבוגר שאומץ אינם צד בעניין, לא משפטית ולא מוסרית, מדובר באדם בוגר שרוצה לממש זכות יסוד לזהות מלאה. 
ביסוד שיטת האימוץ הסגור, הסודיות המוחלטת הננקטת באה בראש ובראשונה למנוע הפרעה להתגבשות המשפחה החדשה והיקלטות הילד בה. ה"פרטיות" של הצד הביולוגי היא משנית לעניין. ברבים מן המקרים סודיות זו אכן דרושה על מנת להגן על תהליך התפתחות הילד והמשפחה החדשה וכו', יש מרחק רב בין נקיטת סודיות כזו למטרה הזו במקרים שבהם הדבר דרוש לבין החלת השיטה על כל האימוצים כברירת מחדל. בישראל הניסוח המשפטי ל"פתיחה" של תהליך האימוץ בדרגות שונות לפי המקרה הוא "צמצום תוצאות האימוץ", כלומר התוצאות הבסיסיות הן ניתוק מוחלט וסודיות גמורה אלא אם כן מוצא בית המשפט לנכון (על פי המלצת השירות למען הילד) לצמצם את התוצאות. לדעתי האישית זה צריך להיות הפוך וצריכה להיות מוחלת מדיניות של כל מקרה לגופו והתאמה של התסריט למקרה הנדון באותו זמן.
לעניין הזכות לזהות מול הזכות לפרטיות ישנם שני טיעונים עיקריים:
1. המציאות בשטח מוכיחה כי רוב המשפחות הביולוגיות לא מעוניינות בפרטיות והסודיות ש"מעניק" להן החוק (ד"א החוק בנושא עיון בפנקס האימוצים אינו מתייחס כלל לנושא הפרטיות של הצד הביולוגי, הדבר מופיע רק בנהלי ומדיניות השירות למען הילד).
2. בפסיקות רבות, גם בארץ וגם בעולם, בתי המשפט די נחרצים בקביעה כי הזכות לזהות והתחקות אחרי השורשים גוברת על הזכות לפרטיות. יתרה מזאת, מצוין בחלק מהם כי יש מעט מאוד זכויות הגוברות על הזכות לזהות והתחקות אחרי השורשים הביולוגיים.
מעבר לכל זה, אני מדבר על הזכות למידע בנושא. אם יחליט הבוגר שאומץ ליצור קשר עם הצד הביולוגי הדבר עובר לשדה משפטי אחר שם קיימות הגנות משפטיות אחרות על פרטיות הצד הביולוגי כדי לשמור מהטרדה וכו'.
קיבל הבוגר שאומץ את המידע והחליט ליצור קשר? יחליטו ביניהם שני הצדדים (זה שאומץ וההורה/הורים הביולוגיים) מה רוצים לעשות. נוצרה מחלוקת ביניהם, אחד רוצה ואחד לא, יפנו לבית המשפט ויחליט בית המשפט מה לעשות, כמו בכל מחלוקת אחרת בין אנשים בוגרים.
סייג אחד אני שם לכל הדבר הזה. אני בהחלט חושב שצריך להודיע לצד הביולוגי לפני כן שהמידע עומד להיות מועבר לבוגר שאומץ ולתת להם ארכה מספקת להתנגד לכך בבית המשפט. ישנם תסריטים בהם גילוי המידע יכול להעמיד מישהו בסכנה או לגרום נזק בלתי סביר ובלתי הפיך. במקרים כאלה אני אהיה הראשון שיצדד בסודיות. המרחק בין זה לבין הטלת שמיכת איפול סודית על כולם בחוק הוא גדול מאד.
  
     
 
צר לי אבל הוצאת אותי מבולבל לחלוטין
26/11/2015 | 01:11
13
, "אך זה לא הוגן לכפות עליהם משהו שמראש לא הסכימו עליו" סליחה? הם אלה שבחרו לשלוח מאומצים כמוני לאימוץ  בכפייה ומבלי שבחרנו בכך אנחנו האחריות שלהם ועוד את אומרת את  זה "כל המצב הזה של להיות מאומץ הוא משהו שלא הוא בחר מלכתחילה ולא הוא הכתיב את תנאיו"  אז למה זה לא הוגן בדיוק? הסבירי נמקי ופרטי אם אפשר תודה 
את האמת מדובר בילד לא צעצוע
26/11/2015 | 00:56
9
ככה שלהורה שמוסר ילד לאימוץ חייב לדעתי להבין את ההשלכות של זה על המאומץ או המאומצת ואף אחד היום לא מבין מה עובר עלינו אפילו לא בטיפה
אגב למאומץ גם כשהוא פותח תיק או פוגש בביולוגיים לא נותנים לראות את הפנקס מקסימום  הוא או היא מקבלים עותק של משהו אלה הילדים של הביולוגיים אנחנו לא בחרנו באימוץ להם היתה בחירה לנו לא ואנחנו אלה שצריכים התמודד עם ההשלכות יום יום 
קבוצות הורים מאמצים
01/11/2015 | 14:01
1
164
האם מישהו יודע, אני מחפשת קבוצת תמיכה של הורים למבוגרים מאמצים שנפגשת ופועלת בירושלים.
כדאי לנסות
07/11/2015 | 03:05
55
נסה ליצור קשר עם עמותת האומץ לאמץ, אני זוכרת שיש להם קבוצות של הורים מאמצים ברחבי הארץ. בהצלחה 
חם בפורומים של תפוז
הבן שלך לא שומר שבת
הבן שלך לא שומר שבת
למה הוא לא לוקח את הצד שלי ועומד מולה?
הבן שלך לא שומר שבת
הבן שלך לא שומר שבת
למה הוא לא לוקח את הצד שלי ועומד מולה?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
אודליה אלטמן - משרד עורכי דין
עורכת דין לענייני משפחה
ד
ד"ר בני פיינר
פורום הורים בטיפולי פוריות
פורום הורים בטיפולי
קומונות
קומונה לרוכבי אופני-הרים.קומונת AM כשמה כן היא - All Mounta...
כאן תקבלו מבזקי-חדשות בזמן אמת ודיווחים ראשוניים מסביב לשעו...
עדכונים שוטפים
17:53 | 25.11.15 אורחים בפורום
19:09 | 21.11.15 אורחים בפורום
22:24 | 17.11.15 אורחים בפורום
20:28 | 17.11.15 אורחים בפורום
09:14 | 16.11.15 אורחים בפורום
08:09 | 16.11.15 אורחים בפורום
16:52 | 13.11.15 אורחים בפורום
12:33 | 06.11.15 amalia31
מקרא סימנים
בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ