לא נחמדים - לא נחמדות

קפה דמוקרטיה

קומונות

תפוז אנשים

  • שלום אורח
  • הרשמה
  • כניסה למערכת
  • TapuzConnect
קפה דמוקרטיה

קפה דמוקרטיה


בהנהלת שובו של גוי ואבוי
אמוטיקוןשיתוף בפייסבוק

ראשי
הודעות
לוח אירועים
סקרים
צאט TV (0)
RSS
דף קבצים
טאגליינס
חברי קומונה חברי הקומונה
הודעה בקומונה קפה דמוקרטיה
לא נחמדים - לא נחמדות

מאת: שובו של גוי ואבויו   19/04/15 | 22:52

https://he-il.facebook.com/permalink.php?story_fbid=707494916027418&id=485312398245672&substory_index=0


כתב אישום חמור עליו חתומים מקבלי ההחלטות במדינת ישראל, מוגש בזאת לאזרחיה העניים החולים הנכים הקשישים ומוכי הגורל.

אקדים ואומר, שכמעט לאף אחד אין חסינות מלהיקלע למצב של עוני- פיטורים, מחלה, גירושין או תאונה, עלולים חלילה לקרות לכל אחד מאיתנו גם אם לכאורה המצב הכלכלי יציב. אירוע כזה בחלק גדול מהמקרים מביא לקריסה כלכלית חריפה של משק הבית.

בואו נדבר גם על מה זה אומר בכלל להיות עני, ואיך זה מרגיש כשחסר הכל, כל הזמן,
כך כשבכל רגע נתון חסר יותר מאחד מצרכי הקיום הבסיסים ביותר: מים, מזון, חשמל קורת גג, טיפול רפואי, תרופות, על ביגוד והנעלה או חלילה על חינוך או שיקום אין מה לדבר, אלה בכלל הפכו מצרכי מותרות של ממש.

רבים נוטים להאשים את העניים בכך שהם לוקים בתהליך קבלת ההחלטות שלהם - אך שכשהאמצעים דלים ביותר אין החלטות נכונות. יש רק כיבוי שריפות- האם לשלם חשבונות שכירות, ארנונה, חשמל, גז או מים? לקנות אוכל או לשלם נסיעות לבתי הספר של הילדים? לוותר על אלו ולקנות תרופות או נעליים שנקרעו ונפתחו כבר מכל הכיוונים ואין אחרות במקום?

על כל אחד מהדברים שיבחר לוותר אותו עני, ההשלכות עצומות ומתגלגלות לחוסרים שקשה עד אי אפשר להשלים, רובם הרי אסון של ממש, לאדם עצמו כפרט, למשפחתו לסביבה החברתית, ולמדינה כולה. אחרי הכל, אדם צריך לאכול, וכשאין לו הוא יעשה הכל כדי להשיג זאת או חוסרים אחרים חיוניים, בהנחה שאין לו סביבה משפחתית שעוזרת ותומכת, גם אם זה אומר לחטט בזבל, לבקש תרומות, לקבץ נדבות, לגנוב או לספק שירותי מין תמורת כסף/מצרכים. ההישרדות הקיומית מביאה איתה התמודדות עם עולם קשה,
שיחסי הכח והניצול שולטים בו, מי שחזק שורד ומי שלא נזרק אל שולי החברה.

קצבאות הקיום המשולמות לאזרחים הזכאים על ידי הביטוח הלאומי, כבר מזמן אינן עונות להגדרה, ואינן מספקות קיום כלל, בטח שלא מכבד. הן הפכו לכלי לניגוח פוליטי, מכתימות בסטיגמות את כלל מקבלי הקצבאות, כשהפופולרית ביותר היא קצבת הילדים שקוצצה באופן שערוריתי תחילה על ידי בנימין נתניהו ב2003 , ולפני כשנה על ידי שר האוצר לשעבר יאיר לפיד.

במקום להשתמש בכספי המיסים לצורך השקעה בהון האנושי, ובשיקומו, המדינה מדרדרת את אזרחיה העניים מדחי אל דחי. מצד אחד אינה מספקת פתרונות דיור, שירותים סוציאליים נאותים, הקצבאות נמוכות, השכר נמוך, החינוך לקוי וירוד, ושיקום לא קיים. מצד שני המדינה משלמת מיליארדים רבים על הוצאות בריאות עצומות הקשורות באופן ישיר ועקיף, שנגרמים כתוצאה מתזונה לקוייה וחוסר בטחון תזונתי, פנימיות ומוסדות מופרטים לילדים, ובתי סוהר כשמערך שיקומי אינו קיים כמעט כלל.

על הקשר בין עוני לפשע ניתן ללמוד ממבט חטוף על החתך האנושי המאכלס את בתי הכלא – הסיבות לכך רבות ומגוונות מחסור בייצוג הולם שכן לעני אין יכולת להשיג לעצמו הגנה משפטית ולרוב אינו מודע לזכויותיו . ההסללה לפשיעה שאותה מייצרת המדינה כאשר אינה מספקת פתרונות שיקום חינוך ומניעה אינה מאפשרת לו לצאת ממעגל העוני אינה מסייעת בידו לפתור מצוקות ברורות
החיים בהשרדות שדורשים חיכוך מתמיד עם הרחוב מביאים כשלעצמם התקלות תמידית עם המשטרה – אדם שאינו נראה כבן המקום בשכונה נחשבת ייעצר רק על סמך אופן לבושו המרופט יערך חיפוש בבגדיו ובכליו במקרה הטוב זה לא ילווה באלימות כלפיו
וימצא עצמו אפילו עצור בעוון שוטטות עוד בטרם ביצע פשע כלשהו .

במאמר שפורסם בנושא בסוף השבוע בהארץ מובאים גם דבריו של הסנגור הציבורי הארצי ד"ר יואב ספיר "אם תיכנסי לאולם המעצרים בבית משפט שלום בתל אביב, תראי בעיקר מהגרים, מיעוטים, חסרי בית, אנשים פגועים בריאותית, פיזית או נפשית ומכורים אנשים מוחלשים מבחינה חברתית, לא עברייני הצווארון הלבן שמגיעים לכותרות העיתונים
לדברי ספיר, "יש עבירות, שמעצם ההגדרה שלהן, מוטות כלפי אוכלוסיות מוחלשות. למשל, הזנחה הורית. אם יש לך כסף תוכלי להרשות לעצמך בייביסיטר, הבית ייראה כמו שצריך ויהיה אוכל במקרר.
חסרי בית נעצרים על כך שהם עושים דברים שאסור לעשות במרחב הציבורי, אבל זה משום שאין להם מקום אחר להיות בו. אלה כמעט עבירות סטטוס .
הסטטוס שלך כעני מייצר את העבירה. "מעבר לכך, ברור שהאכיפה באזורים מסוימים ועל אוכלוסיות מסוימות משמעותית יותר. אם חושדים בך, שאתה מחזיק רכוש גנוב, תצטרך לספק הוכחה שהרכוש שלך, אבל אם אני אסתובב עם שעון יקר, אף אחד לא יבקש ממני קבלה. יש אנשים שעיכובים או מעצרים משטרתיים הם חלק מהיום־יום שלהם.
גם כשלא מדובר בעבירות שבהגדרה או בהכרח חלות על עניים,
המציאות היא שחלק גדול מהאנשים, שהם סובייקטים של משפט פלילי, באים ממצוקות
"יש גם שאלה של מודעות לזכויות ויכולת לעמוד עליהן״, מוסיף ספיר, "אנשים משכבות חזקות יודעים, שאם באים לערוך עליהם חיפוש, יש להם זכויות, ושאם רוצים לחקור אותם, יש להם זכות להיוועץ בעורך דין. אנשים משכבות חלשות פחות מודעים לזכויות שלהם ולפעמים יש להם חשש מעימות עם השוטרים. ברגע שנעצרו, יש גם פחות סיכוי שיהיה להם כסף או משפחה תומכת, שיוכלו לספק חלופת מעצר ויאפשרו להם להשתחרר. חוסר השוויון קיים לכל אורך התהליך".

כך מגישה מדינת ישראל כתב אישום למקבץ הנדבות. את הצלחת החמה שאליה ייחל ואת המיטה להניח בה ראש הוא יקבל- אבל בכלא.
הקרן החדשה לישראל
http://nif.org.il/
בצלם
http://www.btselem.org/hebrew
האגודה לזכויות האזרח
http://www.acri.org.il/he/
עדאלה
http://www.adalah.org/he


 
  
  
 ◄ שליחה באימייל   ◄ הדפסה

;


Copyright©1996-2020, תפוז אנשים בע"מ