בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.

החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.

יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.

האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!

נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.

במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.

להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,
ארנון

שיימע?
30/07/14 08:58
15צפיות
מהו, לדעתכם השם המסתתר מאחורי כינוי זה?
לאביו קראו 'טודרס' וכבר מצאתי באתר 'מאגר שמות פרטיים' כי הוא כנראה נקרא למעשה 'מנחם':
Yiddish: Mates / Menakhem / Menakhum / Menukhem / Mnakhem / / TODRES / Todros
אך לא התקבלו תוצאות לאיותים שונים של השם 'שיימע'.
מוצא האדם מפולין. מחפשים מאיפה בפולין.....
תודה.
º
שמעון?
01/08/14 00:01
14צפיות
גם אני אהבתי את הארי פוטר,
01/08/14 07:55
13צפיות
והאמירה ההיא באמת חכמה, אבל אני יותר אוהבת אחת משלנו: "מכל מלמדי השכלתי...".
ניסיתי במאגר השמות הפרטיים שמעון וגם שמשון. לשניהם 'שיימע' אינו כינוי מקובל.
אבל בדבריך העלת רעיון שאבדוק עתה: שמעיה.
לא חשבתי עליו קודם כי 'שמעיה' אינו שם שהיה מקובל בפולין. נכון?
שמעיה
01/08/14 09:19
11צפיות
בתעודות מגליציה המזרחית אני רואה את השם הפרטי שמעיה, והוא בהחלט לא נדיר. 
תודה שרי, כפי שראית גם 'שמעיה' לא מצוי במאגר GNDBs
01/08/14 12:54
של הג'ואישגן.
כשתתקלי בשם בפעם הבאה, אשמח ואודה אם תספרי לי על האיות.
בינתיים קיבלתי 'טיפ' שאולי השם הוא 'שמאי'. אבדוק.
 
לא נמצאה תוצאה לאף גרסת איות של 'שמעיה'
01/08/14 08:02
12צפיות
עוד רעיון/ות, מישהו/י?
שלום לחברי הפורום , האגודה הישראלית לסוכרת
30/07/14 12:02
3צפיות
מציינת השנה 60 שנה ,( היא נוסדה ב 1954)  
האגודה הוקמה ע"י קבוצה של רופאים וביניהם ד"ר הרמן וולפסון שעד היום יש קרן על שמו שמעניקה מדי שנה פרס  לרופאים
שעבודם בולטת וייחודית. ד"ר וולפסון נפטר ב 20.4.1969 , רווק, ללא ילדים .
אני אשמח לדעת אם קיים ארכיון או איפה ניתן למצוא חומר על פעילותו (הוא חי בחיפה ועבד בקופ"ח  והקים מרפאת סוכרת בחיפה)
 
                                                                              בתודה
 
בהמשך להודעה הקודמת מאחר ואני מנסה להתחכות אחרי
30/07/14 14:34
4צפיות
מעבר למעט שיש לנו. ד"ר וולפסון ז"ל היה בנו של רופא כירורג ידוע בברלין. למד רפואה באוניברסיטת פרייבורג וברלין ועם עליית הנאצים עזב לאנגליה (לא ברור אם עזב לבד או עם הוריו ואולי רק עם אמו שחייתה אחרי מותו) בהשראת אביו אך היה ידוע גם כפסנתרן וקומפוזיטור מחונן. באנגליה קיבל תואר דוקטור ועבד בבית החולים האוניברסיטאי בלונדון . במלחמת העולם השניה , ניהל מחלקה פנימית של בית החולים  Kensington  בלונדון עד שעלה לארץ ב 1954 היה ידוע כבעל יוזמה ומרץ שלא ידעו גבולות. ארגן קייטנות לילדים סוכרתיים בארץ  כבר בשנת 1955, משתתף נלהב בכינוסים בינלאומיים, ובאישיותו וקסמו האישי הפך להיות חביב על חבריו, עמיתיו, והציבור בו טיפל. ד"ר וולפסון היה סוכרתי בעצמו ונפטר מהיפוגליקמיה בגיל צעיר יחסית.
משפחתו וסיפור חייו של ד"ר וולפסון  אימו תרמה סכום כסף עם מותו להקמת קרן וולפסון, אך לא ידוע לנו היכן חייה ונפטרה ומה היה שמה , איך אני יכולה להגיע למידע הזה ?
ד"ר וולפסון נשאר רווק, ללא ילדים, ועפ"י רישומי חברה קדישא הובא לקבורה ע"י חבר לעבודה , מר משה אפשטיין ז"ל  בבית העלמין חוף הכרמל.               
  באיזה והאם יש אתר שבו אפשר למצוא מידע על מהגרים בשנות השלושים מגרמניה לאנגליה ? כך אדע אם אמו עזבה איתו.
   היכן אני יכולה למצוא מידע על יהודים שנקברו בברלין לפני מלחמת העולם השניה, למרות שאיני יודעת מה עלה בגורלו של אביו ששמו היה גאורג(לפי אתר חברה קדישא) ?
  האם קופ"ח כללית שומרת מידע על עובדיה , האם יש להם ארכיון ?
     אני זקוקה ליעוץ ועזרה ואשמח לקבל , תודה
 
 
ניסיון לסייע
30/07/14 19:00
3צפיות
שלום וברוכה הבאה,
 
ראשית, סביר שבקופ"ח כללית יש מידע אודות עובדים, אם כי לעיתים המידע הישן לא נשמר לאורך שנים רבות. הייתי מנסה לברר איתם. פשוט נסי לפנות אליהם, והם כבר יפנו אותך הלאה אל מי שעימו צריך לברר. 
 
כמו כן הייתי מנסה לברר גם באגודה הישראלית לסוכרת. באתר-הבית שלהם יש אפשרות ליצירת-קשר. יתכן שגם ברשותם יש איזה ארכיון עם תיקים אישיים ו/או תיעוד מעניין אחר. 
 
ביחס לתקופה באנגליה: אותם פליטים שנמלטו מגרמניה/אוסטריה וכו' לאנגליה נעצרו ואחרי שנערך בירור ביחס לזהותם וטיבם ניתנה החלטה ביחס להמשך/הפסקת-המעצר. מצאתי פרטים על כך ביחס למספר קרובים, שם, בחלק מהמקרים אף ההחלטה לא להמשיך את המעצר נומקה בכך שהאיש "נראה כפליט יהודי אותנטי". במקרה של הרמן וולפסון מצאתי את הפרטים שלו בלונדון, אותם צירפתי, ובתחתית הכרטסת תוכלי לראות שאכן, ההחלטה היתה לא לעצור אותו. 
 
לא מצאתי עדות לשמו של אביו בלונדון. אגב, קחי בחשבון שפעמים רבות גאורג/ג'ורג' "הולכים" עם השם העברי יעקב. אגב, האם ידוע לך שמה של אימו של הרמן?
 
אנסה לחפש אם ניתן לאתר עוד פרטים. 
ההתאזרחות בלונדון
30/07/14 19:17
1צפיות
באתר של הארכיון הלאומי הבריטי קיים גם תיק עם מסמכי-ההתאזרחות של הרמן וולפסון משנת 1947. צירפתי את הדף שבאתר. כפי שתוכלי לראות המסמכים עצמם אינם באתר, אך ניתן להזמינם. האתרים הבריטיים עברו לאחרונה לא מעט שינויים, כך שכדאי לבדוק תחילה באתר של הארכיון כדי לברר אודות הנוהל של הזמנת-מסמכים.
 
בכל מקרה, כדאי שתעברי תחילה על כל ה-Wolfsohn שמופיעים באתר בחיפוש ב-Records (למעלה בראש-הדף בצד ימין ניתן לערוך חיפוש. עם החץ הקטן את יכולה להחליט לערוך חיפוש באתר-האינטרנט או ברישומים שברשותם.). למשל, אחרי הרמן מופיעה מישהי בשם רות, ויש גם מישהו בשם אלפרד, שניהם מגרמניה. כדאי לבחון את הפרטים, אולי הם קשורים להרמן? בנוסף, יש גם מסמכים הקשורים ל-H. Wolfsohn, ויתכן שגם הם קשורים להרמן. כאמור, כדאי לחפש את השם וולפסון ולעבור על התוצאות.
 
ועוד משהו קטן
הודעה זו מכילה תמונות
30/07/14 19:32
4צפיות
ידיעה שפורסמה בעיתון "דבר" ב-10 בפברואר 1963. 
דר' הרמן וולפסון - דבר, 10.2.1963, עמ' 7
ושוב, המון תודה לשרי, המידע על ד"ר וולפסון שנמצא בקישור
31/07/14 07:38
3צפיות
שהבאת , כבר נותן מושג מתי עזב את גרמניה ועבר ללונדון.
אני כמובן אפנה לקופת חולים , למרות שאני מאד מסופקת בקיומו של ארכיון ראוי לשמו אצלם,.
לגבי האגודה הישראלית לסוכרת, ראיתי שלא הדגשתי  שאני עובדת באגודה הישראלית לסוכרת, ובימים אלו עובדת על הקמת ארכיון האגודה שלא
היה בכלל , מלבד שמירה על בטאוני איל , מ 1985 , ובודקת ומחפשת כל פישת מידע על האגודה , ואת האתר "עיתונות יהודית הסטורית" אני פוקדת די הרבה ומכירה את המודעות על פעילות האגודה שפורסמו לאורך השנים בעיתונים, ותודה רבה לך שרי , על האיכפתיות והמאמץ לעזור ואכן עזרת.
חשוב לי להקים במסגרת הארכיון פינת זכרון לכל אותם רופאים , ואנשי מקצוע שלאורך השנים התנדבו באגודה והקימו אותה, ובמיוחד הראשונים של האגודה שהיו אידאליסטים ללא תקנה והרצו, הקימו סניפים , ועזרו לאלפני אנשים ללא תמורה כספית , והעלו את המודעות לבעיית הסוכרת גם כאשר קופות החולים לא ראו בסוכרת כבעיה , כבר אז האגודה ערכה קייטנות לילדים , והשתתפ]ה בכנסים בינלאומיים שמשכו לארץ רופאים ידועי שם שתמכו בהתפתחות חקר הסוכרת .
לכן אני "חופרת" בהסטוריה של ראשוני האגודה, זה הבית שלהם, ואני רוצה שבארכיון יהיה להם מקום של כבוד . בינהם היו ידועים וטובים, וברשותכם מדי פעם אטריד את הפורום בבקשת עזרה זו או אחרת לשם המטה המאד חשובה בעיני , והיא לזכור את אלו שתרמו לכלל תושבי הארץ והעולם בחקר המחלה, וטובת ארכיון האגודה .
ולעינייננו, איני יודעת מה שם אימו שתרמה לאגודה , ואני מעונינת לפנות לארכיון הציוני, אולי באגודת הרופאים שהוקמה בסביבות 1922 יש אולי.. על אותם רופאים, היום הם נקראים "הסתדרות הרופאים בישראל" .
בינתיים אבדוק גם את הינפומציה באתר ששלחת לי , תודה רבה שרי.
º
לשרי, תודה רבה, ולצערי אין לי מושג לגבי שם האם.
31/07/14 07:21
2צפיות
יריה באפילה
31/07/14 08:46
1צפיות
קיים פרופיל של Hermann Wolfsohn במערכת Geni
 
לאביו קוראים ד"ר ג'ורג' ולאימו הלן/הלנה (למשפחת Shoyer)
עפ"י הנתון היתה לו אחות (רוזי) .
זהו עץ פעיל (העדכון נעשה לפני כשנה וחצי)
 
אולי זה המבוקש ...
Georg הקומפוזיטור
31/07/14 08:52
3צפיות
Composer: Georg Wolfsohn (1881-1955)
 
 
המשך - משפחה אופציונלית
31/07/14 09:06
5צפיות
בהמשך לעץ המשפחה לעיל, קצת חיפוש בגוגל מעלה את בעלה של אחותו :פטר עמנואל גרדנויץ
חיפוש בויקיפדיה ( http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A4%D7%98%D7%A8_%D... ) נותן את שם בתו ומקום מגוריה העכשווי.
 
בהצלחה בהמשך ..
ראשית , תודה רבה ל ronrabin
31/07/14 14:27
4צפיות
על פניו האינפורמציה ששלחת נראית לי מעניינת ואולי אף מתאימה, אז קודם כל רציתי להודות מאד. ועכשיו אכנס לבדוק , ובשמחה אעדכן
את תוצאות הבדיקה.
אני ממש אסירת תודה לכולכם.
משפחת קייזרמן
30/07/14 23:03
4צפיות

אני מחפש צאצאים או קרובי משפחה של בני משפחת קייזרמאן (קייזרמן) KAISERMAN / KAISERMANN/KAIZERMAN שחיו בצפת בסביבות 1890-1900.
ספיציפית, אני מחפש צאצאים או קרובי משפחה של מוטל (MOTEL)  קייזרמן ואישתו נחמה קייזרמן. למיטב ידיעתי, היו להם לפחות 2 בנות בשם גיטל וימינה ואולי עוד ילדים שעברו לגור בברזיל.
גיטל קייזרמן התחתנה עם יעקב פינחס פישמן.
תודה
 
 
קייזרמן
31/07/14 09:42
2צפיות
ב- myheritage תמצא את מוטל קייזרמן. נערך ע"י אופיר קייזרמן. באתר בזק בגוגל, ישנם שני מספרים, נייח ונייד, על שם אופיר קייזרמן. 
º
מחפש אנשים מקזימייז' דולני (Kazimierz Dolny)
הודעה זו מכילה תמונות
30/07/14 22:40
2צפיות
יש 42 רשומות של חוקרי משפחות מעיירה זו ב - JGFF
30/07/14 23:26
3צפיות
מבית JewishGen. ניתן לחפש שם בקלות וליצור עמם קשר.
º
תודה לך
01/08/14 09:40
1צפיות
נסיכויות רומניה תחת שלטון רוסיה.
29/07/14 18:35
1צפיות
למיטב  ידיעתי  הרוסים  שלטו  בנסיכיות  רומניה  במאה  ה  19  עד  אמצע  המאה.
אני  מניח  שהם  ביצעו  סקרים  או  רישומים  בנסיכויות  לגבי  התושבים  בכלל  והיהודים  בפרט.
האם  יש  רשומים  כנ"ל  באזשהו  ארכיון  רוסי  והיכן?
אני  מחפש  מידע  על סבא  רבא   נולד  1835  וסבתא  רבא     אשר  נולדה  בשנת  1837.
יצחק
לא הרוסים ערכו
30/07/14 16:33
3צפיות
אלא הרומנים.
ראה - למעשה הרוסים הנהיגו בשנות השלושים של המאה ה19 רישום אזרחי. אלא שזה מאוד תלוי בכל עיר ועיר מי רשם את הולדת ילדיו או פטירות או  נישואין, מה רשום, והחשוב ביותר, האם הרישומים שרדו.
מפקדים היו כלכליים, ומדובר בראשי משפחות לא בבני המשפחה. הפרטים שם מועטים ביותר. רק המפקד מ 38? ו 1845 שרדו. אלה משנות החמישים לא.
כך שלפחות במפקדים לא תמצא מידע עליהם. קשה לי להאמין שבמקור אחר.
התווספות כפתור עריכה חדש ב|תפוז|
30/07/14 13:34
אנו שמחים להודיע שהחל מהיום נוספה לפורומים אפשרות חדשה- עריכת הודעה|!|

ניתן לערוך את ההודעה עד רבע שעה מפרסומה (גם אם נוספו לה תגובות),

ולאחר מכן יהיה כתוב על גבי ההודעה שהיא נערכה.|*| איך עורכים את ההודעה?|*|

לאחר פרסומה, יש לפתוח את ההודעה בפורום.

בשורה הכחולה שבתחתית ההודעה, בסופה (צד שמאל שלה) יופיע: ">עריכה".

לחיצה על "עריכה" יכניס חזרה לתוכן ההודעה ויהיה ניתן לערוך ולשנות אותה לחלוטין!בכל עניין (טכני או כללי) ניתן לפנות אלינו באחת מהדרכים הבאות:

?    בשרשור המיועד בפורום משוב:  http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...

?     במסר ל"הנהלת הפורומים"

?    למייל: forums@tapuz.co.il.
מימוש רכוש שניגזל בלודז' פולין
28/07/14 19:48
20צפיות
שלום לכל חברי הפורום.
האם ידוע למישהו בפורום, עקרונית וגם מעשית אם ניתן לתבוע החזרת רכוש שניגזל מיהודים בלודז'.
תדה מראש לכל המשיבים.
דני
לאו דווקא לגבי לודז', אבל
30/07/14 08:43
1צפיות
העניין מסובך והפולנים מקשים עליך את הדרך.
ארגון 'השבה' עוסק בכך, הלא כן?
וגם כמה עורכי דין ישראלים שם.
מחקר גנאלוגי מעמיק ויסודי - מסייע. כדאי להגיע את תיק הבית/העסק/המפעל.
לא נכון, פולנים לא מקשים. מספיק שאתה תגיש
30/07/14 10:16
1צפיות
תביעה למשפט ותוכיח את שלך. יחזירו לך. יש כל מיני מקרים כולל שיהודים מכרו את הרכוש לפני מלחמה ועתה חוזרים ודורשים אותו חזרה. אז, פשות תוכיח שמגיע לך. זהו.
לא כזה פשוט
01/08/14 00:00
5צפיות
המשפחה של סבתי "עובדת" על הנושא כבר משנות הארבעים ועושה רושם שאפשר להפרד לשלום מהנכס של סבא שלה. קראתי את השתלשלות העניינים כפי שהוגשה לבית המשפט שם ונדהמתי מהמאמצים להחזיר מיד לאחר המלחמה בית בקרקוב שהיה שייך לסבא של סבתי. שני בנים ובת, ששרדו מתוך שמונה, הגישו מיד אחרי המלחמה תצהירים לגבי הקרובים שנספו ובהמשך ניסו להעביר את הבית על שמם. הקומוניסטים מסרו מתישהו את הנכס לקבוצת אנשים כלשהי ששיפצה אותו ומשתמשת בו עד היום (נדמה לי שזו אותה קבוצה) ובית המשפט לא השתכנע שצריך להוציא אותם משם.
אגב, מחזירים גם רכוש קהילתי. הייתי לאחרונה
30/07/14 10:27
2צפיות
בעיירה לנצ'נה. מחסלים שם מוזיאון מקומי שהיה בבניין של בית הכנסת לשעבר כי מחזירים אותו. א"כ קהילה תמכור אותו בזול ואנשים ייקחו שוחד וזקנים יהודים חיים בעוני. אני לא מאשים, אלא חושד. יש כאלה בפולין יהודים דווקא שמאשמים. פולנים מחזירים. יהודים דורשים עוד ועוד. זהו. אין כאן מקום להרצאות.
º
תודה ךכל המשיבים.נקווה לוב בכל המובנים.
30/07/14 13:25
2צפיות
איך מזמינים LDS באתר החדש של בית התפוצות?
28/07/14 15:33
47צפיות
היי,
בית התפוצות העלה אתר חדש ואני לא מוצא איפה מזמינים LDS...
 
גם אני לא מצליח למצוא דף הזמנה
28/07/14 20:25
21צפיות
מצאתי את דף ההסבר הזה, הכולל פירוט העלות ומייל ליצירת קשר.
 
ארנון
בעמוד הראשי צריך ללחוץ על תפריט
28/07/14 21:18
21צפיות
בצד שמאל למעלה. נפתח חלון שחור עם התפריט ובו צריך ללחוץ על מאגרים ואוספים. בתפריט הבא יש ללחוץ על גניאולוגיה יהודית ובתפריט הבא שנפתח תמצא את אוסף המיקרופילמים LDS.
עדי
º
כך עשיתי עד היום אבל באתר החדש אין דף הזמנה
28/07/14 21:39
13צפיות
אכן 'נעלם' בעריכה מחדש של הדף....
30/07/14 08:39
2צפיות
גם הגישה לרשימת המיקרופילמים הקיימים באוסף נעלמה.
יתכן וזה זמני לרגל הכנס בארה"ב.
[הרעיון עלה בי כרגע. בדוק הדף באנגלית !]
לפעמים קידמה היא נסיגה...
 
אם לא ימצא, כדאי לפנות בשאילתא אל מר גיוזלי חיים, שכתובתו בדף.
טופס הזמנה
31/07/14 22:53
6צפיות
בדף אליו היפנה ארנון ישנה לשונית חיפוש משמאל למטה. רשמתי : רשמתי טופס הזמנה והטופס  נמצא.
 
מה תרצו שיהיה בדור הבא של הפורומים?
28/07/14 13:17
7צפיות
אנו מתחילים בימים אלו  תהליך אפיון ועיצוב מחדש של הפורומים בפרדס ומאוד מעוניינים שאתם תהיו שותפים לו.

  
כרגע אנחנו ממש בתחילת התהליך ונשמח לקבל מכם הצעות... מה פורום החלומות שלכם?

|שמש| איפה בעיניכם החוזקות של הפורומים|?|  באילו דברים לדעתכם אסור לגעת|?|
|שמש| אילו פיצ'רים חסרים לכם|?| מה לדעתכם כדאי להוסיף|?|


אתם מוזמנים להגיב בפורום פורומים 2015

בית חולים לחולי שחפת בי-ם
24/07/14 23:51
89צפיות
האם מישהו מכיר בית חולים בירושלים בסביבות 1945-46 שאושפזו בו חולי שחפת?

תודה
יונת
כמה אפשרויות
25/07/14 08:31
152צפיות
1. זכור לי שקראתי על שכונת 'מקור חיים' בה היה בית הבראה לחולי שחפת, צריך לבדוק היכן ועל איזה שנים מדובר.
2. בית חולים איתנים ליד ירושלים, מ1950 טיפל בחולי שחפת.
3. המחלקה לחולי שחפת הדסה ג'.
אפשרות מס' 1 - היא היחידה הרלוונטית כרגע
25/07/14 23:53
61צפיות
תודה על העצה לגבי שכונת מקור חיים בי-ם. מצאתי בקלות מצגת על תולדות השכונה בכתובת הבאה
http://www.shimur.org/uploads/jerusalem_mekor_haim...

וגם את המקור לתמונות (אוסף בני הזוג הצלמים טרודי ומיקו שוורץ) שאפשר למצוא כאן: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3842834,00...

שני המקורות האחרים הם מאוחרים מדי למקרה אותו אני מנסה לחקור. שוב, תודה על העצה אנסה למצוא מה עלה בגורל המוסד הרפואי הזה.
אכן מקור חיים
26/07/14 20:37
38צפיות
תשובתו של בני, משה יגור, מדריך טיולים בירושלים:
בשכונת מקור חיים היה בית חולים קטן  שהתמחה בטיפול בשחפת. הוא היה פעיל החל מאמצע שנות השלושים ונסגר רק אחרי תחילת מלחמת השחרור. יכול להיות שהמקום היה מוגדר כמרפאה או "בית הבראה".
למנהל של בית החולים קראו ד"ר יוסף וייזר.
נדמה לי ששחפת לא היה אז מחלה נדירה, אז סביר שהיו עוד מקומות (אולי בהדסה) בירושלים שטיפלו בהם בשחפת.
יוסי יגור
השלמת התשובה
26/07/14 21:03
38צפיות
השאלה הוצבה בפורום של "יד בן צבי", והתקבלו שתי תשובות. הראשונה מצוטטת בתשובה הקודמת.
התשובה השניה היתה:
לפני כמה חודשים עד שנה יצא ספר על בתי חולים בארץ ישראל עד קום המדינה. שמו אינו זכור למשיב/ה, אבל שם אמור להימצא המידע הדרוש.
יוסי יגור
אולי זה הספר המדובר?
26/07/14 21:44
49צפיות
בתי-חולים פרטיים בארץ-ישראל, מאת פרופ' אבישי גולץ, בהוצאת איתי בחור - הפרטים כאן. בקטיגורית "היסטוריה של רפואה" בחנות הספרים המקוונת של איתי בחור יש עוד כמה ספרים שעשויים לעניין את אנשי הפורום.

ארנון
כתובות אינטרנט מצורפות:
הספר "רפואה פרטית נוסח המנדט: בתי"ח של פעם"
27/07/14 07:23
43צפיות
אכן במהלך החיפושים מצאתי את הכתבה על הספר ב YNET: "רפואה פרטית נוסח המנדט: בתי"ח של פעם"
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4502251,00...

אנסה לפנות למחבר פרופ' אבישי גולץ בשביל לאתר מקורות - אולי שרדו רישומים כלשהם. למעשה אני מחפשת מקרה של אישה שהתאבדה בבית החולים לאחר שהתיאשה ממחלתה והריחוק שנכפה עליה ממשפחתה וילדים הצעירים. היא נקברה בהר הזיתים בשנת 46-47 ורק לאחר מלחמת השיחרור נקבעה על הקבר מצבתה.

תודה לכל העונים על קצוות החוטים!
יונת
מידע נוסף על בית החולים הנ"ל
27/07/14 09:12
42צפיות
מתוך ספר העומד לצאת לאור (פרטים אצל דורון אורן doronor@inter.net.il):

"הסנטוריום לחולי שחפת היה המוסד המרכזי במקור חיים בשלהי ימי המנדט. הצעד הראשון להקמתו היה בשנת 1933, כשסניף של הליגה למלחמה בשחפת החליט לסדר קייטנה צנועה לכמה חולים בשכונה בהשגחתו של ד"ר ויזר. בעקבות ההצלחה ראתה הליגה צורך לחזור על הקייטנה גם בשנים הבאות. בשנת 1937 כבר ביקשה הליגה מהסתדרות המזרחי להקים סנטוריום בדרום מקור חיים על עשרה מגרשים (שרובם היו פנויים) שבעלי הקרקע הסכימו להעביר אליהם. הליגה התחייבה לנהל את המוסד בלי לחלל את השבת ואף לשמור כשרות, כדי לא לפגוע בצביונה המסורתי של השכונה. הסתדרות המזרחי הסכימה לעניין, ובתים רבים עברו לניהול הליגה. לטיפול במחלת השחפת שהייתה נפוצה בימים ההם נדרש אוויר נקי להבראת החולים, והמקום אכן התאים לחולים אלו. נוסף לכך, האזור המרוחק מירושלים הפחית את הסכנה להתפשטות המחלה. במאמר בעיתון 'הארץ' משנת 1942 מתאר גרשון סוואט את המקום אשר ממומן על ידי 'הדסה' והמוסדות הלאומיים, אך לא על ידי הממשלה.
כשאתה עובר בשכונת מקור חיים בירושלים בשנת תש"ג ורואה את כל הפרימיטיביות ואת הדלות ואת המחסור בכל נוחיות שהיא – אתה מתבייש. האמנם אין ביכולתו של הישוב היהודי בארץ לבוא לעזרה למאות הספורות של חולי השחפת בארץ הזקוקים לכך, בצורה יותר מתאימה מאשר החזקתם בבתי העניים הללו עם חדר אמבטיה לכל 15–20 חולים, ללא גינות, ללא גזוזטראות לשכיבה, ללא כל אותה נוחיות מינימאלית שהיא עיקר הריפוי? [...] יש לנקוט את כל האמצעים האפשריים כדי לעורר את הממשלה להשתתף במפעל זה, אבל רשות הדיבור קודם לישוב עצמו.
בשנת 1942 כבר השתכנו בסנטוריום בהנהלתו של ד"ר ויזר כ-140 חולים, שהיוו 70 אחוז מחולי השחפת בארץ. בשנים הבאות המשיך הסנטוריום להתפתח ולהשתכלל. מלבד הטיפול הרפואי המשופר, היו בו גם פעילויות תרבותיות וחינוכיות רבות. יחד עם התפתחותו של הסנטוריום וריבוי המאושפזים בו, יצא לשכונת מקור חיים שם של 'שכונת שחפנים', וחלק עזבו אותה מפחד ההידבקות. אך לאמתו של דבר לא ידוע על מקרה אחד של הידבקות בשכונה. במהלך מלחמת העצמאות פונה הסנטוריום לעיר יפו ולא שב עוד לירושלים."
היה עוד משהו עמום וכעת נזכרתי בו:
27/07/14 22:57
36צפיות
סלחו לי על המבנה, התפוז משתדרג ואני מקווה שיסתדרו כל הקישורים.
בית החולים הנסן שימש לחולי צרעת, ואצל צרעת נזכר שזה משהו חופף או כולל גם לשחפת, יש צרעת שחפתית וכדומה.
כך ששווה לבדוק גם בכיוון של הנסן.
בהצלחה.
יונת, מה שהזכיר לי את הנסן, היתה ההערה שלך
27/07/14 23:00
31צפיות
בדבר הריחוק שנגזר על אותה אשה.
היה איזה וידאו תיעודי (YNET ודומיו) על בית הנסן בירושלים, לפני כשנה ראיתיו,
ושם באמת סיפרו ותיארו (מעבר למחלה עצמה) על הנידוי ממנו החולים סבלו.
חומר על בית חולים לחולי שחפת ירושלים בארכיון הציוני
28/07/14 20:51
30צפיות
היי 
יש חומר בארכיון הציוני אפשר לחפש באתר הארכיון
http://www.zionistarchives.org.il/Pages/ArchiveSea...בית+חולים+לחולי+שחפת&t=T2
מקווה שיעזור
ענבר
עליית עמוד ההודעה החדש ב|תפוז|
27/07/14 11:58
31צפיות
גולשות וגולשים יקרים,
היום העלנו את עמוד הוספת הודעה החדש בכל הפורומים :-)

העמוד החדש כולל:
- עורך חדש בעמוד ההודעה שיאפשר הדגשת טקסט, לינקים, גדלי וצבעי פונט שונים.
- העלאת מספר תמונות  / סרטוני וידיאו / קבצים אחרים להודעה אחת.

בכל עניין (טכני או כללי) ניתן לפנות אלינו בשרשור המיועד בפורום משוב, במסר ל"הנהלת הפורומים" או למייל forums@tapuz.co.il.
http://www.tapuz.co.il/forums2008/viewmsg.aspx?for...

רישומים כלשהם ממחנה העקורים Pocking
23/07/14 23:51
95צפיות
שלום רב לכולם,
נפגשתי לפני כחודש עם קרוב משפחה שנולד במחנה העקורים Pocking בשנת 1947. הוא מגיע עם הוריו לארה"ב בשנת 1949 כשהוא כמוהן תינוק בן שנתיים. אני מחפשת רישומים כלשהם מאותו מחנה ובעיקר רישומי לידה. האם שרדו רישומים מאותו מחנה מעבר?

תודה רבה
יונת
Pocking
24/07/14 09:40
81צפיות
בקישור שצירפתי בתחתית-הדף יש אפשרות ליצירת-קשר. שווה לנסות, אולי יוכלו לסייע לך במידע אודות רישומים שנשמרו מהמחנה.

כתובות אינטרנט מצורפות:
º
תודה שרי, שלחתי מייל. אעדכן אם יענו.
24/07/14 10:19
39צפיות
º
24/07/14 11:49
9צפיות
עדכון לגבי DP Camp Pocking
26/07/14 00:11
62צפיות
לפי עצתך שרי פניתי לכתובת המצויינת באתר ומהר מאוד ענו לי שאין בידם תעודות לידה של תינוקות שנולדות במחנה. הודתי לו ולאחר שקראתי את המייל שוב חשבתי שאולי יש להם תעודות או רישומים כלשהם אחרים ולכן שלחתי מייל נוסף. לצערי ענו לי שוב (ביעילות ובמהירות) שאין להם שום רישומים שמיים מהמחנה ויעצו לי לפנות ל ITS משום שלדעתם שם נמצאים רישומים רבים של מי ששה במחנות העקורים. אני מעדכנת פה גם כמובן בכדי להודות לך על ההפניה וגם בכדי שהמחפשים מידע דומה ידעו כי המקור הזה הוא אכזב וכדאי לפנות ל ITS ישירות.

תודה
יונת
לעניין ITS ככל הנראה ההפנייה אליהם נכונה,
26/07/14 23:14
46צפיות
מנסיון שלי בפניה אליהם מצאו עבורי מידע על אמי ששהתה במחנה עקורים בגרמניה לאחר המלחמה לפני שעלתה לארץ. זה מידע שלא היה לי מושג עליו למרות שאמי ספרה מעט ממה שעבר עליה במלחמה, אחריה ועלייתה לארץ.

אריה
משפחת נוחימובסקי מביאליסטוק. נ בחולם
26/07/14 09:42
48צפיות
.נכתב גם נאחימובסקי באידיש. מה שיתכן ושובש בכתיב עברי לנחימובסקי, זאת הערכה שלי,יתכנות. נוחימובסקי " שלי" הם כהנים זה בטוח, ומוצאם : ביאליסטוק. ומשמש מדד טוב להבחנה.
שאלתי, האם יש רבנים בענף ,שאני חוקר ?שמות פרטיים: ברל, דוב, ידל+יהודה ועוד. ביד ושם מצאתי את דפי העד מענף זה.
תודה.
משפחת גולשטיין מרומניה וזכרון יעקב
24/07/14 21:47
88צפיות
שלום לכולם,
משפחתי, משפחת גולדשטיין, גרה דורות רבים בגאלאץ רומניה.
ראשי המשפחה- ההורים היו מרדכי שעיה (יהושע) וקרנצה (לבית סקיפ) גולדשטיין.
ילדיהם- מנחם מנדל גולדשטיין (סבא רבא שלי שמת בגאלאץ), האחות הגדולה פרלה ששם משפחתה לאחר הנישואין לא ידוע- ידוע רק שלאחר פטירתה בגאלאץ היגר בעלה עם ילדיהם לארה"ב ואחד מילדיה מת על הטיטניק, והאחות הקטנה מלכה זילברמן שנפטרה בארץ.
באילן יוחסין ישן שמצאתי, מוזכר כי לשלושת האחים היה בן דוד בשם יצחק גולדשטיין שהיה מותיקי זכרון יעקב. לאחר שיטוט באינטרנט מצאתי מידע עליו כולל שמות צאצאיו ואף התקשרתי אליהם. לצערי לא היה להם מושג לגבי המשפחה ולא הכירו את הענף הזה. מצאתי גם את תמונת מצבתו באתר נשמה (המועיל ביותר!), שם קראתי ששם אביו היה שמואל. אך על המצבה רשום שהוא נולד בעיר בקאו, למרות שלפי האילן הישן ולפי כל הקרובים, שורשים המשפחה נעוצים בגאלאץ עוד מהמאה ה18.
ובכן, כיצד אוכל להוכיח את הקשר בין 3 האחים מגאלאץ בני מרדכי שעיה גולדשטיין, לבין יצחק גולדשטיין מבקאו בן שמואל?   
למיטב הבנתי הארכיונים מרומניה לא ברשת, אז כיצד אוכל לאתר כל מידע אפשרי לגבי המשפחה?

תודה רבה,
אלון
º
תיקון- השם הוא גולדשטיין
24/07/14 22:56
27צפיות
ornan - לעיונך
24/07/14 23:25
66צפיות
שלום, אלון.

משפחת גולדשטיין מזכרון יעקב היא אכן וותיקה ומתועדת. אחת מחברותינו הוותיקות, ornan, נשואה לבן המשפחה (יצחק גולדשטיין ורעייתו חיה לבית ויסמן היו סבא-רבא וסבתא-רבתא של בעלה), ואני בטוח שהיא תוכל להאיר ולהעיר בנושא מוצא המשפחה (ואולי כבר שוחחת איתה?...).

אני מניח שכדי להוכיח/להפריך קשר משפחתי בין "שלושת האחים" לבין "יצחק הזכרוני" - ובפרט כדי לבחון האם אכן היו בני דודים - תצטרך לדעת שמות הסבים הגולדשטיינים של כל אחד מן הצדדים. אם יתברר כי שמות הסבים זהים - הרי שתתחזק דעתך שהסיפור המשפחתי שבידיך נכון. דרך נוספת היא לנסות ולאתר סיפורים משפחתיים באגף הזכרוני אשר קושרים אותו למשפחתך.

נכון הוא שאין (עדיין?) מידע זמין ברשת מארכיוני גלאץ Galati (רומניה), אך בהחלט ניתן לנסות לפנות לארכיון עצמו. חשוב לזכור כי הרישומים האזרחיים התחילו באזור זה בתקופה מאוחרת למדי. אני מניח שחברנו soring יאיר באור חשוב נקודה זו, כדי שתבין היטב מהו המצאי הפוטנציאלי. גם איתור מידע מן התקופה המדוברת בבית העלמין בגלאץ אינו משימה פשוטה כל כך...

בוא נמתין לתשובותיהם של ornan ושל soring כדי לחשוב יחדיו איך תוכל להתקדם.

ארנון
משפחת גולדשטיין
25/07/14 00:06
54צפיות
משפחת גולדשטיין
שלום ארנון ותודה על המענה המהיר!
אני שוחחתי עם הנכד של יצחק וחיה גולדשטיין- אליהו גולדשטיין. אולי ornan תוכל לספר יותר על המשפחה, ואני מקווה שהיא תראה את ההודעה.

מבית העלמין בגאלאץ יש לי תמונה של הקבר של אחד האחים- מנחם מנדל גולדשטיין שם רשום כי אביו הוא מרדכי יהושע, ובכך מסתכם הידע שלי לגבי אב המשפחה. מספרים כי שני ההורים- מרדכי יהושע וקרנצה, גם קבורים בגאלאץ, אך אין לי תמונות של הקברים.
אולי סורין יוכל לעזור, ואני מקווה לתשובתו גם כן.

שוב תודה,
אלון
התמונה
25/07/14 00:09
45צפיות
התמונה
שכחתי לציין שבהודעה הוספתי תמונה של אחד האחים- מנחם מנדל גולדשטיין עם אשתו, וילדיו וגם אמו- קרנצה גולדשטיין בצד ימין.
מצרף תמונה של הקבר של מנחם מנדל גולדשטיין מגאלאץ.
אינני יודע מהו המצאי המדוייק בגאלאץ
25/07/14 05:31
51צפיות
אבל כפי שארנון הזכיר - רישום מסודר החל בדצמבר 1865.
באם אותו גולדשטיין היה ממייסדי זכרון, כלומר היה איש בוגר כשנוסדה, אזי מדובר בשנים שבהם הרישומים די ספורדיים.
כאשר מדובר בבני אותה עיר, לפעמים בני משפחה מעידים זה לזה, ואם יש מזל ניתן למצוא הוכחה כזאת.
כאשר מדובר  בערים שונות, ומבלי שיש רישומי לידה, זה די לא אפשרי.
אתה צריך לאתר את רישומי הפטירה של יהושע מרדכי ושל שמואל ולקוות שרשומים שם שמות ההורים. לא מובטח.
ארכיון גאלאץ אינו מבצע מחקר. לא ידוע לי שיש איזה מאמצים לצלם את הרישום ולאנדקס אותם.
אגב יהושע אינו שייע אלא הוישיע.
אגב - איך קשור Mendel Schip
25/07/14 07:50
43צפיות
מ Falticeni למשפחה.
במשפחת סקיפ נתקלתי בדיוק באותה בעיה
25/07/14 13:46
34צפיות
הנכד של אחד האחים- דוד גולדשטיין, התחתן עם אסתר שהיא נכדה למשפחת סקיפ- אמה זלפה הייתה אחות של מנדל סקיפ מפלטיצ'ני עליו אתה מדבר.
ידוע כי דוד ואסתר נישאו והם קרובי משפחה- איכשהו דרך משפחת סקיפ- כפי שאמרתי סבתא רבא של דוד היא קרנצה מבית סקיפ מפלטיצ'ני ואמא של אסתר היא זלפה מבית סקיפ מפלטיצ'ני.
אז שוב- לא מצאתי דרך להוכיח את בקשר המשפחתי, רק יודעים שיש קרבה..
מה ידוע לך על מנדל סקיפ? אני יודע שהוא בן צבי הרש ואנה סקיפ.
ראיתי את השם.
25/07/14 14:39
28צפיות
צילמנו ואינדקסנו את רישומי הלידה והנישואין של Falticeni 1865-95. מקווה שבתחילת ספטמבר נתחיל גם עם הפטירות.
ישן שנים מאוחרות יותר בארכיון, אבל זה לא נגיש לציבור עדיין.
סורין
אם כך הדרך היחידה היא לנסות לאתר רישומי פטירה
25/07/14 13:49
39צפיות
לפי דעתך? כיצד אוכל להמשיך מכאן?
בתמונת המצבה של מנדל יש את גיל הפטירה, כך ששנת הלידה ידועה ואולי אפשר לאתר משו דרך זה?

תודה,
אלון
לכאורה - הרוסים כאשר שלטו למעשה בנסיכויות
25/07/14 14:36
47צפיות
הרומניות הנהיגו רישום אזרחי בשנות ה30 של המאה ה19.
אצל היהודים זה בוצע בקהילה. עד כמה זה היה עקבי, לא ברור.
עד כמה השתמרו הרישומים מהתקופה הזאת - כל מקום ומה שהשתמר.
בדצמבר 1865 זה הועבר לעירייה ואז זה הפך להיות הרבה יותר מסודר. גם אז, לקח שנים עד שאפשר היה להגיד ש95% או 99% (אין לי מושג) נרשמו בלידתם. כך שכל מה שעד בערך 1880 זה עניין של מזל, לפני 65, מזל גדול.
לגבי רישומי הפטירה - אולי ניתן לבדוק - לארנון יש את הכתובת של הארכיון בגאלאץ האם יש להם אינדקס לפטירות ואז, או לגשת למקום, או באמצעות חוקר.
הארכיונים לא יבצעו מחקר.
לכל אחד יכולה להיות כתובת הארכיון
25/07/14 23:15
40צפיות
אחרי הכל, זה לא סוד - זה מופיע באינטרנט...
º
נכון, אבל אתה כבר התכתבת איתם
26/07/14 05:12
21צפיות
כדורגל
25/07/14 12:31
64צפיות
על  פי   סיפורה  של  דודתי (אחות  אבי)  אבי  שיחק  בשנות  השלושים  באחת
מקבוצות  הכדורגל  של  בוקרסט   כבלם  בהרכב  הראשון.

היכן  ניתן  למצוא  מידע  על  קבוצות  הכדורגל  של  בוקרשט  של  שנות
השלושים. האם  יש  ארכיון  ספורט  שניתן  לבדוק   אלו  קבוצות  היו  באותה  תקופה   
וכיצד  להגיע  אליו?

יצחק
  
פרסום בתפוז - תפוז עסקים

בעל עסק קטן?

זה הזמן שלך להופיע בפורומים! למידע השאר את פרטיך כאן >>>


עסקים נבחרים

עוד...
רוצה שהעסק שלך יופיע בתפוז עסקים?

האזור שלי בפורום
עוד בנושא הפורום


Flix
מקרא סימנים
ללא תוכן תגובה להודעה
הודעה חדשה אורח בפורום
הודעה מקורית הודעה נעוצה