בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
הכבד הנמצא בבטן הימנית העליונה מתחת לקשת הצלעות, הינו אחד האיברים החשובים ביותר בגופנו. הכבד אחראי לפירוק אבות המזון שאנו אוכלים (שומנים, פחמימות וחלבונים) והפיכתם לאנרגיה ולנטרול וסילוק רעלים מגופנו. כמו כן הכבד מפרק תרופות למיניהן לחומר פעיל ולחומר שיש לסלקו מהגוף. מחלות הכבד מתחלקות למחלות ראשוניות ומשניות. הראשוניות העיקריות הינן: - מחלות זיהומיות בעיקר בשל וירוסי דלקת הכבד ( הפטיטיס) A-E - מחלות דלקתיות שלא בגלל זיהום - דלקת כבד אימונית, שחמת ביליארית ראשונית. - מחלות מטבוליות - סוכרת, יתר פעילות בלוטת התריס. - מחלות מולדות - המוכרונמטוזיס, מחלת וילסון. - מחלות גידוליות - הפטומה ( סרטן ראשוני בכבד) או סרטן מערכת המרה. - נזק מאלכוהול ומתרופות המחלות המשניות הן אלו בהן הכבד נפגע משנית למחלה אחרת ( כגון הופעת כבד שומני במחלת הסוכרת, הופעת נגעים בכבד משנית לממאירויות, הופעת זיהום בכבד כחלק ממחלה זיהומית כללית כגון שחפת). תהא אשר תהא סיבת מחלת הכבד, בדרך כלל מהלך המחלה דומה: תחילתה בדלקת חריפה היכולה או לחלוף או להתפתח לדלקת כרונית. עם השנים, הופכת הדלקת הכרונית לצלקת ומתפתחת מחלה הנקראת שחמת הכבד. עם הופעת השחמת עלולה להתפתח אי ספיקת כבד ומופיעים סבוכים קשים כגון דמם מדליות (ורידים מורחבים בושט) , הצטברות נוזל בבטן ( מיימת) והופעת תופעות הנובעות בהצטברות רעלים במח (אנצפלופציה). האופי המורכב והמסובך של מחלות הכבד מחייב מסגרת ייחודית של צוות מומחים ואמצעים יעודיים מתקדמים לאבחנה וטיפול ולשם כך קיימת יחידת הכבד. מדע הרפואה התפתח בשנים האחרונות בצעדי ענק. במקביל להתפתחות המדעית, ניכר שינוי בולט בהתייחסות הציבור ובגישתו לקבלת שירותי רפואה. בניגוד לעבר, חדלה הרפואה להיות נחלתם של הצוות הרפואי, והמטופל ומשפחתו מצפים לשמוע מן הצוות המטפל מידע אמין ועדכני על המחלה, דרכי הטיפול ותוצאותיו. המטופל שואב מידע מהעיתונות, מספרות מדע פופולארי, מאמצעי התקשורת האלקטרוניים וכמובן מהאינטרנט. אולם, מידע שטחי , רסיסי מידע ומידע לא אמין עלול במקרים רבים להזיק יותר מאשר להועיל. ואמנם, מנסיוני בטיפול בחולי כבד למדתי להכיר קשת בעיות המטרידה את החולה ומשפחתו: בקצה האחד של הקשת, ניצב החולה הסובל מבעיית כבד קלה, פשוטה וחולפת ובקצה השני ניצב החולה הכרוני למוד הסבל הממתין זמן ממושך לתורו להשתלת כבד. אלה גם אלה מלאי חרדות פחדים ותקוות. אני שמח לפתוח את הקהילה מתוך אמונה שהשיחה , המענה לשאלות וההפניה לספרות האמינה תתרום להורדת רמת החרדה ולשיפור באיכות החיים וביכולת ההתמודדות עם המחלה. 

יחד איתכם ובשבילכם, ד"ר אמיר ויצברד, המכון למחלות דרכי העיכול והכבד, המרכז הרפואי תל-אביב

המידע והעצות בפורום הינם כלליים וחלקיים בלבד. הם אינם באים להחליף יעוץ אישי מקצועי, המבוסס על נתוניו האישיים של המטופל, ולא יינתן ייעוץ על-סמך תוצאות בדיקות שביצע המטופל. לפיכך, "תפוז אנשים", המרכז הרפואי ת"א ורופאיו, אינם אחראים לנזק שיגרם עקב הסתמכות על מידע זה, ולהתאמת או אי התאמת העצות לכל מטופל. הפורום נועד רק לשאלות ותשובות. הודעות המלצה/הכפשה תימחקנה
המרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי גם בפייסבוק ובטוויטר
הודעה חדשה

גזים
17/01/14 20:06
47צפיות
אני סובלת מגזים ונפיחות קשה בבטן.
ויש לי תור לרופא מומחה רק בעוד שלושה חודשיים וקשה ככה , אז מנסה לשפר לבד.
קניתי כדורי פחם קטנים כאלה.
התפריט שלי בדרך כלל: תפוחי אדמה, ביצים קשות , פירות , ירקות, סלט חומוס, מעדנים.
לפעמיים לחם\לחמניות מקמח מלא\פריכיות אורז.

רציתי לדעת איזה מזונות גורמים לגזים ?

תודה.
תשובה
24/01/14 14:55
32צפיות
גזים זה שילוב של סוגי מזון שונים והוכלוסית החיידקים שבמערכת העיכול של כל אחד ואחד. כמו כן יש אי-סבילות למאכלים שונים וזה משתנה מאדם לאדם. דוגמאות: מוצרי חלב, פירות, דבש, קיטניות , לחם וכו'. מה שניתן לבדוק זה האם מדובר בצליאק (רגישות לגלוטן), חסר לקטאז ופרוקטאז. הרופא המטפל  יחליט מה לבדוק.
כאבי בטן
17/01/14 19:17
44צפיות
לפני כשנה נכנסתי למקפיא בעבודה והרגשתי כאב פתאומי בדופן הבטן צד ימין מתחת לצלעות הכאב התבטא בעיקר בחשיפה לקור צריבות בצלעות מעיין  שרירים שנתפסים עשיתי בדיקות מיפוי עצמות אולטרסאונד ct וגסטרו כולן יצאו תקינות הכאב ממשיך להחמיר ופולש לקיבה בצד ימין השאלה הנשאלת האם בבדיקת גסטרוסקופיה נלקחת ביופציה גם מהכבד ?!
תשובה
24/01/14 14:59
23צפיות
בשום פנים ואופן לא. בגסטרוסקופיה ניתן לקחת ביופסיות מרירית הושט, הקיבה והתריסריון. אם מגיעים לכבד בגסטרוסקופיה זה סימן שהבדיקה הסתבכה עם חור באחד המבנים והאנדוסקופ עבר לחלל הבטן. מהתלונות הרשומות מעלה לא רואה שום סיבה לבצע ביופסית כבד.
קולוטל
13/01/14 17:23
25צפיות
אני חולת דבירקוליטיס  הרבה שנים ! הומלץ לי לשתות קןלוטל כל בוקר שעה לפני שתיה ואכילה
האם זה בסדר  ?
תשובה
24/01/14 15:02
11צפיות
קולוטל זאת תרופה להקלה על כאב בטן ולא תרופה לדלקת סעיפים (דיברטיקוליטיס). הטיפול בדלקת סעיפים הוא אנטיביוטיקה ובמקרים מסויימים ניתוח (כריתה של המעי המעורב בדלקת). יש מקרים של מה שנקרה diverticular colitis שזה סוג של דלקת כרונית של המעי על רקע הסעיפים אשר מטופלים בתרופות כגון רפאסל, פנטזה או אסקול.
חיידק ודלקת=צריך עזרה איך להמשיך ולגבי בדיקות
12/01/14 23:07
33צפיות
שלום רב!

הייתי מטופל אצל גסטרואנטרולוג במשך שנים עוד מגיל קטן, אני סובל שנים מהקיבה ועכשיו כנראה שזה חוזר לי, ישלי היסטוריה עם הבעיות בקיבה...חשוב לציין שהייתי מטופל תרופתית

ישלי חיידק בקיבה כיב קיבה ודלקת עוד מגיל קטן, זה הולך וחוזר הולך וחוזר ועכשיו אחרי שקט של תקופה זה שוב חזר, ערכתי הרבה בדיקות ואפילו מספר פעמים לפני כמה שנים והתגלו ממצאים חיוביים(בדיקת נשיפה,וגסטרסקופיה=הבדיקה שמכניסים צינור עם מצלמה בהרדמה)
                             השאלה שלי היא מה לעשות עכשיו? איך להמשיך מכאן?


          והשאלה העוד יותר חשובה: למה אי אפשר לעשות בדיקה אחרת חוץ מהגסטרוסקופיה? אני כל כך פוחד מהבדיקה הזאת שאני מעדיף לא ללכת לרופא ולמות....
                           מה הסיכויים שאם אני פונה לרופא אחר בתור חולה בלי היסטוריה רפואית ואני מסרב לעשות את הבדיקה הפולשנית הגסטרוסקופיה הזאת והוא מציעה לי משהוא אחר?

                                          האם יש הבדלים בין הבדיקות למטופל חדש בלי היסטוריה רפואית?מהם ההבדלים מבחינת האמינות? מה רופא יעדיף לתת למטופל חדש ללא היסטוריה של המחלה, והאם זה יכול להיות נטול לבחירת המטופל?


                                                                                                               תודה ושבוע טוב.....

תשובה
24/01/14 15:10
16צפיות
רופא המטפל יכול להציע לבצע בדיקה מסויימת אך מי שמחליט אם מבצעים את הבדיקה זה אך ורק המטופל. זכות החולה להסכים או לסרב לבצע בדיקות רפואיות. חובתו של הרופא לציין מה האלטרנטיבות לבדיקה המוצעת שהמטופל מסרב לבצע. בדרך כלל הרופא מציע לבצע את הבדיקה אשר תיתן את מירב המידע הדרוש להמשך הערכה וטיפול של החולה. בדרך כלל ועל פי המידע הכתוב לעיל, זאת הגסטרוסקופיה. אם לא גסטרוסקופיה אז יכול להיות שילוב של צילום בליעת בריום (צילום ושט, קיבה, תריסריון) ומבחן נשיפה כדי לוודא האם אכן יש חיידק בקיבה. לפעמים הבחירה נעשית על פי גילו של המטופל, מחלות רקע וכמובן התלונות והסימנים של החולה.
הכנה לקולונו
12/01/14 12:11
30צפיות
שלום,

עלי לעבור בדיקת קולונו.
בעבר אובחנתי בקרוהן ומטופלת ב-4 גרם פנטסה ליום.
ההכנה לבדיקה מלבד דיאטה מיוחדת כוללת לקיחת 2 כדורי לקסדין בערב החל משלושה ימים קודם (ביום השלישי לפני הבדיקה בערב וביום השני לפני הבדיקה בערב) ושתי שקיות פיקוסלקס מהצהריים יום לפני הבדיקה.

שאלותי:

1. כיצד עלי לקחת את הלקסדין והפנטסה ? כמה זמן עלי להפריד בינהם ? את הפנטסה אני לוקחת לאחר האוכל. איך נלקח לקסדין ביחס לאוכל ?

2. מבקשת לשאול לגבי פיקוסלקס כי לא ברור לי מהעלון: האם יש לערבבו במי ברז שקוררו קודם או ישירות מהברז ?
האם ביום שלוקחת פיקוסלקס בשתיים בצהריים אוכל לקחת בסביבות עשר בבקר פנטסה ?


תודה רבה על ההתייחסות
תשובה
24/01/14 15:16
22צפיות
אם זה עדין רלוונטי: כל רופא וכל מוסד יש לו את השיטה שלו להכנת מטופל לבדיקה. ברוב המקומות הלקצקין נלקח בעבר (סביב השעה 21:00 ). לכן רוב הסיכוים שאין קשר בין הלקצדין לפנטזה. את הפיקוסלקס ניתן לערבב ישירות עם מי ברז. לא צריך לקרר קודם. כן, ניתן לקחת פנטזה בבקר לפני שלוקחים את הפיקוסלקס בצהריים.
אבחנה לאחר בדיקת אולטרסאונד
08/01/14 08:47
46צפיות
רוצה להבין מה פשר התוצאה שקיבלתי  במכתב תןצאת הבדיקה רשום:תהליך היפו איקואי,(מהו תהליך זה?)ובנוסף רשום האם מדובר בפיברומה? מהי פיברומה?
תשובה
24/01/14 15:20
19צפיות
המונח היפואקואי או היפראקואי מתייחס לממצא שנראה כהה או מבריק בצילום. זה יכול להיות מושפעה מנוזל בתוך הממצא כמו ציסטה או מהספקת דם לממצא כמו בהמנגיומה. זה תלוי מה האיבר בו נמצא הממצא ולכן לא אוכל להתיחחס מעבר לזה. פיברומה הוא ממצא שפיר וזה מתייחס על סוג של צלקת ברקמת חיבור.
בהמשך לתשובתך
05/01/14 20:44
24צפיות
שלום רב,

ההודעה המקורית עם תשובתך ירדה לדף שני בפורום. בקצרה: בן 34,ללא מחלות במשפחה,סובל מבעיות במערכת העיכול (בעיקר שלשולים) מספר שנים,הייתי אצל 5-6 רופאי גסטרו, כולם פה אחד אומרים שיש לי IBS (גסטרו וקולונוסקופיה מ 2007 תקינות). הצעת לי לעשות בדיקת קלפרוטקטין, ביצאתי את הבדיקה והתוצאה יצאה מעל 150. מה זה אומר ? חיפשתי בגוגל ואין הרבה מידע עבור הבדיקה הזאת. האם ישנן עוד מחלות שהבדיקה הזאת יכולה להצביע חוץ מקרוהן וקוליטיס ?

תודה
תגובה
24/01/14 15:23
12צפיות
תשובה של קלפרוטקטין מעל 150 יכול להצביע על מצב דלקתי של המעי. יש לחזור לרופא הגסטרו המטפל ולשקול לבצע וידיוקפסולה להמשך בירור.
תשובת אולטרה סאונד בטן עליונה
05/01/14 17:55
47צפיות
מרקם הכבד הפראקואי בלתי אחיד שומני , בסגמנט 4 הודגם ממצא כ0.7 "ס מ היפואקואי די מוגדר
יתכן מדובר באיזור של sparing ' אחר?
אני לאחר כריתת שד דו"צ וטיפול כימי מקבלת טמוקסיפין ועוד שנה הרצפטין , האם הסרטן עבר לכבד???????????
תשובה
24/01/14 15:26
24צפיות
על סמך התשובה לעיל, לא ניתן להגיע למסקנה זו.  כדי להוכיח אם מדובר ב- fat sparing מוקדי על רקע של כבד שומני ניתן לבצע בדיקה של MRI עם פרוטוקול לכבד הכולל in and out of phase וזה אמור לתת תשובה בעינין.
בליעת ביסקוויט
04/01/14 18:29
33צפיות
שלום,
רציתי לשאול האם בליעת חתיכה גדולה של ביסקוויט, אשר בליעתה גרמה לשיעול, תחושת לחץ ובחילות
עלולה לגרום לבקע סרעפתי או לדלקת בוושט?
תודה.
תשובה
24/01/14 15:28
16צפיות
בקע סרעפתי לא נרם ממה שאוכלים או לא אוכלים. בליעה של חתיכה גדולה של מזון יבש יכול לגרום נזק מכני לרירית הושט (כמו סריתה) והסימן הוא כאב חזק בבליעה. לרוב הושט מבריא מהר וללא נזק כרוני.
בדיקת קולונוסקופיה
04/01/14 17:34
46צפיות
 האם  מותר לאכול עוגיות במהלך ההכנה לבדיקה
תודה
תשובה
24/01/14 15:29
19צפיות
תלוי איזה סוג של עוגיות
כמה תסמינים והאם זה קשור לכבד ?
30/12/13 20:49
59צפיות
בטן נפוחה (לפעמיים זה מרגיש כמו בלון שתיכף מתפוצץ)
חוסר ריכוז
עצירות קשה או שפתאום שלשולים
בחילות קשות
בלוטות קטנות ליד פי הטבעת שנעלמו
דם על הנייר
כאבי בטן חזקים , באמצע או בצדדים
או שיש לי ימים ללא גזעם או שיש לי מלא גזים לפעמיים אפילו יש גזים שמרעישים (לא כמו גזים רגילים..פשוט יש סוג של רעש מהבטן)
הרגשה כאילו יש משהו בבטן התחתונה

אני אציין שהיה לי לפני כמה חודשים חיידק בקיבה והרופא נתן לי את הטיפול המשולש של אנטיביוטיקה.

תשובה
02/01/14 17:40
38צפיות
אין שום קשר בין התלונות לכבד. אלו תלונות הקשורות אך ורק למעי וככל הנראה קשורות להרגלי אכילה או סוגים שונים של מזון. להמשך בירור יש לפנות להתיעצות אצל רופא גסטרו.
תשובה של ניטור חומציות בושט. אשמח להסבר
31/12/13 13:51
34צפיות

  Ambulatory 24 hours pH monitoring was perfomed off therapy to confirm GERD  as a cause of throat pain.
Increased esophageal acid exposure in upright position
Lack of association between symptoms and reflux episodes.
in conclusion: increased esophageal acid exposure compatible with GERD

תודה.
תשובה
02/01/14 17:37
20צפיות
במילים פשוטות: יש חשיפה מוגברתשל הושט לחומצה בעמידה אך אין קשר בין האירועים של העליה של החומצה לבין סימפטומים הקשורים לרפלוקס (מתייחס בעיקר לתלונות של צרבת).  הממצאים מתאימים לרפלוקס.
מבקש עצה
01/01/14 20:49
33צפיות
אני בן29 מזה כחודשים סובל מכאבים באיזור הקיבה ערכתי בדיקה והתגלה חיידק לקחתי כדורים והרופאה אמרה לי תיקח אמופדרקס עוד חודש ונבדוק הכאב לא עובר יש לציין אני לא שומר בכלל ואוכל הכל בנוסף היציאות אצלי השתנו והם בצורת כדורים קטנים והכאב
קיבה מצד שמאל מה אתם חושבים
יבה
תשובה
02/01/14 17:35
20צפיות
מציאת חיידק בקיבה זה דבר מאוד שכיח. למעשה קיים בכ-50% מהאוכלוסיה בארץ.  לכן שכיח למצוא אותו אך לא מחייב שזה מסביר את התלונות. מציע ביקור אצל רופא גסטרו לצורך הערכה יותר מקיפה.
מתח נפשי ועצירות
30/12/13 19:27
23צפיות
שלום ד"ר!

האם מתח נפשי יכול לגרום לעצירות? או שאולי מתח נפשי גורם בדרך כלל לשלשולים ולא לעצירות?

בתודה
כאבי בטן חוזרים , שילשולים
29/12/13 13:10
25צפיות
שלום רב, בני בן 18 , עבר לפני שנתיים ניתוח להסרת גידול סרטני בכבד.
הגידול הוסר בשלמותו , אולם הוא סובל מכאבי בטן ושילשולים לעיתים קרובות . עבר בדיקת קולונסקופיה ואנדוסקופיה ללא ממצאים. קיבל טיפול להליקובקטר פעמיים בחצי שנה האחרונה.
בנוסף , הוא מתלונן על תחושת לא טובות בגרון ובוושת ממש כשהוא מתעורר בבוקר.
אודה להפנייה לרופא רלוונטי ועצה טובה ..
סיגל
פרסום בתפוז - תפוז עסקים

לפרסום העסק שלך בתפוז

השאר פרטים כאן >>>


עסקים נבחרים

עוד...
רוצה שהעסק שלך יופיע בתפוז עסקים?

האזור שלי בפורום
עוד בנושא הפורום


Flix
מקרא סימנים
ללא תוכן תגובה להודעה
הודעה חדשה אורח בפורום
הודעה מקורית הודעה נעוצה